VychovávameVychovávame deti

Rodičia sa čoraz menej venujú deťom a všetko dovolia, aby bol pokoj

 Anna Veselá   15.10.2021   0

Dnešné rodičovstvo nie je práve ľahké. Niekedy ide rodičov až roztrhnúť od množstva kopiacich sa povinností, nevedia, čo skôr. To, že sú pod tlakom, sa potom prenáša do vzťahu s deťmi, s ktorými trávia čoraz menej času.

Shutterstock

 

Čo s nami robia výčitky svedomia

Mnohí rodičia sa nedokážu naplno venovať deťom, pretože sú zaťažení všetkým iným, čo musia urobiť, čo treba vybaviť, je toho tak veľa! Je ťažké nahmatať deliacu čiaru od pracovného a rodinného života, povedať si: „Teraz mám voľno, teraz som tu len pre deti!“

Rodičia sú zaplavení výčitkami svedomia a neraz im dovolia uľaviť tak, že deťom kompenzujú čas pomocou matérie: stále viac im nakupujú veci, ktoré sa potom len kopia po byte – veľmi rýchlo ich omrzia, chcú ďalšie a ďalšie, ale z ničoho sa nedokážu tešiť na dlhší čas.

»»»»»» Prečítajte si aj: Tichá tragédia. Deťom chýba normálne detstvo.

Okrem toho im rodičia nevedia povedať nie, a ustupujú im v pravidlách, aby boli deti šťastné. Potom vidíme ten nie pekný výsledok, ktorý sa nepriznáva ľahko: že väčšina dnešných detí je rozmaznaná, nezodpovedná, lenivá...

Zaujíma ich len mobil a bezstarostné detstvo

Čoraz častejšie sme svedkami, že jediná starosť detí je, ako sa dostať k mobilu a počítaču, lebo jediné, čo ich zaujíma sú videohry. Keď ich chce rodič odtrhnúť od obrazovky, idú vyletieť z kože. Doslova plačú, keď majú ísť na výlet, berú to ako za trest, lebo na mobile je predsa lepšie!

Dnešné deti majú minimum zodpovedností a povinností. Veď sú ešte také malé a potrebujú sa hrať, hlavne nech majú bezstarostné detstvo!

Samozrejme, deti by mali byť slobodu, ale nezašlo to dnes trochu moc ďaleko? Keď im niekto povie, aby poupratovali hračky, ktoré rozniesli po celom byte, spustí sa výbuch nespokojnosti a odporu – prečo musím stále upratovať???

Sociálka klope na dvere

Predstavte si, aké to bolo, keď sme boli my deti. Vozil nás niekto do školy, keď sme mali osem, deväť rokov? Nie, pretože sme museli v tomto veku ísť vyzdvihnúť súrodenca do škôlky a ohriať si doma obed.

Rodičia pracovali, nemali sme žiadne elektronické opatrovateľky, ani youtube v telke, ktorý by nás vychovával. Museli sme sa o seba postarať, či sme chceli, alebo nie. Dnes by nám možno sociálka zaklopala na dvere...

»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo sú deti znudené, nevedia čakať a nezvládajú frustráciu?

Všetko je dnes inak

Je fakt, že to bola iná doba. Poznali sme všetkých susedov v bytovke, poznali sme ľudí, ktorí žili na jednej ulici, vždy sa pri nás mohol niekto zastaviť, ubezpečiť sa, že je všetko v poriadku. Pomáhali sme si. Vždy tam bol skrátka niekto, kto na deti dohliadol, keď sa hrali vonku.

Dnes už ani nevieme, kto býva v byte vedľa nás. A akú máme istotu, keď dieťa zveríme niekomu cudziemu, že mu neublíži, že ho nezneužije? Len keď si predstavíme, čo všetko sa môže stať...

A tak sme naskočili do nových rolí – taxikárov, ktorí rozvážame deti kade tade na krúžky, aby sme im vyplnili čas. A pritom zabúdame, čo je dôležité. Kde sme v tom celom my, ako rodičia.

Trávim s deťmi kvalitný čas?

Deťom naozaj stačí, keď si na ne vyhradíme desať, pätnásť minúť denne – nemyslím tým zabávať deti rôznymi aktivitami, či sledovanie telky. Ale čítanie, rozprávanie príbehov, chodenie do parku a podobne. Naozaj si to vážia.

»»»»»» Vytočil vás tento poučujúci článok ? Skúste magnézium »»»

Okrem našej lásky potrebujú aj zodpovednosť: vyložiť riad z umývačky, vyložiť prádlo z práčky, poskladať si ponožky... to zvládnu aj naozaj malí škôlkari. Práve vďaka týmto povinnostiam posilňujeme ich sebavedomie, učíme si vážiť ich prácu iných ľudí.

Hovoríme im tým aj to, že i oni sú súčasťou našej rodiny, i oni prikladajú ruku k spoločnému dielu, že takto to chodí v rodine, kde sa máme všetci radi.

»»»»»» Prečítajte si aj: Zoznam úloh pre deti od najhoršej matky na svete.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V ktorom týždni tehotenstva najskôr zistíme pohlavie dieťaťa?
29.11.2021   0
Bude to chlapček alebo dievčatko? Máloktorá mamička vydrží čakať na odpoveď až do pôrodu. Aj keď väčšina rodičov hovorí frázu, že najdôležitejšie je, aby bolo bábätko zdravé a je jedno, či to bude dievča alebo chlapec.
Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!
22.11.2021   0
Ak sú rodičia príliš hlúpo vychovaní, že nevedia povedať nie, hostia len chodia a chodia, hrajúc o preteky, kto uvidí bábätko skôr, míňajú si kľučky.
Pôrody počas pandémie: S mužom sme 5 dní plakali
21.11.2021   0
Bolo hrozné odlúčiť sa od partnera a od rodiny, chýbalo mi, že v tej najdôležitejšej chvíli môjho života tam nemohol byť, že svoju dcéru videl až po 5 dňoch od pôrodu.
babetko
Dnes už vieme vopred zistiť testom, či môže byť očkovanie pre dieťatko problém
29.11.2021   0
„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková,
Súťaž o futbalovú loptu McDonald´s Cup
26.11.2021   0
Udržiavajte futbalového ducha a súťažte s nami o Oficiálnu futbalovú loptu turnaja McDonald´s Cup
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2021   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
detské choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
23.11.2021   0
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Prečo by deti nemali dostávať želatínové vitamíny
15.11.2021   0
Vitamíny sú dobrým biznisovým artiklom. Vyzerajú ako sladkosti. Majú však len samé výhody?
Prečo je moje dieťa stále soplavé?
15.11.2021   0
Je nám trápne sťažovať sa na ňu u lekára, veď je to taká bežná vec. Ale skomplikovať život vie teda poriadne.
zvery
1 z 200 mačiek a 1 zo 300 psov má cukrovku
11.11.2021   0
Vo všeobecnosti viac postihuje zvieratá v strednom až vyššom veku, nemusí to však byť pravidlo. U psov sa popisuje až dvojnásobne vyšší výskyt u sučiek, existuje však aj plemenná predispozícia. U mačiek je to naopak, najčastejšie sa týka kastrovaných samcov s nadváhou a rovnako ako u psov, aj tu je dokázaný vyšší výskyt u niektorých špecifických plemien.
Kúpime im zvieratko? Áno, či nie?
27.10.2021   0
Poznáte to. Príde za vami, vaša ratolesť, v očiach pohrávajú malé iskričky a plné očakávania vám oznámi, že by chcelo domáce zvieratko. Vy sa nezmôžete na slovo.
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.