ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 22.10.2017 | meniny má Sergej  
StarnutieChoroby vyššieho veku

Je váš rodič na pokraji demencie?

 Mária Kopčíková   24.10.2014   2

Dement. Pomerne často používané slovko medzi mladými ľuďmi na označenie niekoho, kto podľa nich „nie je úplne kompletný“. Kto robí „hovadiny“. Koho správanie sa im nepáči, kritizujú ho.

Aj starnúci rodičia sa môžu niekedy správať neprístojne, robiť veci, ktoré nedávajú zmysel, ktoré sú proti „logike“ alebo „proti dobrým mravom“. Môže to súvisieť s rozvíjajúcou sa demenciou. Tá niekedy začína veľmi pomaly a plíživo a málokoho v rodine blízkych príbuzných napadne, že je to práve ona – demencia.

A čo je to vlastne demencia?

Demencia je závažná duševná choroba, ktorá vzniká následkom ochorenia mozgu. Najskôr u človeka s rozvíjajúcou sa demenciou môžeme zaznamenať  úbytok duševných funkcií — ako myslenie, pamäť, pozornosť a uvažovanie.  Zhoršovanie týchto funkcii je natoľko závažné, že negatívne ovplyvňuje každodennú činnosť daného človeka.  

U človeka so začínajúcou demenciou si môžete všimnúť, že má problém logicky myslieť. Má ťažkosti pri vyjadrovaní, nevie nájsť vhodné slová. Objavuje sa problém s pamäťou, najmä krátkodobou. Medzery v pamäti však môže prekrývať tzv. konfabuláciami, vymyslenými historkami. Neukončuje vety a nenachádza vhodné pomenovania pre ľudí a veci.

Človek môže občas nespoznať niekoho zo svojich blízkych, susedov (napr. sa nepozdraví susede, s ktorou dovtedy bežne komunikoval). Môže skrývať veci na nepatričné miesta, topánky pod vankúš, rožok do šuplíka s ponožkami ...). Postihnutý človek môže tiež nereagovať na svoje meno, zhovárať sa so svojim obrazom v zrkadle, hovoriť na niekoho z okna, o kom si myslí, že je to niekto koho pozná – pritom je to úplne neznámy človek.

Ak sa takýto stav nerieši už v začiatku, môže sa rapídne zhoršovať. Z mozgu sa zlikvidujú aj tie spoje, ktoré viedli k tým najbežnejším sebaobslužným úkonom – najesť sa, obliecť, oholiť, vyprázdniť sa na tom správnom mieste.

Tieto prvé príznaky by mohli byť signálom pre deti, že s ich rodičmi sa niečo deje. Vtedy je nutné vyhľadať liečbu a pokúsiť sa – aspoň čiastočne – oddialiť prepuknutie ochorenia v plnom rozsahu

Typy demencií vo vyššom veku

Podľa príčiny vzniku môžeme demencie rozdeliť na:

  • primárne degeneratívne demencie - Alzheimerova (senilná a presenilná) demencia – asi 50% všetkých demencií, Parkinsonova choroba, Pickova choroba, Huntingtonova choroba,
  • Vaskulárne (cievne) demencie – vznikajú po infarktových stavoch, nedokrvení mozgu, po zákrokoch spojených s narkózou,
  • zmiešané demencie
  • sekundárne demencie - metabolicko-toxická (napr. alkoholická), pri ochorení CNS (nádory, úrazy hlavy), demencia pri depresii, demencia podmienená podvýživou alebo poruchami žliaz s vnútorným vylučovaním (endokrinného systému).

Najčastejšie sa v seniorskom veku objavujú Alzheimerova a vaskulárna demencia.

Podobajú sa na seba v prejavoch, príznakoch, no vaskulárnu demenciu odlišuje skokovitý priebeh s možnými zlepšeniami stavu a zhoršeniami. Okrem psychických funkcii (pamäť, pozornosť, úsudok, rozmýšľanie) sú pri vaskulárnej demencii postihnuté aj iné funkcie mozgu – objavia sa napr. poruchy reči, hybnosti končatín, ťažkosti s prehĺtaním, s chôdzou či stabilitou.

Pri vaskulárnej demencii nedochádza k poškodeniu nervových štruktúr mozgu (ako pri Alzheimerovi), nervový systém je poškodený druhotne následkom porúch prekrvenia. Podstatou vzniku je totiž infarkt, tj. upchatie drobných či väčších mozgových ciev.

Liečba a prognóza demencie

Pri vaskulárnych demenciách sa lieči cievne ochorenie mozgu a významnú časť liečby tvorí prevencia ďalších mozgových príhod.

Možnosť vyliečenia Alzheimerovej choroby ešte dnes nie je, sú však k dispozícii lieky, ktoré môžu zmierniť jej príznaky a zlepšujú kvalitu života postihnutých. Okrem liečby liekmi je veľmi dôležitá aktivizácia chorého.

Čím skôr sa choroba rozpozná, čím skôr sa zaháji liečba, tým väčšia je šanca na zmiernenie jej priebehu.

Spracované s použitím: maskaran.com, ineurolog.sk, solen.sk, vpl.sk, alzheimer.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie

Komentáre k článku
allchymista napísané 06.08.2016 06:42

Precital som si príspevok.

Strasne, a ze vraj lekari.

Za odflaknutu robotu a ublizenie na zdravi by mali pykat.

Ako to dopadlo ?

jozef drafy napísané 15.11.2014 16:15

Manželka bola 3 krát za sebou v celkovej narkóze - nakoľko operácia č.1 bola infikovaná neodborným zásahom chirurga -ponechal v rane drôtik -ranabola plná hnisu .2.operácia tak isto neuspešná.Až po 3,operácii sa rana zacelila.Pred tým zdravá žena dostala demenciu.Chcem podať trestné oznámenie na chirurga v novozámockej nemocnici.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   0
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
Prečo dojčiť hneď po pôrode?
20.10.2017   9
Po pôrode sú hormóny mamičky, ale i dieťatka priamo naštartované na to, aby ste začali úspešne dojčiť. Ak vaše dieťatko nemalo možnosť prisať sa na prsník tesne po pôrode a prvé, čo do pusy dostane, je fľaša, môže sa stať, že potom mu bradavka „nebude stačiť“.
Súťaž o milé zásterky a termohrnčeky
20.10.2017   0
Hráte o 3x keramický termohrnček v provensálskom dizajne spolu s gazdinkovskou zásterou.
detské choroby
Imunita na školách
19.10.2017   0
Detské kolektívy sú doslova rajom na šírenie vírusov a infekcií. Preto je veľmi dôležité, aby ste vaše ratolesti zaopatrili ochranným štítom.
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?