ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
Pred/ŠkolákŠkolák

Dyslektik v domácej škole

 Viera Krajčovičová   17.02.2012   3

Môjho syna – druháka hodnoteného psychologičkou ako dieťa s dyslektickými problémami učím tri mesiace v domácej škole. Zákon povoľujúci na Slovensku domáce vzdelávanie určuje preskúšanie dieťaťa v kmeňovej škole raz za polrok. Preto sú januárové týždne stresujúce. No zdá sa, že ťažšie ich prežívajú rodičia ako samotné deti. Pochopiteľne, veď hodnotenie žiaka je hodnotením ich polročnej práce.

Naše prvé skúšky

S ústretovou pani učiteľkou sme sa vopred dohodli, že v druhej polovici januára bude Ondrejko päť dní chodiť do školy rovnako, ako jeho ostatní spolužiaci. Po adaptácii si napísal spolu s triedou polročné previerky a pani učiteľka ho z niektorých predmetov ústne vyskúšala. Pri hodnotení prihliadala i na jeho zošity a práce vytvorené doma. Hoci moje obavy boli veľké, ukázali sa ako celkom neopodstatnené.

Náš Ondrej bojuje s dyslektickými problémami. To bol i hlavný dôvod na zrealizovanie domácej školy u nás. Čo sme teda za tri mesiace dosiahli?

Pri návštevách u špeciálnej pedagogičky dostávame úlohy a odporúčania na cvičenie pozornosti, nácviku čítania a pod. Hoci sa všetky zdajú byť jednoduché, pri zodpovednom vypracovaní a neodmysliteľnej pravidelnosti zaberajú približne hodinu práce denne. Prax nám ukázala, že svedomitý prístup k odporúčaniam špeciálneho pedagóga a napredovanie v školských témach podľa individuálneho tempa postihnutého dieťaťa prináša zlepšenie.

Dlho sme s Ondrejkom bojovali s vynechávaním dĺžňov, mäkčeňov, bodiek na i aj bodiek na konci vety. V polročnej previerke zo slovenského jazyka už tieto chyby neurobil. Bez úľav dostal zaslúženú známku 2/3. Napísal v diktáte niekoľko hrubiek a neurčil v slovách správne všetky mäkké spoluhlásky, no tradičné dyslektické chyby v jeho písomnom prejave ustupujú.

V čítaní sa zdá byť progres pomalší. Pomocou čítacieho okienka trpezlivo trénujeme prelúskanie všetkých slabík v slove bez domýšľania si jeho záveru. Zhluky spoluhlások správne prečíta až po niekoľkonásobnom zopakovaní, čo považujem za problém. No slová pozostávajúce z otvorených slabík číta pekne. Výsledok je vždy výrazne lepší, keď sedíme spolu a ja mu nedovolím pokračovať, pokým nie je slabika prečítaná správne. I keď tento nácvik ide pomalšie, úspechom je fakt, že Ondrej stále ochotne číta. Nezanevrel na knihy, ako sa to u dyslektikov často stáva.

Matematika nám vždy išla dobre.

S ľahkosťou vypočíta zadané úlohy, problém mu robí len prečítanie dlhšieho zadania.

Predmety vlastiveda a prírodoveda sme učili nekonvenčne. Púšťali sme si šarkana, aby sme videli využitie vetra. Ondrej nafotil každého člena rodiny a na počítači urobil svoju prvú prezentáciu. Vyrobili sme tukové kŕmidlo pre vtáčiky. Rozhodli sme sa, že každý mesiac odfotíme našu čerešňu, aby sme videli, ako sa cez rok mení. Vytvorili sme špeciálny kruhový kalendár, na ktorom sme si ukazovali striedanie ročných období, naučili sa názvy mesiacov, zistili kedy sú prázdniny. Navštívili sme Slovenské národné múzeum. Skúmali topenie čokolády a jej následné tuhnutie v inej forme.  Možno sme neprebrali všetko ako spolužiaci v škole, no to, čo sme robili, bola vždy zábava.

Hodnotenie

Známky na vysvedčení má Ondrejko pekné: jednotky a dvojky. Všetky čestné a spravodlivé, bez úľav.

Päť dní v škole ukázalo i čosi iné. Náš žiačik bol po dopoludňajšom vyučovaní a popoludňajších prípravách vyčerpaný a tak mu už neostávala chuť, sila ani čas na cvičenia odporúčané špeciálnou pedagogičkou. Bez nich je však progres ťažko predstaviteľný. Táto skúsenosť je ďalším dôkazom, že domáca škola zabezpečuje všetky predpoklady na nápravu problémov v učení. Navyše to dokáže prirodzenou, nenásilnou, hravou formou.

Dyslektik totiž nepotrebuje úľavy, ale účinnú pomoc pri zvládnutí jeho hendikepu.

Foto: isifa.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Veronika napísané 28.02.2012 06:12

Monika, viem o čom píšeš, veľmi vám s Ondrejkom držím palce :-D

Veronika napísané 28.02.2012 06:14

Vierka smile som myslela

Monika napísané 17.02.2012 18:12

Vierka, gratulujem! Urobili ste kus dobrej prace smile Z vasho pribehu je zrejme, ze sa oplati "plavat proti prudu" a postavit sa za svoje dieta, ked to tak rodicia citia. Drzim palce a rada si precitam ako sa vam bude darit aj dalej.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.