Tip na knihuKnihy pre deti podľa veku

Obľúbení autori knižiek pre deti od 5 rokov

 Kristína Kováčiková   10.12.2020   0

Pred časom sa ma kamarátka pýtala, čo som zvykla chlapcom čítať, keď boli vo veku jej detí. V sekunde som jej odpísala: všetko od Márie Lazárovej.

Samozrejme, v tom čase sme čítali veľa klasických rozprávkových knižiek, od Dobšinského po Rázusovú-Martákovú, ale práve Lazárová mi ostala na pamäti pre jej mäkký, láskavý tón, s akým sú jej príbehy pre deti napísané.

shutterstock

 

Prechádzala som pohľadom po knižnici, ktorá je každý rok o čosi širšia a pribúdajú do nej hlavne ďalšie nové mená. Lebo keď už si niekoho obľúbime, vieme prečo nás baví hltať od neho ďalšie tituly. Vybrala som našich obľúbených autorov, s ktorými rastieme.

Mária Lazárová

Napísala 6 rozprávkových kníh, ktoré nezostali bez povšimnutia. Ema a ružová veľryba bola ocenená ako Najkrajšia kniha roka 2014 a medzi Najkrajšie knihy jesene 2015 sa zaradila aj knižka Adam a čarovná šmykľavka.

Rovnako krásne sú aj ostatné príbehy: O medvedíkovi bez mena (2012, Tri mačiatka tety Mily (2016, Škriatok Bertil a záhada strateného potoka (2020 a Láska za plotom (2020

 

Julian Gough

Jeho knihu Králik a medvedica sme mali prečítanú hltavým štýlom za jeden večer a strašne sme sa nasmiali. Ešte že sú to dokopy 4 dieliky na pokračovanie.

 

Roald Dahl

Získal titul autora, ktorého čítajú aj tie deti, ktoré inak vôbec nečítajú. Jeho knihy sú odporúčané od vekovej kategórie 6/7 plus. Môžete začať napríklad knižkou Obrovský krokodíl, Zázračný prst, Žirafa, Pelly a ja, Minpinkovia, Hastrošovci, starším deťom sa bude páčiť Matilda, Kamoš obor, Jurov zázračný liek, slávny Charlie a továreň na čokoládu alebo prvý detský horor, Čarodejnice.

 

Monika Kompaníková

Je autorkou oceňovaných kníh pre deti, či sú to Hlbokomorské rozprávky, Koniec sveta a čo je za ním alebo Príbeh o tom, čo všetko sa dá stratiť a nájsť počas jednej noci v Slovenskej národnej galérii – Kde je Ester N.

 

Gabriela Futová

Aj to, čo napíšem, je len zlomkom z jej bohatej tvorby pre deti. Nejdem a basta, Čo učky nevidia, Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej, Moja mama je bosorka, Brata musíš poslúchať, ale aj príbeh o netradičnej princeznej, ktorá nemá vlasy: O Bezvláske. Aby sa všetky deti usmievali.

 

David Walliams

Okrem trilógie Najhoršie deti na svete, na ktorú musíte mať silný žalúdok, je tiež autorom superských kníh ako Babka Gaunerka, Malý milionár, Dedkov veľký útek, Tatko za mrežami, Diabolská zubárka, Hnusná teta Berta. Ako už napovedajú názvy, bude to veľká sranda.

 

Babča B. Kardošová

Je autorkou krásnych knižiek pre o niečo staršie deti – Traja kamoši. Môžete sa tešiť minimálne na 3 diely na pokračovanie.

Kým sa prelúskate k autorom ako J. K. Rowlingová, C. S. Lewis, či J. R. R. Tolien, nezabudnite ešte na klasiku od Astrid Lindgrenovej (Pippi, Emil, ale aj Kristu Bendovú a minimálne jej Opice z našej police a Máriu Ďuríčkovú s Dankou a Jankou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Suchý alebo vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio)
07.03.2021   1
V zásade rozlišujeme dva druhy kašľa: suchý, neproduktívny kašeľ a kašeľ produktívny (vlhký, mokrý, hlienový). Viete ich rozoznať?
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
zvery
7 tipov ako dostať mačku do auta
08.03.2021   0
Ak mávate hrôzu z toho, že Vašu mačku treba niekam odviesť autom, nie ste sami. Mnohí majitelia šedivejú pri predstave, že opäť budú musieť vziať mačku a navštívíť napr. veterinára...
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.