StarnutieChoroby vyššieho veku

Je váš rodič na pokraji demencie?

 Mária Kopčíková   02.03.2019   2

Dement. Pomerne často používané slovko medzi mladými ľuďmi na označenie niekoho, kto podľa nich „nie je úplne kompletný“. Kto robí „hovadiny“. Koho správanie sa im nepáči, kritizujú ho.

shutterstock

Aj starnúci rodičia sa môžu niekedy správať neprístojne, robiť veci, ktoré nedávajú zmysel, ktoré sú proti „logike“ alebo „proti dobrým mravom“. Môže to súvisieť s rozvíjajúcou sa demenciou. Tá niekedy začína veľmi pomaly a plíživo a málokoho v rodine blízkych príbuzných napadne, že je to práve ona – demencia.

A čo je to vlastne demencia?

Demencia je závažná duševná choroba, ktorá vzniká následkom ochorenia mozgu. Najskôr u človeka s rozvíjajúcou sa demenciou môžeme zaznamenať  úbytok duševných funkcií — ako myslenie, pamäť, pozornosť a uvažovanie.  Zhoršovanie týchto funkcii je natoľko závažné, že negatívne ovplyvňuje každodennú činnosť daného človeka.  

U človeka so začínajúcou demenciou si môžete všimnúť, že má problém logicky myslieť. Má ťažkosti pri vyjadrovaní, nevie nájsť vhodné slová. Objavuje sa problém s pamäťou, najmä krátkodobou. Medzery v pamäti však môže prekrývať tzv. konfabuláciami, vymyslenými historkami. Neukončuje vety a nenachádza vhodné pomenovania pre ľudí a veci.

Človek môže občas nespoznať niekoho zo svojich blízkych, susedov (napr. sa nepozdraví susede, s ktorou dovtedy bežne komunikoval). Môže skrývať veci na nepatričné miesta, topánky pod vankúš, rožok do šuplíka s ponožkami ...). Postihnutý človek môže tiež nereagovať na svoje meno, zhovárať sa so svojim obrazom v zrkadle, hovoriť na niekoho z okna, o kom si myslí, že je to niekto koho pozná – pritom je to úplne neznámy človek.

Ak sa takýto stav nerieši už v začiatku, môže sa rapídne zhoršovať. Z mozgu sa zlikvidujú aj tie spoje, ktoré viedli k tým najbežnejším sebaobslužným úkonom – najesť sa, obliecť, oholiť, vyprázdniť sa na tom správnom mieste.

Tieto prvé príznaky by mohli byť signálom pre deti, že s ich rodičmi sa niečo deje. Vtedy je nutné vyhľadať liečbu a pokúsiť sa – aspoň čiastočne – oddialiť prepuknutie ochorenia v plnom rozsahu

Typy demencií vo vyššom veku

Podľa príčiny vzniku môžeme demencie rozdeliť na:

  • primárne degeneratívne demencie - Alzheimerova (senilná a presenilná) demencia – asi 50% všetkých demencií, Parkinsonova choroba, Pickova choroba, Huntingtonova choroba,
  • Vaskulárne (cievne) demencie – vznikajú po infarktových stavoch, nedokrvení mozgu, po zákrokoch spojených s narkózou,
  • zmiešané demencie
  • sekundárne demencie - metabolicko-toxická (napr. alkoholická), pri ochorení CNS (nádory, úrazy hlavy), demencia pri depresii, demencia podmienená podvýživou alebo poruchami žliaz s vnútorným vylučovaním (endokrinného systému).

Najčastejšie sa v seniorskom veku objavujú Alzheimerova a vaskulárna demencia.

Podobajú sa na seba v prejavoch, príznakoch, no vaskulárnu demenciu odlišuje skokovitý priebeh s možnými zlepšeniami stavu a zhoršeniami. Okrem psychických funkcii (pamäť, pozornosť, úsudok, rozmýšľanie) sú pri vaskulárnej demencii postihnuté aj iné funkcie mozgu – objavia sa napr. poruchy reči, hybnosti končatín, ťažkosti s prehĺtaním, s chôdzou či stabilitou.

Pri vaskulárnej demencii nedochádza k poškodeniu nervových štruktúr mozgu (ako pri Alzheimerovi), nervový systém je poškodený druhotne následkom porúch prekrvenia. Podstatou vzniku je totiž infarkt, tj. upchatie drobných či väčších mozgových ciev.

Liečba a prognóza demencie

Pri vaskulárnych demenciách sa lieči cievne ochorenie mozgu a významnú časť liečby tvorí prevencia ďalších mozgových príhod.

Možnosť vyliečenia Alzheimerovej choroby ešte dnes nie je, sú však k dispozícii lieky, ktoré môžu zmierniť jej príznaky a zlepšujú kvalitu života postihnutých. Okrem liečby liekmi je veľmi dôležitá aktivizácia chorého.

Čím skôr sa choroba rozpozná, čím skôr sa zaháji liečba, tým väčšia je šanca na zmiernenie jej priebehu.

Spracované s použitím: maskaran.com, ineurolog.sk, solen.sk, vpl.sk, alzheimer.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
allchymista napísané 06.08.2016 06:42

Precital som si príspevok.

Strasne, a ze vraj lekari.

Za odflaknutu robotu a ublizenie na zdravi by mali pykat.

Ako to dopadlo ?

jozef drafy napísané 15.11.2014 16:15

Manželka bola 3 krát za sebou v celkovej narkóze - nakoľko operácia č.1 bola infikovaná neodborným zásahom chirurga -ponechal v rane drôtik -ranabola plná hnisu .2.operácia tak isto neuspešná.Až po 3,operácii sa rana zacelila.Pred tým zdravá žena dostala demenciu.Chcem podať trestné oznámenie na chirurga v novozámockej nemocnici.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.