Vážne veciTradície

Zabudnite na Jakuba a Sofiu. Trendom sú netradičné mená

 Kristína Turnerová Kováčiková   11.12.2022   0

Nedávno zverejnilo Ministerstvo vnútra štatistiku najpopulárnejších mien novorodencov v tomto roku. Sú to opäť Jakub (1078 chlapcov) a Sofia (621 dievčat). Minulý rok bolo najobľúbenejšie ženské meno Nina, kým v roku 2020 bola na výslní Ema. Teraz sa karty znova pomiešali.

Rodičia sa však neobmedzujú len na výber trendových, všeobecne obľúbených mien. Matrikárky na celom Slovensku z roka na rok častejšie zapisujú do rodných listov netradičné mená, originály, ktoré majú dať najavo výnimočnosť jeho nositeľa alebo nositeľky.

nezvycajne, originalne mena
Shutterstock

 

Najčastejšie dievčenské mená

sa posledné roky stále držia v prvej päťke.

Prvú desiatku top mien dotvára

 • Natália (6.),
 • Nela (7.),
 • Sára (8.),
 • Mia (9.) a 
 • Olívia (10.)

Kristínky, ani Alexandry, ktoré ešte prednedávnom kraľovali medzi najčastejšími menami, už nenájdeme dokonca ani v prvej dvadsiatke.

Rodičom sa viac páčia mená ako

 • Diana (11.),
 • Hana (12.),
 • Anna (13.),
 • Tamara (14.),
 • Júlia (15.),
 • Laura (16.),
 • Emma (17.),
 • Karolína (18.),
 • Michaela (19.), či
 • Rebeka (20.).

»»»»»»»»» Prečítajte si aj: Mená, ktoré by sme bez Vianoc nedávali svojim deťom.

 

Najčastejšie chlapčenské mená

sú zase v prvej päťke najobľúbenejších chlapčenských mien.

Do prvej desiatky patria aj

 • Filip (6.),
 • Tomáš (7.),
 • Martin (8.),
 • Matej (9.) a 
 • Richard (10.)

Ubúda nám tiež Sebastianov a Marekov. Už nekraľujú v prvej dvadsiatke.

Patria sem ale

 • Lukáš (11.),
 • Alex (12.),
 • Matúš (13.),
 • Šimon (14.),
 • Tobias (15.),
 • Ján (16.),
 • Peter (17.),
 • Dávid (18.),
 • Dominik (19.) a 
 • Patrik (20.)

 

Nezvyčajné mená sú trendom

V trenčianskej pôrodnici tiež dominovali mená Jakub, Samuel, Adam, Sofia, Eliška a Nina, avšak týchto 6 mien pokrylo iba necelých 5% spomedzi všetkých narodených detičiek.

„Na matričnom úrade v Žiline k dnešnému dňu vedie ženské meno Ema, mužské jednoznačne Jakub,“ potvrdila matrikárka Mariana Kováčiková, ktorá zároveň dodala, že je dnes trend dávať deťom nezvyčajné mená.

Medzi najzaujímavejšími vybrala ženské: Buna, Selia, Naila, Aurora, Meda, Mayla, Ruixi, mužské: Dzihan, Micheáš, Jonatán, Casey, Neo, Lorian, Timmy.

 

Nie všade to musí byť Jakub a Sofia

Podľa štatistických údajov, ktoré má k dispozícii Matričný úrad v Galante, boli najčastejšie chlapčenské mená Samuel, Dominik a Filip, medzi dievčenskými Nela, Natália a Nina.

Ani v Leviciach nekraľoval Jakub (4. miesto) a Sofia (6. miesto).

„U nás vedie Samuel a Natália,“ prezradila matrikárka Adriana Štipková, ktorá tento rok zapísala do rodných listov chlapcov netradičné mená ako Simeon, Justin, Zente, Miran, Levente, Damir, Dante, Jonatán, Kornel, Ruben, Elliot, Jovani, Anthony.

K výnimočným dievčenským menám patrili Arya, Thea, Tia, Nazli, Lina, Léda, Viola, Keisy, Bella, Amia, Shevia, Arianna, Apollónia.

