ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
SprávySprávy

Domáce úlohy škodia deťom i dospelým

 Saša/redakcia   16.11.2016   4

Školský deň dieťaťa je dlhší ako pracovný deň dospelého človeka.

Španielski rodičia sa rozhodli bojkotovať domáce úlohy počas víkendov. Deti vraj kvôli tomu trávia málo času so svojimi rodinami a úlohy navyše neprispievajú k zlepšeniu študijných výsledkov.

Foto: Ingimage.com

Poznáte to aj vy? Príchodom zo školy a krúžkov sa v domácnosti neoddychuje, ale začína sa každodenný boj s domácimi úlohami.

Tiež máme u nás doma občas pocit, že majú deti úloh zbytočne veľa. Najmä, keď dieťa dostane na úlohu celú stranu príkladov z pracovného zošita zo dňa na deň...

Na Slovensku však nemajú deti rozsah úloh paušálne - niektoré školy ich dávajú menej, niektoré viac. V mnohých školách napríklad deti nedostávajú úlohy skoro vôbec, alebo majú vyhradený jeden deň v týždni bez "domácok".

Hoci nás to otravuje - domáce úlohy nie sú to, čo nás v slovenskom školstve trápi najviac a prípadný štrajk proti úlohám by sme vnímali asi skôr ako mládežnícku revoltu. (Na úrovni školáckeho vyhlásenia na tabuli k 6. decembru : "Na svätého Mikuláša, neučí sa - neskúša sa".)

Opačne je to ale momentálne v Španielsku. Namiesto protestov učiteľov (na ktoré u nás už ani nereflektujeme), tam protestujú rodičia. Odboj proti úlohám a vzdelávaciemu systému ako takému, poňali masovo.

Foto: Ingimage.com

Španielski rodičia povedali rázne NIE domácim úlohám

Štrajk proti domácim úlohám sa dotýka 12-tisíc z celkovo asi 18-tisíc štátnych škôl v Španielsku a školákov vo veku od šesť do 18 rokov. Iniciovala ho CEAPA - konfederácia rodičovských združení.

Asociácia rodičov spustila kampaň "Víkendy bez povinností". Počas celého novembra by španielske deti v škole nemali dostávať domáce úlohy na víkend. V prípade, že škola im úlohy dá, rodičia napíšu protestnú ospravedlnenku, uviedol Trend.

Cieľom je upozorniť na potrebu využívania voľného času pre študentov a ich rodiny, radikálnejší rodičia z CEAPA žiadajú aj o úplne odstránenie domácich úloh.

"Prednosť pred úlohami by mali dostať spoločné činnosti v rodine. Ak nás učitelia odmietajú podporiť, oni sú potom tí, ktorí nám berú čas, ktorý im nepatrí," vyjadril sa v španielskych médiách José Luis Pazos, prezident CEAPA.

Foto: Ingimage.com

Školský deň dieťaťa je dlhší ako pracovný deň dospelého

Zástupcovia španielskeho odboja voči domácim úlohám kritizujú aj metódy vzdelávania, ktoré sú podľa nich nedostatočné a zastaralé. Apelujú na vykonanie zmien vo vzdelávacom systéme.

Spolu s domácimi úlohami vraj španielske deti venujú škole 60 - 65 hodín týždenne. V kampani, propagujúcej bojkot domácich úloh, hlásajú, že detský školský deň je dlhší, ako pracovný deň rodičov.

Návrat domov je vraj len krátkou prestávkou od školy, pretože tam sa úlohy učiteľa zhostí matka, alebo otec a "vyučovanie" pokračuje

Veľa úloh, slabé výsledky

Rodičia tvrdia, že množstvo úloh nezlepšuje výsledky detí. Tie nie sú v celonárodnom meradle ktovieaké. Problém teda asi nebude v domácich úlohách.

Španielski žiaci sa totiž aj napriek väčšiemu objemu domácich úloh nevyznačujú mimoriadne dobrými výsledkami v matematike, literatúre ani prírodných vedách - podľa hodnotenia štúdie OECD (PISA) sú skôr priemerní, uviedol portál Aktualne.

Podľa štúdie OECD sa priemerný, 15-ročný študent v Španielsku, venuje úlohám týždenne približne 6,5 hodiny.

V rámci Európskej únie je to o niečo viac ako ostatné štáty. Slovenskí študenti, podľa meraní z roku 2012, strávia nad úlohami týždenne vyše troch hodín.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Vierka napísané 09.07.2017 22:51

Prazdniny su na zregenerovanie organizmu.

Nie boj s niečím proti niečomu ale mier s...........

Menej vážnych tem naokolo v krajine najma cez prázdniny pre deti, mladých a dospelých.

Hurá do prírody,dovolenku.

Mr. Green

Zdeno J. napísané 09.07.2017 12:31

Pokiaľ sa pamatám ako adolescent a post adolescent dozrievanie osobnosti /sú tam ešte prítomný aj rodičia/

- tak apolitické zhromažďovanie- je že nemá nič spoločné s politikou.

Nerozumiem preto ???

Zdeno J. napísané 09.07.2017 12:31

Pokiaľ sa pamatám ako adolescent a post adolescent dozrievanie osobnosti /sú tam ešte prítomný aj rodičia/

- tak apolitické zhromažďovanie- je že nemá nič spoločné s politikou.

Nerozumiem preto ???

Zdeno napísané 09.07.2017 12:19

U nás nad 3 h.týždenne. Pochybujem. Ako ktorý, niekomu to páli niekomu nie.

Nech si napíšu ulohy v piatok a víkendy budú voľné.

Vyvoj človeka -adolescent do 18-21r.post adolescent a dozrievanie prebieha aj ďalej do 25-aj rastieme, niekto dozrieva aj do 28, 30-celý život sa vyvíjame zrejeme. Mr. Green

Sme jediní cicavci ktorí musia vychovávať a starať sa o jedinca do 18,

.21 aj viac.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.