VychovávameVychovávame deti

Som prísna mama a toto sú moje 4 najdôležitejšie pravidlá

 Anna Veselá   18.10.2021   3

Melissa Willets je mama troch dievčat a samu seba hodnotí ako veľmi prísnu mamu. Je na to hrdá, pretože prísnosť vo výchove prináša jej deťom viac úžitku, ako skutočných obmedzení.

Celá moja filozofia rodičovstva spočíva v tom, že pravidlá umožňujú deťom napredovať a rásť. A to preto, že deti vedia, čo môžu od svojich rodičov očakávať. Hocako prísne máme pravidlá nastavené, v našej rodine je stále veľa smiechu a zábavy.“

Prísna výchova, výhody
Shutterstock

 

Pravidlá sú aj pre môj pocit bezpečia

Svet môže byť niekedy strašidelné miesto. Zvlášť, ak ste rodič, nekonečná starosť, čo všetko vonku na deti číha, vám môže priniesť veľa bezsenných nocí.

Rozrušiť ma môže už len to, keď odprevádzam deti do školy a začnem myslieť na to, čo všetko sa deťom môže bezo mňa stať. Počnúc streľbou na školách, násilnými deťmi, ktoré šikanujú ostatných, či online zneužívaním. Je toľko potenciálnych hrozieb, ktoré deťom môžu ublížiť.

»»»»»» Vytočil vás tento poučujúci článok ? Skúste magnézium »»»

Preto sa nebudem ospravedlňovať svojim deťom, ani tejto spoločnosti za to, že nemám inú možnosť, ako byť veľmi prísna mama. Iste, moje deti sa často sťažujú na dlhý zoznam mojich pravidiel, ale to mi vôbec nerobí starosti.

Viem, že moje príliš ochranárske správanie je nevyhnutné, aby boli moje deti v bezpečí tak dlho, ako je len možné. Okrem toho som presvedčená, že moja prísnosť mojim deťom prospieva oveľa viac, ako ich obmedzuje.

Pokiaľ ide o výchovu mojich troch dievčat vo veku štyri, sedem a deväť rokov - toto sú moje štyri najdôležitejšie pravidlá:

1. Žiadny mobilný telefón

Samozrejme, nie navždy. Moja dcéra, ktorá chodí do štvrtého ročníka základnej školy, tvrdí, že je jediné dieťa v triede, ktoré nemá vlastný mobilný telefón. Dobre. Je mi jedno, či si jej rovesníci myslia, že je divné, že nemá niečo, čo som ja nedostala až do odchodu na vysokú školu.

Iste, neplánujem čakať tak dlho, aby som jej dala mobil, ale v tejto chvíli to nepovažujem za potrebné. Ak ju môžem ešte nejaký čas držať mimo sociálnych sietí a ich negatívnych vplyvov, urobím to.

Jediný dôvod, prečo by mala mať mobil je, aby mi v prípade núdze zavolala, ale ešte stále je dosť iných možností, ako to môže urobiť.

»»»»»» Prečítajte si aj: Kokain by sme im nedali, ale smartfón deťom dovolíme.

2. Žiadne hry doma u detí, ktorých rodičov nepoznám

Presne tak. Nedovolím rodičovi, ktorého nepoznám, „vyzdvihnúť“ moje dieťa zo školy, rovnako deti nepošlem domov k ľuďom, o ktorých nič neviem. Radšej nech majú moje deti menej kamarátov, ako im dovoliť hrať sa u cudzích a neskôr ľutovať, keď sa stane niečo, čo sa mi nebude páčiť.

Už mám jednu takú skúsenosť, keď moja dcéra bola prinútená dať si dole nohavice doma u jej nového kamaráta. Povedzme, že odvtedy sa nechcem ospravedlňovať za to, že som „prehnane“ opatrná.

3. Žiadne prespávačky mimo domu

Chcem mať istotu, že moje deti sú v bezpečí pod mojou strechou, keď idem spať. Pokiaľ tú osobu, u ktorej by mali deti prespať, nepoznám veľmi dobre a nemá moju dôveru, moja odpoveď na otázku, či môžu dievčatá prespať u kamarátov, je „nie.“ Našťastie, takéto nápady nemávajú často.

Možno časom od tohto pravidla upustím, ale zatiaľ nie je dôvod na to, aby som kvôli tomu nespala celú noc. Bude na to ešte dosť príležitostí, keď raz dievčatá odídu na vysokú školu.

»»»»»» Prečítajte si aj: Hyperprotektívny rodič. Udržuje dieťa v závislosti.

