ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
VychovávameVychovávame deti

Mali by ste sa deťom viac venovať

 Kika Kováčiková   26.12.2016   0

„Práve som sa vrátila zo stretnutia s učiteľkou môjho syna,“ píše mama Michaela pod článkom,

„Vraj – mali by ste sa mu radšej viac venovať! Má 10 rokov, nevie držať ceruzku, nemá sociálne zručnosti, komunikácia veľmi zvláštna, hento tamto ono... je problémom celej školy... a vy ako rodičia by ste sa mu mali viac venovať!“

Ingimage

 

Mamy sú pod enormným tlakom

Michaela:

"Má 10 rokov a doma som s ním bola do jeho 4 rokov. Potom bol v škôlke, najskôr len na dopoludnie. Potom som ostala s mladšími doma, a tak sa aj jemu mohla venovať od začiatku nástupu do školy – písanie, čítanie, kreslenie... všetko so mnou doma druhýkrát.

Všetko, čo som dala do neho, som ani zďaleka nedala mladším deťom, nebolo treba, u nich šlo všetko ľahšie. Doteraz s ním sedím nad úlohami, bavíme sa o tom, čo zas „vyviedol“ v škole, čo sa robiť má a čo nemá...

Psychologické testy, papierov máme „na mrte“ : Asperger v kombinácii s ADHD a dysgrafiou... „Mali by ste sa mu viac venovať!“ V škole som sa držala, potok sĺz prišiel na mňa až doma..."

Brnkla na strunku

To je presne tá šróbička do hlavy, klinček do rakvy materinských pochybností. Venujem sa svojmu dieťaťu dosť?

Nie je to zrovna blažený pocit, keď na vás niekto ukáže prstom, že vaše dieťa je zanedbané. A berie vás na zodpovednosť, lebo je to predsa vaše dieťa, tak komu inému by malo záležať na tom, aby bolo v škole a neskôr v práci a v živote vôbec úspešné?

Ingimage

 

Dieťa som za známky bila

Osvaldo Poli vo svojej knižke Prehnane milujúce matky spomína príbeh inej mamy:

„Od prvej triedy základnej školy som si pozerala odkazy učiteľov v žiackej knižke môjho dieťaťa. Ak mám byť úprimná, pri poznámke: „Váš syn neurobil to a to...“ som začala kričať a biť ho. Mala som pocit, že to napomenutie bolo adresované mne. Ako keby mi povedali, že nie som dobrá matka.

Nedokážem pripustiť, že by môj syn dostal päťku. Prežívala by som to ako moje vlastné zlyhanie, ako keby som nebola schopná naňho dozrieť. Sama sebe by som si hovorila: nebola som schopná vzbudiť v ňom záujem o učenie.“

Podľa Poliho obava, že druhí by sa mohli domnievať, že si matka neplní všetky povinnosti a že zanedbáva dieťa, vedie matku k postoju prehnanej kontroly. Matka sa stáva priveľmi starostlivá a ustráchaná. Je zajatkyňou vražedného princípu: „Dobrá matka, dobré dieťa,“ ktorý je zrkadlovým obrazom druhého princípu: „Zlá matka, zlé dieťa.“

Môže to mať nebezpečné dôsledky - nerozlišuje sa medzi zodpovednosťou rodiča a zodpovednosťou dieťaťa. Krásny príklad rozhovoru dvoch mám pred školou: „Čo dostal ten tvoj z angličtiny? Štvorku? Moja drahá, týmto deťom sa treba veľmi venovať, aby dostali jednotku.“

Ingimage

 

No tak som sa mu asi nevenovala

Môj príklad zo života, zo zápisu do prvého ročníka. Všetky detičky krásne recitovali a vyspevovali. Až na môjho syna. Pani učiteľka ho pobádala: „Určite ste sa nejakú básničku alebo pesničku učili v škôlke.“ A on jej na to: „Ale ja som nechodil do škôlky.“

A bolo to. Matka roka. Nenaučila svoje dieťa žiadnu odrhovačku. Hneď bol vinník jasný. Teda ako komu. Syn sa ku mne naklonil a zašepkal mi: „Ja im tu nebudem spievať tvoju uspávanku.“

Je ľahké podľahnúť tlaku „nevenujem sa dosť deťom, som strašná matka.“ Ak v sebe nenájdeme dosť protilátok na tento vírus, zožerie nás to zaživa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 25 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.