ZdravieChoroby

Psoriaza je porucha imunitného systému

 Marcela Beňová   03.03.2020   0

Psoriáza je kožné ochorenie, ktoré často trápi deti aj dospelých. 

Rovnako sa vyskytuje u mužov aj u žien. Psoriáza je autoimunitné zápalové ochorenie celého organizmu, ktoré sa prvýkrát prejaví medzi 15. a 35. rokom.

Hoci sa najčastejšie objavuje medzi obyvateľmi severnej Európy, momentálne ňou trpí asi 80 miliónov ľudí na celom svete.

foto: istock

 

Na pokožke sa nadmerne tvoria a následne obnovujú kožné bunky. Môže za to imunitný systém, ktorý sa obracia proti vlastnému telu.

Psoriáza sa prejavuje zhrubnutými červenkastými ložiskami na lakťoch, kolenách, tvári, vo vlasoch, nechtoch, v krížovej oblasti, bedrách či na chodidlách. Červené škvrny sú pokryté striebornými šupinami, čo sú v skutočnosti nahromadené odumreté kožné bunky.

Na príčine sú dedičné predispozície a podráždenie, po ktorom sa psoriáza objaví, napríklad popálenina, piercing, chirurgický rez. 

Často sa spája s ďalšími chorobami ako cukrovka, astma či depresia. Je podmienená aj stresovým obdobím, kedy sa objavuje častejšie.

Fototerapia, kúpele a správna kozmetika

Psorióza sa vyskytuje v rôznych formách. Pri nízkom stupni zasahuje menej ako 3% tela, pri strednom 3 až 10% percent pokožky a najťažšia forma sa objavuje na viac ako 10% kože.

Je neprenosná a neinfekčná, takže nie je potrebné obávať sa kontaktu s pacientom, ktorý trpí týmto kožným ochorením.

Psoriáza môže mať viacero prejavov. Až 80% pacientov trpí ložiskovou formou. U tretiny pacientov dochádza k rozvinutiu choroby do psoriatickej artritídy, ktorá zasahuje aj kĺby.

Psoriáza sa nedá vyliečiť, ak však pacient objaví správny prístup, môže do značnej miery udržať obdobie bez prejavov ochorenia.

Každodenná starostlivosť

Okrem medikamentóznej liečby je veľmi obľúbená aj fototerapia ultrafialovým svetlom, lokálna liečba formou krémov či gélov a súčasťou prevencie sú aj kúpele. V súčasnosti sa čoraz častejšie hovorí aj o výhodách biologickej liečby, ktorú však na Slovensku poskytuje len niekoľko centier.

Pri liečbe netreba zabúdať na každodennú starostlivosť. Pri úľave od nepríjemného svrbenia pomáha napríklad krém, alebo sprej značky SKIN-CAP®, ktorý upokojuje zapálené miesto.  Krém využíva aktívnu substanciu - Pyrithión zinku. Je to  molekula,  ktorej účinnosť je všeobecne známa v prípadoch boja proti lupinám či dermatitíde. Dostanete ho bežne v lekárňach. 

 

Veľa ľudí trpiacich psoriázou (lupienkou) má maximum príznakov práve vo vlasatej časti hlavy. V týchto prípadoch je doporučovaná kombinovaná liečba s použitím šampónu a spreju SKIN-CAP®, hlavne vtedy ak sa jedná o ťažšiu formu postihnutia týmto ochorením. Nástavec priložený k spreju ho umožní pohodlne aplikovať presne na postihnuté miesta pokožky hlavy. SKIN-CAP® šampón sa zvyčajne používa najmenej 3 krát týždenne počas prvých dvoch týždňov.

Psoriáza bolí telo aj dušu

Najlepšou prevenciou proti prejavom psoriózy je zdravý životný štýl. To však nie je jednoduché, pretože toto ochorenie má obrovský vplyv na psychiku pacienta. Mnohí sa sťažujú, že im bráni vykonávať aj najjednoduchšie práce v domácnosti, nemôžu cvičiť či zamestnať sa.

Zhoršuje ju veľa faktorov, napríklad chlórová voda, nevhodné materiáy,  lieky či stres a depresie. Často sa vyskytujú aj problémy v partnerských vzťahoch, za ktorými stoja obavy a nízke sebavedomie.

Aj preto by sa lekári mali usilovať liečiť nielen kožu, ale pomáhať pacientom komunikovať o probléme a obmedzeniach, ktoré prináša.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.