StarnutieChoroby vyššieho veku

Alzheimerova choroba

 Mária Kopčíková   06.02.2015   0

„Ako sa volá ten nemec, čo mi stále schováva veci?“ – Aháá, Alzheimer.

Vtip, ktorý keď sa preklopí do reality, vôbec nie je vtipný. Alzheimerova choroba alebo zľudovený „alzheimer“ je jedným z najčastejších typov demencie vo vyššom veku. Ochorenie sa začína veľmi nenápadne a rozvíja sa niekoľko rokov. Keď sa objavia prvé prejavy, človek má už nezvratne poškodený mozog. Lieky na toto ochorenie zatiaľ nepoznáme, u postihnutých Alzheimerom môžeme príznaky len zmenšovať. 

Podľa štatistík WHO je Alzheimerova choroba jedným z desiatich hlavných smrteľných ochorení ľudstva. Na Slovensku ňou trpí 50 – 60 tis. ľudí.  

Ako Alzheimerova choroba vzniká a aký má priebeh

Veľmi zjednodušene by sme mohli povedať, že dôvodom tejto choroby je scvrkávanie sa mozgu. To, že mozog prestáva pracovať tak, ako treba. Troch zložitejší pohľad na vec poskytuje chémia mozgu: zánik nervových buniek spôsobuje chorobná zmena bielkovín. V bunkách sa narúšajú ich stavebné súčasti a vytvárajú zhluky chorobne metabolizovanej bielkoviny. Tým sa zastavia životné funkcie bunky a ona odumiera. Dôsledkom týchto chorobných procesov je nedostatok acetylcholínu, ktorý je zodpovedný za prenos signálov medzi nervovými bunkami dôležitými v procese pamäte a učenia.

To, že sa nejaký degeneratívny proces začal, nevidíme, toto ochorenie nebolí a môže sa vlastne odohrávať v tele človeka niekoľko rokov, kedy postupne odumierajú a vypadávajú z procesu jednotlivé neuróny. Až keď už ich funkčné mozgové bunky nestíhajú nahradiť, človek začína vnímať problémy s pamäťou.

Prvé príznaky ľudia obvykle pripisujú normálnemu starnutiu a veku. Neskôr si však najmä okolie postihnutého človeka začne všímať, že príznaky sa množia a opakujú. Nie sú to už len problémy s občasným zabúdaním, ale mnoho ďalších. Na konci ochorenia môže byť postihnutý človek plne odkázaný na pomoc okolia, je dezorientovaný, inkontinentný.

Príznaky Alzheimerovej choroby

Príznaky by si malo všímať najmä okolie, pretože samotný postihnutý človek nie je kritický voči sebe a voči tomu, čo sa s ním deje.

 • Človek vo vyššom veku sa mení povahovo, nezaujímajú ho veci, ktorým sa dovtedy ráde venoval. Objavujú sa zmeny nálad.
 • Podozrievavosť – obviňuje okolie z bratia vecí, z krádeží, zo zlého úmyslu.
 • Opakovanie reči – opakuje dookola to isté.
 • Zabúdanie - porucha pamäte je základným a často prvým príznakom. Spočiatku drobná neschopnosť spomenúť si na nedávne veci sa postupne prehlbuje. Novopamäť odchádza, môže sa silne prejaviť staropamäť – človek teda opisuje udalosti z dávnej minulosti, akoby sa stali nedávno.
 • Osobnostné zmeny – človek sa začína správať inak, je podráždený, hašterivý, prípadne je apatický, izoluje sa. Môže sa prejaviť agresivita, impulzívnosť, zlé sebaovládanie.
 • Ťažkosti s vykonávaním predtým známych činností – napr. varenie, či obliekanie. Človek môže zabudnúť, že už jedol, zabudne postup, akým varil jedlá, nevie, v akom poradí si má obliecť pripravené oblečenie – pozerá naň zmätený a nevie, na čo sú napr. ponožky.
 • Zmena schopnosti racionálne uvažovať – postihnutý človek začne zlyhávať v posudzovaní a riešení jednoduchých úloh. Zhoršuje sa pracovný výkon alebo bežné denné fungovanie. Nevie napr. vyplniť poštovú poukážku alebo si spočítať výdavok v obchode.
 • Objavujú sa – v začiatku ochorenia – problémy s pomenovávaním predmetov, človek začne používať jednoduchšie vety, jeho reč a vyjadrovanie sa stávajú „chudobnejším“.
 • Nespavosť, dezorientácia – postihnutý človek chodí po byte, nevie, kde je, nevie, aká je denná doba. Môže sa vonku stratiť aj v známom prostredí. 

