StarnutieChoroby vyššieho veku

Zmätenosť u starších ľudí

 Mária Kopčíková   20.02.2015   1

Stretli ste niekedy na ulici staršieho človeka, ktorý sa vás niečo pýtal, dosť popletene, tomu úmerne vyzeral, možno bol v decembri v papučiach na boso alebo sa pýtal aký je práve dátum či rok? Možno vám to došlo v tej chvíli, možno až neskôr. Tento človek mohol trpieť zmätenosťou a potreboval pomoc.

Zmätenosť sprevádza vyšší vek

Nie vždy a u každého staršieho človeka sa stavy zmätenosti objavia. Je to však častý sprievodný jav iných ochorení vo vyššom veku.

Akútna zmätenosť je dôsledkom kognitívnej poruchy – teda poruchy poznávania. Človek je odrazu dezorientovaný, nevie kde je, prípadne nevie kto je, nepoznáva blízke osoby, hovorí „z cesty“, je zjavne „mimo“, reaguje neprimerane, môže byť v rámci úzkosti prechodne aj agresívny.

Tieto stavy sú vždy vážne a vyžadujú okamžité lekárske ošetrenie. Treba totiž zistiť príčinu, kvôli ktorej k zmätenosti došlo. I keby sa stav spontánne zlepšil, treba s takto zmäteným človekom ísť k lekárovi na vyšetrenie. U starších ľudí môže byť zmätenosť prejavom náhlej cievnej mozgovej príhody alebo začínajúceho zápalu pľúc, či zhoršenia jeho stavu demencie.  

Akútnu zmätenosť môže spôsobiť napr.:

 • hypoglykémia – nedostatočné zásobenie mozgu glukózou (objaví sa dezorganizované správanie, ak je v okolí prítomný iný človek, môže sa stať cieľom agresie),
 • hypoxia – nedostatok kyslíka (môže spôsobiť objavenia sa halucinácií a bludov, poruchy logického myslenia, stratu sebakritiky až agresívne správanie).
 • dehydratácia sa často prejavuje u starších ľudí, ktorí nepociťujú smäd. Po rehydratácii sa stav akútnej zmätenosti spravidla upraví. 
 • infekcia – kdekoľvek v organizme. U starších ľudí porucha vnímania môže prekryť akúkoľvek infekciu – teda napr. blízki si všimnú zmätenosť a riešia tento problém a nie infekciu. Zmätenosť sa uvádza ako častý prejav pri infekcii močových ciest.
 • cievna mozgová príhoda - sa môže prejaviť nepokojom až agresívnym správaním. Čím väčšia je lézia, tým väčšie riziko agresívneho správania.
 • epilepsia -  po záchvate pretrváva zmätenosť 15 – 30 minút.
 • po úraze hlavy  - starší ľudia sa často buchnú, udrú, prípadne padnú a udrú si hlavu. Objaviť sa môže otras mozgu alebo krvácanie do mozgu a postihnutý človek sa môže prejavovať zmätenosťou, dezorientáciou, či spavosťou.
 • fyzická bolesť - môže spôsobiť akútnu epizódu zmätenosti, napríklad zlomenina krčka stehennej kosti, čo je u starších ľudí veľmi bežná vec.  

Zmätenosť ako viac-menej chronický stav

Zmätenosť vo vyššom veku vyvolávajú aj iné faktory – proces starnutia mozgu, zhoršenie zraku a sluchu, znížená imunita voči akútnym ochoreniam, reakcie na lieky alebo nevhodné kombinácie liekov, to že človek zabudne lieky užiť. Na zmätenosti sa podpisuje i nedostatok nočného odpočinku, smútenie, premiestnenie starého človeka do neznámeho prostredia.

Zmätenosť môže byť príznakom demencie, či už demencie Alzheimerovho typu alebo vaskulárnej demencie. Zároveň u dementného človeka sa zmätenosť rozpoznáva pomerne ťažko.

U človeka s demenciou je typické zhoršenie celkových kognitívnych funkcií. Býva sprevádzané poruchami pozornosti, psychomotoriky a poruchami spánku - bdenia. Pozornosť môže chorému v niektorých prípadoch úplne znemožniť schopnosť komunikovať. Prestáva uvažovať s obvyklou jasnosťou, úvahy sú nesúvislé a pôsobia dezorganizovane - postihnutý nie je schopný udržať myšlienkový tok. Človek trpí poruchami vnímania a halucináciami – najmä zrakovými. Tí, čo opatrujú doma starších príbuzných majú neraz zážitok, že babička či dedko stoja pri okne a „s niekým sa zhovárajú“. Majú pocit, že pred domom niekto stojí – možno dávno mŕtvy manžel a komunikujú, akoby tam naozaj bol.

Dezorientovaní ľudia nevedia, aký je dátum, rok, často nevedia, kde sú. Aj keď ich opatrujú vlastné deti, môžu mať pocit, že sú v nemocnici – najmä ak ich z ich pôvodného bytu – domu príbuzní premiestnili do svojho bytu.

Ako reagovať na zmäteného staršieho človeka

Na to, aby sa stav akútnej zmätenosti dobre zvládol, je potrebné poznať jeho skutočnú príčinu. Ako sme už upozornili vyššie, vždy je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Ako prvá pomoc v domácom prostredí je vhodné:

 • Pokúsiť sa upokojiť zmäteného človeka, pomôcť mu nájsť orientáciu v čase a priestore („Vidíte babi, to som ja, vaša vnučka. Tu je moja fotka a toto som ja. Poďte, odvediem vás do vašej izby.“).
 • Uznať mu jeho fakty –napr. ak neustále dookola opakuje, že „pán vedúci, ako sa dostanem domov?“ netreba mu opakovať, že veď doma je. Treba ho zobrať za ruku a ako pán vedúci povedať „poďte, ja vám ukážem cestu“ – a odviesť ho do jeho izby (a zvážiť kontaktovanie lekára).
 • Zvážiť pitný režim a podávanie liekov – doplniť tekutiny a overiť, kedy si starý človek vzal či nevzal svoje lieky.
 • Prostredie - tichá, vhodne osvetlená izba, dobre viditeľné hodiny a kalendár, málo ľudí okolo – to všetko pomáha k upokojeniu zmäteného človeka.
 • V prípade úzkosti zo zmätenia treba ubezpečovať, že zmätenosť je prechodná a spolu budete tento stav riešiť.
 • Ak je zmätený človek aj agresívny, treba byť nadmieru opatrný. Napr. človek s  hypoglykémiou nedokáže upriamiť pozornosť na vás a je mimo verbálneho kontaktu. Pokusy zabrániť útoku, napr. zadržať končatiny, ak nimi mláti a kope okolo seba, provokuje ešte agresívnejšie reakcie. Agresívne správanie nie je okolie v tomto prípade schopné zvládnuť rozhovorom.
 • Agitovanosť – teda blúdenie, chodenie, nespavosť môže byť potlačená aj analgetikami (ak má človek bolesti) alebo sedatívami.

Spracované s použitím: alzheimer.sk, solen.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Simonka napísané 28.03.2019 11:03

V rodine nám pomohol NurAid

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.