Tip na knihuTip na knihu

K benjamínkom patrí rozpoltenosť

 K. Leman   01.01.2015   0

Pri výskume súrodeneckých konštelácií často narazím na myšlienku, že ak vyrastá človek ako najmladšie dieťa, môže ho to zmeniť na uzlíček neistej rozpoltenosti.

Poslední narodení sú na hojdačke emócií a skúseností, ktoré si ťažko vysvetľujú a ťažko chápu. Benjamíni môžu byť chvíľu očarujúci a roztomilí a hneď nato vzdorovití a nepríjemní. Môžu sa zmeniť z dynama nabitého energiou na bezmocných úbožiakov. V pondelok cítia, že im patrí svet, a v utorok môžu byť úplne na dne.

 

V sebaobrane si vypestujeme aroganciu

Nie som si istý, čo sú pravé dôvody tohoto sklonu k rozpoltenosti, ktorý si my benjamíni nesieme životom, ale ponúkam niekoľko možných vysvetlení.

S najmladšími deťmi sa zaobchádza rozporuplne – chvíľu sa s nimi doma maznajú a rozmaznávajú ich a hneď nato ich podceňujú a smejú sa im. V sebaobrane si my benjamíni postupne vypestujeme istú aroganciu, ktorá nám pomáha zakryť všetky pochybnosti o nás samých a vnútorný zmätok.

Povieme si: „Odpísali ma, už keď som bol malý. Nenechali ma, aby som ukázal, čo viem. Stále som bol posledný. Nebrali ma vážne. Ja im ukážem!“

Pod týmto nezávislým povrchom sa skrýva vnútorný rebel, ktorému všetko prejde. My benjamíni sme impulzívni a streštení. Ideme za niečím - urobíme to a až neskôr premýšľame o dôsledkoch svojho konania. Máme predsavzatie, že si nás budú ľudia všímať, že po sebe zanecháme stopu. Chceme ukázať našim starším súrodencom, našim rodičom a svetu, že s nami musia počítať.

Som si istý, že práve toto zo mňa urobilo takého diablika, keď som vyrastal. Nemohol som súťažiť so stopercentnou sestrou a deväťdesiatpercentným bratom, ale mohol som získať ich pozornosť tým, že ich doženiem k šialenstvu. Najradšej som trápil Sally, prvorodenú perfekcionistku, ktorá si poskladala všetky svoje kačičky do radu a pochodovala s nimi životom v bezchybnom zákryte. Keď mi capla, nebolelo to od nej tak ako od Jacka!

Tipy pre posledne narodených, ako môžu využiť svoju súrodeneckú konšteláciu vo svoj prospech:

Pokiaľ ste benjamín, možno vám niektoré z nasledujúcich rád pomôžu vyrovnať sa s vašimi súčasnými životnými situáciami v zamestnaní i doma, partnerskými a rodičovskými, aj medzi priateľmi.

  • Prijmite za seba zodpovednosť. Môžete začať napríklad tým, že sa prestanete predvádzať. Už nieste malé dieťa, tak prečo sa tak správate? Ako vám to hovorili tie dievčatá na strednej škole: „Snáď raz dospeješ!“ 
  • Benjamíni väčšinou nemajú zmysel pre poriadok. Naučte sa po sebe upratovať. Vaša manželka vám bude žehnať a vaša matka možno povie: „Už som nedúfala, že sa toho niekedy dožijem.“ 
  • Zamyslite sa nad svojim súčasným zamestnaním. Pracujete s ľuďmi? Zrejme ste človek, ktorý má rád ľudí a v práci s nimi nájdete pre seba najviac príležitostí a uspokojenia. Možno by ste mali zmeniť zamestnanie, aj keby to malo znamenať dočasnú stratu peňazí. Obchod je pre vás veľmi vhodný, ale to je i akékoľvek iné zamestnanie, ku ktorému patrí kontakt s ľuďmi. Rovnako by ste mohli zvážiť vedúcu funkciu, pokiaľ viete veci zorganizovať a naplánovať.
  • I keď sú poslední narodení obvykle spoločenskí, paradoxne často zápasia s vlastným egocentrizmom. Ponúkajte druhým pomoc a potom to urobte v pokoji a tichosti bez veľkej reklamy. Pomoc druhým – rozdeliť sa s nimi o peniaze, čas a energiu – to je veľký liek na egocentrizmus.
  • Dajte si pozor, aby ste neboli príliš závislí. Pracujte na tom, aby ste dokázali uznať svoju chybu. Neobviňujte druhých zo svojich problémov, keď viete, že ste si ich spôsobili sami.
  • Ovládajte svoj dar byť zábavný, očarujúci a presvedčivý. Používajte ho správne a budete zdrojom pohody v každej situácii. Dávajte si však pozor, aby ste to nerobili len pre odmenu, pre potľapkanie po pleci a s tým, že sa vždy budete pýtať: „Čo z toho budem mať ja?“ 
  • Pokiaľ máte radi „žiaru reflektorov“, uvedomte si, že druhí ľudia ich sem-tam majú radi tiež. Keď hovoríte s inými, vždy sa sústreďte na to, aby ste sa spýtali aj na ich plány, ich pocity a ich názor.
  • Skôr ako vstúpite do manželstva, skúste si nájsť partnera medzi prvorodenými. Možno zistíte, že sa k vám hodia najlepšie. Ak už ženatý, alebo vydaté ste, s človekom iného poradia narodenia, nezabúdajte, že vaša žena nieje vaša matka a váš manžel nieje váš otec.


Portal - sourozenecke konstelace

Viac v knihe, ktorú vám odporúčame:

Nejen rodičům, ale všem, kteří chtějí porozumět sami sobě, pomáhá kniha pochopit, jakou roli hrají sourozenecké vztahy.

Známý psycholog vtipně vysvětluje význam postavení dítěte v rodině a jeho vliv např.na výběr partnera, volbu povolání i všechny další vztahy v životě člověka. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Hrajte o balík štyroch produktov VIROSTOP
23.10.2020   0
ViroStop spray obsahuje jedinečnú kombináciu prírodných zložiek pre podporu našej imunitu a dýchacie cesty.
Ako sa rozprávať s deťmi a podporiť ich rečový vývin?
22.10.2020   0
Nie je žiaduce, aby ste dieťa nechali na seba niečo bľabotať a len mu neprítomne pritakávali. Na druhej strane ani váš monológ nie je na osoh, keď nenechá dieťaťu prestávku, aby sa aj ono mohlo zapojiť.
GLIZIGEN labiálny krém - hrajte o malý zázrak na herpes na perách
22.10.2020   0
Práve teraz?! Vyhodí sa vám vždy, keď ho najmenej potrebujete.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.