Vážne veciŠtát pre rodinu

Boli sme v kontakte s pozitívnym, ale nie sme v karanténe

 Kristína Kováčiková   14.11.2021   0

Aktualizované 28.11.2021

V nedeľu 14.11. sme dostali správu, že dieťa, ktoré bolo s nami na tréningu, malo ešte v ten večer teplotu a na ďalší deň ráno mu vyšiel pozitívny test na koronavírus. S prosbou, aby sme si teraz sledovali deti.

Ak ste boli v kontakte s pozitívnou osobou, a to v období dvoch dní pred pozitívnym výsledkom testu, mali by ste ísť do karantény. Lenže to neplatí, ak ide „len“ o domáci samotest, ktorý ste dostali napríklad zo školy. Aspoň to neplatilo v čase, keď sa nás to týkalo.

Kým nie je pozitívny PCR test, nič sa nedeje,“ bola odpoveď jedného z rodičov.

Antigénový test COVID
Photo by Annie Spratt on Unsplash

 

Karanténa po pozitívnom teste

V školách, ale aj na krúžkoch by to malo byť tak, že pokiaľ sa v triede (na krúžku) vyskytne osoba pozitívne testovaná na covid-19, idú všetci, ktorí s ňou boli v kontakte 2 dni pred pozitívnym výsledkom testu, do 10-dňovej karantény.

Okrem tých, ktorí si uplatňujú výnimku z karantény (plne zaočkovaní/po prekonaní ochorenia).

Úzky kontakt

V prípade pozitívneho spolužiaka sa celá trieda považuje za úzky kontakt, pretože všetci boli s pozitívne testovanou osobou v interiéri (v triede) dlhšie ako 15 minút.

Aký test sa berie do úvahy

Platí, že

  • „osoba pozitívna na ochorenie je osoba, ktorej bol oznámený pozitívny výsledok testu,“

a platí tiež, že

  •  „výsledok testu“  je podľa vyhlášky výsledok antigénového testu, RT-PCR testu alebo LAMP testu na ochorenie COVID-19.

 

Domáci antigénový test?

Antigénovým testom sa podľa vyhlášky myslí

  • diagnostický test umožňujúci priamo detegovať antigény vírusu SARS-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19 vykonaný oprávneným subjektom podľa osobitného predpisu alebo na regionálnom úrade verejného zdravotníctva."

Len antigénový test z MOM-ky by mohol poslať celú triedu, či celý krúžok do karantény, nie však domáci antigénový test. Napriek vedomosti o pozitívnom spolužiakovi v triede  sa vo vyučovaní pokračovalo ďalej.

 

Pozitívny samotest a školský semafor

Podľa Školského semaforu (28.10.2021) "žiaci z triedy, v ktorej žiak mal pozitívny výsledok Ag samotestu, naďalej chodia do školy, pokým nie je pozitívny výsledok žiaka potvrdený PCR testom alebo Ag testom, ktorý je vykonaný v mobilnom odberovom mieste, kde testovaný žiak dostane potvrdenie o výsledku.

V prípade, že žiak bude mať potvrdený pozitívny výsledok PCR testom alebo Ag testom, ktorý bol vykonaný v mobilnom odberovom mieste, idú žiaci triedy a zamestnanci, ktorí boli v úzkom kontakte s pozitívnym žiakom počas obdobia 2 dní pred jeho testovaním Ag samotestom do karantény (okrem tých, ktorí si uplatňujú výnimku z karantény)."

Toto sa však zmenilo od 26.11.

Žiaci z triedy, ktorí boli v úzkom kontakte so žiakom, ktorý mal pozitívny výsledok Ag samotestu počas obdobia 2 dní pred jeho testovaním alebo objavením sa prvých klinických príznakov, idú do karantény (okrem tých, ktorí si uplatňujú výnimku karantény, pokiaľ neprejavujú príznaky ochorenia),“ píše sa v novom, aktualizovanom Školskom semafore, ktorý platí od 26. novembra.

Nakoľko podľa Školského semaforu s platnosťou od 26. novembra nefungujú ani krúžky, ani ZUŠ-ky, nemalo by sa viac stať, že uniknú karanténe napríklad deti z futbalu, ako to bolo v našom prípade.

Článok bol upravený dňa 28.11. vzhľadom na aktualizáciu Školského semaforu, ktorá konečne priniesla požadovanú zmenu - sprísnené opatrenia pomôžu neunikať deťom z karantény.

Nemusia chodiť ďalej do školy a čakať v neistote, až do času, kým by sa pozitívny domáci test verifikoval pozitívnym PCR testom - všetci, ktorí boli v triede s pozitívnym spolužiakom sa posielajú ihneď do karantény.

Prečítajte si tiež: Pomôže mi magnézium? »»»

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 28 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V ktorom týždni tehotenstva najskôr zistíme pohlavie dieťaťa?
29.11.2021   0
Bude to chlapček alebo dievčatko? Máloktorá mamička vydrží čakať na odpoveď až do pôrodu. Aj keď väčšina rodičov hovorí frázu, že najdôležitejšie je, aby bolo bábätko zdravé a je jedno, či to bude dievča alebo chlapec.
Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!
22.11.2021   0
Ak sú rodičia príliš hlúpo vychovaní, že nevedia povedať nie, hostia len chodia a chodia, hrajúc o preteky, kto uvidí bábätko skôr, míňajú si kľučky.
Pôrody počas pandémie: S mužom sme 5 dní plakali
21.11.2021   0
Bolo hrozné odlúčiť sa od partnera a od rodiny, chýbalo mi, že v tej najdôležitejšej chvíli môjho života tam nemohol byť, že svoju dcéru videl až po 5 dňoch od pôrodu.
babetko
Dnes už vieme vopred zistiť testom, či môže byť očkovanie pre dieťatko problém
29.11.2021   0
„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková,
Súťaž o futbalovú loptu McDonald´s Cup
26.11.2021   0
Udržiavajte futbalového ducha a súťažte s nami o Oficiálnu futbalovú loptu turnaja McDonald´s Cup
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2021   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
detské choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
23.11.2021   0
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Prečo by deti nemali dostávať želatínové vitamíny
15.11.2021   0
Vitamíny sú dobrým biznisovým artiklom. Vyzerajú ako sladkosti. Majú však len samé výhody?
Prečo je moje dieťa stále soplavé?
15.11.2021   0
Je nám trápne sťažovať sa na ňu u lekára, veď je to taká bežná vec. Ale skomplikovať život vie teda poriadne.
zvery
1 z 200 mačiek a 1 zo 300 psov má cukrovku
11.11.2021   0
Vo všeobecnosti viac postihuje zvieratá v strednom až vyššom veku, nemusí to však byť pravidlo. U psov sa popisuje až dvojnásobne vyšší výskyt u sučiek, existuje však aj plemenná predispozícia. U mačiek je to naopak, najčastejšie sa týka kastrovaných samcov s nadváhou a rovnako ako u psov, aj tu je dokázaný vyšší výskyt u niektorých špecifických plemien.
Kúpime im zvieratko? Áno, či nie?
27.10.2021   0
Poznáte to. Príde za vami, vaša ratolesť, v očiach pohrávajú malé iskričky a plné očakávania vám oznámi, že by chcelo domáce zvieratko. Vy sa nezmôžete na slovo.
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.