ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
SprávySprávy

Domáce úlohy škodia deťom i dospelým

 Saša/redakcia   16.11.2016   4

Školský deň dieťaťa je dlhší ako pracovný deň dospelého človeka.

Španielski rodičia sa rozhodli bojkotovať domáce úlohy počas víkendov. Deti vraj kvôli tomu trávia málo času so svojimi rodinami a úlohy navyše neprispievajú k zlepšeniu študijných výsledkov.

Foto: Ingimage.com

Poznáte to aj vy? Príchodom zo školy a krúžkov sa v domácnosti neoddychuje, ale začína sa každodenný boj s domácimi úlohami.

Tiež máme u nás doma občas pocit, že majú deti úloh zbytočne veľa. Najmä, keď dieťa dostane na úlohu celú stranu príkladov z pracovného zošita zo dňa na deň...

Na Slovensku však nemajú deti rozsah úloh paušálne - niektoré školy ich dávajú menej, niektoré viac. V mnohých školách napríklad deti nedostávajú úlohy skoro vôbec, alebo majú vyhradený jeden deň v týždni bez "domácok".

Hoci nás to otravuje - domáce úlohy nie sú to, čo nás v slovenskom školstve trápi najviac a prípadný štrajk proti úlohám by sme vnímali asi skôr ako mládežnícku revoltu. (Na úrovni školáckeho vyhlásenia na tabuli k 6. decembru : "Na svätého Mikuláša, neučí sa - neskúša sa".)

Opačne je to ale momentálne v Španielsku. Namiesto protestov učiteľov (na ktoré u nás už ani nereflektujeme), tam protestujú rodičia. Odboj proti úlohám a vzdelávaciemu systému ako takému, poňali masovo.

Foto: Ingimage.com

Španielski rodičia povedali rázne NIE domácim úlohám

Štrajk proti domácim úlohám sa dotýka 12-tisíc z celkovo asi 18-tisíc štátnych škôl v Španielsku a školákov vo veku od šesť do 18 rokov. Iniciovala ho CEAPA - konfederácia rodičovských združení.

Asociácia rodičov spustila kampaň "Víkendy bez povinností". Počas celého novembra by španielske deti v škole nemali dostávať domáce úlohy na víkend. V prípade, že škola im úlohy dá, rodičia napíšu protestnú ospravedlnenku, uviedol Trend.

Cieľom je upozorniť na potrebu využívania voľného času pre študentov a ich rodiny, radikálnejší rodičia z CEAPA žiadajú aj o úplne odstránenie domácich úloh.

"Prednosť pred úlohami by mali dostať spoločné činnosti v rodine. Ak nás učitelia odmietajú podporiť, oni sú potom tí, ktorí nám berú čas, ktorý im nepatrí," vyjadril sa v španielskych médiách José Luis Pazos, prezident CEAPA.

Foto: Ingimage.com

Školský deň dieťaťa je dlhší ako pracovný deň dospelého

Zástupcovia španielskeho odboja voči domácim úlohám kritizujú aj metódy vzdelávania, ktoré sú podľa nich nedostatočné a zastaralé. Apelujú na vykonanie zmien vo vzdelávacom systéme.

Spolu s domácimi úlohami vraj španielske deti venujú škole 60 - 65 hodín týždenne. V kampani, propagujúcej bojkot domácich úloh, hlásajú, že detský školský deň je dlhší, ako pracovný deň rodičov.

Návrat domov je vraj len krátkou prestávkou od školy, pretože tam sa úlohy učiteľa zhostí matka, alebo otec a "vyučovanie" pokračuje

Veľa úloh, slabé výsledky

Rodičia tvrdia, že množstvo úloh nezlepšuje výsledky detí. Tie nie sú v celonárodnom meradle ktovieaké. Problém teda asi nebude v domácich úlohách.

