StarnutieStarnutie

Nezabúdajte na starších, trénujte SPOLUonline

 Janka Szeifová   30.03.2020   0

Ako spoločnosť sme sa ocitli v situácii, ktorá si vyžaduje, aby sme svojim zodpovedným správaním chránili našich rodičov a starých rodičov.

Vírus COVID-19 neobišiel ani Centrum MEMORY n.o., do ktorého ešte pred časom denne prichádzali klienti v pokročilej fáze Alzheimerovej choroby.

Odborníci Centra zareagovali na situáciu akčne – vytvorili projekt Buďme SPOLUonline, ktorého cieľom je pomôcť seniorom a ich rodinám zvládnuť tento čas v čo najväčšej pohode a spríjemniť si dni prostredníctvom pohybu, spevu či trénovaním pamäti.

 

Obsahové menu je neustále dopĺňané novými videami, ktoré sú k dispozícii v neobmedzenom čase. Stačí si len vybrať a začať trénovať z pohodlia domova. 

 

S pribúdajúcim vekom sa pamäťové schopnosti menia. Dochádza k zníženiu pozornosti, zhoršeniu koncentrácie či spomínania a taktiež k spomaleniu spracovávania nových informácií. Ide o vekom podmienený pokles kognitívnych funkcií.

Aj pri pamäti však platí, že telesná aktivita a pohyb má na jej fungovanie blahodarný vplyv. Vo videách nájdete rôzne typy, ako si zacvičiť z pohodlia domova s využitím bežne dostupných materiálov. Stačí si len vybrať, či budete posilňovať svalstvo celého tela alebo koncentráciu. Zlepší sa vám nálada, kondícia, opadne stres i napätie.

Podpora a rozvoj pamäťových funkcií nad rámec bežných činností pomáha zlepšiť, udržať alebo spomaliť zhoršovanie a pokles kognitívnych schopností.

Na webovej stránke Buďme SPOLUonline nájdete rôzne cvičenia a aktivity, napríklad na stimuláciu zrakovej pozornosti, môžete si otestovať rozsah krátkodobej pamäte, precvičiť dlhodobú pamäť, zaspievať si ľudové piesne.

 

Centrum MEMORY n.o. je nezisková organizácia, ktorej poslaním je poskytovať pomoc a podporu rodinám, do života ktorých vstúpilo ochorenie s názvom demencia. Zahŕňa komplexnú starostlivosť o jednotlivca s týmto ochorením ako aj o jeho rodinu. Poskytuje rôzne vzdelávacie  program, podporné skupiny, kurzy a semináre zamerané na lepšie pochopenie problematiky demencie, skvalitnenia poskytovaných služieb a zlepšenie kvality života nie len samotného pacienta s týmto ochorením ale aj opatrovateľa, ktorý sa oňho stará.

www.centrummemory.sk

https://www.facebook.com/centrummemory/

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.