Pred/ŠkolákŠkolák

Dyslektik v domácej škole

 Viera Krajčovičová   17.02.2012   3

Môjho syna – druháka hodnoteného psychologičkou ako dieťa s dyslektickými problémami učím tri mesiace v domácej škole. Zákon povoľujúci na Slovensku domáce vzdelávanie určuje preskúšanie dieťaťa v kmeňovej škole raz za polrok. Preto sú januárové týždne stresujúce. No zdá sa, že ťažšie ich prežívajú rodičia ako samotné deti. Pochopiteľne, veď hodnotenie žiaka je hodnotením ich polročnej práce.

Naše prvé skúšky

S ústretovou pani učiteľkou sme sa vopred dohodli, že v druhej polovici januára bude Ondrejko päť dní chodiť do školy rovnako, ako jeho ostatní spolužiaci. Po adaptácii si napísal spolu s triedou polročné previerky a pani učiteľka ho z niektorých predmetov ústne vyskúšala. Pri hodnotení prihliadala i na jeho zošity a práce vytvorené doma. Hoci moje obavy boli veľké, ukázali sa ako celkom neopodstatnené.

Náš Ondrej bojuje s dyslektickými problémami. To bol i hlavný dôvod na zrealizovanie domácej školy u nás. Čo sme teda za tri mesiace dosiahli?

Pri návštevách u špeciálnej pedagogičky dostávame úlohy a odporúčania na cvičenie pozornosti, nácviku čítania a pod. Hoci sa všetky zdajú byť jednoduché, pri zodpovednom vypracovaní a neodmysliteľnej pravidelnosti zaberajú približne hodinu práce denne. Prax nám ukázala, že svedomitý prístup k odporúčaniam špeciálneho pedagóga a napredovanie v školských témach podľa individuálneho tempa postihnutého dieťaťa prináša zlepšenie.

Dlho sme s Ondrejkom bojovali s vynechávaním dĺžňov, mäkčeňov, bodiek na i aj bodiek na konci vety. V polročnej previerke zo slovenského jazyka už tieto chyby neurobil. Bez úľav dostal zaslúženú známku 2/3. Napísal v diktáte niekoľko hrubiek a neurčil v slovách správne všetky mäkké spoluhlásky, no tradičné dyslektické chyby v jeho písomnom prejave ustupujú.

V čítaní sa zdá byť progres pomalší. Pomocou čítacieho okienka trpezlivo trénujeme prelúskanie všetkých slabík v slove bez domýšľania si jeho záveru. Zhluky spoluhlások správne prečíta až po niekoľkonásobnom zopakovaní, čo považujem za problém. No slová pozostávajúce z otvorených slabík číta pekne. Výsledok je vždy výrazne lepší, keď sedíme spolu a ja mu nedovolím pokračovať, pokým nie je slabika prečítaná správne. I keď tento nácvik ide pomalšie, úspechom je fakt, že Ondrej stále ochotne číta. Nezanevrel na knihy, ako sa to u dyslektikov často stáva.

Matematika nám vždy išla dobre.

S ľahkosťou vypočíta zadané úlohy, problém mu robí len prečítanie dlhšieho zadania.

Predmety vlastiveda a prírodoveda sme učili nekonvenčne. Púšťali sme si šarkana, aby sme videli využitie vetra. Ondrej nafotil každého člena rodiny a na počítači urobil svoju prvú prezentáciu. Vyrobili sme tukové kŕmidlo pre vtáčiky. Rozhodli sme sa, že každý mesiac odfotíme našu čerešňu, aby sme videli, ako sa cez rok mení. Vytvorili sme špeciálny kruhový kalendár, na ktorom sme si ukazovali striedanie ročných období, naučili sa názvy mesiacov, zistili kedy sú prázdniny. Navštívili sme Slovenské národné múzeum. Skúmali topenie čokolády a jej následné tuhnutie v inej forme.  Možno sme neprebrali všetko ako spolužiaci v škole, no to, čo sme robili, bola vždy zábava.

Hodnotenie

Známky na vysvedčení má Ondrejko pekné: jednotky a dvojky. Všetky čestné a spravodlivé, bez úľav.

Päť dní v škole ukázalo i čosi iné. Náš žiačik bol po dopoludňajšom vyučovaní a popoludňajších prípravách vyčerpaný a tak mu už neostávala chuť, sila ani čas na cvičenia odporúčané špeciálnou pedagogičkou. Bez nich je však progres ťažko predstaviteľný. Táto skúsenosť je ďalším dôkazom, že domáca škola zabezpečuje všetky predpoklady na nápravu problémov v učení. Navyše to dokáže prirodzenou, nenásilnou, hravou formou.

Dyslektik totiž nepotrebuje úľavy, ale účinnú pomoc pri zvládnutí jeho hendikepu.

Foto: isifa.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Veronika napísané 28.02.2012 06:12

Monika, viem o čom píšeš, veľmi vám s Ondrejkom držím palce :-D

Veronika napísané 28.02.2012 06:14

Vierka smile som myslela

Monika napísané 17.02.2012 18:12

Vierka, gratulujem! Urobili ste kus dobrej prace smile Z vasho pribehu je zrejme, ze sa oplati "plavat proti prudu" a postavit sa za svoje dieta, ked to tak rodicia citia. Drzim palce a rada si precitam ako sa vam bude darit aj dalej.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.