ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
Tip na knihuKnihy pre deti podľa veku

Čítame s deťmi – do jedného roku

 Milan Buno   22.03.2013   4

Deti milujú knihy, no nie vždy máme čas a chuť venovať sa im v tomto smere. Niekedy však ani nevieme, aká kniha je vhodná pre nášho drobca. Rodinka.sk pre vás pripravila v spolupráci s internetovým kníhkupectvom Bux.sk seriál o čítaní s deťmi. Dnes sa pozrieme na čítanie pre deti do jedného roka – má to vôbec zmysel? A aké knihy sú vhodné?

Odpoveď psychológov na to, či ukazovať knižky povedzme polročnému dieťaťu, je jasná: určite áno! Veď dieťa pozná náš hlas ešte z prenatálneho obdobia a známy hlas rodiča je pre neho aj v prvom roku života zárukou bezpečia a istoty.

Interaktívne knihy

Najčastejšie kupujeme pre takto malé deti látkové knihy vyrobené z textilu, ktoré obsahujú aj rôzne interaktívne časti: šuštiace prvky, pískací roh knihy, niektoré majú prišité gumené časti, malé zrkadielko či motúzik. Už v prvých mesiacoch však môžeme siahnuť po leporelách, ktoré obsahujú rôzne pútavé prvky. Napríklad Klip-klap Zvieratká na dvore je preklápacia knižka - našim najmenším prináša veľa zábavy pri hľadaní a spoznávaní mláďat. Navyše sa môžu naučiť aj jednoduché básničky. Podobne možno siahnuť po knihách Zvieratká na lúke. 

Aké knihy vyberať?

Pre deti do jedného roku sú vhodné knižky s jedným či dvomi obrázkami na stránke. Musia byť jasné, zrozumiteľné, veľké a čo najreálnejšie (vyhýbajte sa dinosaurom, fialovým kravičkám, či lietajúcim drakom). Radšej voľte tvrdé leporelá, ktoré môžu deti chytať. Stránky obracajte dostatočne rýchlo, nezdržujte sa pridlho pri obrázkoch, aby dieťa nestratilo záujem. Ideálne sú rôzne série so zvieratkami, hračkami, kvetmi či dopravnými prostriedkami.

Kniha je pre dieťa do jedného roku predovšetkým hračkou, preto musí byť farebná, s výraznými obrázkami, ideálne so zaujímavým tvarom. Hra s takýmito knihami stimuluje u detí hrubú motoriku. Rady ich otáčajú, otvárajú, rozkladajú.

Jednoduché texty

Neobávajte sa, že by takéto „čítanie“ kníh s deťmi do jedného roka života bolo zbytočné. Už vtedy si deti ukladajú prvotné informácie, ktoré si neskôr spájajú do súvislostí. Čítanie je pre ne skvelým rozvojom sociálnych vzťahov (takmer vždy sa dieťaťa dotýkame – sedí nám na kolenách, ležíme pri ňom ap.), budujete u neho koncentráciu, zlepšujete zmyslové vnímanie a už v takom rannom veku rozvíjate slovnú zásobu. Približne okolo jedného roka je dobré dieťaťu čítať krátke textíky ako veršíky, básničky ap. Napríklad Čačky hračky alebo Básničky maličkým od Kristy Bendovej. Riekanky sú vhodne ilustrované veselými obrázkami.

Obľúbený Krtko

Na populárnom Krtkovi vyrastali aj mnohí z nás. Nielen na rozprávkach, ale aj na knižkách Zdeňka Milera. Krásne ilustrované veršované leporelá o známom a všetkými deťmi obľúbenom krtkovi sa nachádzajú takmer v každej domácnosti. Krtko ide do školy, Krtkove nohavičky, Krtko a autíčko, či Ako Krtko cestoval.  „Slnko zvoní: ´Už je deň!´/ Krtko zívol, ´veď ja viem´.“  Milé dobrodružstvá čiernej postavičky si získali srdcia  miliónov detí.

Leporelá

Pre deti do jedného roka je tiež vhodná úspešná séria leporelá, ktoré im pomáha rozvíjať schopnosti ako inteligenciu, ovládanie jazyka, citovosť, zručnosť a tvorivosť. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Barbora napísané 07.09.2015 14:40

Prvou knižkou mojho syna bol Moj Macík. Túto knihu som milovala aj ja, dodnes si pamatám na texty. Veľmi rýcho sa texty naučil aj on a v dvoch rokoch ju už poznsl naspamať Big Grins

kajuska1 napísané 16.06.2015 13:07

Súhlasím s tým, že knihy pre takto maličké deti musia byť jednoduché, najlepšie pevné, nie listové. Mojim deťom sa páčili zmenšeniny kníh - také maličké knižky do detských ručičiek. Na každej strane bol len jeden obrázok - niečo z detského sveta: kočík, lopta, dudlík a pod. Výborné bolo aj leporelo so zvieratkami - hlavne je, aby to boli realistické obrázky, žiadne fantasy. To tak maličké dieťatko nepochopí. Musí tam vidieť niečo čo pozná

Nina22 napísané 03.05.2015 20:46

Moje deti milovali knižky naozaj od malička. Synovi som čítala rozprávky už ako miminku a mala som pocit, že ho moj hlas uplne fascinuje. Potom mal samozrejme tie šuštiace knižky a keď mal 10 mesiacov, kúpili sme mu knižku so zvukmi aut a tu uplne miloval. Hlavne sa mu páčilo, keď sa mu podarilo zmačknúť gombík a ozva sa zvuk. Rozhodne si nemyslím, že na knižky je nejaké dieťa príliš malé. Záleží len na vás ako mu to podáte

maryk napísané 07.10.2012 00:23

Detom do jedneho roka by som ozaj ponukla skor knizky s jednym, max.dvoma obrazkami na strane, s realnym vykreslenim. Knizky, ktore su uvedene ako tipy (mozno okrem 5-6ks) sa mi zdaju pre take male deti este nie velmi vhodne, mozno tak okrajovo, aby sa zoznamovali aj s riekankami. V odporucanych knihach je iba jedno leporelo-ak dobre pozeram. Mam dojem, ze zoznam je tam len tak nahadzany.. Dobre skusenosti-deti citali so zaujatim-mam s leporelami o zvieratkach a pod. ALebo napr.knizka Pozri, kto sa skryva na dvore... v lese....-s otvaratelnymi okienkami, prip.knizky typu Prva abeceda-kde k pismenku je konkretny zrozumitelny obrazok..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.