Pred/ŠkolákŠkolák

Žiacka knižka na internete

 Ing. Eva Pekariková   27.02.2009   5

Žiacka knižka slúži predovšetkým ako spôsob komunikácie medzi učiteľom a rodičmi, v zjednodušenom ponímaní slúži na zápis známok, poznámok a oznamov. V papierovej forme je všeobecne známa a kým žiaci na prvom stupni ešte nešpekulujú, či si dajú známku zapísať, alebo nie, na druhom stupni sú už žiaci vypočítavejší a najmä horšie známky a poznámky nie veľmi radi dávajú zapisovať do žiackych knižiek. Ako najčastejšiu výhovorku používajú jednoduchú vetu: "Zabudol som." Rodičia často nie sú pravdivo (úplne) informovaní o všetkých známkach práve preto, že žiaci ich už rôznych príčin nemajú zaznamenané v papierovej žiackej knižke.

Internetová žiacka knižka je akýsi vyšší stupeň záznamu. Nie len že sa žiak nemôže vyhovoriť, že si ju zabudol doma, preto si nemôže dať zapísať známku, no rodičia k nej majú prístup nezávisle na dieťati. A to nie je jediná výhoda. Žiacku knižku na internete isto ocenia aj rodičia, ktorí pracujú mimo miesta svojho bydliska a nemajú možnosť každý deň fyzicky kontrolovať papierovú žiacku knižku. Závisí od učiteľa, ako často zapisuje známky do internetovej žiackej knižky, po dohode s rodičmi to zvykne byť vždy raz na konci týždňa.

Ako funguje internetová ŽK?

Pre rodiča je podstatné, aby od triedneho učiteľa dostal prístupové údaje, teda prihlasovacie meno a heslo, ktoré je jedinečné pre každého žiaka. Dôležitá je bezpečnosť a ochrana údajov. Internetová ŽK v žiadnom prípade nie je verejná, teda známky nemôže vidieť hocikto! Na uvedenej internetovej adrese sa užívateľ (väčšinou rodič) prihlási a hneď vidí všetky známky svojho dieťaťa z jednotlivých predmetov za aktuálny polrok.

Možno menšou nevýhodou internetovej ŽK je skotočnosť, že učiteľ do nej nezapisuje poznámky a bežné oznamy. V internetovej ŽK rodič vidí len známky, dochádzku a voliteľné predmety a krúžky, ktoré dieťa na škole absolvuje.

Priebežné štúdijné výsledky sú znázornené aj graficky v jednoduchom prehľadnom grafe. Rodič tak má možnosť vidieť, ako sa jeho dieťa v škole snaží, resp. zaostáva. Takúto žiacku knižku ako aj graf si môžu prezerať rodičia spoločne s dieťaťom, pričom môžu dieťatu názorne ukázať, ako sa učí, či sa zlepšuje, alebo sa zhoršuje … jeho výsledky sú bližšie k smejovi alebo k míne.

 

Podrobné vysvetlenie tohto grafického zobrazenia klasifikácie je dostupné na adrese: http://help.edupage.org/text.php?id=524&lang=sk

Bezpečnosť internetovej ŽK

Prístupové údaje za každého jednotlivého žiaka sa odovzdávajú len osobne do rúk rodičov na podpis, nie spostredkovane. Učiteľ si nevedie žiadne kópie prístupových údajov o jednotlivých žiakoch. Má svoje vlastné, na základe ktorých môže aktualizovať známky žiakom, no nemôže ich nikde inde zverejňovať, či ukazovať iným osobám. V prípade, že rodič prístupové údaje stratí, bezpečnosť internetovej ŽK sa rieši s povereným technickým pracovníkom, ktorý zodpovedá za riadne fungovanie internetovej ŽK.

Vďaka novým technológiám by už nemalo dochádzať k takým nedorozumeniam, ako sa stávalo kedysi, že dieťa malo v papierovej ŽK zapísané len samé dobré známky a vysdvedčenie potom bolo nepríjemným prekvapením pre rodičov. Napokon, aj keď nie každý rodič má prístup na internet, stále má každý možnosť využiť konzultačné hodiny s triednym učiteľom a dozvedieť sa aktuálne výsledky svojho dieťaťa aj bez ŽK.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
lubka napísané 24.08.2009 15:36

Moj syn na prvom stupni ZS internetovu žiacku knižku má, ale to len vdaka pani učiteľke, ktorá si dá tu námahu a vždy na konci mesica tam všetky známky vloží. Ale ona je jednou z mála, vačšinou to učiteľky na prvom stupni odignoruju.

Podľa mna je to dobrá vec, ale mne dosť chýba celkové slovné hodnotenie. Ale na to je dobré rodičovské združenie...

vrso2 napísané 30.06.2009 15:51

Zijem v USA a tu su internetove ziacke knizky beznou zalezitostou.

Mozem preto zodpovedne prehlasit, ze je to nie celkom dobry vynalez.

Je viac komplikovany, ako realna ziacka kniha.

Realna ziacka kniha vam da okamzity prehlad bez potreby sediet za pocitacom.

Komunikacia sa mi zda viac autenticka a pisana na papier ma podla mna akusi vacsiu "vahu".

Michaela napísané 02.03.2009 10:07

..ja som neni moc spokojna s internetovou ZK, je to akoby sme porovnavali citanie textu z netu alebo z knihy....mozno prevazuju pozitiva ako ze vam neutaji znamku, no zial u nas tie znamky zapisuju nejak oneskorene a tiez neni k tomu napisane z coho konkretne napriklad dostal dvojku....ucivo..cize mate napisane Matematika patminutovka ale nemam ani sajn ci je to zo zlomkov alebo z kombinovanych suctov co si opakovali.... Rolleyes a takeho je tam aj z ostatnych predmetov a ked sa ho spatne na to opytam po mesiaci, tak uz mozno zatlka ze si nepemata, ale da sa aj verit ze to tak je, ja si tiez nepamatam co to uz bolo pred mesiacom.....

magda napísané 01.03.2009 15:02

maju vase decka internetovu ZK aj na prvom stupni ZS? lebo na nasej ZS je to az od druheho stupna.

Gabika napísané 27.02.2009 22:57

S internetovou ZK mame doma vyborne skusenosti. Pri mladsom synovi - druhakovi - sa sice pozerame castejsie do papierovej ZK (bavi nas ju podpisovat, okrem toho, on aj tak s kazdou znamkou nakluse este v ten den, kedy ju dostane...:-)))), ale u starsieho, ktory je uz stredoskolak a papierovu ZK nema, je to velmi prakticka pomocka. Nastastie sa nam zatial nestavalo, ze by nam klamal o znamkach, aj horsiu vzdy priznal, ale tie grafy su perfektnou pomockou! Vidim presne ako sa zhrosil ci zlepsil. Vidno na prvy pohlad, kde treba pridat (zaujimave, ale ubrat netreba nikde :-))) Je to skratka velmi prakticke.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.