Tip na knihuTip na knihu

K benjamínkom patrí rozpoltenosť

 K. Leman   01.01.2015   0

Pri výskume súrodeneckých konštelácií často narazím na myšlienku, že ak vyrastá človek ako najmladšie dieťa, môže ho to zmeniť na uzlíček neistej rozpoltenosti.

Poslední narodení sú na hojdačke emócií a skúseností, ktoré si ťažko vysvetľujú a ťažko chápu. Benjamíni môžu byť chvíľu očarujúci a roztomilí a hneď nato vzdorovití a nepríjemní. Môžu sa zmeniť z dynama nabitého energiou na bezmocných úbožiakov. V pondelok cítia, že im patrí svet, a v utorok môžu byť úplne na dne.

 

V sebaobrane si vypestujeme aroganciu

Nie som si istý, čo sú pravé dôvody tohoto sklonu k rozpoltenosti, ktorý si my benjamíni nesieme životom, ale ponúkam niekoľko možných vysvetlení.

S najmladšími deťmi sa zaobchádza rozporuplne – chvíľu sa s nimi doma maznajú a rozmaznávajú ich a hneď nato ich podceňujú a smejú sa im. V sebaobrane si my benjamíni postupne vypestujeme istú aroganciu, ktorá nám pomáha zakryť všetky pochybnosti o nás samých a vnútorný zmätok.

Povieme si: „Odpísali ma, už keď som bol malý. Nenechali ma, aby som ukázal, čo viem. Stále som bol posledný. Nebrali ma vážne. Ja im ukážem!“

Pod týmto nezávislým povrchom sa skrýva vnútorný rebel, ktorému všetko prejde. My benjamíni sme impulzívni a streštení. Ideme za niečím - urobíme to a až neskôr premýšľame o dôsledkoch svojho konania. Máme predsavzatie, že si nás budú ľudia všímať, že po sebe zanecháme stopu. Chceme ukázať našim starším súrodencom, našim rodičom a svetu, že s nami musia počítať.

Som si istý, že práve toto zo mňa urobilo takého diablika, keď som vyrastal. Nemohol som súťažiť so stopercentnou sestrou a deväťdesiatpercentným bratom, ale mohol som získať ich pozornosť tým, že ich doženiem k šialenstvu. Najradšej som trápil Sally, prvorodenú perfekcionistku, ktorá si poskladala všetky svoje kačičky do radu a pochodovala s nimi životom v bezchybnom zákryte. Keď mi capla, nebolelo to od nej tak ako od Jacka!

Tipy pre posledne narodených, ako môžu využiť svoju súrodeneckú konšteláciu vo svoj prospech:

Pokiaľ ste benjamín, možno vám niektoré z nasledujúcich rád pomôžu vyrovnať sa s vašimi súčasnými životnými situáciami v zamestnaní i doma, partnerskými a rodičovskými, aj medzi priateľmi.

  • Prijmite za seba zodpovednosť. Môžete začať napríklad tým, že sa prestanete predvádzať. Už nieste malé dieťa, tak prečo sa tak správate? Ako vám to hovorili tie dievčatá na strednej škole: „Snáď raz dospeješ!“ 
  • Benjamíni väčšinou nemajú zmysel pre poriadok. Naučte sa po sebe upratovať. Vaša manželka vám bude žehnať a vaša matka možno povie: „Už som nedúfala, že sa toho niekedy dožijem.“ 
  • Zamyslite sa nad svojim súčasným zamestnaním. Pracujete s ľuďmi? Zrejme ste človek, ktorý má rád ľudí a v práci s nimi nájdete pre seba najviac príležitostí a uspokojenia. Možno by ste mali zmeniť zamestnanie, aj keby to malo znamenať dočasnú stratu peňazí. Obchod je pre vás veľmi vhodný, ale to je i akékoľvek iné zamestnanie, ku ktorému patrí kontakt s ľuďmi. Rovnako by ste mohli zvážiť vedúcu funkciu, pokiaľ viete veci zorganizovať a naplánovať.
  • I keď sú poslední narodení obvykle spoločenskí, paradoxne často zápasia s vlastným egocentrizmom. Ponúkajte druhým pomoc a potom to urobte v pokoji a tichosti bez veľkej reklamy. Pomoc druhým – rozdeliť sa s nimi o peniaze, čas a energiu – to je veľký liek na egocentrizmus.
  • Dajte si pozor, aby ste neboli príliš závislí. Pracujte na tom, aby ste dokázali uznať svoju chybu. Neobviňujte druhých zo svojich problémov, keď viete, že ste si ich spôsobili sami.
  • Ovládajte svoj dar byť zábavný, očarujúci a presvedčivý. Používajte ho správne a budete zdrojom pohody v každej situácii. Dávajte si však pozor, aby ste to nerobili len pre odmenu, pre potľapkanie po pleci a s tým, že sa vždy budete pýtať: „Čo z toho budem mať ja?“ 
  • Pokiaľ máte radi „žiaru reflektorov“, uvedomte si, že druhí ľudia ich sem-tam majú radi tiež. Keď hovoríte s inými, vždy sa sústreďte na to, aby ste sa spýtali aj na ich plány, ich pocity a ich názor.
  • Skôr ako vstúpite do manželstva, skúste si nájsť partnera medzi prvorodenými. Možno zistíte, že sa k vám hodia najlepšie. Ak už ženatý, alebo vydaté ste, s človekom iného poradia narodenia, nezabúdajte, že vaša žena nieje vaša matka a váš manžel nieje váš otec.


Portal - sourozenecke konstelace

Viac v knihe, ktorú vám odporúčame:

Nejen rodičům, ale všem, kteří chtějí porozumět sami sobě, pomáhá kniha pochopit, jakou roli hrají sourozenecké vztahy.

Známý psycholog vtipně vysvětluje význam postavení dítěte v rodině a jeho vliv např.na výběr partnera, volbu povolání i všechny další vztahy v životě člověka. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.