StarnutieStarnutie

Nezabúdajte na starších, trénujte SPOLUonline

 Janka Szeifová   30.03.2020   0

Ako spoločnosť sme sa ocitli v situácii, ktorá si vyžaduje, aby sme svojim zodpovedným správaním chránili našich rodičov a starých rodičov.

Vírus COVID-19 neobišiel ani Centrum MEMORY n.o., do ktorého ešte pred časom denne prichádzali klienti v pokročilej fáze Alzheimerovej choroby.

Odborníci Centra zareagovali na situáciu akčne – vytvorili projekt Buďme SPOLUonline, ktorého cieľom je pomôcť seniorom a ich rodinám zvládnuť tento čas v čo najväčšej pohode a spríjemniť si dni prostredníctvom pohybu, spevu či trénovaním pamäti.

 

Obsahové menu je neustále dopĺňané novými videami, ktoré sú k dispozícii v neobmedzenom čase. Stačí si len vybrať a začať trénovať z pohodlia domova. 

 

S pribúdajúcim vekom sa pamäťové schopnosti menia. Dochádza k zníženiu pozornosti, zhoršeniu koncentrácie či spomínania a taktiež k spomaleniu spracovávania nových informácií. Ide o vekom podmienený pokles kognitívnych funkcií.

Aj pri pamäti však platí, že telesná aktivita a pohyb má na jej fungovanie blahodarný vplyv. Vo videách nájdete rôzne typy, ako si zacvičiť z pohodlia domova s využitím bežne dostupných materiálov. Stačí si len vybrať, či budete posilňovať svalstvo celého tela alebo koncentráciu. Zlepší sa vám nálada, kondícia, opadne stres i napätie.

Podpora a rozvoj pamäťových funkcií nad rámec bežných činností pomáha zlepšiť, udržať alebo spomaliť zhoršovanie a pokles kognitívnych schopností.

Na webovej stránke Buďme SPOLUonline nájdete rôzne cvičenia a aktivity, napríklad na stimuláciu zrakovej pozornosti, môžete si otestovať rozsah krátkodobej pamäte, precvičiť dlhodobú pamäť, zaspievať si ľudové piesne.

 

Centrum MEMORY n.o. je nezisková organizácia, ktorej poslaním je poskytovať pomoc a podporu rodinám, do života ktorých vstúpilo ochorenie s názvom demencia. Zahŕňa komplexnú starostlivosť o jednotlivca s týmto ochorením ako aj o jeho rodinu. Poskytuje rôzne vzdelávacie  program, podporné skupiny, kurzy a semináre zamerané na lepšie pochopenie problematiky demencie, skvalitnenia poskytovaných služieb a zlepšenie kvality života nie len samotného pacienta s týmto ochorením ale aj opatrovateľa, ktorý sa oňho stará.

www.centrummemory.sk

https://www.facebook.com/centrummemory/

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...