ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

9 bezpečnostných rád, ako nechať dieťa doma samé

 Mária Kopčíková   03.08.2018   0

 

Naučte dieťa správne jeho celé meno a priezvisko, adresu a telefónne číslo. Na papier napíšte a položte na viditeľné miesto čísla na tiesňové linky. Pridajte k tomu čísla známych či susedov, na ktorých sa deti v prípade potreby môžu obrátiť. Deti niekoľkokrát počas vašej neprítomnosti telefonicky skontrolujte.

Ovláda dieťa dostatočne mobil alebo pevnú linku? Bude vám vedieť – alebo komukoľvek inému – zavolať v prípade potreby?

 

Overte si, či dieťa vie otvoriť a zavrieť okno, dvere, ako sa narába so zámkami – najmä ak máte nejaké špeciálne. Poučte dieťa, že nemá otvárať dvere nikomu cudziemu, ani reagovať na zvonenie a ohlasovať sa domácim telefónom. Poštár hodí poštu do schránky a iní ľudia ich zaujímať nemusia.

 

Overte, či si bude vedieť dieťa pripraviť jedlo? Chceli by ste, aby zapínalo sporák? Mikrovlnku? Čo bude jesť počas vašej neprítomnosti? Vie, kde to jedlo má – v chladničke, špajzi?

Zistite, či si dieťa bude vedieť poradiť v prípade nehody, úrazu – spadne na schodoch, pošmykne sa na mokrej dlážke, udrie si hlavu o nábytok ...

Stanovte nejaké základné pravidlá ohľadom toho, čo by dieťa mohlo, resp. vyslovene nemalo robiť? Napr. môže sa hrať na počítači? Môže sledovať TV? Môže si priviesť kamaráta? Môže ísť vyvenčiť domáce zvieratko?

Zistite, ako sa dieťa asi bude cítiť, keď bude samé? Nebude mať stres, obavy, nebude sa cítiť nepríjemne? Pomôže dieťaťu ostať samé vedomosť, že kamaráti susedia sú doma?

Ohláste dieťaťu čas vášho návratu a veľmi sa ho pokúste dodržať. Ak nestíhate, dajte dieťaťu vedieť, aby sa o vás nebálo (na to ale musí mať pri sebe telefón, s nevypnutým zvonením a nemať ešte k tomu slúchadlá s nejakou hudbou na ušiach ....)

Odstráňte nebezpečné veci, čokoľvek, čím by si mohlo dieťa ublížiť -  s ohľadom na vek, či ochotu experimentovať, ktorú vaše dieťa má. Jedná sa napr. o lieky, zbrane (ak sa v domácnosti vyskytujú, mali by byť pod zámkom), ostré nástroje ...

S použitím: nspcc.org.uk

Zdroj: istockphoto.com
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dýchanie pri pôrode
20.01.2019   0
Existuje množstvo predpôrodných kurzov, ktoré sa venujú špeciálne nácviku dýchania. Dýchacie techniky sa pomáhajú rodičke uvoľniť, menia vnímanie bolesti, zmierňujú stres.
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   3
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.