StarnutieStarnutie

Ako sa majú naši starkí v zime?

 Mária Kopčíková   24.11.2015   0

Začalo prituhovať. Ráno mláky zamrznuté aj v hlavnom meste, nielen na horách, dopoludnia slniečko trocha vykukne, prehreje vzduch, dodá lepšiu náladu.

Pri prechádzkach s našim psom už vidím poza okná niektorých domov pozerať babičky, dedkov. Už začínajú robiť taký „window meeting“, lebo dostať sa von môže byť pre nich v prichádzajúcom studenom počasí nielen málo príjemné, ale aj pomerne nebezpečné.

Zdroj: istockphoto.com

 

Pokiaľ máte to šťastie a ešte „vlastníte“ v rodine seniora, buďte predvídaví a opatrní aj za neho. Oni na jednej strane chcú byť tí seniori samostatní. Je fajn túto samostatnosť podporiť. Ale pri zachovaní nejakých bezpečnostných opatrení.

Pre seniorov je dôležitá bezpečnosť

Najmä, keď sa vyberú von. Určite by nemali napr. vyjsť v papučiach vyniesť smeti ... stačí drobná námraza na chodníku a šmykľavá podrážka – o úraz potom nie je núdza. Okrem tých strašidelných zlomenín v krčku si ešte napr. môžu „posunúť“ rôzne „vymenené“ časti – ako napr. umelé bedrové, či kolenné kĺby.

Senior by mal mať včas pripravenú zimnú obuv, zateplenú a s bezpečnostnou podrážkou. Nejde len o bezpečnosť pred pošmyknutím, ale aj o prevenciu prechladnutia. Obuv by nemala presiaknuť, ak sa dostane do mokrého počasia, či rovno snehu. idete v mokrom snehu.

Protišmykové mačky, Zdroj: proseniorshop.sk

 

Je to niekedy ťažko realizovateľné a skontrolovateľné, no pokúste sa apelovať na svojich seniorov, aby pri zlom počasí, ako je námraza, drobné mrznúce sneženie, radšej nechodili von z bytu sami. Ak už, mali by mať aspoň na topánkach protišmykové „mačky“ a ak používajú pomocnú paličku či barlu, tak na nej protišmykový nádstavec.

Vybavovanie po lekároch či úradoch

Starší ľudia berú takéto výjazdy aj ako istú formu sociálneho kontaktu. Veľmi často to, že si idú dať predpísať lieky, znamená, že po ceste tam i späť stretnú susedky, známych a prehodia niekoľko viet. Iste, v dobrom počasí je to fajn. Keď však klesajú teploty, sneží, netreba takéto vybavovačky riešiť. Buď vašim dôchodcom lieky zabezpečte vy mladší alebo nech si po ne idú, keď je počasie priaznivé.

Protišmykový nádstavec, zdroj: proseniorshop.sk

 

Lekári väčšinou predpisujú lieky na tri mesiace. Stačí teda vystihnúť pekné počasie a môžu si lieky zaobstarať bez nebezpečenstva, že si niekde na ceste privodia úraz.

Podobne je to s inými záležitosťami – poštou a účtami, platením daní na miestnom úrade, či vrátením kníh do knižnice. Teoreticky sa všetko dá načasovať, naplánovať. Na takéto miesta viete svojich seniorov odprevadiť, niečo vybaviť za nich. Len niekedy musíte položiť tú otázku „Čo treba vybaviť?“, pretože musíte rátať aj s tým, že vaši starkí vás nechcú „otravovať“. Takže sa im radšej ponúknite.

V každom prípade je vhodné svojho seniora viesť k tomu, že vždy má mať pri sebe mobil, aby sa dovolal pomoci, keby sa mu stal náhodou úraz na mieste, kde bežne nechodí veľa ľudí. 

Ako vybrať vhodný mobil pre seniora >> >>

Zásoby pre dni, kedy naozaj netreba vychádzať z domu 

Pokiaľ vaši seniori žijú sami a nemáte ich práve v susednej ulici, je vhodné urobiť im nejaké zásoby do špajze a do chladničky – ak vonku nastane počasie pod psa, aby sa zbytočne nemuselo behať na nákupy a chod domácnosti sa pritom nezastavil.

Do zásoby môžete nakúpiť to, čo majú vaši seniori radi a čo si budú vedieť pripraviť – ryžu, cestoviny, strukoviny, bylinky na čaje, mlieko či kompóty. Nezabudnite na cukor, med a lekvár. Do chladničky či mrazničky môžete dodať naporciované mäso, šunku či salámu, porciovaný syr, mrazenú zeleninu na polievky, prípadne iné polotovary.

Zadovážiť môžete aj zopár sladkostí, či iných vecí, na ktorých si starkí pochutia. Hodia sa i baterky do rádia, či obľúbené časopisy.

Zdroj: istockphoto.com

 

Dávajte pozor na pitný režim

Väčšina z nás si myslí, že problém s dostatočným pitným režimom je len v horúcom lete. V prípade seniorov to neplatí. Podobne ako deti, aj oni majú znížený reflex smädu. Čím je človek starší, tým menej cíti smäd. Starší ľudia sa aj menej potia, preto sa rýchlejšie prehrejú. Vo vyššom veku môže nedostatočný príjem tekutín spôsobiť zahustením krvi napr. aj embóliu. Okrem toho môže dôjsť ku kolapsu, poruchám vedomia, stavom zmätenosti. Na príčine pritom môže byť slabý príjem tekutín. 

Zmätenosť u starších ľudí >> >>

Veďte teda vášho seniora k tomu, aby nepil len vtedy, keď pocíti smäd. Potrebujú vypiť cca 2 litre tekutín denne. Niektorí toto množstvo vedome znižujú, aby ich netrápilo následne časté chodenie na WC.

Pomôckou môže pre staršieho človeka byť napr. džbán či fľaša s vodou/čajom, na ktorý sa fixou naznačia objemy tekutiny, prípadne čas, kedy ju treba vypiť.  Pre starších ľudí, ktorým už pamäť neslúži dokonale, to môže byť skvelý tip, ako sa nezabudnúť napiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...