Vážne veciZamyslenie

Igor Matovič, Sebastian Kurz a Murphyho zákony

 Eva Pavlíková   16.11.2020   0

Som taký ten európsky rodič, čo behá denne sem a tam cez čiaru. Mám 4 deti, ktoré chodia do škôl v troch rôznych štátoch. A tak sa mi nevdojak stalo, že ako rodič sledujem európskych premiérov, ich vyjadrenia a rozhodnutia v časoch pandemických.

 

Ako zatvára školy Matovič

Ak ide Matovič zavrieť školy od pondelka, zriaďovatelia sa to dozvedia v nedeľu. Školníci v pondelok pozametajú vytrhané šedivé vlasy riaditeľov do vriec na biologický odpad, a v pondelok sa už pani učiteľky hrajú so žiakmi edukatívnu skrývačku spoza tabletov. (ak majú).

 

Ako zatvára školy Kurz

Ak ide zavrieť školy rakúsky premiér Kurz, už dva týždne si detičky nosia do školy svoje tablety, telefóny a nacvičujú si s učiteľmi roztomilé aktivitky v MS Teams, aby išlo všetko hladko, keď to jednoho dňa naozaj príde. Škola vám vypisuje so záujmom láskavé správy, či máte doma počítač pre každého člena domácnosti, a ak nie, nejaký vám zadováži. Ak dieťa nemôže byť doma počas tvrdého lockdownu, jasné že aj počas zavretých škôl budú  otvorené “družiny”. Zajtra si idú deti do školy po knihy a od utorka sa opäť učí distančne. No a čo. Nič prekvapivé.

shutterstock

 

Sebastian je  ako Mona Lisa

Pozerávam sa na jeho tlačovky ako uchvátený návštevník v Louvri.  Zrozumiteľná a pritom “very hoch” nemčina, dokonalá štruktúra prejavu. Celý je múdry, komplexný, precízny, pohľadný, vitálny, rovnako láskavý ako dôrazný. Haptika, posturologia, gestikulácia, kinezika, chronemika…. Všetko je v súlade, nič vás neruší. Chcete ho počúvať, nechcete prepnúť na iný program. On je program!

Nečítala som nič o jeho rodičoch, pôvode,  a ani nebudem. Zostávam vo vlastnej predstave, že je jediným dieťaťom Kena a Bárby a už v prenatálnom období mu púšťali cez pupočnú šnúru eseje o neverbálnej komunikácii, verejnej prezentácii, myšlienkových mapách a emocionálnej inteligencii.

 

Pochopiteľne, aj  v Rakúsku je množstvo ufrflaných ľudí, ktorí napriek tomu, že je ich premiér pekný, múdry a nekonfliktný, nesprevádzajú jeho rozhodnutia smajlíkmi a potleskom. Ale zdá sa, že sú  len svätenou vodou na jeho rétorický mlyn. So spadnutou sánkou sledujem ako sa s  rešpektom prihovára oponentom, uzná ich legitimitu,  a následne odôvodní, prečo veci vidí inak a tak ich aj spraví.

Igor nevyrastal na filharmónii. Igor je Trnavák.

Je taký ten jeden z nás. Ani krásny ani škaredý, ani mysliteľ, ani hlupák. Roztopašný chlapec, ktorý má chuť  robiť veľké veci. Pred celým národom sa ťahá za traky s Rišom, ako chlapci na pavlači. Keď s ním niekto nesúhlasí, vynadá mu, ako by s ním norky pásol. Možno ho poteší viac Tublatanka ako Vivaldi.
Čo by si bez neho počali chlapci na #ZOMRI. Toľko srandy čo podnieti... Často nás doženie k slzám, len často nevieme, či sú to slzy cez smiech, alebo inverzne.

Pevne však verím, že to v princípe myslí  dobre. Ako ja, keď vrieskam na deti. Som síce ako nevyspelý rodič, čo nenačítal nič z článkov o výchove na www.rodinka.sk , ale mojim záujmom je ochrániť moje deti, alebo ich dotlačiť do niečoho zodpovedného. Aj keď často vyzerám pri tom ako hysterka.

Dvaja lídri EU krajín. Jeden taký čihí, druhý zasa hota.

Lenže Murphyho zákony stoja nad všetkými európskymi legislatívami. Takto dnes vyzerá covidová krivka v týchto dvoch štátoch.

Vyzerá to, že COVID poslúcha viac na Matovičovu Tublatanku :

zdroj: https://ourworldindata.org

 

Rakúsko vyhlasuje od utorka tvrdý lockdown so zákazom vychádzania 24/7 a  odvolávajúc sa na úspech Slovenska pripravuje celoplošné testovanie obyvateľstva antigénovými testami 

  • Slovensko postupne uvoľnuje opatrenia po zreteľne zalomenej krivke infekcie.
  • Do bratislavského Volksvagenu prilieva koncern v tomto neistom čase istú miliardovú investíciu.
  • Slovenský futbalisti postúpili po štyroch rokoch na Majstrovstvá Európy.
    Ja viem, pukance v kine ešte nie sú, ale verím, že sa ich dočkáme.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 37 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.