StarnutieChoroby vyššieho veku

5 najčastejších letných problémov, ktoré potrápia seniorov

 Mária Kopčíková   29.07.2015   0

Problémy so srdiečkom, dýchavičnosťou či opuchnutými nohami. S tým sa počas teplých letných mesiacov musí vysporiadať mnoho ľudí, značný počet z nich tvoria starší ľudia. Ich organizmus predsa len horšie zvláda rôzne zmeny, výkyvy počasia i všelijaké iné letné nástrahy.

Zdroj: istockphoto.com

 

Náhle zmeny počasia

Najmä príliš horúce počasie prináša zdravotné problémy, a to najmä pokiaľ ide o citlivých ľudí. Vysoké vonkajšie teploty spôsobujú zvýšenú stratu tekutín. Starší ľudia môžu mať problém kvôli tomu, že sa sami nedokážu dostať k tekutinám, ale i preto, že jednoducho nemajú pocit smädu.

Ak dostatočne nepijú, môže im klesať tlak, môže dôjsť k dehydratácii či kolapsu. Je preto fajn, ak si starší ľudia zvyknú nosiť so sebou pohár vody, pokojne aj po byte. Prípadne majú v každej izbe pohár vody postavený, aby im to vizuálne pomohlo si uvedomiť, že sa majú napiť. Vhodná je čistá voda, voda s citrónom alebo chladený čaj.

V tých veľmi teplých dňoch je vhodné, ak sa medzi 11:00 – 16:00 nepohybujú vonku na slnku. A pokiaľ vôbec von idú, mali by nosiť nejaký klobúk, šiltovku.

Zle pôsobí i prechod z chladnejších, prípadne klimatizovaných priestorov von, do veľmi teplého vzduchu. Starší organizmus nereaguje pohotovo a horšie sa s teplotnými zmenami vyrovnáva.

Hubovité infekcie kože – plesne na nohách

Hoci patria k najbežnejším ochoreniam, boriť sa s nimi nie je veru nič príjemné. Seniori, ľudia s diabetom, ľudia s prekrvenia dolných končatín patria k rizikovým skupinám.

Zdroj: istockphoto.com

 

Mykózu nôh väčšinou spôsobujú dermatofyty, teda hubovité mikroorganizmy, ktoré sa vyskytujú na vrchnej časti pokožky. Riziko nákazy sa zvyšuje, ak je koža na nohách zhrubnutá, či veľmi mäkká, pretože sa v nej mikroorganizmy ľahšie usídlia.

Mykóza nôh sa objavuje často medzi prstami a sprevádza ju predovšetkým svrbenie, pálenie, začervenanie, biele opuchnuté miesta a šupinky odumretej kože.

Pot, nevetraná nepriedušná obuv, zlá hygiena - to všetko je živnou pôdou na vznik plesní. U starších ľudí, najmä u tých, ktorí žijú sami – teda nie sú pod trvalým, či častým „dozorom“ svojich detí, sa práve kvôli nižšej hygiene, či nevhodnej voľbe ponožiek či topánok, môže toto ochorenie rozšíriť. Ak sa včas nezačne liečiť, môže sa rozšírič na celé chodidlá.

Ak teda môžete, dozrite, aby si vaši starí rodičia menili ponožky denne, niekedy i viac razy a po umytí nôh si ich poriadne vysušili i medzi prstami.

Nevhodná strava a potraviny „po záruke“

Starší ľudia niekedy v snahe ušetriť kúpia potraviny „akciové“, zľavnené, ktoré sú často na hranici trvanlivosti. Potom ich niekoľko dní skladujú kade tade, často nie v chladničke a problém so zažívaní nemusí dať na seba dlho čakať ....

Zdroj: istockphoto.com

 

Tiež na trhoch by mali byť ľudia opatrní a kupovať len naozaj čerstvé ovocie a zeleninu. Pred jedlom však všetko treba poriadne umyť.
Starší ľudia niekedy neodhadnú to, čo by mali v danom čase konzumovať, či už nie je dobrý výber jedla alebo jeho množstvo. Mali by konzumovať len ľahké jedlá, v horúčavách ťažké a mastné jedlá vôbec nie sú vhodné.

Odporučte svojim starouškom (alebo im rovno pripravte) ľahké šaláty, jedlá z rýb či kvalitnej hydiny. Do šalátov namiesto majonézy pridajte len obyčajnú zálievku alebo dressing z olivového oleja.

Olovené nohy

S vekom pribúdajú i problémy s opuchmi nôh. Najmä ak dlho človek sedí. Keďže hovoríme o tom, že leto a vysoké teploty môžu byť pre starších ľudí zaťažujúce a nemali by príliš chodiť von, keď je horúco, musíme i dodať, že hýbať by sa mali. Aj doma. Ak len dlho sedia (nielen doma, i pri cestovaní v aute), v nohách sa vplyvom gravitácie hromadí krv. Keď sa človek nehýbe, srdce pomalšie pumpuje krv späť do tela.

Preto je dôležité v pravidelných intervaloch sa prejsť, urobiť pár cvikov. Ak ste na cestách, tak povzbuďte vášho seniora, aby išiel napr. na toaletu, i keď sa mu nechce, obíďte s ním reštauráciu či pumpu, na ktorej ste zastavili.

Opuchy na nohách podporuje i nevhodná obuv. Chodidlo si hľadá príjemnejšiu polohu a človek došľapuje nevhodným spôsobom. Telo používa iné svaly než by malo a obehový systém nefunguje správne. Preto začne noha opúchať. Pri výbere topánok by ste mali voliť topánky so širokou špičkou.

Zdroj: istockphoto.com

 

Bez kontaktu s okolím a rodinou

V lete sa isté zabehané stereotypy rodiny menia. Deti chodia do táborov, celé rodiny na dovolenky, niekedy sa rodinka doma nestrene kompletná niekoľko týždňov ... Ak do nej patrí i senior, môže sa stať, že napriek dňom voľna má na neho rodina ešte menej času než počas školského roka ... Niektorých to môže veľmi stresovať, pretože sa prosto boja.

Ak odchádzate na dovolenku, zabezpečte, že vášho seniora niekto občas skontroluje. Dohodnite sa s niekým – so susedmi, inými príbuznými, že sa na nich váš starý rodič v prípade potreby môže obrátiť.

Horúčavy v kombinácii s dehydratáciou môžu spôsobovať bolesti hlavy, dezorientáciu, nevoľnosť, mdloby. Je preto dôležité, aby starí ľudia mali pre prípad potreby kontakt na nejaké zodpovedné osoby.

Zároveň so svojimi starými rodičmi hovorte o tom, ako by si v prípade potreby mali zavolať pomoc. Nechajte na viditeľnom mieste veľkým písmom poznačené telefónne čísla a mená. Naučte ich, že mobil si majú so sebou brať i na WC. Je vhodné, ak im zabezpečíte mobil, ktorý je určený pre starších ľudí a svojimi funkciami je na to prispôsobený – má mohutné klávesy a veľký, dobre podsvietený displej.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...