ŠportŠport

Unikátny projekt Dajme spolu gól podporuje 3400 škôlkarov a mieri aj do škôl

 Kristína Kováčiková   03.06.2019   0

Kedysi rodič odpovedal na vetu „ja sa nudím“ veľavýznamným pohľadom na dvere. Namiesto elektronickej zábavky, ktorá dnes robí dieťaťu babysitterku, sme sa zavesili na preliezky pred domom, skákali gumu alebo jednoducho kopali do lopty.

V súčasnosti takmer polovica detí nemá pravidelnú pohybovú aktivitu, ak sa za šport nepovažuje krúženie prstom po tablete alebo fokusovanie na rozprávkový kanál. Takto premárni viac ako štyri hodiny denne až 70 % detí.

Je problém deti vytiahnuť von. Tento neželaný trend sa od roku 2016 snaží zvrátiť projekt Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Dajme spolu gól, vďaka ktorému sa dnes aktívne venuje futbalu 3400 škôlkarov. Zapojených je zatiaľ 174 materských škôl.

zdroj: SFZ

 

Viac profesionálnych trénerov do materských škôl

To, aké návyky si osvojíme v ranom detstve, nás bude ovplyvňovať aj v dospelom veku až do staroby.

Projekt Dajme spolu gól, v rámci ktorého sa realizujú pravidelné športové aktivity, zapája všetky vekové kategórie, od predškolského veku až po hobby futbal dospelých.

Podľa prezidenta SFZ Jána Kováčika je métou organizátorov projektu pre školský rok 2019/20 zapojenie asi 300 materských škôl. Futbalu by sa aktívne venovalo až 5000 detí. A to pod dohľadom športových odborníkov s kvalifikovanými licenciami.

Zároveň sa začína od budúceho školského roka s pilotnou fázou, ktorá by projekt dostala aj na prvý stupeň základných škôl. Cieľom je podľa Jána Letka zo SFZ budovanie dlhodobých súťaží a školských líg.

Aby mali deti možnosti aj podporu

Každá materská škola, ktorá je zapojená do projektu, môže získať jednorazové materiálno-technické vybavenie vo výške 600 eur (rôzne lopty, tričká, bránky, kužely a pod.).

Príspevok SFZ na činnosť je 50 eur mesačne a ďalších 50 eur predstavuje podpora zo strany zriaďovateľa.

Projekt Dajme spolu gól oslovil aj poisťovňu Uniqa, ktorá je dlhoročným sponzorom slovenskej lyžiarskej elity, Petry Vlhovej a Veroniky Velez-Zuzulovej, nakoľko je masovejší a dostupný pre všetky deti.

„Systematicky sa venuje deťom priamo v teréne, čo je základ, ak chceme vychovať športovcov ako je Sagan, Vlhová, či Škriniar,“ odvoláva sa na odborníkov Peter Časnocha z poisťovne Uniqa, podľa ktorého nie každé dieťa má finančné možnosti a podporu, aby mohlo dosiahnuť výsledky, aké predviedla v ostatnom období napríklad Petra Vlhová.

Cez poistenie môžete podporiť futbalové aktivity detí

Na stránke futbalnet.sk rodičia spravidla sledujú výsledky svojich detí. Pokiaľ si však cez túto stránku vyberú aj poistenie, 10 percent zo sumy odvedie poisťovňa Uniqa na projekt Dajme spolu gól (projekt má podporné heslo Prihrajme deťom na gól).

Už pri kalkulácii vybraného poistného produktu klient uvidí, koľko peňazí pôjde na podporu futbalu. Napríklad jedno rodinné poistenie 4-člennej rodiny dokáže zaplatiť mesačnú platbu vo výške 50 eur pre jedného licencovaného trénera, ktorý sa odborne venuje deťom v materskej škole. Projekt tak zapája aj rodičov, ktorí môžu ovplyvniť kvalitnú športovú prípravu svojich detí.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.