Vážne veciZamyslenie

Krížová cesta matky v lockdowne

 Marcela Beňová   31.03.2021   0

Hovorí sa, že keď Boh jedny dvere zavrie, sto iných otvára. Na toto príslovie som si spomenula, keď mi autobus zavrel dvere pred nosom.

 

Chcela som zaplatiť a zistila som, že na dopravnej karte už nie sú peniaze. V kabelke, ani v peňaženke nebolo ani euro. Kreditka nikde. Teda nie nikde, viem presne, kde bola. V druhej kabelke, ktorú som brala so sebou na včerajší nákup.

Vystúpila som z autobusu a zúfalo volala mužovi. Že sa potrebujem dostať domov, že nemám pri sebe ani cent, že už som unavená, že celý svet aj autobusová spoločnosť sú zlí a neľudskí.

Muž prišiel a zachránil ma. No, nie že by mal na výber, ale patrí mu vďaka.

Ako to s nami vyzerá

Dnešný deň je len malou ukážkou toho, ako to u nás za posledný rok vyzerá. Určite nielen u nás.

My, mamy, podstupujeme posledný rok materskú krížovú cestu. So zakopnutiami a starosťami, ktoré k nej patria. Najviac si to však uvedomujem, a možno to na mňa najviac dolieha práve teraz, pred Veľkou nocou.

Aj pred tými 2 000 rokmi to začalo podobne. Sľubne. Že všetko bude v poriadku.

Stačí byť zodpovedný, optimista a ono to nejak dopadne. A odrazu Veľký piatok a totálny chaos. Potom tma a koniec.

Tma a koniec

Tak takto presne sa teraz cítim(e) v úlohe mamy, manželky, kamošky. Malo to byť v pohode a namiesto toho denne riešim problémy, o akých človek ani netušil, že môžu vzniknúť.

Napríklad, že vám dôjdu respirátory. Že sa zabudnete ísť dať otestovať, a to sa v pondelok ráno medzi škôlkou a prácou ťažko rieši. Že objednáte malé topánky a priveľké tričká. Dochádzajú nám nápady, slová, energia. 

O to viac musím myslieť na apoštolov, vlastne dospelých chlapov. Cítili na Veľkú noc to, čo ja?

Boli frustrovaní z opatrení? Pýtali sa v duchu, čo je to za spravodlivosť, keď sa toľko nadreli, a bolo to zbytočné? Nadávali na vládu? Alebo na nezodpovedných ľudí okolo seba? Lebo to by sme mali spoločné.

Budúcnosť mala byť dobrá. A zrazu?

Stojíte na krížovej ceste, okolo vás kopa naštvaných ľudí a vy neveríte, že dnešok môže dopadnúť dobre.

Vlastne určite viete, že to bude jeden z tých dní, keď si pôjdete ľahnúť unavení a vytočení, a na druhý deň nebudete mať ani štipku chuti zase vstať z postele.

Vieme, ako to dopadne

My, ktorí príbeh o veľkonočnom týždni čítame, už vieme, ako to dopadne. Nie len že dobre. Ale super! Veď lepšie to byť nemôže. Všetky udalosti do seba zapadnú ako puzzle a Veľkonočná nedeľa bude riadne prekvapenie.

Oni to však ešte nevedia. Kráčajú hore kopcom a necítia sa o nič lepšie ako dnes my. Napriek tomu nám toto posolstvo Veľkej noci dáva trochu nádeje.

Na konci nás čaká Veľkonočná nedeľa

Je jedno, akí sme dnes unavení, sklamaní, dotknutí a zranení pandémiou. Na konci, a tak už to v príbehoch býva, nás čaká Veľkonočná nedeľa.

Veľká noc nám pripomína pominuteľnosť života.

Všetko skončí, aj nedobrovoľný homeschooling, aj epidémia, čísla denne pribúdajúcich mŕtvych, a hádam aj nosenie rúšok. Hlavné je, aby sme na krížovej ceste nezabudli, prečo sa vlastne každý deň namáhame.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?