Aj študentky budú mať nárok na materské

redakcia 1

Poslanci NR SR dnes schválili novelu zákona, na základe ktorej vznikne absolventkám stredných a vysokých škôl nárok na materskú aj v prípade, ak budú pracovať menej ako 9 mesiacov, a teda nesplnili by podmienku získania aspoň 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom. Doba úspešne ukončeného štúdia sa im do tohto obdobia zaráta.

Shutterstock

Poslankyňa Vladimíra Marcinko, ktorá je pod novelou zákona podpísaná ako autorka návrhu, dnes poďakovala kolegom za podporu jej návrhu, a to aj počas jej neprítomnosti v parlamente, nakoľko je doma s bábätkom po pôrode.

Je to dôležitá a významná zmena, ktorou pomôžeme mladým matkám, na ktoré sa doposiaľ zabúdalo. Materstvo vnímam ako individuálne rozhodnutie každej ženy. Avšak v prípade, že sa žena rozhodne matkou stať, je našou povinnosťou vytvoriť jej adekvátne podmienky pre materstvo a rodičovstvo. To je podľa mňa cesta k rozumnej rodinnej politike, a nie zákazy, príkazy a obmedzenia,“ napísala na sociálnej sieti.

Podľa Vladimíry Marcinko práve táto právna úprava, ktorá v Česku už funguje, bola dôvodom, prečo sa študentky, ktoré sa na ňu obrátili, rozhodli začať kariéru u našich susedov a nie vrátiť sa na Slovensko.

„Som rada, že sa nám to podarilo zmeniť.“

Z dôvodovej správy k zákonu:

„Týmto opatrením zlepšujeme možnosti žien na skĺbenie rodičovstva a pracovného života, obzvlášť skupinu vysokoškolsky vzdelaných žien, ktoré vzhľadom na chýbajúcu právnu úpravu a nemožnosť poberať materskú po ukončení štúdia, nemali vytvorené priaznivé podmienky na materstvo.

Vysokoškolsky vzdelaní ľudia podľa štatistík OECD zarábajú v priemere o 60 % viac ako ľudia s nižším dosiahnutým vzdelaním. Zároveň v prípade vysokoškolsky vzdelaných ľudí evidujeme najnižšiu mieru nezamestnanosti.

Predkladaným návrhom zákona sa zameriavame na ženy, pri ktorých máme na Slovensku dlhodobý problém s nízkym percentom ekonomicky aktívnych žien (len 48 % v porovnaní s priemerom EÚ okolo 60 %).

Pri tvorbe tohto legislatívneho návrhu vychádzame z praxe, ktorá sa osvedčila v Česku, kde táto právna úprava už platí a okrem iných faktorov spôsobuje odliv slovenských študentiek na české vysoké školy, čím naše hospodárstvo výrazne stráca.

Obzvlášť špecifickou skupinou sú doktorandky, ktoré vzhľadom na dlhšiu dobu štúdia ho ukončujú vo vyššom veku. Vzhľadom na to, že nie sú nemocensky poistené sa po ukončení doktorandského štúdia musia zamestnať, aby im nárok na materské vznikol, čím dochádza k zvyšovaniu veku rodičiek.

Priemerný vek prvorodičky na Slovensku má stúpajúcu tendenciu, len od roku 2015 po rok 2020 sa zvýšil o 0,5 roka na aktuálnu hodnotu približne 28,1 rokov.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár