SprávySprávy

Nepotrebným veciam dáva druhú šancu. Vám dobije baterky. Baterkáreň v Trnave

 Petra Mečárová   27.07.2020   0

Mesto Trnava sa hrdí prvým re-use centrom na Slovensku. V trnavskej Baterkárni dávajú nepotrebným veciam druhú šancu. Fungujú už takmer rok. Založili ju dve mladé aktivistky - Simona Hlaváčová a Jana Reháková.

 

„Baterkáreň je miesto, ktoré učí a motivuje na udržateľnejší život. Každý z nás má svoju cestu, iný začiatok a iný cieľ. U nás dávame možnosť každému začať tam, kde sa cíti komfortne.

Pre niekoho je to výmena kníh či rastliniek v našom re-use centre, pre iného nákup čapovanej drogérie do vlastných obalov,“ hovorí Jana Reháková a pokračuje:

„ U nás je vítaný naozaj každý. Je pre nás dôležité vytvárať priestor, v ktorom sa ľudia cítia dobre, a podporujeme ich na ceste za udržateľným životom.

Nejdeme do extrémov, veríme, že aj malé krôčiky jednotlivcov majú veľký vplyv na konanie ostatných a svet, v ktorom žijeme. Snažíme sa ľudí motivovať a dávať im pocítiť, že napríklad aj uprednostnenie použitej knihy pred novou je chvályhodná vec.“

 

Dáva druhú šancu

Hromadia sa vám doma nepotrebné veci? Hovorí sa, že všetko, čo ste nemali na sebe posledného pol roka, by malo ísť z domu preč.

Ani zbytočnosti z domácnosti nemusia skončiť v odpade, zbaviť sa ich môžete aj zodpovedne. V re-use centre v Baterkárni dostanú vaše veci druhú šancu.

V Predajni dobra môže spraviť niekomu radosť vaše nepotrebné oblečenie či doplnky.

„Charitatívny sekáč má výnimočné miesto v našom srdci, keďže vďaka nemu pomáhame hneď niekoľkokrát. Umožňuje ľuďom, aby sa zodpovedne ,zbavili‘ pekného a kvalitného oblečenia, ktoré nenosia, a zároveň si zakúpili krásne kúsky z druhej ruky za zlomkové ceny. Takto sa nám spolu darí neplytvať a meniť svoje nákupné návyky.

Najdôležitejšie však pre nás je, že vďaka vyzbieranej hotovosti dokážeme pomáhať ďalej. Podporujeme rôzne neziskové organizácie či združenia, okrem spomínaného Azylového domu Tamara napríklad aj dobrovoľnícke združenie Mačky Trnava,“ vysvetľuje Simona Hlaváčová.

Do Požičovne vecí môžete priniesť malé domáce spotrebiče, pomôcky na maľovanie bytu, opravu bicykla, stan alebo karimatku. Určite prídu vhod každému, kto nechce mrhať peniazmi za nové a rád si ich iba požičia.

 

Podporuje dobré veci

Nielen zmena postoja k nákupom, tovaru a odpadu je cieľom projektu Baterkáreň. Jej zakladateľky sa snažia dať každej akcii ešte hlbší, či už environmentálny alebo sociálny podtext.

Napríklad v Nákupnej zóne nájdete produkty pre vašu less waste domácnosť či hygienu od slovenských výrobcov.

„Na výbere produktov si dávame záležať. U nás nájdete napríklad mydlá vyrábané ženami v Azylovom dome Tamara v Trnave, ktorý spoločne so zákazníkmi týmto spôsobom podporujeme.

Alebo predávame kávu, ktorej distribútori priamo komunikujú s farmármi a snažia sa o zlepšenie ich životných a sociálnych podmienok,“ prezrádza Simona Hlaváčová.

V baterkárňovom Útulku vecí vám pomôžu nájsť nových majiteľov pre všetko, čo už doma nepoužívate. V obľúbených swapoch si zasa môžete s niekým vymieňať oblečenie, hračky, knihy či izbové rastliny. 

Šíri to ďalej 

I keď dobré myšlienky sa rýchlo chytajú, Baterkáreň pomáha aj osvetou. Organizujú edukačné eventy, pravidelné podporné skupiny, vzdelávacie programy, kurzy, kde sa môžete vždy niečo naučiť aj vyrobiť. Skrátka, kde máte možnosť dobiť nielen vlastnú batériu, ale aj tú našej planéty.

Aktuálny program udalostí a viac informácií nájdete na www.baterkaren.sk, facebookovom profile BaterkarenTrnavainstagramovom účte baterkaren_trnava.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?