ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
StarnutieChoroby vyššieho veku

Zmätenosť u starších ľudí

 Mária Kopčíková   20.02.2015   0

Stretli ste niekedy na ulici staršieho človeka, ktorý sa vás niečo pýtal, dosť popletene, tomu úmerne vyzeral, možno bol v decembri v papučiach na boso alebo sa pýtal aký je práve dátum či rok? Možno vám to došlo v tej chvíli, možno až neskôr. Tento človek mohol trpieť zmätenosťou a potreboval pomoc.

Zmätenosť sprevádza vyšší vek

Nie vždy a u každého staršieho človeka sa stavy zmätenosti objavia. Je to však častý sprievodný jav iných ochorení vo vyššom veku.

Akútna zmätenosť je dôsledkom kognitívnej poruchy – teda poruchy poznávania. Človek je odrazu dezorientovaný, nevie kde je, prípadne nevie kto je, nepoznáva blízke osoby, hovorí „z cesty“, je zjavne „mimo“, reaguje neprimerane, môže byť v rámci úzkosti prechodne aj agresívny.

Tieto stavy sú vždy vážne a vyžadujú okamžité lekárske ošetrenie. Treba totiž zistiť príčinu, kvôli ktorej k zmätenosti došlo. I keby sa stav spontánne zlepšil, treba s takto zmäteným človekom ísť k lekárovi na vyšetrenie. U starších ľudí môže byť zmätenosť prejavom náhlej cievnej mozgovej príhody alebo začínajúceho zápalu pľúc, či zhoršenia jeho stavu demencie.  

Akútnu zmätenosť môže spôsobiť napr.:

 • hypoglykémia – nedostatočné zásobenie mozgu glukózou (objaví sa dezorganizované správanie, ak je v okolí prítomný iný človek, môže sa stať cieľom agresie),
 • hypoxia – nedostatok kyslíka (môže spôsobiť objavenia sa halucinácií a bludov, poruchy logického myslenia, stratu sebakritiky až agresívne správanie).
 • dehydratácia sa často prejavuje u starších ľudí, ktorí nepociťujú smäd. Po rehydratácii sa stav akútnej zmätenosti spravidla upraví. 

 • infekcia – kdekoľvek v organizme. U starších ľudí porucha vnímania môže prekryť akúkoľvek infekciu – teda napr. blízki si všimnú zmätenosť a riešia tento problém a nie infekciu. Zmätenosť sa uvádza ako častý prejav pri infekcii močových ciest.
 • cievna mozgová príhoda - sa môže prejaviť nepokojom až agresívnym správaním. Čím väčšia je lézia, tým väčšie riziko agresívneho správania.
 • epilepsia -  po záchvate pretrváva zmätenosť 15 – 30 minút.
 • po úraze hlavy  - starší ľudia sa často buchnú, udrú, prípadne padnú a udrú si hlavu. Objaviť sa môže otras mozgu alebo krvácanie do mozgu a postihnutý človek sa môže prejavovať zmätenosťou, dezorientáciou, či spavosťou.
 • fyzická bolesť - môže spôsobiť akútnu epizódu zmätenosti, napríklad zlomenina krčka stehennej kosti, čo je u starších ľudí veľmi bežná vec.  

Zmätenosť ako viac-menej chronický stav

Zmätenosť vo vyššom veku vyvolávajú aj iné faktory – proces starnutia mozgu, zhoršenie zraku a sluchu, znížená imunita voči akútnym ochoreniam, reakcie na lieky alebo nevhodné kombinácie liekov, to že človek zabudne lieky užiť. Na zmätenosti sa podpisuje i nedostatok nočného odpočinku, smútenie, premiestnenie starého človeka do neznámeho prostredia.

Zmätenosť môže byť príznakom demencie, či už demencie Alzheimerovho typu alebo vaskulárnej demencie. Zároveň u dementného človeka sa zmätenosť rozpoznáva pomerne ťažko.

U človeka s demenciou je typické zhoršenie celkových kognitívnych funkcií. Býva sprevádzané poruchami pozornosti, psychomotoriky a poruchami spánku - bdenia. Pozornosť môže chorému v niektorých prípadoch úplne znemožniť schopnosť komunikovať. Prestáva uvažovať s obvyklou jasnosťou, úvahy sú nesúvislé a pôsobia dezorganizovane - postihnutý nie je schopný udržať myšlienkový tok. Človek trpí poruchami vnímania a halucináciami – najmä zrakovými. Tí, čo opatrujú doma starších príbuzných majú neraz zážitok, že babička či dedko stoja pri okne a „s niekým sa zhovárajú“. Majú pocit, že pred domom niekto stojí – možno dávno mŕtvy manžel a komunikujú, akoby tam naozaj bol.

Dezorientovaní ľudia nevedia, aký je dátum, rok, často nevedia, kde sú. Aj keď ich opatrujú vlastné deti, môžu mať pocit, že sú v nemocnici – najmä ak ich z ich pôvodného bytu – domu príbuzní premiestnili do svojho bytu.

Ako reagovať na zmäteného staršieho človeka

Na to, aby sa stav akútnej zmätenosti dobre zvládol, je potrebné poznať jeho skutočnú príčinu. Ako sme už upozornili vyššie, vždy je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Ako prvá pomoc v domácom prostredí je vhodné:

 • Pokúsiť sa upokojiť zmäteného človeka, pomôcť mu nájsť orientáciu v čase a priestore („Vidíte babi, to som ja, vaša vnučka. Tu je moja fotka a toto som ja. Poďte, odvediem vás do vašej izby.“).
 • Uznať mu jeho fakty –napr. ak neustále dookola opakuje, že „pán vedúci, ako sa dostanem domov?“ netreba mu opakovať, že veď doma je. Treba ho zobrať za ruku a ako pán vedúci povedať „poďte, ja vám ukážem cestu“ – a odviesť ho do jeho izby (a zvážiť kontaktovanie lekára).
 • Zvážiť pitný režim a podávanie liekov – doplniť tekutiny a overiť, kedy si starý človek vzal či nevzal svoje lieky.
 • Prostredie - tichá, vhodne osvetlená izba, dobre viditeľné hodiny a kalendár, málo ľudí okolo – to všetko pomáha k upokojeniu zmäteného človeka.
 • V prípade úzkosti zo zmätenia treba ubezpečovať, že zmätenosť je prechodná a spolu budete tento stav riešiť.
 • Ak je zmätený človek aj agresívny, treba byť nadmieru opatrný. Napr. človek s  hypoglykémiou nedokáže upriamiť pozornosť na vás a je mimo verbálneho kontaktu. Pokusy zabrániť útoku, napr. zadržať končatiny, ak nimi mláti a kope okolo seba, provokuje ešte agresívnejšie reakcie. Agresívne správanie nie je okolie v tomto prípade schopné zvládnuť rozhovorom.
 • Agitovanosť – teda blúdenie, chodenie, nespavosť môže byť potlačená aj analgetikami (ak má človek bolesti) alebo sedatívami.

Spracované s použitím: alzheimer.sk, solen.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.