ŠportŠport

Unikátny projekt Dajme spolu gól podporuje 3400 škôlkarov a mieri aj do škôl

 Kristína Kováčiková   03.06.2019   0

Kedysi rodič odpovedal na vetu „ja sa nudím“ veľavýznamným pohľadom na dvere. Namiesto elektronickej zábavky, ktorá dnes robí dieťaťu babysitterku, sme sa zavesili na preliezky pred domom, skákali gumu alebo jednoducho kopali do lopty.

V súčasnosti takmer polovica detí nemá pravidelnú pohybovú aktivitu, ak sa za šport nepovažuje krúženie prstom po tablete alebo fokusovanie na rozprávkový kanál. Takto premárni viac ako štyri hodiny denne až 70 % detí.

Je problém deti vytiahnuť von. Tento neželaný trend sa od roku 2016 snaží zvrátiť projekt Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Dajme spolu gól, vďaka ktorému sa dnes aktívne venuje futbalu 3400 škôlkarov. Zapojených je zatiaľ 174 materských škôl.

zdroj: SFZ

 

Viac profesionálnych trénerov do materských škôl

To, aké návyky si osvojíme v ranom detstve, nás bude ovplyvňovať aj v dospelom veku až do staroby.

Projekt Dajme spolu gól, v rámci ktorého sa realizujú pravidelné športové aktivity, zapája všetky vekové kategórie, od predškolského veku až po hobby futbal dospelých.

Podľa prezidenta SFZ Jána Kováčika je métou organizátorov projektu pre školský rok 2019/20 zapojenie asi 300 materských škôl. Futbalu by sa aktívne venovalo až 5000 detí. A to pod dohľadom športových odborníkov s kvalifikovanými licenciami.

Zároveň sa začína od budúceho školského roka s pilotnou fázou, ktorá by projekt dostala aj na prvý stupeň základných škôl. Cieľom je podľa Jána Letka zo SFZ budovanie dlhodobých súťaží a školských líg.

Aby mali deti možnosti aj podporu

Každá materská škola, ktorá je zapojená do projektu, môže získať jednorazové materiálno-technické vybavenie vo výške 600 eur (rôzne lopty, tričká, bránky, kužely a pod.).

Príspevok SFZ na činnosť je 50 eur mesačne a ďalších 50 eur predstavuje podpora zo strany zriaďovateľa.

Projekt Dajme spolu gól oslovil aj poisťovňu Uniqa, ktorá je dlhoročným sponzorom slovenskej lyžiarskej elity, Petry Vlhovej a Veroniky Velez-Zuzulovej, nakoľko je masovejší a dostupný pre všetky deti.

„Systematicky sa venuje deťom priamo v teréne, čo je základ, ak chceme vychovať športovcov ako je Sagan, Vlhová, či Škriniar,“ odvoláva sa na odborníkov Peter Časnocha z poisťovne Uniqa, podľa ktorého nie každé dieťa má finančné možnosti a podporu, aby mohlo dosiahnuť výsledky, aké predviedla v ostatnom období napríklad Petra Vlhová.

Cez poistenie môžete podporiť futbalové aktivity detí

Na stránke futbalnet.sk rodičia spravidla sledujú výsledky svojich detí. Pokiaľ si však cez túto stránku vyberú aj poistenie, 10 percent zo sumy odvedie poisťovňa Uniqa na projekt Dajme spolu gól (projekt má podporné heslo Prihrajme deťom na gól).

Už pri kalkulácii vybraného poistného produktu klient uvidí, koľko peňazí pôjde na podporu futbalu. Napríklad jedno rodinné poistenie 4-člennej rodiny dokáže zaplatiť mesačnú platbu vo výške 50 eur pre jedného licencovaného trénera, ktorý sa odborne venuje deťom v materskej škole. Projekt tak zapája aj rodičov, ktorí môžu ovplyvniť kvalitnú športovú prípravu svojich detí.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
Súťažte o edukačné kartičky abeceda TROCHA INAK
24.11.2020   0
Počuli ste o VIZUÁLNEJ TECHNIKE UČENIA ? Dvaja rodičia sa nechali inšpirovať svojim školáčikom...
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.
Skalár
06.11.2020   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.