ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

Dyslektik v domácej škole

 Viera Krajčovičová   17.02.2012   3

Môjho syna – druháka hodnoteného psychologičkou ako dieťa s dyslektickými problémami učím tri mesiace v domácej škole. Zákon povoľujúci na Slovensku domáce vzdelávanie určuje preskúšanie dieťaťa v kmeňovej škole raz za polrok. Preto sú januárové týždne stresujúce. No zdá sa, že ťažšie ich prežívajú rodičia ako samotné deti. Pochopiteľne, veď hodnotenie žiaka je hodnotením ich polročnej práce.

Naše prvé skúšky

S ústretovou pani učiteľkou sme sa vopred dohodli, že v druhej polovici januára bude Ondrejko päť dní chodiť do školy rovnako, ako jeho ostatní spolužiaci. Po adaptácii si napísal spolu s triedou polročné previerky a pani učiteľka ho z niektorých predmetov ústne vyskúšala. Pri hodnotení prihliadala i na jeho zošity a práce vytvorené doma. Hoci moje obavy boli veľké, ukázali sa ako celkom neopodstatnené.

Náš Ondrej bojuje s dyslektickými problémami. To bol i hlavný dôvod na zrealizovanie domácej školy u nás. Čo sme teda za tri mesiace dosiahli?

Pri návštevách u špeciálnej pedagogičky dostávame úlohy a odporúčania na cvičenie pozornosti, nácviku čítania a pod. Hoci sa všetky zdajú byť jednoduché, pri zodpovednom vypracovaní a neodmysliteľnej pravidelnosti zaberajú približne hodinu práce denne. Prax nám ukázala, že svedomitý prístup k odporúčaniam špeciálneho pedagóga a napredovanie v školských témach podľa individuálneho tempa postihnutého dieťaťa prináša zlepšenie.

Dlho sme s Ondrejkom bojovali s vynechávaním dĺžňov, mäkčeňov, bodiek na i aj bodiek na konci vety. V polročnej previerke zo slovenského jazyka už tieto chyby neurobil. Bez úľav dostal zaslúženú známku 2/3. Napísal v diktáte niekoľko hrubiek a neurčil v slovách správne všetky mäkké spoluhlásky, no tradičné dyslektické chyby v jeho písomnom prejave ustupujú.

V čítaní sa zdá byť progres pomalší. Pomocou čítacieho okienka trpezlivo trénujeme prelúskanie všetkých slabík v slove bez domýšľania si jeho záveru. Zhluky spoluhlások správne prečíta až po niekoľkonásobnom zopakovaní, čo považujem za problém. No slová pozostávajúce z otvorených slabík číta pekne. Výsledok je vždy výrazne lepší, keď sedíme spolu a ja mu nedovolím pokračovať, pokým nie je slabika prečítaná správne. I keď tento nácvik ide pomalšie, úspechom je fakt, že Ondrej stále ochotne číta. Nezanevrel na knihy, ako sa to u dyslektikov často stáva.

Matematika nám vždy išla dobre.

S ľahkosťou vypočíta zadané úlohy, problém mu robí len prečítanie dlhšieho zadania.

Predmety vlastiveda a prírodoveda sme učili nekonvenčne. Púšťali sme si šarkana, aby sme videli využitie vetra. Ondrej nafotil každého člena rodiny a na počítači urobil svoju prvú prezentáciu. Vyrobili sme tukové kŕmidlo pre vtáčiky. Rozhodli sme sa, že každý mesiac odfotíme našu čerešňu, aby sme videli, ako sa cez rok mení. Vytvorili sme špeciálny kruhový kalendár, na ktorom sme si ukazovali striedanie ročných období, naučili sa názvy mesiacov, zistili kedy sú prázdniny. Navštívili sme Slovenské národné múzeum. Skúmali topenie čokolády a jej následné tuhnutie v inej forme.  Možno sme neprebrali všetko ako spolužiaci v škole, no to, čo sme robili, bola vždy zábava.

Hodnotenie

Známky na vysvedčení má Ondrejko pekné: jednotky a dvojky. Všetky čestné a spravodlivé, bez úľav.

Päť dní v škole ukázalo i čosi iné. Náš žiačik bol po dopoludňajšom vyučovaní a popoludňajších prípravách vyčerpaný a tak mu už neostávala chuť, sila ani čas na cvičenia odporúčané špeciálnou pedagogičkou. Bez nich je však progres ťažko predstaviteľný. Táto skúsenosť je ďalším dôkazom, že domáca škola zabezpečuje všetky predpoklady na nápravu problémov v učení. Navyše to dokáže prirodzenou, nenásilnou, hravou formou.

Dyslektik totiž nepotrebuje úľavy, ale účinnú pomoc pri zvládnutí jeho hendikepu.

Foto: isifa.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Veronika napísané 28.02.2012 06:12

Monika, viem o čom píšeš, veľmi vám s Ondrejkom držím palce :-D

Veronika napísané 28.02.2012 06:14

Vierka smile som myslela

Monika napísané 17.02.2012 18:12

Vierka, gratulujem! Urobili ste kus dobrej prace smile Z vasho pribehu je zrejme, ze sa oplati "plavat proti prudu" a postavit sa za svoje dieta, ked to tak rodicia citia. Drzim palce a rada si precitam ako sa vam bude darit aj dalej.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   2
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.