ZdravieChoroby

Psoriaza je porucha imunitného systému

 Marcela Beňová   03.03.2020   0

Psoriáza je kožné ochorenie, ktoré často trápi deti aj dospelých. 

Rovnako sa vyskytuje u mužov aj u žien. Psoriáza je autoimunitné zápalové ochorenie celého organizmu, ktoré sa prvýkrát prejaví medzi 15. a 35. rokom.

Hoci sa najčastejšie objavuje medzi obyvateľmi severnej Európy, momentálne ňou trpí asi 80 miliónov ľudí na celom svete.

foto: istock

 

Na pokožke sa nadmerne tvoria a následne obnovujú kožné bunky. Môže za to imunitný systém, ktorý sa obracia proti vlastnému telu.

Psoriáza sa prejavuje zhrubnutými červenkastými ložiskami na lakťoch, kolenách, tvári, vo vlasoch, nechtoch, v krížovej oblasti, bedrách či na chodidlách. Červené škvrny sú pokryté striebornými šupinami, čo sú v skutočnosti nahromadené odumreté kožné bunky.

Na príčine sú dedičné predispozície a podráždenie, po ktorom sa psoriáza objaví, napríklad popálenina, piercing, chirurgický rez. 

Často sa spája s ďalšími chorobami ako cukrovka, astma či depresia. Je podmienená aj stresovým obdobím, kedy sa objavuje častejšie.

Fototerapia, kúpele a správna kozmetika

Psorióza sa vyskytuje v rôznych formách. Pri nízkom stupni zasahuje menej ako 3% tela, pri strednom 3 až 10% percent pokožky a najťažšia forma sa objavuje na viac ako 10% kože.

Je neprenosná a neinfekčná, takže nie je potrebné obávať sa kontaktu s pacientom, ktorý trpí týmto kožným ochorením.

Psoriáza môže mať viacero prejavov. Až 80% pacientov trpí ložiskovou formou. U tretiny pacientov dochádza k rozvinutiu choroby do psoriatickej artritídy, ktorá zasahuje aj kĺby.

Psoriáza sa nedá vyliečiť, ak však pacient objaví správny prístup, môže do značnej miery udržať obdobie bez prejavov ochorenia.

Každodenná starostlivosť

Okrem medikamentóznej liečby je veľmi obľúbená aj fototerapia ultrafialovým svetlom, lokálna liečba formou krémov či gélov a súčasťou prevencie sú aj kúpele. V súčasnosti sa čoraz častejšie hovorí aj o výhodách biologickej liečby, ktorú však na Slovensku poskytuje len niekoľko centier.

Pri liečbe netreba zabúdať na každodennú starostlivosť. Pri úľave od nepríjemného svrbenia pomáha napríklad krém, alebo sprej značky SKIN-CAP®, ktorý upokojuje zapálené miesto.  Krém využíva aktívnu substanciu - Pyrithión zinku. Je to  molekula,  ktorej účinnosť je všeobecne známa v prípadoch boja proti lupinám či dermatitíde. Dostanete ho bežne v lekárňach. 

 

Veľa ľudí trpiacich psoriázou (lupienkou) má maximum príznakov práve vo vlasatej časti hlavy. V týchto prípadoch je doporučovaná kombinovaná liečba s použitím šampónu a spreju SKIN-CAP®, hlavne vtedy ak sa jedná o ťažšiu formu postihnutia týmto ochorením. Nástavec priložený k spreju ho umožní pohodlne aplikovať presne na postihnuté miesta pokožky hlavy. SKIN-CAP® šampón sa zvyčajne používa najmenej 3 krát týždenne počas prvých dvoch týždňov.

Psoriáza bolí telo aj dušu

Najlepšou prevenciou proti prejavom psoriózy je zdravý životný štýl. To však nie je jednoduché, pretože toto ochorenie má obrovský vplyv na psychiku pacienta. Mnohí sa sťažujú, že im bráni vykonávať aj najjednoduchšie práce v domácnosti, nemôžu cvičiť či zamestnať sa.

Zhoršuje ju veľa faktorov, napríklad chlórová voda, nevhodné materiáy,  lieky či stres a depresie. Často sa vyskytujú aj problémy v partnerských vzťahoch, za ktorými stoja obavy a nízke sebavedomie.

Aj preto by sa lekári mali usilovať liečiť nielen kožu, ale pomáhať pacientom komunikovať o probléme a obmedzeniach, ktoré prináša.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...