VychovávameVychovávame deti

9 bezpečnostných rád, ako nechať dieťa doma samé

 Mária Kopčíková   01.01.1970   0

 

 

Naučte dieťa správne jeho celé meno a priezvisko, adresu a telefónne číslo. Na papier napíšte a položte na viditeľné miesto čísla na tiesňové linky. Pridajte k tomu čísla známych či susedov, na ktorých sa deti v prípade potreby môžu obrátiť. Deti niekoľkokrát počas vašej neprítomnosti telefonicky skontrolujte.

Ovláda dieťa dostatočne mobil alebo pevnú linku? Bude vám vedieť – alebo komukoľvek inému – zavolať v prípade potreby?

 

Nacvičte si, ako sa narába s kľúčikom, ako sa zamyká a odomyká. Poučte ho, ako fungujú vaše bezpečnostné dvere.  Zopakujte mu, že nemá otvárať dvere nikomu cudziemu, ani reagovať na zvonenie a ohlasovať sa domácim telefónom. 

 

Overte, či si bude vedieť dieťa pripraviť jedlo? Chceli by ste, aby zapínalo sporák? Mikrovlnku? Čo bude jesť počas vašej neprítomnosti? Vie, kde to jedlo má – v chladničke, špajzi?

Zistite, či si dieťa bude vedieť poradiť v prípade nehody, úrazu – spadne na schodoch, pošmykne sa na mokrej dlážke, udrie si hlavu o nábytok ...

Stanovte nejaké základné pravidlá ohľadom toho, čo by dieťa mohlo, resp. vyslovene nemalo robiť? Napr. môže sa hrať na počítači? Môže sledovať TV? Môže si priviesť kamaráta? Môže ísť vyvenčiť domáce zvieratko?

Zistite, ako sa dieťa asi bude cítiť, keď bude samé? Nebude mať stres, obavy, nebude sa cítiť nepríjemne? Pomôže dieťaťu ostať samé vedomosť, že kamaráti susedia sú doma?

Ohláste dieťaťu čas vášho návratu a veľmi sa ho pokúste dodržať. Ak nestíhate, dajte dieťaťu vedieť, aby sa o vás nebálo (na to ale musí mať pri sebe telefón, s nevypnutým zvonením a nemať ešte k tomu slúchadlá s nejakou hudbou na ušiach ....)

Odstráňte nebezpečné veci, čokoľvek, čím by si mohlo dieťa ublížiť -  s ohľadom na vek, či ochotu experimentovať, ktorú vaše dieťa má. Jedná sa napr. o lieky, zbrane (ak sa v domácnosti vyskytujú, mali by byť pod zámkom), ostré nástroje ...

Zdroj: istockphoto.com
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
TOP odborníci na výchovu, ibaže bezdetní
19.06.2019   2
Profi pestúnka priznala, že jej bolo ľahko rozprávať druhým rodičom, ako sa majú správať, no teraz, keď to zažíva sama na sebe, je to celkom iná šálka kávy.
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?