Tip na knihuTip na knihu

Cibuľkove dobrodružstvá

 Gianni Rodari   29.12.2000   2

Cibuliak, starček biedny,

nie však hlúpy,

kniežaťu Citrónovi

na prst stúpi...

 

Cibuľko bol Cibuliakov syn a mal sedmoro bratov: Cibuľčeka, Cibuliačika, Cibuľušteka a tak ďalej, napospol mená vhodné pre statočnú rodinu cibúľ. Boli to ľudia čestní, to nikto neodtají, ibaže trochu nešťastní.

Veď ani nečudo! Keď človek narastie ako cibuľa, podchvíľou má oči plné sĺz. Cibuliak býval so svojimi synmi v drevenej chatke, iba o hráštek väčšej ako zvyčajná záhradnícky búdka. Boháči, ktorí sa ponevierali v tých končinách, ohŕňali mrzuto nosom:

Fuj, tu páchne cibuľa!” Rozhorčovali sa a prikazovali pohoničovi, aby pošibal kone.

Raz mal tadiaľ prejsť sám vladár, knieža Citrón. Dvorania strašne horekovali, čo bude s jeho nosom. “Čo povie knieža Citrón, keď zacíti zápach bedárov?” “Môžeme ich predsa navoňať,” poradil Citrónov kastelán.

A naskutku vyslali na miesto celý tucet Citrónikov, aby bedárov navoňali. Meče a pušky nechali doma, vzali na plecia súdky a šli striekať. Súdky boli plné kolínskej vody, fialkovej vône, bulharského ružového oleja, najtuhšieho a najjemnejšieho na svete.

Cibuliaka, jeho synov a príbuzných vydurili z domčekov, postavili k stenám a od hlavy po päty ich nastriekali, takže Cibuľko z toho dostal nádchu.

Odrazu zaznela trúbka a dohrnul sa vladár v sprievode všetkých Citrónov a Citrónikov. Knieža Citrón mal na sebe všetko žlté: žltý brmbolec na čiapočke so zlatým zvoncom. Citróni z kniežacieho dvora mali iba strieborný zvonček a Citrónici najnižšieho pôvodu iba bronzový zvončuštek. Keď pochodovali, krajinou sa rozliehal prekrásny koncert. Ľudia sa zbiehali zo všetkých strán a kričali: “Ide sem banda!” Lenže to nebola banda hudobná.

Cibuliak a Cibuľko sa pretisli do prvých radov a všetci, čo stáli za nimi, ich tlačili, durili a sácali napred. Úbohý starček začal kričať: “Netlačte sa! Netlačte sa!”

Knieža Citrón ho počul a strhol si čiapku. Postál pred ním, rozkročmo sa postavil na krivé nohy a osopil sa naňho: “Prečo nechcete, aby sa tlačili, ha?!” Azda sa vám nepáči, keď sa moji poddaní tlačia, aby mi mohli zatlieskať?”

“Výsosť,” pošepol kniežaťu do ucha kastelán, “tak sa mi zdá, že tento chlap je nebezpečný burič. Bude dobre, keď ho nespustíme z očí.” A jeden strážnik hneď začal pozorovať Cibuliaka osobitným ďalekohľadom, aký sa používa na pozorovanie buričov. Každý strážnik mal taký ďalekohľad.

Úbohý Cibuliak priam ozelenel od strachu. “Výsosť,” osmelil sa, “tlačia ma!”

“Dobre robia!” zreval knieža Citrón. “Veľmi dobre robia.”

V tom sa už kastelán obrátil s týmto prejavom: “Vrelomilovaní poddaní! Jeho výsosť knieža Citrón vám ďakuje za vašu lásku a za vašu tlačenku... za vašu tlačenicu. Len sa tlačte, občania, tlačte sa ešte tuhšie, ešte uvedomelejšie!”

“Veď aj vás pritlačia!” osmelil sa Cibuľko.

Strážnik hneď začal pozorovať aj jeho svojim ďalekohľadom. Vtedy Cibuľko uznal, že urobí lepšie, keď sa stratí. A vrtko prekĺzol popod nohy občanov.

Občania sa spočiatku veľmi netlačili, aby si neublížili, ale kastelán ich prepaľoval takými zúrivými okáľmi, že dav sa rozvlnil ako voda v bystrine. Tlačenica neprestávala, ba ešte sa stupňovala a Cibuliak sa ocitol rovno na nohe kniežaťa Citróna. Hoci bol krásny slnečný deň jeho výsosť knieža Citrón zazrel všetky hviezdičky na oblohe aj bez pomoci dvorného astronóma. Zo desiati Citrónici nižšieho pôvodu priskočili ako na povel k úbohému Cibuliakovi a zakvačili mu na ruky retiazky.

“Cibuľko, Cibuľko!” kričal starček, keď ho odvádzali.

Cibuľko bol vtedy ďaleko, ale dav okolo neho vedel už všetko, ba ako sa v takýchto prípadoch stáva, vedel toho viac, ako treba.

“Šťastie, že ho zatkli! Chcel zaklať jeho výsosť!”

“Čo vravíte! Mal predsa v náprsnom vrecku guľomet!”

“Guľomet vo vrecku? Ba nevravte! To je vylúčené!”

