Tip na knihuKnihy pre deti podľa veku

Čítame s deťmi – do jedného roku

 Milan Buno   22.03.2013   4

Deti milujú knihy, no nie vždy máme čas a chuť venovať sa im v tomto smere. Niekedy však ani nevieme, aká kniha je vhodná pre nášho drobca. Rodinka.sk pre vás pripravila v spolupráci s internetovým kníhkupectvom Bux.sk seriál o čítaní s deťmi. Dnes sa pozrieme na čítanie pre deti do jedného roka – má to vôbec zmysel? A aké knihy sú vhodné?

Odpoveď psychológov na to, či ukazovať knižky povedzme polročnému dieťaťu, je jasná: určite áno! Veď dieťa pozná náš hlas ešte z prenatálneho obdobia a známy hlas rodiča je pre neho aj v prvom roku života zárukou bezpečia a istoty.

Interaktívne knihy

Najčastejšie kupujeme pre takto malé deti látkové knihy vyrobené z textilu, ktoré obsahujú aj rôzne interaktívne časti: šuštiace prvky, pískací roh knihy, niektoré majú prišité gumené časti, malé zrkadielko či motúzik. Už v prvých mesiacoch však môžeme siahnuť po leporelách, ktoré obsahujú rôzne pútavé prvky. Napríklad Klip-klap Zvieratká na dvore je preklápacia knižka - našim najmenším prináša veľa zábavy pri hľadaní a spoznávaní mláďat. Navyše sa môžu naučiť aj jednoduché básničky. Podobne možno siahnuť po knihách Zvieratká na lúke. 

Aké knihy vyberať?

Pre deti do jedného roku sú vhodné knižky s jedným či dvomi obrázkami na stránke. Musia byť jasné, zrozumiteľné, veľké a čo najreálnejšie (vyhýbajte sa dinosaurom, fialovým kravičkám, či lietajúcim drakom). Radšej voľte tvrdé leporelá, ktoré môžu deti chytať. Stránky obracajte dostatočne rýchlo, nezdržujte sa pridlho pri obrázkoch, aby dieťa nestratilo záujem. Ideálne sú rôzne série so zvieratkami, hračkami, kvetmi či dopravnými prostriedkami.

Kniha je pre dieťa do jedného roku predovšetkým hračkou, preto musí byť farebná, s výraznými obrázkami, ideálne so zaujímavým tvarom. Hra s takýmito knihami stimuluje u detí hrubú motoriku. Rady ich otáčajú, otvárajú, rozkladajú.

Jednoduché texty

Neobávajte sa, že by takéto „čítanie“ kníh s deťmi do jedného roka života bolo zbytočné. Už vtedy si deti ukladajú prvotné informácie, ktoré si neskôr spájajú do súvislostí. Čítanie je pre ne skvelým rozvojom sociálnych vzťahov (takmer vždy sa dieťaťa dotýkame – sedí nám na kolenách, ležíme pri ňom ap.), budujete u neho koncentráciu, zlepšujete zmyslové vnímanie a už v takom rannom veku rozvíjate slovnú zásobu. Približne okolo jedného roka je dobré dieťaťu čítať krátke textíky ako veršíky, básničky ap. Napríklad Čačky hračky alebo Básničky maličkým od Kristy Bendovej. Riekanky sú vhodne ilustrované veselými obrázkami.

Obľúbený Krtko

Na populárnom Krtkovi vyrastali aj mnohí z nás. Nielen na rozprávkach, ale aj na knižkách Zdeňka Milera. Krásne ilustrované veršované leporelá o známom a všetkými deťmi obľúbenom krtkovi sa nachádzajú takmer v každej domácnosti. Krtko ide do školy, Krtkove nohavičky, Krtko a autíčko, či Ako Krtko cestoval.  „Slnko zvoní: ´Už je deň!´/ Krtko zívol, ´veď ja viem´.“  Milé dobrodružstvá čiernej postavičky si získali srdcia  miliónov detí.

Leporelá

Pre deti do jedného roka je tiež vhodná úspešná séria leporelá, ktoré im pomáha rozvíjať schopnosti ako inteligenciu, ovládanie jazyka, citovosť, zručnosť a tvorivosť. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Barbora napísané 07.09.2015 14:40

Prvou knižkou mojho syna bol Moj Macík. Túto knihu som milovala aj ja, dodnes si pamatám na texty. Veľmi rýcho sa texty naučil aj on a v dvoch rokoch ju už poznsl naspamať Big Grins

kajuska1 napísané 16.06.2015 13:07

Súhlasím s tým, že knihy pre takto maličké deti musia byť jednoduché, najlepšie pevné, nie listové. Mojim deťom sa páčili zmenšeniny kníh - také maličké knižky do detských ručičiek. Na každej strane bol len jeden obrázok - niečo z detského sveta: kočík, lopta, dudlík a pod. Výborné bolo aj leporelo so zvieratkami - hlavne je, aby to boli realistické obrázky, žiadne fantasy. To tak maličké dieťatko nepochopí. Musí tam vidieť niečo čo pozná

Nina22 napísané 03.05.2015 20:46

Moje deti milovali knižky naozaj od malička. Synovi som čítala rozprávky už ako miminku a mala som pocit, že ho moj hlas uplne fascinuje. Potom mal samozrejme tie šuštiace knižky a keď mal 10 mesiacov, kúpili sme mu knižku so zvukmi aut a tu uplne miloval. Hlavne sa mu páčilo, keď sa mu podarilo zmačknúť gombík a ozva sa zvuk. Rozhodne si nemyslím, že na knižky je nejaké dieťa príliš malé. Záleží len na vás ako mu to podáte

maryk napísané 07.10.2012 00:23

Detom do jedneho roka by som ozaj ponukla skor knizky s jednym, max.dvoma obrazkami na strane, s realnym vykreslenim. Knizky, ktore su uvedene ako tipy (mozno okrem 5-6ks) sa mi zdaju pre take male deti este nie velmi vhodne, mozno tak okrajovo, aby sa zoznamovali aj s riekankami. V odporucanych knihach je iba jedno leporelo-ak dobre pozeram. Mam dojem, ze zoznam je tam len tak nahadzany.. Dobre skusenosti-deti citali so zaujatim-mam s leporelami o zvieratkach a pod. ALebo napr.knizka Pozri, kto sa skryva na dvore... v lese....-s otvaratelnymi okienkami, prip.knizky typu Prva abeceda-kde k pismenku je konkretny zrozumitelny obrazok..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...