StarnutieChoroby vyššieho veku

Je váš rodič na pokraji demencie?

 Mária Kopčíková   02.03.2019   2

Dement. Pomerne často používané slovko medzi mladými ľuďmi na označenie niekoho, kto podľa nich „nie je úplne kompletný“. Kto robí „hovadiny“. Koho správanie sa im nepáči, kritizujú ho.

shutterstock

Aj starnúci rodičia sa môžu niekedy správať neprístojne, robiť veci, ktoré nedávajú zmysel, ktoré sú proti „logike“ alebo „proti dobrým mravom“. Môže to súvisieť s rozvíjajúcou sa demenciou. Tá niekedy začína veľmi pomaly a plíživo a málokoho v rodine blízkych príbuzných napadne, že je to práve ona – demencia.

A čo je to vlastne demencia?

Demencia je závažná duševná choroba, ktorá vzniká následkom ochorenia mozgu. Najskôr u človeka s rozvíjajúcou sa demenciou môžeme zaznamenať  úbytok duševných funkcií — ako myslenie, pamäť, pozornosť a uvažovanie.  Zhoršovanie týchto funkcii je natoľko závažné, že negatívne ovplyvňuje každodennú činnosť daného človeka.  

U človeka so začínajúcou demenciou si môžete všimnúť, že má problém logicky myslieť. Má ťažkosti pri vyjadrovaní, nevie nájsť vhodné slová. Objavuje sa problém s pamäťou, najmä krátkodobou. Medzery v pamäti však môže prekrývať tzv. konfabuláciami, vymyslenými historkami. Neukončuje vety a nenachádza vhodné pomenovania pre ľudí a veci.

Človek môže občas nespoznať niekoho zo svojich blízkych, susedov (napr. sa nepozdraví susede, s ktorou dovtedy bežne komunikoval). Môže skrývať veci na nepatričné miesta, topánky pod vankúš, rožok do šuplíka s ponožkami ...). Postihnutý človek môže tiež nereagovať na svoje meno, zhovárať sa so svojim obrazom v zrkadle, hovoriť na niekoho z okna, o kom si myslí, že je to niekto koho pozná – pritom je to úplne neznámy človek.

Ak sa takýto stav nerieši už v začiatku, môže sa rapídne zhoršovať. Z mozgu sa zlikvidujú aj tie spoje, ktoré viedli k tým najbežnejším sebaobslužným úkonom – najesť sa, obliecť, oholiť, vyprázdniť sa na tom správnom mieste.

Tieto prvé príznaky by mohli byť signálom pre deti, že s ich rodičmi sa niečo deje. Vtedy je nutné vyhľadať liečbu a pokúsiť sa – aspoň čiastočne – oddialiť prepuknutie ochorenia v plnom rozsahu

Typy demencií vo vyššom veku

Podľa príčiny vzniku môžeme demencie rozdeliť na:

  • primárne degeneratívne demencie - Alzheimerova (senilná a presenilná) demencia – asi 50% všetkých demencií, Parkinsonova choroba, Pickova choroba, Huntingtonova choroba,
  • Vaskulárne (cievne) demencie – vznikajú po infarktových stavoch, nedokrvení mozgu, po zákrokoch spojených s narkózou,
  • zmiešané demencie
  • sekundárne demencie - metabolicko-toxická (napr. alkoholická), pri ochorení CNS (nádory, úrazy hlavy), demencia pri depresii, demencia podmienená podvýživou alebo poruchami žliaz s vnútorným vylučovaním (endokrinného systému).

Najčastejšie sa v seniorskom veku objavujú Alzheimerova a vaskulárna demencia.

Podobajú sa na seba v prejavoch, príznakoch, no vaskulárnu demenciu odlišuje skokovitý priebeh s možnými zlepšeniami stavu a zhoršeniami. Okrem psychických funkcii (pamäť, pozornosť, úsudok, rozmýšľanie) sú pri vaskulárnej demencii postihnuté aj iné funkcie mozgu – objavia sa napr. poruchy reči, hybnosti končatín, ťažkosti s prehĺtaním, s chôdzou či stabilitou.

Pri vaskulárnej demencii nedochádza k poškodeniu nervových štruktúr mozgu (ako pri Alzheimerovi), nervový systém je poškodený druhotne následkom porúch prekrvenia. Podstatou vzniku je totiž infarkt, tj. upchatie drobných či väčších mozgových ciev.

Liečba a prognóza demencie

Pri vaskulárnych demenciách sa lieči cievne ochorenie mozgu a významnú časť liečby tvorí prevencia ďalších mozgových príhod.

Možnosť vyliečenia Alzheimerovej choroby ešte dnes nie je, sú však k dispozícii lieky, ktoré môžu zmierniť jej príznaky a zlepšujú kvalitu života postihnutých. Okrem liečby liekmi je veľmi dôležitá aktivizácia chorého.

Čím skôr sa choroba rozpozná, čím skôr sa zaháji liečba, tým väčšia je šanca na zmiernenie jej priebehu.

Spracované s použitím: maskaran.com, ineurolog.sk, solen.sk, vpl.sk, alzheimer.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
allchymista napísané 06.08.2016 06:42

Precital som si príspevok.

Strasne, a ze vraj lekari.

Za odflaknutu robotu a ublizenie na zdravi by mali pykat.

Ako to dopadlo ?

jozef drafy napísané 15.11.2014 16:15

Manželka bola 3 krát za sebou v celkovej narkóze - nakoľko operácia č.1 bola infikovaná neodborným zásahom chirurga -ponechal v rane drôtik -ranabola plná hnisu .2.operácia tak isto neuspešná.Až po 3,operácii sa rana zacelila.Pred tým zdravá žena dostala demenciu.Chcem podať trestné oznámenie na chirurga v novozámockej nemocnici.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...