SprávySprávy

Minister školstva Grohling: Ako sa do konca roka zredukuje učivo

 redakcia   28.04.2020   1

Prepis príhovoru Ministra školstva Branislava Grohlinga na dnešnej tlačovej konferencii k redukcii učiva:

Mnohí učitelia dnes robia vlastné videohodiny, využívajú materiály z nášho portálu ucimenadialku.sk , a snažia sa akýmkoľvek spôsobom nahradiť plnohodnotne vyučovanie v škole.
Na druhej strane však vnímame aj potreby rodičov, pre ktorých je toto obdobie naozaj veľmi náročné. Niekedy musia deťom dovysvetlovať učivo, ktoré sami nepoznajú, musia robiť s deťmi úlohy, pracovať na projektoch, a ja im za to veľmi ďakujem.
Naozaj sa snažíme vyriešiť túto situáciu tak, aby bola v prvom rade výhodná pre všetkých žiakov a študentov, ale následne aj pre učiteľov a pre rodičov.

 

Uvedomujeme si, že bežné rodiny majú aj dve deti a možno iba jeden počítač, na ktorom možno pracuje aj rodič. V tejto situácii naozaj nie je možné, aby sa absolvovalo klasické vyučovanie. Napríklad tých 5 vyučovacích hodín, na ktoré sme zvyknutí.

Preto pani riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu pani Hapalová spolu so svojim tímom pripravila usmernenie, ktoré môže túto situáciu riešiť.

Jeho cieľom je


1. Zredukovať obsah učiva za posledné mesiace
2. Definovať klúčové učivo, ktoré treba prebrať ešte do konca školského roka
3. Ktoré je potrebné na to, aby sme vedeli postúpiť do ďalšieho ročníka


Uvádzame tiež doplnkové vzdelávacie usmernenie, ktoré je možné pri výučbe pokryť, ale nie je to nutné. Ale to, že to nie je nutné , neznamená, že nebude plnohodnotne vyučované.

Nové usmernenie má viac ako 80 stranovú prílohu, ktorá zadefinovala kľúčové vzdelávacie oblasti pre každý ročník základnej školy.
Je to:


1. Jazyk a komunikácia
2. Matematika a práca s informáciami
3. Človek a spoločnosť
4. Človek a príroda


Toto usmernenie definuje aj optimálny počet hodín výučby na jedného žiaka.
Vieme, že niekedy je pri online vzdelávaní veľmi ťažko definovať mieru, koľko úloh máme poslať žiakom. Ministerstvo dáva svoje odporúčanie, aby sa odbremenili rodičia, deti a aj učitelia.

Ku všetkým opatreniam sme pripravili odporúčania, ktoré visia na webovej stránke Ministerstva školstva, čím sa snažíme ešte zjednodušiť všetky pokyny a usmernenia.

V jednotlivých ročníkoch základnej školy sa vzdelávanie pre všetky hlavné vzdelávacie oblasti plánuje tak, aby bol dodržaný tento rozpis indikatívnej týždennej záťaže žiakov:

 

Viac na minedu.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
B. Veci napísané 28.04.2020 17:19

Urobiť prazdniny dlhé na jar je dobra blbosť ./ fiktivna predstava/

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.