Diagnostika Alzheimerovej choroby

Prvú diagnostiku robí sám postihnutý alebo jeho okolie, ktoré pozoruje vyššie popísané zmeny. Obvykle však aj rodinní príslušníci váhajú, pretože prejavy sú občasné, vždy sa akoby dajú pripísať iným súvislostiam – veku, hospitalizácií, stresu, únave, inému ochoreniu ...

Treba byť však veľmi citliví už na prvé príznaky, nakoľko čím skôr sa ochorenie začne liečiť, tým je lepšia prognóza „minimalizácie strát“.

Alzheimerova demencia sa diagnostikuje podľa MKCH10 na základe:

 • Porúch epizodickej pamäte,
 • Určitých abnormalít aspoň v jednom z pomocných vyšetrení – magnetická rezonancia mozgu, vyšetrenie mozgo-miešneho moku (koncentrácia bielkovinových markerov).
 • Súčasťou diagnostiky je aj neurologické a fyzikálne vyšetrenie (krvný test na stabilitu neurónových membrán, očný fluorescenčný test – ochorenie postihuje aj bunky oka a test odhaľuje v oku stav proteínov buniek).
 • Pozornosť by sa mala venovať aj kognitívnym (poznávacím) funkciám. Na ich sledovanie sa používajú rôzne dotazníky, zisťujú sa pamäťové a iné funkcie mozgu. Sledovať by sa mali tiež aktivity denného života (odpovedá blízka osoba postihnutého), poruchy správania a iné psychiatrické problémy.

Liečba Alzheimerovej choroby

Ako sme už vyššie uviedli, liek na Alzheimera neexistuje. K dispozícii máme lieky, kto zmierňujú alebo odstraňujú príznaky demencie a zlepšujú kvalitu života tých, ktorí ochorením trpia. V liečbe sa okrem farmakologických využívajú aj nefarmakologické prístupy. 


Farmakologické

Nefarmakologické

Antidepresíva

Podpora kognitívnych funkcií – tréning mozgu

Lieky na zníženie agresivity a nepokoja – neuroleptiká

Tréning metód na prekonanie následkov zabúdania

Lieky na tlmenie úzkosti – anxiolytiká

Stimulácia zraku, sluchu, čuchu

Hypnotiká pri problémoch so spánkom

Reminiscenčná terapia – terapia spomienkami

Nootropiká – chránia mozog pred toxickým účinkom určitej skupiny hormónov

Ergoterapia – pracovná terapia

Rehabilitácia

Zabezpečenie dobrej výživy a pitného režimu

Úprava prostredia, v ktorom postihnutý žije

V liečbe však určite veľa zaváži celková starostlivosť, najmä to, kto túto starostlivosť poskytuje. Postarať sa o človeka s Alzheimerom v domácom prostredí nie je jednoduché, ale ani nemožné.

Pokiaľ to však najbližší príbuzní nevedia zabezpečiť na „full time“, je vhodné vybrať nejaké dôstojné a profesionálne denné centrum či stacionár, kde príbuznému s Alzheimerovou chorobou zabezpečíme kvalitnú starostlivosť.

Spracované s použitím: alzheimercentrum.cz, alzheimer.sk, alzheimers.org.uk.

TIP k téme:

Nová štúdia tvrdí, že Vitamín E môže zmierniť príznaky Alzheimerovej choroby.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...