ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
StarnutieŽivot so seniormi

Ako sa majú naši starkí v zime?

 Mária Kopčíková   24.11.2015   0

Začalo prituhovať. Ráno mláky zamrznuté aj v hlavnom meste, nielen na horách, dopoludnia slniečko trocha vykukne, prehreje vzduch, dodá lepšiu náladu.

Pri prechádzkach s našim psom už vidím poza okná niektorých domov pozerať babičky, dedkov. Už začínajú robiť taký „window meeting“, lebo dostať sa von môže byť pre nich v prichádzajúcom studenom počasí nielen málo príjemné, ale aj pomerne nebezpečné.

Zdroj: istockphoto.com

 

Pokiaľ máte to šťastie a ešte „vlastníte“ v rodine seniora, buďte predvídaví a opatrní aj za neho. Oni na jednej strane chcú byť tí seniori samostatní. Je fajn túto samostatnosť podporiť. Ale pri zachovaní nejakých bezpečnostných opatrení.

Pre seniorov je dôležitá bezpečnosť

Najmä, keď sa vyberú von. Určite by nemali napr. vyjsť v papučiach vyniesť smeti ... stačí drobná námraza na chodníku a šmykľavá podrážka – o úraz potom nie je núdza. Okrem tých strašidelných zlomenín v krčku si ešte napr. môžu „posunúť“ rôzne „vymenené“ časti – ako napr. umelé bedrové, či kolenné kĺby.

Senior by mal mať včas pripravenú zimnú obuv, zateplenú a s bezpečnostnou podrážkou. Nejde len o bezpečnosť pred pošmyknutím, ale aj o prevenciu prechladnutia. Obuv by nemala presiaknuť, ak sa dostane do mokrého počasia, či rovno snehu. idete v mokrom snehu.

Protišmykové mačky, Zdroj: proseniorshop.sk

 

Je to niekedy ťažko realizovateľné a skontrolovateľné, no pokúste sa apelovať na svojich seniorov, aby pri zlom počasí, ako je námraza, drobné mrznúce sneženie, radšej nechodili von z bytu sami. Ak už, mali by mať aspoň na topánkach protišmykové „mačky“ a ak používajú pomocnú paličku či barlu, tak na nej protišmykový nádstavec.

Vybavovanie po lekároch či úradoch

Starší ľudia berú takéto výjazdy aj ako istú formu sociálneho kontaktu. Veľmi často to, že si idú dať predpísať lieky, znamená, že po ceste tam i späť stretnú susedky, známych a prehodia niekoľko viet. Iste, v dobrom počasí je to fajn. Keď však klesajú teploty, sneží, netreba takéto vybavovačky riešiť. Buď vašim dôchodcom lieky zabezpečte vy mladší alebo nech si po ne idú, keď je počasie priaznivé.

Protišmykový nádstavec, zdroj: proseniorshop.sk

 

Lekári väčšinou predpisujú lieky na tri mesiace. Stačí teda vystihnúť pekné počasie a môžu si lieky zaobstarať bez nebezpečenstva, že si niekde na ceste privodia úraz.

Podobne je to s inými záležitosťami – poštou a účtami, platením daní na miestnom úrade, či vrátením kníh do knižnice. Teoreticky sa všetko dá načasovať, naplánovať. Na takéto miesta viete svojich seniorov odprevadiť, niečo vybaviť za nich. Len niekedy musíte položiť tú otázku „Čo treba vybaviť?“, pretože musíte rátať aj s tým, že vaši starkí vás nechcú „otravovať“. Takže sa im radšej ponúknite.

V každom prípade je vhodné svojho seniora viesť k tomu, že vždy má mať pri sebe mobil, aby sa dovolal pomoci, keby sa mu stal náhodou úraz na mieste, kde bežne nechodí veľa ľudí. 

Ako vybrať vhodný mobil pre seniora >> >>

Zásoby pre dni, kedy naozaj netreba vychádzať z domu 

Pokiaľ vaši seniori žijú sami a nemáte ich práve v susednej ulici, je vhodné urobiť im nejaké zásoby do špajze a do chladničky – ak vonku nastane počasie pod psa, aby sa zbytočne nemuselo behať na nákupy a chod domácnosti sa pritom nezastavil.

Do zásoby môžete nakúpiť to, čo majú vaši seniori radi a čo si budú vedieť pripraviť – ryžu, cestoviny, strukoviny, bylinky na čaje, mlieko či kompóty. Nezabudnite na cukor, med a lekvár. Do chladničky či mrazničky môžete dodať naporciované mäso, šunku či salámu, porciovaný syr, mrazenú zeleninu na polievky, prípadne iné polotovary.

Zadovážiť môžete aj zopár sladkostí, či iných vecí, na ktorých si starkí pochutia. Hodia sa i baterky do rádia, či obľúbené časopisy.

Zdroj: istockphoto.com

 

Dávajte pozor na pitný režim

Väčšina z nás si myslí, že problém s dostatočným pitným režimom je len v horúcom lete. V prípade seniorov to neplatí. Podobne ako deti, aj oni majú znížený reflex smädu. Čím je človek starší, tým menej cíti smäd. Starší ľudia sa aj menej potia, preto sa rýchlejšie prehrejú. Vo vyššom veku môže nedostatočný príjem tekutín spôsobiť zahustením krvi napr. aj embóliu. Okrem toho môže dôjsť ku kolapsu, poruchám vedomia, stavom zmätenosti. Na príčine pritom môže byť slabý príjem tekutín. 

Zmätenosť u starších ľudí >> >>

Veďte teda vášho seniora k tomu, aby nepil len vtedy, keď pocíti smäd. Potrebujú vypiť cca 2 litre tekutín denne. Niektorí toto množstvo vedome znižujú, aby ich netrápilo následne časté chodenie na WC.

Pomôckou môže pre staršieho človeka byť napr. džbán či fľaša s vodou/čajom, na ktorý sa fixou naznačia objemy tekutiny, prípadne čas, kedy ju treba vypiť.  Pre starších ľudí, ktorým už pamäť neslúži dokonale, to môže byť skvelý tip, ako sa nezabudnúť napiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?
22.11.2017   0
Prírastok na váhe viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné problémy.
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
babetko
Malým deťom treba spievať
22.11.2017   0
V dávnych dobách, kedy boli ľudia ohrozovaní predátormi a kedy hrozilo, že plač dieťaťa by mohol nejakého predátora prilákať, mama začala spievať, aby dieťa upokojila.
Pediater radí: Je správne pomáhať dieťatku učiť sa chodiť?
21.11.2017   0
Začína vaše dieťatko chodiť a premýšľate, či je vhodné mupri tom pomáhať? Pozrite sa, čo radí rodičom uznávaná pediatrička MUDr. Elena Prokopová.
Ako dieťa naučiť, aby reagovalo na „nesmieš“
20.11.2017   0
Je síce ešte malé, no už vám rozumie, prečo to nemôže. Bez kriku, karhania a buchnutia po prstoch alebo po zadočku.
detské choroby
Astma
21.11.2017   3
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
LIPIKAR SOS STAROSTLIVOSŤ AP+ - aby atopikov nesvrbela koža
20.11.2017   0
Okamžite uľaví od pocitu svrbenia. Znižuje počet vzplanutí ekzému. Vyživuje a pomáha znovu obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Aplikácia nahrádza reflex „poškrabania sa“ a vďaka tomu sa znižuje zhoršovanie ekzému rozškrabaním. Navyše nie je potrebné dotýkať sa pokožky rukami.
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   4
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.