ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

9 bezpečnostných rád, ako nechať dieťa doma samé

 Mária Kopčíková   03.08.2018   0

 

Naučte dieťa správne jeho celé meno a priezvisko, adresu a telefónne číslo. Na papier napíšte a položte na viditeľné miesto čísla na tiesňové linky. Pridajte k tomu čísla známych či susedov, na ktorých sa deti v prípade potreby môžu obrátiť. Deti niekoľkokrát počas vašej neprítomnosti telefonicky skontrolujte.

Ovláda dieťa dostatočne mobil alebo pevnú linku? Bude vám vedieť – alebo komukoľvek inému – zavolať v prípade potreby?

 

Overte si, či dieťa vie otvoriť a zavrieť okno, dvere, ako sa narába so zámkami – najmä ak máte nejaké špeciálne. Poučte dieťa, že nemá otvárať dvere nikomu cudziemu, ani reagovať na zvonenie a ohlasovať sa domácim telefónom. Poštár hodí poštu do schránky a iní ľudia ich zaujímať nemusia.

 

Overte, či si bude vedieť dieťa pripraviť jedlo? Chceli by ste, aby zapínalo sporák? Mikrovlnku? Čo bude jesť počas vašej neprítomnosti? Vie, kde to jedlo má – v chladničke, špajzi?

Zistite, či si dieťa bude vedieť poradiť v prípade nehody, úrazu – spadne na schodoch, pošmykne sa na mokrej dlážke, udrie si hlavu o nábytok ...

Stanovte nejaké základné pravidlá ohľadom toho, čo by dieťa mohlo, resp. vyslovene nemalo robiť? Napr. môže sa hrať na počítači? Môže sledovať TV? Môže si priviesť kamaráta? Môže ísť vyvenčiť domáce zvieratko?

Zistite, ako sa dieťa asi bude cítiť, keď bude samé? Nebude mať stres, obavy, nebude sa cítiť nepríjemne? Pomôže dieťaťu ostať samé vedomosť, že kamaráti susedia sú doma?

Ohláste dieťaťu čas vášho návratu a veľmi sa ho pokúste dodržať. Ak nestíhate, dajte dieťaťu vedieť, aby sa o vás nebálo (na to ale musí mať pri sebe telefón, s nevypnutým zvonením a nemať ešte k tomu slúchadlá s nejakou hudbou na ušiach ....)

Odstráňte nebezpečné veci, čokoľvek, čím by si mohlo dieťa ublížiť -  s ohľadom na vek, či ochotu experimentovať, ktorú vaše dieťa má. Jedná sa napr. o lieky, zbrane (ak sa v domácnosti vyskytujú, mali by byť pod zámkom), ostré nástroje ...

S použitím: nspcc.org.uk

Zdroj: istockphoto.com
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.