ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Vážne veciZamyslenie

Načo je dobré, aby deti boli dobrovoľníkmi

 Mária Kopčíková   21.03.2017   0

Čo všetko môžu ako dobrovoľníci robiť a načo je to vlastné dobré, aby dobrovoľníkmi boli?

V našej okrajovej časti hlavného mesta už dlhé roky na začiatku adventu býva program pre ľudí, je to pozvanie sa spoločne strávený čas. Pred krátkym časom v rámci tohto nedeľného stretnutia pribudli detské adventné dielničky. 

shutterstock

 

Tie prichystajú staršie deti pre tie menšie. Nápad vznikol celkom spontánne a staršie deti (11 – 13 ročné) sa radi zapoja. Vymyslia si nejakú aktivitu, nachystajú ju pre ostatné deti a potom tam s nimi strávia čas, pomáhajú tvoriť. Moja dcéra tak s kamarátkou minulé Vianoce upiekli asi 300 medovníkov a potom ich s deťmi zdobili.

Hm, medovníky pečie doma na Vianoce kde kto. A čo má byť? Tak sa deti pohrali ... Nevnímam to len ako hru a zábavku na nudné zimné večery. Vnímam to ako ochotu týchto detí podeliť sa o svoje nápady, svoj čas s druhými. Potešiť ich a spríjemniť im deň. A nielen počas adventu.

Iný kraj, iný mrav

Niežeby v USA bolo všetko lepšie, ale s dobrovoľníctvom v tom úplne najreálnejšom živote sú tam asi ďalej, než my u nás. Je pomerne bežné, že rodiny „priúčajú“ svoje malé deti dobrovoľníctvu napr. navštevovaním domovov pre seniorov alebo varením jedla pre bezdomovcov, či sociálne slabších.

My sme ako deti z malého mesta boli k dobrovoľníctvu vedení tiež (ja si to nepamätám ako dobrovoľne – nasilu, možno iní áno a určite sme to nevolali, že „som dobrovoľník“ :-)). Doučovali sme slabších spolužiakov, vynášali smeti starým susedom, robili pre nich nákupy. Bolo to také akosi prirodzené.

shutterstock

 

Už ako rodičia sme v rámci dobrovoľníctva so susedmi rekonštruovali ihrisko na sídlisku, kde sme bývali. Myslím, že kto chce, priestor si nájde. Možností okolo seba máme veľa.

Kto je to vlastne dobrovoľník

„Dobrovoľník (latinsky voluntarius - ochotný, naklonený; anglicky volunteer - dobrovoľník) má viacero charakteristík, ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že je to človek, ktorý ponúka organizácii svoje vedomosti, schopnosti, zručnosti a skúsenosti za dohodnutých podmienok a nie je za túto činnosť finančne odmenený formou platu.“ Toľko hovorí príručka IUVENTY, ktorá sa venuje práci s mladými ľuďmi.

V zásade teda je to o tom, že ako dobrovoľník niečo pre niekoho robím, nedostávam za to plat. Robím to z vlastnej vôle.

Pochopiteľne, pre deti je dobrovoľníctvo tým viac prirodzenejšie, ak vidia svojich rodičov alebo blízkych ľudí, konať podobne.

Aké sú benefity, ak sú deti dobrovoľníkmi

Podľa mňa sú veľmi veľké. Dobrovoľníctvo učí už batoľatá a predškolákov súcitu, empatii, tolerancii, vďačnosti a tiež zodpovednosti za komunitu, kde žijú.

Deti, ktoré dobrovoľníčia, v tom obvykle pokračujú aj s pribúdajúcim vekom. Zároveň tieto dobrovoľnícke skúsenosti vedú deti k tomu, že môžu viac uvažovať o tom, čo je pre ne v živote naozaj dôležité. Aj keď pištia za tým, či oným, čo má ten či tamten spolužiak, v zásade si asi v istom veku uvedomia, že väčšina z nich je vlastne veľmi bohatá (a nielen materiálne).

shutterstock

 

Ako začať?

Ak sa rozhodnete vy ako rodičia ukázať deťom čaro dobrovoľníctva, premyslite si, ako dlhodobý má byť tento váš „projekt“. Či chcete vyskúšať jednorazovú aktivitu (napr. zbierku kníh pre detskú nemocnicu) alebo niečo pravidelné (napr. výdaj jedla a zabezpečenie oblečenia pre bezdomovcov, zber odpadkov v blízkej prírode raz mesačne). Môžete byť aktívni sami alebo oslovíte príslušnú organizáciu, ktorá sa danej téme a v danej lokalite venuje.

Deťom potom vysvetlite, o čo ide a čo od nich očakávate, čo by mohli robiť. Prejavte trochu nadšenia a hovorte o tom, prečo sa vám táto aktivita zdá dôležitá. Odpovedajte deťom na ich otázky, aby skutočne (v rámci vekových možností) porozumeli tomu, o čo vám spoločne ide.

K tomu všetkému je dobré urobiť si z dobrovoľníčenia zábavu – v zmysle dobre stráveného spoločného času. Môžete zapojiť aj rodiny zo susedstva, kamarátov svojich detí. Po brigáde v lese si napr. môžete spoločne urobiť piknik a zahrať sa rôzne hry.

shutterstock

 

V čom sa dobrovoľnícky môžu zapojiť deti

Vyskladať škatuľu s hračkami – ak je vaše dieťa predškolák, ozdobte spolu škatuľu od topánok a naplňte ju hrami a hračkami (kartami, puzzle). Môžete ju venovať miestnemu detskému oddeleniu v nemocnici.

Darovať potraviny – zakaždým, keď idete na nákup, nech dieťa vyberie jednu trvanlivú potravinu. Až ich nazbierate plnú tašku, môžete ich venovať bezdomovcovi alebo ľuďom, o ktorých viete, že sa práve nemajú najlepšie, čo sa peňazí týka.

Čistenie okolia/prírody – môžete vyčistiť blízky park alebo váš obľúbený kút v prírode od odpadkov. Vezmite si rukavice a vrecia a deti v tomto prípade poučte aj o bezpečnosti pri zbere odpadkov.

Pestujte zeleninu a ponúknite vaše produkty ľuďom, ktorí nemajú toľko miesta v záhradke, čerstvým rodičom, ktorí nemajú príliš veľa času alebo miestnej organizácii, ktorá sa stará o sociálne slabších ľudí.

Urobte popoludňajší program – ako rodina alebo spolok susedov pripravte program (hudobno-tanečno-recitačný ....) a predveďte ho v miestnej knižnici, či komunitnom centre. Urobíte príjemné popoludnie pre ďalších ľudí.

Podporte útulok pre zvieratá – vyrobte nejaké hračky pre psíkov. Urobte zbierku starých diek, vankúšov, krmiva pre zvieratá (zistite, čo útulok potrebuje). Pri tom, ako odnesiete zbierku do útulku, môžete zvieratká aj vyvenčiť.

Pomôžte starším a chorým vo vašom okolí – vyvenčite psa, vybavte poštu, odhrňte sneh alebo urobte nákup  tomu vo vašom blízkom okolí, kto práve potrebuje pomoc.

Vypestujte bylinky či malé rastlinky a podeľte sa s nimi so susedmi, v miestnom komunitnom centre alebo na ihrisku.

Inšpirované: lauragraceweldon.com, parents.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.