SprávySprávy

Detská rakovina potrebuje Svetielko nádeje

 Marek Michalčík   26.05.2020   0

Svetielko nádeje si v týchto dňoch pripomína 18. výročie svojho vzniku. Za toto obdobie pomohlo viac ako 650 vážne chorým deťom a ich rodinám.

“Našim pôvodným zámerom bolo potešiť onkologicky choré deti plnením ich želaní. Chceli sme im uľahčiť prežívanie ich ťažkej situácie. Následne sme zisťovali potreby rodín s ťažko chorými deťmi a začali ich napĺňať,” zaspomínal si spoluzakladateľ a predseda združenia MUDr. Pavel Bician.

Malé Svetielko sa rozrástlo

Svetielko nádeje sa odvtedy rozvinulo do organizácie so širokým portfóliom poskytovanej pomoci. Poskytuje komplexnú starostlivosť deťom a mladistvým s onkologickým alebo iným vážnym ochorením a ich rodinám. Okrem toho sa usiluje pozitívne vplývať na verejnosť, aby ostatní ľudia dokázali citlivo vnímať situáciu týchto detí a rodín a vytvárali pre nich prostredie porozumenia, prijatia a pomoci.

Svetielko nádeje sa usiluje napĺňať svoje poslanie najmä v súčinnosti s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou v Banskej Bystrici a špeciálne s Klinikou pediatrickej onkológie a hematológie SZU. Pomoc poskytuje najmä deťom a rodinám z Banskobystrického a Žilinského kraja.

Medzi kľúčové projekty združenia patria

služby psychosociálneho tímu na detskej onkológii v Banskej Bystrici, detský mobilný hospic - jediný na strednom Slovensku, bezplatná prepravná služba, bezplatné ubytovanie  pre sprevádzajúce osoby detských onkologických pacientov, pilotný projekt kanisterapie za pomoci špeciálne vycvičených psov a ďalšie.

Pri príležitosti 18. výročia predseda Svetielka nádeje odovzdal ocenenie dlhoročnej spolupracovníčke, zdravotnej sestre Mgr. Jolanke Jančovej, za jej obetavú a profesionálnu službu pre ťažko choré deti. “Tento rok vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia za Rok zdravotných sestier a ošetrovateliek. Rozhodli sme sa preto oceniť našu kolegyňu, ktorá obetovala pre Svetielko nádeje veľmi veľa a je pri nás a pri deťom v dobrých i horších časoch. Práve vďaka takýmto ľuďom môžeme rozdávať nádej a praktickú pomoc už 18 rokov, povedal Bician.

“Práca pre Svetielko nádeje je veľmi napĺňajúca. Považujem za dar mať možnosť pomáhať druhým, ktorí prežívajú nesmierne ťažké životné obdobie. Niekedy to nie je jednoduché, lebo na človeka doliehajú rôzne myšlienky a pocity. Ale človek môže tiež zažiť skutočné veľkú radosť, keď sa stretne po rokoch s vyliečeným pacientom, alebo taký vnútorný pokoj, keď vidí, ako pekne doma dokáže rodina prežívať posledné chvíle života nevyliečiteľne chorého dieťaťa,” skonštatovala ocenená zdravotná sestra Jolana Jančová.   

“Chcem poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli vyrásť - spolupracovníkom, podporovateľom, partnerom, sympatizantom. Vnímam, že Svetielko nádeje vytvára priestor, ktorý spája ľudí, aby mohli pomáhať tým, ktorí pomoc veľmi potrebujú,” uzavrel Pavel Bician, predseda občianskeho združenia Svetielko nádeje.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.