V kuchyniV kuchyni

Deti nás kopírujú aj v kuchyni. Ako si ju budú pamätať, keď vyrastú?

 Katarína Puškárová   28.08.2019   0

Nie nadarmo sa hovorí, že kuchyňa je srdce domova. Patria do nej aj deti, pre ktoré je kuchyňa takmer ako rozprávkový svet. Veď tam je vždy toľko rôznych vecí, nádob, vôní, zvukov, farieb... Nečudo, že ich to do kuchyne láka.

„Deti túžia skúšať a objavovať nové veci a prirodzene sa zapájajú do činností, ktoré vidia robiť rodičov. Ak dieťa vidí mamu variť, ešte síce nevie, že je to varenie, ale túži vyskúšať si to,“ hovorí detská psychologička Mgr. Monika Grepiniaková.

 

Čo všetko sa dieťa naučí v kuchyni

Už ročné dieťa dokáže byť v kuchyni užitočné a niečo zamiešať, presypať, ochutnávať, podávať, umývať. To, čo sa navonok javí ako hra a zábava, je pre dieťa dôležitým procesom učenia.

„Dieťa sa aj pri varení môže rozvíjať vo všetkých kognitívnych aj nekognitívnych psychických procesoch,“ hovorí psychologička.

Čo všetko sa podľa nej dieťa učí v kuchyni?

  • „Pri zapamätávaní postupov si rozvíja pamäť, pri podávaní ingrediencií, o ktoré ho rodič požiadal, pozornosť a sústredenie.
  • Zdokonaľuje sa aj reč a porozumenie reči, myslenie a vnímanie.
  • Spomenúť môžeme aj zlepšovanie jemnej a hrubej motoriky.
  • Veľký význam vidím aj v rozvíjaní emočnej stránky, najmä vzťahu s človekom, s ktorým jedlo pripravuje.
  • Dieťa sa cíti dôležité, užitočné, môže zažívať pocit hrdosti a úspechu. Všetko sú to veľmi pozitívne veci pre jeho vývin.“

 

Učme sa v kuchyni – ale bezpečne

Pri kuchyniach dnes myslíme na to, aby boli navrhnuté a vyrobené z takých materiálov, ktoré sú bezpečné a zdravotne bezchybné.

„Na ešte väčšiu ochranu detí, ale aj dospelých, odporúčame vyberať si do svojej kuchyne na mieru bezpečné spotrebiče, napríklad rúru na pečenie, ktorej sklo nepáli, alebo varnú dosku, ktorá okamžite po vypnutí vychladne,“ pripája sa s názorom o bezpečí detí v kuchyni aj Eva Szakálová, marketingová manažérka kuchynských štúdií Oresi.

 

Dieťa nás kopíruje nielen pri varení, ale aj upratovaní

V bezpečnej kuchyni môže už dvojročné dieťa poodkladať lyžičky, utrieť misku alebo vyliatu vodu. „Postupne ako dieťa rastie, môže dostávať v kuchyni viac úloh. Dôležité je však to, ako na pomoc reaguje dospelý,“ pokračuje detská psychologička M. Grepiniaková.

„Ak dieťa v činnosti povzbudí, bude sa rozvíjať, ale ak dieťa dostáva negatívnu spätnú väzbu, môže to mať presne opačný efekt - zažije pocit neúspechu, zbytočnosti, môže si prestať veriť, zhorší sa vzťah medzi ním a rodičom.“

Tínedžeri chcú byť v kuchyni radšej samy

Kým malé deti túžia byť v kuchyni po boku otca alebo mamy, s deťmi v puberte je to opačne.

„Ak majú robiť niečo v kuchyni, tak tam chcú byť samy. Pokojne im môžeme zveriť prípravu jednoduchej večere, nie je však dobré kontrolovať ich pri tom, stačí byť niekde poruke, keby sa chceli opýtať. Nech pripravia čokoľvek, oplatí sa pochváliť ich za to, hoci to nemusí byť dokonalé,“ radí detská psychologička.

A kým pri malých deťoch treba rátať skôr s neporiadkom, keď v kuchyni kraľujú, pri deťoch, ktoré sa už cítia ako dospelí, ale ešte nie sú, treba rátať aj s istými stratami vo forme spáleného hrnca či prepálenej utierky.

„Ak si budete všímať len to, čo sa im v kuchyni nepodarilo a čo zničili, k vareniu a upratovaniu si vzťah nevytvoria. Kuchyňa počas varenia a po ňom možno nebude vyzerať podľa našich predstáv, ale aj tak treba oceniť snahu dieťaťa v akomkoľvek veku,“ uzatvára M. Grepiniaková.

 

Kuchyňa ako herňa

Okrem varenia jedla, pečenia či upratovania môže v kuchyni tandem dieťa – dospelý vyrábať aj veci, ktoré sa síce nedajú jesť, ale ich príprava je zábavná a postupy sú ako pri varení - miešanie, presné odmeriavanie ingrediencií, hodí sa aj trpezlivosť a fantázia.

Svoje o tom vedia aj špecialisti na kuchyne, ktorí vymysleli skvelý recept na detský sliz.

„Vyšperkovanie nášho receptu do dokonalosti nám chvíľu trvalo, ale podarilo sa, a navyše to bola zábava,“ usmieva sa Eva Szakálová z Oresi.  Hovorí, že recept na sliz vznikol z lásky k deťom, ku kuchyniam a k hre.

Recept na sliz od Oresi

Potrebujeme: stredne veľkú misku, čajovú lyžičku, lepidlo Herkules, holiaci gél Gillette, očnú vodu (borovú vodu), jedlú sódu bikarbónu a potravinovú farbu

Ako na to:

1. Obrňte sa trpezlivosťou.

2. Do misky nalejte cca 250 – 300 ml lepidla.

3. Pridajte malé množstvo holiaceho gélu, asi kopcovitú čajovú lyžičku.

4. Miešajte v smere hodinových ručičiek. Vzniká hmota, ktorá naberá na objeme a hustne. Ak nehustne, pridajte ešte trochu gélu.

5. Teraz je čas pridať farbu. Ak chcete svetlý odtieň, pridajte 3 kvapky, ak chcete sýtu farbu, spotrebujte pol tuby. Vhodné sú všetky potravinové farbivá a tiež trblietky.

6. Aby sliz nelepil, pridajte 2 – 3 kvapky borovej vody a opäť zamiešajte.

7. Vyskúšajte prstom, či hmota stále lepí. Ak áno, pridajte štvrť lyžičky jedlej sódy a zamiešajte.

8. Opäť pridajte 2 kvapky borovej vody, ale pomaly a počas miešania.

9. Skúste sliz zobrať do dlaní a urobiť v nich guľôčku. Podľa potreby pridajte ešte sódu alebo borovú vodu.

10. Po skončení hrania skladujte sliz na tmavom mieste v uzavretej nádobe.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...