SprávySprávy

AKÝ OTEC, TAKÝ SYN. Už túto sobotu

 Katarína Rácz   01.01.1970   0

Už túto sobotu 15. júna 2019 sa bude v Bratislave konať 2. ročník konferencie AKÝ OTEC, TAKÝ SYN. Aká je úloha otca v dnešnej rodine, čo ovplyvnilo súčasné postavenie otcav rodine a vôbec postavenie muža v spoločnosti?

Čo znamená byť mužom v 21. storočí, sú ešte dnes potrebné prechodové rituály, ktoré pomôžu chlapcom dozrieť v mužov? Akú máme typológiu rodín naSlovensku a čo charakterizuje slovenské rodiny dnes? Sú hodnoty, ku ktorým je dobré deti viesť univerzálne,aj keď sa mení svet okolo nás, aké miesto v ňom majú rodinné rituály a ako si vôbec nájsť čas, aby sme budovali vzťahy v rodine?

Na tieto otázky a témy ponúkajú organizátori a hostia 2. ročníka konferencie AKÝ OTEC, TAKÝ SYN všetkým účastníkom zamyslenie.

 

Osem hostí zo Slovenska a Českej republiky sa bude venovať témam z oblasti pedagogiky, psychológie, prieskumu, teológie, filozofie, či time-manažmentu.

Traja bratia v triku

Jedinečná bude prítomnosť troch súčasných velikánovpedagogiky a detskej psychológie z Českej republiky – Marek Herman, Jiří Halda a Jan Svoboda, ktorí okrem samostatných prednášok vystúpia aj spoločne v panelovej diskusii „Traja bratia v triku v Bratislave“.

V rámcijednej konferencie ich tak privítame na Slovensku po prvý krát. Podobné vystúpenie z roku 2015 „Traja bratiav triku v Praze“ zaznamenalo veľký úspech a vzbudilo nevídaný záujem odbornej i laickej verejnosti z radov pedagógov, psychológov i rodičov.

Konferenciu bude otvárať prieskumníčka Eva Taračová, ktorá nás do problematiky uvedie prednáškou „Koľko podôb má dnešné otcovstvo“ o typológii slovenských rodín a postavení otcov v nich. Informácie sú výsledkom prieskumu KidsPower o živote rodín s deťmi vo veku 3-16 rokov, ktorý sa v roku 2018 realizovalna Slovensku prvý krát.

Témou hodnôt v slovenských rodinách sa zaoberá sociálna pedagogička Katarína Winterová. Pozrieme sa na to, k akým hodnotám je dobré viesť aj súčasné deti, čo všetko nás rodičov bude výchova k hodnotám stáťa čo tým ako rodina získame. Krásu výchovy k hodnotám odhaľuje Katarína Winterová vo svojej prednáške“Zmenil sa svet alebo hodnoty“.

Lektor a externý poradca David Kalmán prináša lekciu „Ako si nájsť čas na rodinu“

Peter Podlesný, ktorý bude zároveň moderátorom konferencie, je Vysokoškolský pedagóg a lektor Marek Herman vo svojej samostatnej prednáške „Bieda otcov. Kam sa stratili?“ priblíži historický vývoj otcovskej roly od starovekého Ríma až po 21. storočie. Bude hovoriť aj o prechodových rituáloch a o pocite osamotenia dnešných mladých mužov.

Vzťahom v rodine a význame rodinných rituálov sa bude venovať špeciálny pedagóg a personálny poradca Jiří Halda, ktorý je hosťom konferencie po druhý krát. Hovoriť bude o tom, ktoré vzťahy sú v našich životoch nenahraditeľné a prečo je funkčná rodina ten najväčší dar, ktorý môžeme dať deťom.

Teológ a rodinný terapeut Petr Glogár prinesie tému prechodových rituálov v duchu afrického príslovia „Pokiaľ sa z chlapca nezrodí muž, dedina ľahne popolom.“

Ďalší z odborníkov, psychológ Jan Svoboda z Česka, formou osobného prežitku pomôže účastníkom uvedomiť si, čo reálne ponúkajú svojmu synovi, dcére a môžu to porovnať so svojím prianím – čo by chceli ponúkať.

Konferenciu bude uzatvárať už spomínaná panelová diskusia „Traja bratia v triku v Bratislave“ za účasti Mareka Hermana, Jiřího Haldu a Jana Svobodu. V rámci nej budú mať účastníci možnosť diskutovať s našimi hosťami.

„Veľký záujem o prvý ročník konferencie AKÝ OTEC, TAKÝ SYN nám ukázal, aké dôležité bolo tému výchovy
a vzdelávania chlapcov otvoriť. Z celkového počtu viac ako 240 účastníkov bolo 70% prítomných mužov. Stalisme sa tak prvou konferenciou o výchove a vzdelávaní detí, na ktorej sa zúčastnilo viac mužov ako žien,“ hovorí jedna z hlavných organizátoriek konferencie Katarína Rácz z o. z. Asrow.

Tento rok organizátori pripravili aj prvý ročník miniKonferencie Ohýbaj ma, mamko..., ktorá sa bude konať
v piatok 14. júna 2019 v hoteli Double Tree by Hilton v Bratislave
. MiniKonferencia vznikla s cieľom spájať pohľad rodičov a učiteľov na výchovu detí. Jej hosťom bude vysokoškolský pedagóg a lektor Marek Hermans prednáškou „Co mě sytí?“ zameranej na sebapoznanie, sebarozvoj a dôležitosť pravidiel vo výchove detí. Prednáška sa začína o 16,00 a predpokladaný koniec je o 20,00. 

 

Občianske združenie ASROW, o. z. 

(Asociácia rodičov pre výchovu a vzdelávanie) bolo založené v roku 2010 rodinami, ktoré sa rozhodli poskytnúť deťom čo najlepšie vzdelanie v školách zameraných na všestranný rozvoj osobnosti, výchovu k hodnotám, v duchu kresťanských hodnôt a v úzkej spolupráci s rodičmi.

ASROW,o. z., je zriaďovateľom materskej školy Pramienok v Bratislave v Petržalke. Vo svojich výchovno-vzdelávacíchprojektoch venuje pozornosť rozvoju charakteru a získavaniu životných kompetencií už od predškolskéhoveku, keď sa kladú základy osobnosti každého človeka. Vo vzdelávaní sa zameriava na koncepty, ktoré rešpektujú individualitu každého dieťaťa vychádzajúcu z jeho povahy, rodinného zázemia, ale aj pohlavia. Jeho cieľom je realizovať vzdelávacie projekty,  zakladať materské, základné a stredné školy, ktoré budú fungovať na týchto princípoch výchovy a vzdelávania. Keďže naše školy sú partnermi rodičov nielen vo vzdelávaní, ale aj vo výchove detí, zaoberáme sa aj otázkou výchovy, ktorej základy sa kladú v rodine.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.