ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
SprávySprávy

Domáce úlohy škodia deťom i dospelým

 Saša/redakcia   16.11.2016   4

Školský deň dieťaťa je dlhší ako pracovný deň dospelého človeka.

Španielski rodičia sa rozhodli bojkotovať domáce úlohy počas víkendov. Deti vraj kvôli tomu trávia málo času so svojimi rodinami a úlohy navyše neprispievajú k zlepšeniu študijných výsledkov.

Foto: Ingimage.com

Poznáte to aj vy? Príchodom zo školy a krúžkov sa v domácnosti neoddychuje, ale začína sa každodenný boj s domácimi úlohami.

Tiež máme u nás doma občas pocit, že majú deti úloh zbytočne veľa. Najmä, keď dieťa dostane na úlohu celú stranu príkladov z pracovného zošita zo dňa na deň...

Na Slovensku však nemajú deti rozsah úloh paušálne - niektoré školy ich dávajú menej, niektoré viac. V mnohých školách napríklad deti nedostávajú úlohy skoro vôbec, alebo majú vyhradený jeden deň v týždni bez "domácok".

Hoci nás to otravuje - domáce úlohy nie sú to, čo nás v slovenskom školstve trápi najviac a prípadný štrajk proti úlohám by sme vnímali asi skôr ako mládežnícku revoltu. (Na úrovni školáckeho vyhlásenia na tabuli k 6. decembru : "Na svätého Mikuláša, neučí sa - neskúša sa".)

Opačne je to ale momentálne v Španielsku. Namiesto protestov učiteľov (na ktoré u nás už ani nereflektujeme), tam protestujú rodičia. Odboj proti úlohám a vzdelávaciemu systému ako takému, poňali masovo.

Foto: Ingimage.com

Španielski rodičia povedali rázne NIE domácim úlohám

Štrajk proti domácim úlohám sa dotýka 12-tisíc z celkovo asi 18-tisíc štátnych škôl v Španielsku a školákov vo veku od šesť do 18 rokov. Iniciovala ho CEAPA - konfederácia rodičovských združení.

Asociácia rodičov spustila kampaň "Víkendy bez povinností". Počas celého novembra by španielske deti v škole nemali dostávať domáce úlohy na víkend. V prípade, že škola im úlohy dá, rodičia napíšu protestnú ospravedlnenku, uviedol Trend.

Cieľom je upozorniť na potrebu využívania voľného času pre študentov a ich rodiny, radikálnejší rodičia z CEAPA žiadajú aj o úplne odstránenie domácich úloh.

"Prednosť pred úlohami by mali dostať spoločné činnosti v rodine. Ak nás učitelia odmietajú podporiť, oni sú potom tí, ktorí nám berú čas, ktorý im nepatrí," vyjadril sa v španielskych médiách José Luis Pazos, prezident CEAPA.

Foto: Ingimage.com

Školský deň dieťaťa je dlhší ako pracovný deň dospelého

Zástupcovia španielskeho odboja voči domácim úlohám kritizujú aj metódy vzdelávania, ktoré sú podľa nich nedostatočné a zastaralé. Apelujú na vykonanie zmien vo vzdelávacom systéme.

Spolu s domácimi úlohami vraj španielske deti venujú škole 60 - 65 hodín týždenne. V kampani, propagujúcej bojkot domácich úloh, hlásajú, že detský školský deň je dlhší, ako pracovný deň rodičov.

Návrat domov je vraj len krátkou prestávkou od školy, pretože tam sa úlohy učiteľa zhostí matka, alebo otec a "vyučovanie" pokračuje

Veľa úloh, slabé výsledky

Rodičia tvrdia, že množstvo úloh nezlepšuje výsledky detí. Tie nie sú v celonárodnom meradle ktovieaké. Problém teda asi nebude v domácich úlohách.

Španielski žiaci sa totiž aj napriek väčšiemu objemu domácich úloh nevyznačujú mimoriadne dobrými výsledkami v matematike, literatúre ani prírodných vedách - podľa hodnotenia štúdie OECD (PISA) sú skôr priemerní, uviedol portál Aktualne.

Podľa štúdie OECD sa priemerný, 15-ročný študent v Španielsku, venuje úlohám týždenne približne 6,5 hodiny.

V rámci Európskej únie je to o niečo viac ako ostatné štáty. Slovenskí študenti, podľa meraní z roku 2012, strávia nad úlohami týždenne vyše troch hodín.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Vierka napísané 09.07.2017 22:51

Prazdniny su na zregenerovanie organizmu.

Nie boj s niečím proti niečomu ale mier s...........

Menej vážnych tem naokolo v krajine najma cez prázdniny pre deti, mladých a dospelých.

Hurá do prírody,dovolenku.

