Tip na knihuKnihy pre deti podľa veku

Čítame s deťmi – do jedného roku

 Milan Buno   22.03.2013   4

Deti milujú knihy, no nie vždy máme čas a chuť venovať sa im v tomto smere. Niekedy však ani nevieme, aká kniha je vhodná pre nášho drobca. Rodinka.sk pre vás pripravila v spolupráci s internetovým kníhkupectvom Bux.sk seriál o čítaní s deťmi. Dnes sa pozrieme na čítanie pre deti do jedného roka – má to vôbec zmysel? A aké knihy sú vhodné?

Odpoveď psychológov na to, či ukazovať knižky povedzme polročnému dieťaťu, je jasná: určite áno! Veď dieťa pozná náš hlas ešte z prenatálneho obdobia a známy hlas rodiča je pre neho aj v prvom roku života zárukou bezpečia a istoty.

Interaktívne knihy

Najčastejšie kupujeme pre takto malé deti látkové knihy vyrobené z textilu, ktoré obsahujú aj rôzne interaktívne časti: šuštiace prvky, pískací roh knihy, niektoré majú prišité gumené časti, malé zrkadielko či motúzik. Už v prvých mesiacoch však môžeme siahnuť po leporelách, ktoré obsahujú rôzne pútavé prvky. Napríklad Klip-klap Zvieratká na dvore je preklápacia knižka - našim najmenším prináša veľa zábavy pri hľadaní a spoznávaní mláďat. Navyše sa môžu naučiť aj jednoduché básničky. Podobne možno siahnuť po knihách Zvieratká na lúke. 

Aké knihy vyberať?

Pre deti do jedného roku sú vhodné knižky s jedným či dvomi obrázkami na stránke. Musia byť jasné, zrozumiteľné, veľké a čo najreálnejšie (vyhýbajte sa dinosaurom, fialovým kravičkám, či lietajúcim drakom). Radšej voľte tvrdé leporelá, ktoré môžu deti chytať. Stránky obracajte dostatočne rýchlo, nezdržujte sa pridlho pri obrázkoch, aby dieťa nestratilo záujem. Ideálne sú rôzne série so zvieratkami, hračkami, kvetmi či dopravnými prostriedkami.

Kniha je pre dieťa do jedného roku predovšetkým hračkou, preto musí byť farebná, s výraznými obrázkami, ideálne so zaujímavým tvarom. Hra s takýmito knihami stimuluje u detí hrubú motoriku. Rady ich otáčajú, otvárajú, rozkladajú.

Jednoduché texty

Neobávajte sa, že by takéto „čítanie“ kníh s deťmi do jedného roka života bolo zbytočné. Už vtedy si deti ukladajú prvotné informácie, ktoré si neskôr spájajú do súvislostí. Čítanie je pre ne skvelým rozvojom sociálnych vzťahov (takmer vždy sa dieťaťa dotýkame – sedí nám na kolenách, ležíme pri ňom ap.), budujete u neho koncentráciu, zlepšujete zmyslové vnímanie a už v takom rannom veku rozvíjate slovnú zásobu. Približne okolo jedného roka je dobré dieťaťu čítať krátke textíky ako veršíky, básničky ap. Napríklad Čačky hračky alebo Básničky maličkým od Kristy Bendovej. Riekanky sú vhodne ilustrované veselými obrázkami.

Obľúbený Krtko

Na populárnom Krtkovi vyrastali aj mnohí z nás. Nielen na rozprávkach, ale aj na knižkách Zdeňka Milera. Krásne ilustrované veršované leporelá o známom a všetkými deťmi obľúbenom krtkovi sa nachádzajú takmer v každej domácnosti. Krtko ide do školy, Krtkove nohavičky, Krtko a autíčko, či Ako Krtko cestoval.  „Slnko zvoní: ´Už je deň!´/ Krtko zívol, ´veď ja viem´.“  Milé dobrodružstvá čiernej postavičky si získali srdcia  miliónov detí.

Leporelá

Pre deti do jedného roka je tiež vhodná úspešná séria leporelá, ktoré im pomáha rozvíjať schopnosti ako inteligenciu, ovládanie jazyka, citovosť, zručnosť a tvorivosť. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Barbora napísané 07.09.2015 14:40

Prvou knižkou mojho syna bol Moj Macík. Túto knihu som milovala aj ja, dodnes si pamatám na texty. Veľmi rýcho sa texty naučil aj on a v dvoch rokoch ju už poznsl naspamať Big Grins

kajuska1 napísané 16.06.2015 13:07

Súhlasím s tým, že knihy pre takto maličké deti musia byť jednoduché, najlepšie pevné, nie listové. Mojim deťom sa páčili zmenšeniny kníh - také maličké knižky do detských ručičiek. Na každej strane bol len jeden obrázok - niečo z detského sveta: kočík, lopta, dudlík a pod. Výborné bolo aj leporelo so zvieratkami - hlavne je, aby to boli realistické obrázky, žiadne fantasy. To tak maličké dieťatko nepochopí. Musí tam vidieť niečo čo pozná

Nina22 napísané 03.05.2015 20:46

Moje deti milovali knižky naozaj od malička. Synovi som čítala rozprávky už ako miminku a mala som pocit, že ho moj hlas uplne fascinuje. Potom mal samozrejme tie šuštiace knižky a keď mal 10 mesiacov, kúpili sme mu knižku so zvukmi aut a tu uplne miloval. Hlavne sa mu páčilo, keď sa mu podarilo zmačknúť gombík a ozva sa zvuk. Rozhodne si nemyslím, že na knižky je nejaké dieťa príliš malé. Záleží len na vás ako mu to podáte

maryk napísané 07.10.2012 00:23

Detom do jedneho roka by som ozaj ponukla skor knizky s jednym, max.dvoma obrazkami na strane, s realnym vykreslenim. Knizky, ktore su uvedene ako tipy (mozno okrem 5-6ks) sa mi zdaju pre take male deti este nie velmi vhodne, mozno tak okrajovo, aby sa zoznamovali aj s riekankami. V odporucanych knihach je iba jedno leporelo-ak dobre pozeram. Mam dojem, ze zoznam je tam len tak nahadzany.. Dobre skusenosti-deti citali so zaujatim-mam s leporelami o zvieratkach a pod. ALebo napr.knizka Pozri, kto sa skryva na dvore... v lese....-s otvaratelnymi okienkami, prip.knizky typu Prva abeceda-kde k pismenku je konkretny zrozumitelny obrazok..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.