SprávySprávy

Minister školstva Gröhling: Nebude zberná trieda, ani telocvične

 Eva Pavlíková   23.08.2020   0

O preventívnych opatreniach k otvoreniu školského roka 2020/2021 mal tlačovú konferenciu minister Gröhling:

Predchádzajúci školský rok sme si s koronavírusom vyskúšali 77 dní dištančného vzdelávania.

Školský rok 2020/2021 začne 2. septembra a školská dochádzka je povinná. Ideme školy otvoriť a žiaci prídu do škôl - za určitých opatrení. Opatrenia sme si už vyskúšali a ideme ich len modifikovať.

 

Opatrenia sú nastavené na prvé 2 týždne

  • Čestné prehlásenia rodičov
  • Rúška
  • Neodporúčajú zberné triedy (spoločné družiny)
  • Dezinfekcia (na toaletách má byť mydlo a papierové utierky)

Do 20. septembra nebudú na školách využívané bazény, ani telocvične. K 20. 9. zasadne pandemická komisia a aktualizuje uvedené rozhodnutie.

Rúška v škole

Prvých 14 dní školského roka budú povinné takto:

  • škôlky a prvý stupeň základných škôl len mimo tried (v triedach nie)
  • druhý stupeň základných škôl, stredné a vysoké školy - rúška aj v triedach, všade vo vnútorných priestoroch školy (v interiéri).

Ako sa budú posúvať informácie o možnej infekcii zo školy

Školy musia vyčleniť jednu miestnosť určenú na izoláciu.

V prípade podozrenia na akúkoľvek chorobu bude škola informovať rodiča. Rodič kontaktuje lekára. Lekár následne informuje Úrad regionálneho zdravotníctva, ktorý bude kontaktovať školu.

Prečo pri podozrení na koronavírus nebude škola priamo kontaktovať RÚVZ?

„Ideme do jesenného obdobia, kedy sú chrípky a prechladnutia. Ak by mali školy volať na Regionálny úrad verejného zdravotníctva zakaždým, keď niekto zakašle, volali by neustále,“ vysvetlila odborníčka ministerstva zdravotníctva Elena Prokopová.

 

Ministerstvo školstva pripravilo 4 prevádzkové manuály:

  • Pre materské školy
  • Pre základné školy a školské kluby 
  • Pre stredné školy a školské internáty
  • Pre vysoké školy, študentské domovy vysokých škol

Manuály obsahujú špecificky pre každý typ zariadenia - semafór.

Zelená fáza predstavuje stav, keď škola nemá žiadneho podozrivého, ani pozitívneho žiaka či pedagóga s Covid-19.

Oranžová fáza zachytáva situáciu, keď má škola podozrivého žiaka alebo zamestnanca. 

Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov koronavírusu u žiakov alebo pedagóga.

Všetky opatrenia majú smerovať k implementácii odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva SR založené na princípe ROR – rúško, odstup, ruky.

„Školy v zelenej fáze budú fungovať v štandardnom režime. Tie, v ktorých sa objaví podozrenie na koronavírus, budú musieť dodržiavať prísnejšie hygienické opatrenia. Žiaci zo škôl s červeným označením sa budú vzdelávať dištančne,“ vysvetlil minister školstva.

"Uvedomujeme si, že školy budú mať s opatreniami náklady, a tak sme vyčlenili viac ako 4 milióny na opatrenia pre základné, stredné a špeciálne školy, v sumách od 600 do 3.000 eur (podľa počtu žiakov).

Už budúci týždeň budú plynúť od zriaďovateľom smerom k školám, aby si mohli zabezpečiť dezinfekčné prostriedky, rúšky, štíty, …Ak si aj žiak zabudne rúško, školy budú mať náhradné…" uviedol minister Gröhling.

Ak zostaneme s deťmi doma

Minister školstva Gröhling rokuje s ministerstvom práce o možnosti novej pandemickej ÓČR.

„Ak prídeme do červenej fázy a niektorí rodičia ostanú s deťmi doma, rokujeme s ministerstvom práce o pandemickej OČR,“ dodal.

Vysokoškoláci začnú asi neskôr

Minister rokoval aj s Rektorskou konferenciou vysokých škôl, ktorú požiadal o odloženie začiatku semestra až na 28. septembra. Pravdepodobne mu vyhovejú.

"2. septembra totiž príde do systému 800 000 ľudí na základných a stredných školách a potrebujeme odsledovať, čo to v prvých dvoch týždňoch spraví," dodala hlavná odborníčka pre pediatriu, MUDr. Elena Prokopová.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?