ZdravieChoroby

Psoriaza je porucha imunitného systému

 Marcela Beňová   03.03.2020   0

Psoriáza je kožné ochorenie, ktoré často trápi deti aj dospelých. 

Rovnako sa vyskytuje u mužov aj u žien. Psoriáza je autoimunitné zápalové ochorenie celého organizmu, ktoré sa prvýkrát prejaví medzi 15. a 35. rokom.

Hoci sa najčastejšie objavuje medzi obyvateľmi severnej Európy, momentálne ňou trpí asi 80 miliónov ľudí na celom svete.

foto: istock

 

Na pokožke sa nadmerne tvoria a následne obnovujú kožné bunky. Môže za to imunitný systém, ktorý sa obracia proti vlastnému telu.

Psoriáza sa prejavuje zhrubnutými červenkastými ložiskami na lakťoch, kolenách, tvári, vo vlasoch, nechtoch, v krížovej oblasti, bedrách či na chodidlách. Červené škvrny sú pokryté striebornými šupinami, čo sú v skutočnosti nahromadené odumreté kožné bunky.

Na príčine sú dedičné predispozície a podráždenie, po ktorom sa psoriáza objaví, napríklad popálenina, piercing, chirurgický rez. 

Často sa spája s ďalšími chorobami ako cukrovka, astma či depresia. Je podmienená aj stresovým obdobím, kedy sa objavuje častejšie.

Fototerapia, kúpele a správna kozmetika

Psorióza sa vyskytuje v rôznych formách. Pri nízkom stupni zasahuje menej ako 3% tela, pri strednom 3 až 10% percent pokožky a najťažšia forma sa objavuje na viac ako 10% kože.

Je neprenosná a neinfekčná, takže nie je potrebné obávať sa kontaktu s pacientom, ktorý trpí týmto kožným ochorením.

Psoriáza môže mať viacero prejavov. Až 80% pacientov trpí ložiskovou formou. U tretiny pacientov dochádza k rozvinutiu choroby do psoriatickej artritídy, ktorá zasahuje aj kĺby.

Psoriáza sa nedá vyliečiť, ak však pacient objaví správny prístup, môže do značnej miery udržať obdobie bez prejavov ochorenia.

Každodenná starostlivosť

Okrem medikamentóznej liečby je veľmi obľúbená aj fototerapia ultrafialovým svetlom, lokálna liečba formou krémov či gélov a súčasťou prevencie sú aj kúpele. V súčasnosti sa čoraz častejšie hovorí aj o výhodách biologickej liečby, ktorú však na Slovensku poskytuje len niekoľko centier.

Pri liečbe netreba zabúdať na každodennú starostlivosť. Pri úľave od nepríjemného svrbenia pomáha napríklad krém, alebo sprej značky SKIN-CAP®, ktorý upokojuje zapálené miesto.  Krém využíva aktívnu substanciu - Pyrithión zinku. Je to  molekula,  ktorej účinnosť je všeobecne známa v prípadoch boja proti lupinám či dermatitíde. Dostanete ho bežne v lekárňach. 

 

Veľa ľudí trpiacich psoriázou (lupienkou) má maximum príznakov práve vo vlasatej časti hlavy. V týchto prípadoch je doporučovaná kombinovaná liečba s použitím šampónu a spreju SKIN-CAP®, hlavne vtedy ak sa jedná o ťažšiu formu postihnutia týmto ochorením. Nástavec priložený k spreju ho umožní pohodlne aplikovať presne na postihnuté miesta pokožky hlavy. SKIN-CAP® šampón sa zvyčajne používa najmenej 3 krát týždenne počas prvých dvoch týždňov.

Psoriáza bolí telo aj dušu

Najlepšou prevenciou proti prejavom psoriózy je zdravý životný štýl. To však nie je jednoduché, pretože toto ochorenie má obrovský vplyv na psychiku pacienta. Mnohí sa sťažujú, že im bráni vykonávať aj najjednoduchšie práce v domácnosti, nemôžu cvičiť či zamestnať sa.

Zhoršuje ju veľa faktorov, napríklad chlórová voda, nevhodné materiáy,  lieky či stres a depresie. Často sa vyskytujú aj problémy v partnerských vzťahoch, za ktorými stoja obavy a nízke sebavedomie.

Aj preto by sa lekári mali usilovať liečiť nielen kožu, ale pomáhať pacientom komunikovať o probléme a obmedzeniach, ktoré prináša.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?