Španielski žiaci sa totiž aj napriek väčšiemu objemu domácich úloh nevyznačujú mimoriadne dobrými výsledkami v matematike, literatúre ani prírodných vedách - podľa hodnotenia štúdie OECD (PISA) sú skôr priemerní, uviedol portál Aktualne.

Podľa štúdie OECD sa priemerný, 15-ročný študent v Španielsku, venuje úlohám týždenne približne 6,5 hodiny.

V rámci Európskej únie je to o niečo viac ako ostatné štáty. Slovenskí študenti, podľa meraní z roku 2012, strávia nad úlohami týždenne vyše troch hodín.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Vierka napísané 09.07.2017 22:51

Prazdniny su na zregenerovanie organizmu.

Nie boj s niečím proti niečomu ale mier s...........

Menej vážnych tem naokolo v krajine najma cez prázdniny pre deti, mladých a dospelých.

Hurá do prírody,dovolenku.

Mr. Green

Zdeno J. napísané 09.07.2017 12:31

Pokiaľ sa pamatám ako adolescent a post adolescent dozrievanie osobnosti /sú tam ešte prítomný aj rodičia/

- tak apolitické zhromažďovanie- je že nemá nič spoločné s politikou.

Nerozumiem preto ???

Zdeno J. napísané 09.07.2017 12:31

Pokiaľ sa pamatám ako adolescent a post adolescent dozrievanie osobnosti /sú tam ešte prítomný aj rodičia/

- tak apolitické zhromažďovanie- je že nemá nič spoločné s politikou.

Nerozumiem preto ???

Zdeno napísané 09.07.2017 12:19

U nás nad 3 h.týždenne. Pochybujem. Ako ktorý, niekomu to páli niekomu nie.

Nech si napíšu ulohy v piatok a víkendy budú voľné.

Vyvoj človeka -adolescent do 18-21r.post adolescent a dozrievanie prebieha aj ďalej do 25-aj rastieme, niekto dozrieva aj do 28, 30-celý život sa vyvíjame zrejeme. Mr. Green

Sme jediní cicavci ktorí musia vychovávať a starať sa o jedinca do 18,

.21 aj viac.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
Čím obdarovať tehotnú ženu?
11.12.2018   1
Po dvoch pôrodoch a desiatkach rozbalených darov rada poradím komukoľvek, kto sa počas Vianoc rozhodol obdarovať tehotnú manželku, sestru, kamarátku či kolegyňu.
babetko
Mať mamu iba pre seba
14.12.2018   0
Vždy ma fascinovalo, ako moje dieťa takmer priadlo od radosti, keď som s ním čo len na chvíľu vybehla z domu, zatiaľ čo ocinko strážil malé bábätko. Ako med, natrieť na chleba. Naozaj mu stačilo len toto: mať mamu iba pre seba.
Ťažká kapitola rastu: zuby
13.12.2018   1
Kedy čakať prvý zúbok? Čo čakať pri prerezávaní zubov? Musia rásť zuby v bežnom poradí?Opravovať mliečne zuby? Odkedy si majú čistiť zúbky sami? Čo robiť, keď si nechce umyť zuby? Kedy prvý raz ku zubárke?
Pediatrička upozorňuje na hračky, ktoré nie sú pre malé deti
12.12.2018   0
Hračky môžu byť edukačné, dokážu si získať pozornosť dieťaťa a aj ho veľa naučiť. No nie všetky hračky sú pre deti bezpečné.
detské choroby
Hodnotíte lekárov na internete?
14.12.2018   0
V diskusiách o lekároch často chýba uvedomenie si toho, čo vlastne vyjadruje človek vo verejnom priestore, akým internet rozhodne je.
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
Zlyhanie obličiek
29.11.2018   0
Zákernosť mnohých ochorení poškodzujúcich obličky je v tom, že NEBOLIA.
zvery
Ako fotiť domácich miláčikov?
16.12.2018   0
Ak máte chuť na pekné fotky s vaším miláčikom, nepotrebujete hneď hľadať profíka.
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.