Je možné získať hypotéku, keď som v registri?

Lukáš Kula 0

Schválenie hypotéky a jej čerpanie môže byť niekoľkodňový, no aj niekoľkotýždňový proces. Závisí to najmä od vašej bonity a od toho, ako rizikový klient ste pre banku. Jednou zo základných podmienok pri schvaľovaní hypotéky je pravidelné splácanie už existujúcich úverov, ktoré sú u každého obyvateľa evidované v úverových registroch. Viac o tom si povieme v našom článku.

foto: unsplash.com

Čo vieme o úverovom registri?

Od začiatku roku 2022 ľudí na Slovensku trápi veľký nárast inflácie, ktorá už presiahla úroveň dvojciferného čísla. V porovnaní s rokom 2021 si tak za potraviny, energie a PHM priplatíme približne o 150 eur viac.

Aby tých zlých správ nebolo málo, podľa informácií NBS plánuje Európska centrálna banka od júla roku 2022 sprísniť svoju menovú politiku, čo znamená ďalší nárast hypotekárnych úrokových sadzieb.

Môžeme preto očakávať aj to, že ľudí, ktorí nebudú schopní splácať svoje finančné záväzky, bude čím ďalej, tým viac. Je však mylné myslieť si, že keď je niekto v úverovom registri, tak má problémy so splácaním úveru.

V úverovom registri sa totiž nachádzajú všetci, ktorí niekedy nejaký úver mali. Každý úver, ktorý splácate, je evidovaný v Spoločnom registri bankových informácií (SRBI). V prípade, že ste si vybavili pôžičku z nebankovky, tak je táto informácia zaznamenaná v nebankovom registri.

Odpovedať na otázku: „Je možné získať hypotéku, keď som v registri?“, je preto jednoduché. Áno. Dôležitejšie je totiž to, aké informácie sa tam o vás nachádzajú. Úverový register je prvým miestom, kam sa banka obráti v prípade, že si potrebuje overiť vašu bonitu.

pexels

Druhy úverových registrov

Poznáme dva druhy úverových registrov – bankový (SBCB) a nebankový (NBCB). V bankovom úverovom registri sú združené všetky banky na Slovensku. Eviduje všetky bankové úvery, leasingy, úvery zo stavebných sporiteľní, kreditné karty a aj povolené prečerpania každého dlžníka.

V nebankovom registri sa evidujú pôžičky nebankových spoločností, pričom väčšinou ide o splátkové, prípadne leasingové spoločnosti. V úverových registroch sú evidované všetky súčasné i minulé hypotéky a rovnako aj iné typy úverov.

Prístup do úverového registra však nemajú iba banky. Informáciu o tom, či ste pre banku ohľadom žiadosti o hypotéku rizikový, si môžete zistiť aj sami. Každý občan má totiž možnosť požiadať o výpis z úverového registra. Táto služba je ale pre finančné inštitúcie aj pre občanov spoplatnená.

TIP

Ešte predtým, ako sa vyberiete do banky, skúste online porovnanie hypoték jednotlivých bánk »»»

Kedy treba požiadať o výpis z úverového registra?

O výpis z úverového registra treba požiadať najmä vtedy, keď ste už v minulosti mali problémy so splácaním úveru. Druhým krokom je návšteva hypotekárneho špecialistu v banke, ktorý dokáže posúdiť, či ide iba o menší problém, ktorý sa dá v banke obhájiť a vybaviť prípadnú výnimku.

Ide najmä o dôvody, ktoré sú pre banku akceptovateľné (odklad splátok z dôvodu veľkej zmeny v rodine…). Ak ste ale nesplácali svoje finančné záväzky dlhodobo a máte veľa omeškaných splátok, v tomto prípade vám už nepomôže nič. Banky zamietajú v 90 % prípadoch žiadosti o hypotéku práve z dôvodov problémového splácania predošlých úverov.

Žiadosť o výpis z úverového registra

Podať žiadosť o výpis z úverového registra môžete dvoma spôsobmi:

  • Osobne – v Bratislave, kúsok od autobusovej stanice Nivy, majú prevádzku oba registre. Stačí vám vyplniť žiadosť, zaplatiť poplatok a výpis vám vydajú na počkanie.
  • Elektronicky – ak si požiadate o výpis elektronicky, úverový register vám ho pošle domov na dobierku (maximálne do 30 dní).

Čo sa týka poplatkov, za „expresne“ doručený výpis z úverového registra, zaplatíte si sumu 14 eur + poštovné. Výpis vám bude doručený do 5 dní. Ak vydržíte zmienených 30 dní, zaplatíte sumu 4 eur.

Čo sa dozvieme z výpisu úverového registra?

Vo výpise z úverového registra je zásadnou informáciou čerpanie či zamietnutie spotrebného alebo hypotekárneho úveru. Okrem toho aj iné úkony súvisiace s podaním žiadosti o úver. Jednotlivé informácie sú klasifikované do statusov (záznamov). Banky vyhodnocujú nasledovné:

  • Žiadosť – banky z úverového registra vedia zistiť aj to, či niekedy v minulosti pri žiadosti o úver bola podaná žiadosť pre overenie žiadateľa o úver.
  • Odmietnuté – tento status informuje o zamietnutí žiadosti o úver alebo hypotéku z akéhokoľvek dôvodu. Najčastejšie je to vtedy, ak má žiadateľ omeškané splátky pri inom úvere alebo mal v minulosti problém s insolventnosťou.
    Odvolané – záznam, ktorý sa objaví v prípade, ak žiadosť o hypotéku alebo iný úver zrušil sám žiadateľ. Nepatrí k negatívnym informáciám, vďaka ktorým banky neschvália úver.
    Existujúce – uvedené všetky práve splácané úverové produkty, bankové i nebankové (rozdelené podľa daného registra). Rovnako sú tu uvedené údaje ohľadom výšky mesačných splátok, zostatku istiny, odkedy sa úver spláca a aj to, či sa mesačné splátky splácajú načas.
    Ukončené – úvery, ktoré sú vyplatené a pri vyhodnocovaní bonity sa už nezapočítavajú. Avšak v prípade, že úver z minulosti nebol splácaný riadne a bez problémov, môže ju to ohroziť.
foto: unsplash

Záver

Hypotéku môžete získať aj vtedy, keď ste v registri. Inak to ani nejde, pretože sa v ňom nachádzame všetci – ak ste si už niekedy o nejaký úver požiadali. Pokiaľ nie, eviduje sa aj to. O tom, či dostanete hypotéku, alebo nie, rozhoduje okrem iného najmä vaša bonita. Najdôležitejšie je, aby ste v minulosti nemali problém so splácaním iných úverových produktov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...