 

Mená, ktoré sa páčia v Košiciach

„Na matrike Košice-Šaca vedie mužské meno "Jakub" a potom - Michal, Adam Richard a Filip, ženské meno vedie  "Ema,Emma" a potom - Natália, Sofia, Nina a Júlia, Juliana,“ napísala nám matrikárka Zlatica Fabová.

Nezvyčajné mužské mená, ktoré v Košiciach zapísali tento rok, sú napríklad Elroy Damien, Paskal, Vito, Niklaus, Theodore Kimi. Medzi netradičnými ženskými menami nájdeme mená Korina, Astrid, Freya, Keara Elora, Nara, Shifra, Bíborka.

V Spišskej Novej Vsi boli tri najpoužívanejšie dievčenské mená za rok 2022 Sofia, Eliška a Júlia. Medzi chlapčenskými boli Filip, Samuel, Adam a Matias. Zapísali aj netradičné dievčenské mená ako napríklad Asu, Elif, Luna, Melek, Nia, Tamia, či Vasilisa. Z chlapčenských boli zaujímavé originály Damir, Jack, Massimo, Niko alebo Ostin.

Podľa Pavla Biroša z matriky v SNV sú však stále obľúbené aj tradičné mená, ako napríklad Tomáš, Ján, Jakub, Dávid, Lukáš, Peter, Júlia, či Mária. Zo zahraničných mien zapísali deviatim chlapcom meno "Brajen."

 

Mená, ktoré sa páčia v Bratislave

V jednej z najväčších pôrodníc na Slovensku, v bratislavskej Petržalke, sa najčastejšie narodili chlapci s menami Adam, Samuel, Jakub, Oliver, Michal a Filip. Medzi dievčatami boli najpopulárnejšie mená Nina, Ema, Júlia, Sofia, Hana a Natália.

Nie všetci rodičia však vsádzajú len na osvedčené mená a snažia sa, naopak, aby ich dieťa vyniklo.

Z netradičných mien registrujú na petržalskej matrike u chlapcov mená ako Conor, Matvej, Etienne, Gianmarco, Ronan, Trefor, Zachary, Tayden, Enzo, Simo, Asman, Bendegúz, Muammer.

Nezvyčajné dievčenské mená dostali v Petržalke Atina, Chinyere, Eliana, Deborah, Ava, Moulika, Liane, Zala, Ashley, Peri, Ariana, Selina, Rania, Aglája, Ellie, Rose, Zia.

„Evidujem tiež, že sa v našej mestskej časti  do konca novembra 2022 narodilo  až 54 dvojičiek a dokonca aj  trojičky,“ prezradila petržalská matrikárka Ilona Kraic.

V bratislavskom Starom meste, kde sa do matriky zapíšu deti narodené v súkromnom sanatóriu Koch, patrili k výnimočným menám Dorián, Tymar a Vito medzi chlapcami, Meda, Zoriana, Marselina, Drakana, Anis zase medzi dievčatami.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Rozšírený kalendár. Mená, ktoré v oficiálnom kalendári nenájdete.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
Tehotenstvo ako riziko
21.01.2023   0
Za najčastejšie rizikové faktory na základe praxe považujem nízky vek matky, (menej ako 19 rokov), vysoký vek ( viac ako 38 rokov), zlozvyky a užívanie návykových látok ako nikotín, alkohol, drogy či lieky.“
Poslíčkovia, falošné kontrakcie pred pôrodom. Ako sa prejavujú?
16.01.2023   0
Ako rozoznám, či mi už začína pôrod? Čo sú vlastne kontrakcie a čo poslíčky? Ako si uľaviť pri poslíčkoch? Čo sa meria pri kontrakcii? Ako sa menia kontrakcie počas pôrodu?
babetko
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
Ako budú vyzerať moje prsia, keď dodojčím?
19.01.2023   0
Nedávno sa ma pýtali, aký mám názor na to, že v UK matky nechcú dojčiť, aby si vraj nepokazili prsia. A či naozaj dojčenie zlikviduje prsia a stanú sa z nich kokršpanielie uši?
Podprsenka na dojčenie: kedy ju kúpiť a akú vybrať?
16.01.2023   0
V čom by mala byť „dojčiaca“ podprsenka iná, špeciálna? Ako a kedy ju vyberať, keď sa náš horný objem v tehotenstve zväčšuje? Nestačí fitnes športová podprsenka?
detské choroby
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
16.01.2023   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.