StarnutieChoroby vyššieho veku

Sestrička im donesie tablet a nastaví videohovor s rodinou

 Marcela Beňová   05.05.2020   0

Osamelosť znášali ťažko najmä starší pacienti. Nemocnice im teraz umožňujú skontaktovať sa s rodinou netradičným spôsobom.

Svet zdravia

 

Pacienti už pri kontakte s blízkymi nie sú odkázaní len na mobilný telefón. V nemocniciach v Trebišove, Rožňave, Topoľčanoch, Michalovciach, Topoľčanoch, Svidníku, Dunajskej Strede a Spišskej Novej Vsi už majú k dispozícii aj moderné a osobnejšie riešenie - videohovor prostredníctvom tabletu.

Rodina, bola prekvapená, ako sa zdravotný stav dedka zlepšil

Takto sa pacienti s rodinami môžu nielen počuť, ale aj vidieť. Osobný kotakt a podpora blízkych je pritom najmä pre starších pacientov pri liečbe kľúčová. Mnohým chýba, že počas dlhých týždňov nevideli svoje deti a vnúčatá.

A platí to aj naopak. Deti, ktoré nemôžu byť v kontakte so so staršími rodičmi, by chceli vedieť viac o tom, ako sa im darí.

Mnohí majú obavy, pretože všetky informácie dostávali len sprostredkovane od personálu či z telefonátu s pacientom. Vidieť však svojich rodičov či prarodičov na vlastné oči a uistiť sa, že sú v poriadku, a liečba napreduje, je pre nich dôležité.

Jeden z prvých hovorov sa uskutočnil v Trebišove, kde si videohovor vyskúšal 99- ročný pacient, ktorý bol hospitalizovaný pred dvoma mesiacmi. Na druhej strane vidohovoru sa stretla celá početná rodina, a tak sa mohol vidieť aj s vnúčatami a pravnúčatami.

Prečítajte si aj: Cez appku Q-Help zistíte, či váš sused nepotrebuje pomoc

 

Príbuzní, ktorí sa dovtedy o jeho zdravotnom stave informovali len u ušetrovateľov, boli prekvapení, ako sa starému otcov polepšilo.Hoci prognózy neboli dobré, pacient sa podarilo urobiť prvé kroky a jeho zdravie sa postupne zlepšuje.

S videohovormi pomáhajú aj zdravotné sestry

Videohovory môžu starší pacienti využívať neobmedzene, stačí, ak sa dohodnú s rodinou, ktorá sa s nimi v určenom čase spojí.

Keďže pre mnohých pacientov je využívanie moderných technológií náročné, o pomoc pri videohovore môžu požiadať zdravotné sestry či personál.

Pokiaľ je pacientov stav horší, pomáha mu personál aj so samotnou komunikáciou či tlmočí emócie. Ak aj nevládze odpovedať, stále je preňho veľkou podporou, ak na druhej strane vidí svojich blízkych a vypočuje si novinky z domu.

Možnosť videohovoru ocenia nielen starší, ale aj dlhodobo ležiaci pacienti. Nemocnice sú z dôvodu pandémie uzavreté už dva mesiace, najprv kvôli chrípke, aktuálne kvôli riziku nakazenia koronavírusom.

Dlhodobé odlúčenie zvládajú ťažko najmä seniori, pre ktorých je momentálna situácia ešte stresujúcejšia, keďže viaceré nemocnice sú preťažené a starší pacienti si uvedomujú, že patria do rizikovej skupiny.

Svet zdravia

 

Aj preto prišli sieť nemocníc Svet Zdravia a Orange s nápadom zapožičania tabletov, ktoré pacientom pomôžu preklenúť náročné obdobie bez rodiny.

Starším ľuďom najviac škodí osamelosť

Podľa výskumov starších ľudí najviac trápi osamelosť a odlúčenie od rodiny. Ak je starší človek dlhodobo bez fyzického kontaktu s najbližšími, stráda nielen psychicky, ale aj zdravotne.

Starší ľudia s obmedzeným kontaktom s rodinou čaastejšie trpia depresiami a zhoršuje sa aj ich zdravotný stav. Výskumy ukazujú, že aj človek, ktorý bežne žije obkolopený rodinou a priateľmi sa v dlhodobej izolácii a kontakte s inými osamelými ľuďmi, ako napríklad v súčasnej situácii v nemocniciach, začne cítiť stiesnene a pociťuje stres.

Osamelosť má negatívny vplyv na imunitný systém, činnosť srdca a chronická osamelosť dokonca zvyšuje riziko predčasného úmrtia. Najmä v období, keď sa seniori ocitnú v dlhodobej hospitalizácii, a nemôžu si skrátiť čas zvyčajnými aktivitami, sa môže ich stav náhle zhoršiť. 

Ak chceme, aby sa naši rodičia či starí rodičia v týchto dňoch, keď je izolácia nevyhnutná, cítili lepšie, nezabúdajme na kontakt. Dôležitá je pravidelnosť, na ktorú sa senior môže spoliehať, a najmä trpezlivosť.

Starší ľudia potrebujú cítiť, že si chceme vypočuť, čo prežívajú, hoci by sme sa o ich zdravotnom stave radšej porozprávali so zdravotnou sestrou.

Dôležitou zásadou je aj sprostredkovať staršiemu pacientovi pozitívne správy a podporiť ho - radšej hovoriť o tom, ako sa darí vnúčatám či ako trávite voľný čas, než o stave pandémie. Aj takýmto spôsobom prispejete k tomu, aby sa pacienti v nemocniciach cítili napriek odlúčeniu lepšie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...