4. Žiadne ponocovanie

Moje dievčatá vedia, že „ísť do postele“ znamená u nás doma „ísť do postele.“ Česť výnimkám. Prečo? Pretože pevne verím, že moje deti potrebujú spánok a nie je dôvod, prečo by mali byť dlho bdelé a na druhý deň unavené, nevrlé, nesústredené.

Keď deti vyrastajú, potrebujú pevné pravidlá, nie nekonečnú slobodu, aby si vytvárali vlastný rozvrh dňa. Jedinou výnimkou, kedy dovolím ísť deťom spať neskôr, sú rodinné dovolenky.

Vo všetkých ostatných prípadoch, dokonca aj cez víkendy, sa u nás doma odchádza spať v rozumnom čase, pretože ako mama viem, že je to pre ich dobro.

Pravidlá sú pre dobrý život

Toto nie sú jediné pravidlá, ktoré máme, len taká malá ukážka tých, ktoré považujem za najdôležitejšie.

Ako som už spomenula, mám za to, že prinášajú stále viac výhod ako skutočných obmedzení. A mne poskytujú aj trochu pokoja v tom inak strašidelnom a nekontrolovanom prostredí.

Svoje deti povzbudzujem, aby skúšali nové veci a boli dobrými kamarátkami, aj dobrými ľuďmi. Len nie v neznámych domoch alebo po 20:30.

»»»»»» Prečítajte si aj: 8 dôvodov, prečo som prísna a nie cool mama.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Alex napísané 24.10.2021 15:35

Z tychto pravidiel mam len jedno (ostatne som zatial nemusela riesit, alebo ich dodrziavame inak). Ale je "zaujimave", ze druhy rodic to nepovazuje za pravidlo, ale za to, ze vsetko musi byt po mojom..

LindaN napísané 22.10.2021 13:05

toto je úplne normálne, a to že majú ísť spať o 20:30 taktiež, rodičia majú tiež právo na svoj čas a nie padnúť skapatí do postele kým sa mládeži uráči ísť spať kedy by uznali za vhodné

Peter napísané 18.10.2021 13:20

Noo neviem, nic prisne tu nevidim, vsetci rodicia by mali mat aspon tolkoto rozumu smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V ktorom týždni tehotenstva najskôr zistíme pohlavie dieťaťa?
29.11.2021   0
Bude to chlapček alebo dievčatko? Máloktorá mamička vydrží čakať na odpoveď až do pôrodu. Aj keď väčšina rodičov hovorí frázu, že najdôležitejšie je, aby bolo bábätko zdravé a je jedno, či to bude dievča alebo chlapec.
Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!
22.11.2021   0
Ak sú rodičia príliš hlúpo vychovaní, že nevedia povedať nie, hostia len chodia a chodia, hrajúc o preteky, kto uvidí bábätko skôr, míňajú si kľučky.
Pôrody počas pandémie: S mužom sme 5 dní plakali
21.11.2021   0
Bolo hrozné odlúčiť sa od partnera a od rodiny, chýbalo mi, že v tej najdôležitejšej chvíli môjho života tam nemohol byť, že svoju dcéru videl až po 5 dňoch od pôrodu.
babetko
Dnes už vieme vopred zistiť testom, či môže byť očkovanie pre dieťatko problém
29.11.2021   0
„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková,
Súťaž o futbalovú loptu McDonald´s Cup
26.11.2021   0
Udržiavajte futbalového ducha a súťažte s nami o Oficiálnu futbalovú loptu turnaja McDonald´s Cup
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2021   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
detské choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
23.11.2021   0
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Prečo by deti nemali dostávať želatínové vitamíny
15.11.2021   0
Vitamíny sú dobrým biznisovým artiklom. Vyzerajú ako sladkosti. Majú však len samé výhody?
Prečo je moje dieťa stále soplavé?
15.11.2021   0
Je nám trápne sťažovať sa na ňu u lekára, veď je to taká bežná vec. Ale skomplikovať život vie teda poriadne.
zvery
1 z 200 mačiek a 1 zo 300 psov má cukrovku
11.11.2021   0
Vo všeobecnosti viac postihuje zvieratá v strednom až vyššom veku, nemusí to však byť pravidlo. U psov sa popisuje až dvojnásobne vyšší výskyt u sučiek, existuje však aj plemenná predispozícia. U mačiek je to naopak, najčastejšie sa týka kastrovaných samcov s nadváhou a rovnako ako u psov, aj tu je dokázaný vyšší výskyt u niektorých špecifických plemien.
Kúpime im zvieratko? Áno, či nie?
27.10.2021   0
Poznáte to. Príde za vami, vaša ratolesť, v očiach pohrávajú malé iskričky a plné očakávania vám oznámi, že by chcelo domáce zvieratko. Vy sa nezmôžete na slovo.
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.