Tip na knihuKnihy pre deti podľa veku

Čítame s deťmi do 6 rokov: aké knihy vybrať?

 Milan Buno   20.04.2013   6

Veľkáči, horňáci, či zadňáci – všelijako sa hovorí veľkým škôlkárom, ktorí sa už blížia ku školským bránam. A tak aj ich záujem o čítanie sa mení.

Niektoré deti berú do rúk čoraz častejšie rôzne výučbové knižky, kde sa zoznamujú s písmenkami a číslami, prípadne sa učia robiť čiary, kresliť rôzne  tvary, či dopĺňať chýbajúce kúsky. Poradíme vám, po akých knihách siahnuť vo veku od 4 do 6 rokov.

Písmenká ich lákajú

Deti vo veku 5-6 rokov sa viac zaujímajú o písanie, skúšajú jednotlivé písmenká alebo ukazujú na čísla vo výťahu. Podporte ich snahu a chuť.

Existuje množstvo zaujímavých kníh, my odporúčame napríklad Školu nanečisto, kde si deti na vyše 120 stranách precvičia ruku, naučia sa správne písať prvé písmenká a číslice. 

Podobná je Veselá kniha pre predškolákov, v ktorej nájdete praktické rady odborníkov, jednoduché návody na učenie, možnosť otestovať si dieťa doma ešte pred oficiálnym testovaním.

Takmer 300 strán ponúka aj zábavné úlohy, hádanky, zrozumiteľné odpovede na časté otázky a nádherné ilustrácie.

Do pozornosti dávame aj sériu Prvá univerzita – ide o pracovné zošity určené na nenásilné vzdelávanie a zábavu detí do 6 rokov.

Učenia chtivým deťom môžete čítať z knižky Abeceda vo veršíkoch z vydavateľstva Fortuna Libri.

Od Akvária, cez Býka, Džbán až po Železo – milé básničky pre predškolákov.

Môžete to následne spojiť s hrou: poviete písmeno a dieťa hľadá slová, ktoré sa začínajú na toto písmeno. Čím viac a pestrejšie, tým lepšieJ

Krásne príbehy a básničky

Nie každý predškolák sa hrnie do učenia a spoznávania písmen alebo číslic. Nenúťte ho, príde to samo. Radšej podporte u neho lásku ku knihám peknými príbehmi, povedzme knižkami z vydavateľstva Buvik. Pán Stojka a myšička Sojka o kamarátstve týchto dvoch postavičiek.

Krátke Rozprávky o kohútikovi a sliepočke vyvolajú určite úsmev a nenápadne pripomenú spolunažívanie medzi ľuďmi. A náš tip – Rozprávky a bájky od L.N.Tolstoja. Kratučké príbehy, v ktorých nám Tolstoj veselo a vtipne nastavuje zrkadlo: píše o ľudskej hlúposti, klamstve, lenivosti, ale aj priateľstve a ochote pomáhať.

O dopravných značkách

V nejednej škôlke je malé dopravné ihrisko, aby sa deti zoznamovali s množstvom dopravných značiek, ktoré vidia na cestách alebo si všimnú pri ceste do školy.

Práve vyšla krásna knižka Rozprávky o dopravných značkách od Petra Stoličného, ktorá ponúka 20 rozprávok. Tie pútavou a vtipnou formou učia základy o dopravných značkách a prvé pravidlá cestnej premávky. Súčasťou knihy je aj kvíz, prostredníctvom ktorého si deti spolu s rodičmi môžu overiť nadobudnuté znalosti.

Deti vo vyšších triedach škôlky už majú cudzí jazyk, najčastejšie angličtinu, preto dávame do pozornosti 1000 prvých anglických slovíčok od Ikaru. Ideálna kniha pre malé deti, ktoré sa cez veľké obrázky učia cudzie ekvivalenty. Prehľadne usporiadané do oblastí ako Oblečenie, Zvieratá, Doprava ap.

O slušnom správaní

A napokon jedno naše odporúčanie: deti v tomto veku by sa už mali vedieť slušne pozdraviť, zrozumiteľne odpovedať, nechať prejsť prvého staršieho človeka ap. Knižka Naučím sa slušne správať obsahuje nielen texty, rady a tipy, ale aj veselé obrázky a milé básničky.

Naučí, ako sa správať na ulici, na návšteve, v dopravnom prostriedku či v obchode.

Poradí, ako dobre vychádzať s kamarátmi, ako pripraviť super oslavu, či udržiavať si čistú izbičku.

Tak veľa šťastia s malými predškolákmi.

Čítanie je predsa úžasné!:-)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
zuzička napísané 19.03.2016 21:46

Náš malý miluje zvukové knihy tie sú u nás momentálne top. Zatiaľ máme len české z egmontu ale páčia sa zwinker ďalej nás bavia zajačiky a mackovia smile)) to je u nás naj

Simča napísané 23.12.2015 17:28

U nás jednoznačne vyhrávajú bájky. Okrem pekných príbehov potom možeme rozoberať ponaučenie, ktoré z nich vyplýva

natália napísané 17.12.2015 13:13

moje deti knihy pre predškolákov absolútne nezaujali. Čítali sme si rozprávky, neskor sa im začali páčiť detské encyklopédie. Myslím že okolo 6 rokov je dieťa pripravené aj na takúto literatúru

Zuzana napísané 14.12.2015 13:15

My sme tiež najprv kúpili 2 knihy pre predškoláka a potom sme si objednali predpaltné dvoch časopisov z egmontu a tak majú deti pravidelný prísun nových úloh, vyfarbovania, vystrihovania a tvorenia Big Grins

Katka napísané 09.12.2015 13:19

Kníh pre predškolákov je naozaj veľa a je to skvelá príprava pre predškolákov. Výborné sú ale aj viaceré časopisy, kde si deti tiež precvičujú kreslenie či písanie

kajuska1 napísané 19.06.2015 13:26

Náš malý drobec poznal celú abecedu ako trojročný a rýchlo sa naučil aj počítať. Neviedli sme ho k tomu, prosto ho to zaujímalo. Značky sa naučil spoznávať jako štvorročný, nešlo mu ale kreslenie, to ho nebavilo. Preto sme v predškolskom veku začali kupovať rozne knižky, do kterých sa dalo niečo dokresliť, prípadne vyfarbiť alebo knihy s jednoduchými úlohami. Tie ho vedeli zaujať

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...