StarnutieChoroby vyššieho veku

Sestrička im donesie tablet a nastaví videohovor s rodinou

 Marcela Beňová   05.05.2020   0

Osamelosť znášali ťažko najmä starší pacienti. Nemocnice im teraz umožňujú skontaktovať sa s rodinou netradičným spôsobom.

Svet zdravia

 

Pacienti už pri kontakte s blízkymi nie sú odkázaní len na mobilný telefón. V nemocniciach v Trebišove, Rožňave, Topoľčanoch, Michalovciach, Topoľčanoch, Svidníku, Dunajskej Strede a Spišskej Novej Vsi už majú k dispozícii aj moderné a osobnejšie riešenie - videohovor prostredníctvom tabletu.

Rodina, bola prekvapená, ako sa zdravotný stav dedka zlepšil

Takto sa pacienti s rodinami môžu nielen počuť, ale aj vidieť. Osobný kotakt a podpora blízkych je pritom najmä pre starších pacientov pri liečbe kľúčová. Mnohým chýba, že počas dlhých týždňov nevideli svoje deti a vnúčatá.

A platí to aj naopak. Deti, ktoré nemôžu byť v kontakte so so staršími rodičmi, by chceli vedieť viac o tom, ako sa im darí.

Mnohí majú obavy, pretože všetky informácie dostávali len sprostredkovane od personálu či z telefonátu s pacientom. Vidieť však svojich rodičov či prarodičov na vlastné oči a uistiť sa, že sú v poriadku, a liečba napreduje, je pre nich dôležité.

Jeden z prvých hovorov sa uskutočnil v Trebišove, kde si videohovor vyskúšal 99- ročný pacient, ktorý bol hospitalizovaný pred dvoma mesiacmi. Na druhej strane vidohovoru sa stretla celá početná rodina, a tak sa mohol vidieť aj s vnúčatami a pravnúčatami.

Prečítajte si aj: Cez appku Q-Help zistíte, či váš sused nepotrebuje pomoc

 

Príbuzní, ktorí sa dovtedy o jeho zdravotnom stave informovali len u ušetrovateľov, boli prekvapení, ako sa starému otcov polepšilo.Hoci prognózy neboli dobré, pacient sa podarilo urobiť prvé kroky a jeho zdravie sa postupne zlepšuje.

S videohovormi pomáhajú aj zdravotné sestry

Videohovory môžu starší pacienti využívať neobmedzene, stačí, ak sa dohodnú s rodinou, ktorá sa s nimi v určenom čase spojí.

Keďže pre mnohých pacientov je využívanie moderných technológií náročné, o pomoc pri videohovore môžu požiadať zdravotné sestry či personál.

Pokiaľ je pacientov stav horší, pomáha mu personál aj so samotnou komunikáciou či tlmočí emócie. Ak aj nevládze odpovedať, stále je preňho veľkou podporou, ak na druhej strane vidí svojich blízkych a vypočuje si novinky z domu.

Možnosť videohovoru ocenia nielen starší, ale aj dlhodobo ležiaci pacienti. Nemocnice sú z dôvodu pandémie uzavreté už dva mesiace, najprv kvôli chrípke, aktuálne kvôli riziku nakazenia koronavírusom.

Dlhodobé odlúčenie zvládajú ťažko najmä seniori, pre ktorých je momentálna situácia ešte stresujúcejšia, keďže viaceré nemocnice sú preťažené a starší pacienti si uvedomujú, že patria do rizikovej skupiny.

Svet zdravia

 

Aj preto prišli sieť nemocníc Svet Zdravia a Orange s nápadom zapožičania tabletov, ktoré pacientom pomôžu preklenúť náročné obdobie bez rodiny.

Starším ľuďom najviac škodí osamelosť

Podľa výskumov starších ľudí najviac trápi osamelosť a odlúčenie od rodiny. Ak je starší človek dlhodobo bez fyzického kontaktu s najbližšími, stráda nielen psychicky, ale aj zdravotne.

Starší ľudia s obmedzeným kontaktom s rodinou čaastejšie trpia depresiami a zhoršuje sa aj ich zdravotný stav. Výskumy ukazujú, že aj človek, ktorý bežne žije obkolopený rodinou a priateľmi sa v dlhodobej izolácii a kontakte s inými osamelými ľuďmi, ako napríklad v súčasnej situácii v nemocniciach, začne cítiť stiesnene a pociťuje stres.

Osamelosť má negatívny vplyv na imunitný systém, činnosť srdca a chronická osamelosť dokonca zvyšuje riziko predčasného úmrtia. Najmä v období, keď sa seniori ocitnú v dlhodobej hospitalizácii, a nemôžu si skrátiť čas zvyčajnými aktivitami, sa môže ich stav náhle zhoršiť. 

Ak chceme, aby sa naši rodičia či starí rodičia v týchto dňoch, keď je izolácia nevyhnutná, cítili lepšie, nezabúdajme na kontakt. Dôležitá je pravidelnosť, na ktorú sa senior môže spoliehať, a najmä trpezlivosť.

Starší ľudia potrebujú cítiť, že si chceme vypočuť, čo prežívajú, hoci by sme sa o ich zdravotnom stave radšej porozprávali so zdravotnou sestrou.

Dôležitou zásadou je aj sprostredkovať staršiemu pacientovi pozitívne správy a podporiť ho - radšej hovoriť o tom, ako sa darí vnúčatám či ako trávite voľný čas, než o stave pandémie. Aj takýmto spôsobom prispejete k tomu, aby sa pacienti v nemocniciach cítili napriek odlúčeniu lepšie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.