Mr. Green

Zdeno J. napísané 09.07.2017 12:31

Pokiaľ sa pamatám ako adolescent a post adolescent dozrievanie osobnosti /sú tam ešte prítomný aj rodičia/

- tak apolitické zhromažďovanie- je že nemá nič spoločné s politikou.

Nerozumiem preto ???

Zdeno J. napísané 09.07.2017 12:31

Pokiaľ sa pamatám ako adolescent a post adolescent dozrievanie osobnosti /sú tam ešte prítomný aj rodičia/

- tak apolitické zhromažďovanie- je že nemá nič spoločné s politikou.

Nerozumiem preto ???

Zdeno napísané 09.07.2017 12:19

U nás nad 3 h.týždenne. Pochybujem. Ako ktorý, niekomu to páli niekomu nie.

Nech si napíšu ulohy v piatok a víkendy budú voľné.

Vyvoj človeka -adolescent do 18-21r.post adolescent a dozrievanie prebieha aj ďalej do 25-aj rastieme, niekto dozrieva aj do 28, 30-celý život sa vyvíjame zrejeme. Mr. Green

Sme jediní cicavci ktorí musia vychovávať a starať sa o jedinca do 18,

.21 aj viac.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Opuchy nôh v tehotenstve
23.10.2018   6
Najčastejšie sa budúce mamičky sťažujú na opuchy nôh, zriedkavejšie aj rúk, tváre. Opuchy postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva, obvykle hlavne v treťom tirmestri. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť.
Nepremeškajte novorodenecké fotenie! Neopakovateľné zábery vás budú tešiť celý život
18.10.2018   0
Či už ste fotenie s bábätkom dostali ako darček k pôrodu, alebo ste sa preň rozhodli sami, inšpirujte sa tipmi fotografky Vandy Golianovej, vďaka ktorým sa krásnymi zábermi budete môcť pochváliť aj po rokoch.
Mlieko v tehotenstve. Zaobídete sa bez neho?
15.10.2018   0
Vápnik je dôležitým prvkom pri samotnom raste bábätka počas vnútromaternicového vývinu a pôsobí aj ako prevencia pri riziku predčasného pôrodu.
babetko
Som najhoršia matka na svete
22.10.2018   4
Zobudíte sa ako matka roka, a ešte pred deviatou prídete o titul aj medailu.
22 vyčítaniek pre deti
20.10.2018   0
Jeden, dva, tri, povedz mi to ty... Poďte s nami "počítať" a "rýmovať." Máme pre Vás 22 vyčítaniek, ktoré sa môžete naučiť spolu s deťmi. Takmer isto spoznáte medzi nimi také, ktoré ste sa naučili v detstve aj Vy :)
Samko je hyperaktívne dieťa. Deti ho neznášajú
20.10.2018   6
Bonbónikom na torte je svokra, ktorá len sucho skonštatuje : “Veru si si ho zle vychovala, moja milá, mala by si mu občas poriadne priložiť“. (A muž je vtedy iba ticho a to strašne bolí...)
detské choroby
Drogy - prečo vzniká závislosť
20.10.2018   0
Príznaky závislosti od drog môžeme rozdeliť na psychické, ktoré sa odohrávajú v našej mysli, a fyzické, ktoré pociťujeme na tele.
Detská imunita, prevencia, chrípka
19.10.2018   1
Na svete ročne pribúda asi 6 000 nových látok, ktoré v prírode vôbec neexistovali. Časť z nich ostáva v laboratóriách, ale veľká časť sa najmä v podobe kozmetických prípravkov, liekov, priemyselných produktov a odpadov dostáva do životného prostredia. Vplyvom narušeného resp. zmeneného životného prostredia dochádza k vzniku nedostatočnej imunitnej odpovedi –organizmus sa nevie brániť ani proti banálnej infekcii mikroorganizmami.
Dojčenie predčasne narodených detí
15.10.2018   0
Keď sa dieťatko narodí pred plánovaným termínom pôrodu, zväčša sú s tým spojené komplikácie. Dieťa môže byť umiestnené v inkubátore a odlúčené od maminy.
zvery
Aký múdry je váš pes?
19.10.2018   0
Psi dokážu pozoruhodné veci. Potom čo dostanú niekoľko inštrukcií vedia zháňať ovce do košiara, vodiť nevidiacich cez preplnené ulice miest, odhaliť prítomnosť rakoviny a iných chorôb v tele človeka, nájsť stratených alebo zavalených ľudí, zistiť prítomnosť výbušniny alebo drog.
5 x vedeli ste, že morské prasiatka....
14.10.2018   0
Morské prasiatko sa po anglicky povie „guinea pig“ – preto si mnohí myslia, že pochádza z Guinei. Ale je to naozaj tak?
Čo chovať vo veľkej záhrade? Napríklad lemura!
06.10.2018   0
Lemur je naozaj priateľským a veľmi spoločenským tvorom, spolužitie s ľuďmi mu vôbec neprekáža.