“Vylúčené? Nepočuli ste výstreli?”

Výstreli pochádzali v skutočnosti od ohňostroja, ktorý usporiadali na počesť kniežaťa Citróna, ale ľudia sa Citrónikov tak naľakali, že sa rozpŕchli na všetky strany.

Cibuľko by bol rád povedal tým ľuďom, že jeho tatko mal v náprsnom vrecku iba ohorok toskánskej cigary, ale potom si pomyslel, že bude lepšie, keď nič nepovie. Úbohý Cibuľko! Zdalo sa mu, že dobre nevidí na pravé oko. Ale to bola iba malá slzička, ktorá sa mu chcela silou-mocou skotúľať z oka.

“Hlúpa!” zvolal Cibuľko a zaťal zuby, aby si dodal odvahu. Slzička sa naľakala, hybaj nazad a už sa nezjavila.

O Cibuliakovi urobili krátky proces. Čo vravím? Odsúdili ho bez procesu na celý život, ba ešte aj posmrtne, pretože v žalároch kniežaťa Citróna bol aj cintorín.

Cibuľko prišiel tatka navštíviť a objal ho:

“Úbohý tatko! Hodili vás do žalára ako nejakého zločinca... . Medzi najhnusnejších zlodejov!”

“Synáčik, to si pekne vyhoď z hlavy,” povedal mu tatko láskavo, “v žalári je dnes predsa výkvet šľachetných ľudí.”

“A čo zlé urobili?”

“Nič. Práve preto sú v žalári , že nechceli urobiť nič zlé. Knieža Citrón nemá rád dobrých ľudí.”

Cibuľko chvíľu rozmýšľal a zdalo sa mu, že pochopil.

“Tak byť v žalári – to je vlastne česť?”

“Niekedy áno. Žaláre sú, pravdaže, pre tých, čo zbíjajú a vraždia. Ale odkedy vládne knieža Citrón, zbojníci a vrahovia sú jeho ministrami a do žalárov zatvárajú skutočných občanov.”

“Ja chcem byť skutočným občanom,” rozhorčoval sa Cibuľko, “ale nechcem skončiť v žalári. Raz prídem a všetkých oslobodím.”

V tom vošiel dozorca Citroniak a oznámil im, že čas rozhovoru sa už skončil.

“Cibuľko,” povedal vtedy úbohý väzeň, “teraz si už veľký a sám sa môžeš starať o seba. O mamku a bračekov sa postará strýko Cibuľa. Bol by som rád, keby si sa vychystal a odišiel do sveta učiť sa.”

“Veď nemám nijaké knihy ani peniaze, aby som si ich mohol kúpiť...”

“Na tom nezáleží. Budeš študovať iba jeden predmet: zlých ľudí. Keď stretneš nejakého ničomníka, zastav sa a dobre si ho preštuduj.”

“A čo mám robiť potom?”

“To ti zíde na um v pravej chvíli.”

“Poďme, poďme,” duril ich Citroniak, “dosť už tých táranín. A ty sopliak, ty sa tu nepresmrádzaj, ak nechceš skončiť v base!”

Cibuško mal už na jazyku štipľavú odpoveď pre tohto odroňa, ale hneď si uvedomil, že nemá zmysel dať sa zatvoriť skôr, ako sa pusrí do práce.

Pobozkal tatka, rozlúčil sa s ním a stratil sa.

Ešte toho dňa zveril mamku a bračekov strýkovi Cibuľovi, dobrému človekovi, iba trošku šťastnejšiemu ako ostatní, pretože bol dokonca vrátnikom, a s batôžkom zaveseným na palici sa vybral so sveta.

Dal sa prvou cestou, na ktorú naďabil. Istotne to bola správna cesta, lebo už o niekoľko hodín sa ocitol pred prvým domčekom dedinky, takej maličkej, že sa nikto ani neunúval vyvesiť jej meno. Prvý domček vlastne ani nebol domček, ale skôr psia búda, ktorá by sotva stačila jazvečíkovi. Za oblôčikom bolo vidieť starčekovu tvár s hrdzavou bradou. Starček sa smutne díval z oblôčika a zdalo sa, že je veľmi zronený svojim osudom.

 

Práve ste dočítali prvú kapitolu z knižky Cibuľkove dobrodružstvá od talianskeho autora menom Gianni Rodari, vydanú v r. 1999 v treťom vydaní vydavateľstvom Mladé letá (8121 publikácia).

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Pavol Homola napísané 07.07.2010 11:02

Váš komentár Kniha môjho detstva! Pri ankete"moja naj kniha"ma hneď napadla,no neviem,či ešte niekoho...

Denisa napísané 14.11.2002 00:47

Cibulkove dobrodruzstva sme dostali do daru asi pred pol rokom. Pri ich citani som musela vysvetlovat svojej stvorrocnej dcere aj to, co je to vojna, samovrazda, nenavist. A kedze svojim detom neklamem, nech som sa akokolvek snazila prisposobit vysvetlenie jej veku, nebolo to vesele rozpravanie. Po niekolkych kapitolach sme sa rozhodli, ze Cibulkove dobrodruzstva odlozime do policky "knihy pre mna, ked budem vacsia" a vratili sme sa k "bezbolestnejsim" pribehom.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?