StarnutieChoroby vyššieho veku

Zmätenosť u starších ľudí

 Mária Kopčíková   20.02.2015   1

Stretli ste niekedy na ulici staršieho človeka, ktorý sa vás niečo pýtal, dosť popletene, tomu úmerne vyzeral, možno bol v decembri v papučiach na boso alebo sa pýtal aký je práve dátum či rok? Možno vám to došlo v tej chvíli, možno až neskôr. Tento človek mohol trpieť zmätenosťou a potreboval pomoc.

Zmätenosť sprevádza vyšší vek

Nie vždy a u každého staršieho človeka sa stavy zmätenosti objavia. Je to však častý sprievodný jav iných ochorení vo vyššom veku.

Akútna zmätenosť je dôsledkom kognitívnej poruchy – teda poruchy poznávania. Človek je odrazu dezorientovaný, nevie kde je, prípadne nevie kto je, nepoznáva blízke osoby, hovorí „z cesty“, je zjavne „mimo“, reaguje neprimerane, môže byť v rámci úzkosti prechodne aj agresívny.

Tieto stavy sú vždy vážne a vyžadujú okamžité lekárske ošetrenie. Treba totiž zistiť príčinu, kvôli ktorej k zmätenosti došlo. I keby sa stav spontánne zlepšil, treba s takto zmäteným človekom ísť k lekárovi na vyšetrenie. U starších ľudí môže byť zmätenosť prejavom náhlej cievnej mozgovej príhody alebo začínajúceho zápalu pľúc, či zhoršenia jeho stavu demencie.  

Akútnu zmätenosť môže spôsobiť napr.:

 • hypoglykémia – nedostatočné zásobenie mozgu glukózou (objaví sa dezorganizované správanie, ak je v okolí prítomný iný človek, môže sa stať cieľom agresie),
 • hypoxia – nedostatok kyslíka (môže spôsobiť objavenia sa halucinácií a bludov, poruchy logického myslenia, stratu sebakritiky až agresívne správanie).
 • dehydratácia sa často prejavuje u starších ľudí, ktorí nepociťujú smäd. Po rehydratácii sa stav akútnej zmätenosti spravidla upraví. 
 • infekcia – kdekoľvek v organizme. U starších ľudí porucha vnímania môže prekryť akúkoľvek infekciu – teda napr. blízki si všimnú zmätenosť a riešia tento problém a nie infekciu. Zmätenosť sa uvádza ako častý prejav pri infekcii močových ciest.
 • cievna mozgová príhoda - sa môže prejaviť nepokojom až agresívnym správaním. Čím väčšia je lézia, tým väčšie riziko agresívneho správania.
 • epilepsia -  po záchvate pretrváva zmätenosť 15 – 30 minút.
 • po úraze hlavy  - starší ľudia sa často buchnú, udrú, prípadne padnú a udrú si hlavu. Objaviť sa môže otras mozgu alebo krvácanie do mozgu a postihnutý človek sa môže prejavovať zmätenosťou, dezorientáciou, či spavosťou.
 • fyzická bolesť - môže spôsobiť akútnu epizódu zmätenosti, napríklad zlomenina krčka stehennej kosti, čo je u starších ľudí veľmi bežná vec.  

Zmätenosť ako viac-menej chronický stav

Zmätenosť vo vyššom veku vyvolávajú aj iné faktory – proces starnutia mozgu, zhoršenie zraku a sluchu, znížená imunita voči akútnym ochoreniam, reakcie na lieky alebo nevhodné kombinácie liekov, to že človek zabudne lieky užiť. Na zmätenosti sa podpisuje i nedostatok nočného odpočinku, smútenie, premiestnenie starého človeka do neznámeho prostredia.

Zmätenosť môže byť príznakom demencie, či už demencie Alzheimerovho typu alebo vaskulárnej demencie. Zároveň u dementného človeka sa zmätenosť rozpoznáva pomerne ťažko.

U človeka s demenciou je typické zhoršenie celkových kognitívnych funkcií. Býva sprevádzané poruchami pozornosti, psychomotoriky a poruchami spánku - bdenia. Pozornosť môže chorému v niektorých prípadoch úplne znemožniť schopnosť komunikovať. Prestáva uvažovať s obvyklou jasnosťou, úvahy sú nesúvislé a pôsobia dezorganizovane - postihnutý nie je schopný udržať myšlienkový tok. Človek trpí poruchami vnímania a halucináciami – najmä zrakovými. Tí, čo opatrujú doma starších príbuzných majú neraz zážitok, že babička či dedko stoja pri okne a „s niekým sa zhovárajú“. Majú pocit, že pred domom niekto stojí – možno dávno mŕtvy manžel a komunikujú, akoby tam naozaj bol.

Dezorientovaní ľudia nevedia, aký je dátum, rok, často nevedia, kde sú. Aj keď ich opatrujú vlastné deti, môžu mať pocit, že sú v nemocnici – najmä ak ich z ich pôvodného bytu – domu príbuzní premiestnili do svojho bytu.

Ako reagovať na zmäteného staršieho človeka

Na to, aby sa stav akútnej zmätenosti dobre zvládol, je potrebné poznať jeho skutočnú príčinu. Ako sme už upozornili vyššie, vždy je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Ako prvá pomoc v domácom prostredí je vhodné:

 • Pokúsiť sa upokojiť zmäteného človeka, pomôcť mu nájsť orientáciu v čase a priestore („Vidíte babi, to som ja, vaša vnučka. Tu je moja fotka a toto som ja. Poďte, odvediem vás do vašej izby.“).
 • Uznať mu jeho fakty –napr. ak neustále dookola opakuje, že „pán vedúci, ako sa dostanem domov?“ netreba mu opakovať, že veď doma je. Treba ho zobrať za ruku a ako pán vedúci povedať „poďte, ja vám ukážem cestu“ – a odviesť ho do jeho izby (a zvážiť kontaktovanie lekára).
 • Zvážiť pitný režim a podávanie liekov – doplniť tekutiny a overiť, kedy si starý človek vzal či nevzal svoje lieky.
 • Prostredie - tichá, vhodne osvetlená izba, dobre viditeľné hodiny a kalendár, málo ľudí okolo – to všetko pomáha k upokojeniu zmäteného človeka.
 • V prípade úzkosti zo zmätenia treba ubezpečovať, že zmätenosť je prechodná a spolu budete tento stav riešiť.
 • Ak je zmätený človek aj agresívny, treba byť nadmieru opatrný. Napr. človek s  hypoglykémiou nedokáže upriamiť pozornosť na vás a je mimo verbálneho kontaktu. Pokusy zabrániť útoku, napr. zadržať končatiny, ak nimi mláti a kope okolo seba, provokuje ešte agresívnejšie reakcie. Agresívne správanie nie je okolie v tomto prípade schopné zvládnuť rozhovorom.
 • Agitovanosť – teda blúdenie, chodenie, nespavosť môže byť potlačená aj analgetikami (ak má človek bolesti) alebo sedatívami.

Spracované s použitím: alzheimer.sk, solen.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Simonka napísané 28.03.2019 11:03

V rodine nám pomohol NurAid

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...