ŠportŠport

Unikátny projekt Dajme spolu gól podporuje 3400 škôlkarov a mieri aj do škôl

 Kristína Kováčiková   03.06.2019   0

Kedysi rodič odpovedal na vetu „ja sa nudím“ veľavýznamným pohľadom na dvere. Namiesto elektronickej zábavky, ktorá dnes robí dieťaťu babysitterku, sme sa zavesili na preliezky pred domom, skákali gumu alebo jednoducho kopali do lopty.

V súčasnosti takmer polovica detí nemá pravidelnú pohybovú aktivitu, ak sa za šport nepovažuje krúženie prstom po tablete alebo fokusovanie na rozprávkový kanál. Takto premárni viac ako štyri hodiny denne až 70 % detí.

Je problém deti vytiahnuť von. Tento neželaný trend sa od roku 2016 snaží zvrátiť projekt Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Dajme spolu gól, vďaka ktorému sa dnes aktívne venuje futbalu 3400 škôlkarov. Zapojených je zatiaľ 174 materských škôl.

zdroj: SFZ

 

Viac profesionálnych trénerov do materských škôl

To, aké návyky si osvojíme v ranom detstve, nás bude ovplyvňovať aj v dospelom veku až do staroby.

Projekt Dajme spolu gól, v rámci ktorého sa realizujú pravidelné športové aktivity, zapája všetky vekové kategórie, od predškolského veku až po hobby futbal dospelých.

Podľa prezidenta SFZ Jána Kováčika je métou organizátorov projektu pre školský rok 2019/20 zapojenie asi 300 materských škôl. Futbalu by sa aktívne venovalo až 5000 detí. A to pod dohľadom športových odborníkov s kvalifikovanými licenciami.

Zároveň sa začína od budúceho školského roka s pilotnou fázou, ktorá by projekt dostala aj na prvý stupeň základných škôl. Cieľom je podľa Jána Letka zo SFZ budovanie dlhodobých súťaží a školských líg.

Aby mali deti možnosti aj podporu

Každá materská škola, ktorá je zapojená do projektu, môže získať jednorazové materiálno-technické vybavenie vo výške 600 eur (rôzne lopty, tričká, bránky, kužely a pod.).

Príspevok SFZ na činnosť je 50 eur mesačne a ďalších 50 eur predstavuje podpora zo strany zriaďovateľa.

Projekt Dajme spolu gól oslovil aj poisťovňu Uniqa, ktorá je dlhoročným sponzorom slovenskej lyžiarskej elity, Petry Vlhovej a Veroniky Velez-Zuzulovej, nakoľko je masovejší a dostupný pre všetky deti.

„Systematicky sa venuje deťom priamo v teréne, čo je základ, ak chceme vychovať športovcov ako je Sagan, Vlhová, či Škriniar,“ odvoláva sa na odborníkov Peter Časnocha z poisťovne Uniqa, podľa ktorého nie každé dieťa má finančné možnosti a podporu, aby mohlo dosiahnuť výsledky, aké predviedla v ostatnom období napríklad Petra Vlhová.

Cez poistenie môžete podporiť futbalové aktivity detí

Na stránke futbalnet.sk rodičia spravidla sledujú výsledky svojich detí. Pokiaľ si však cez túto stránku vyberú aj poistenie, 10 percent zo sumy odvedie poisťovňa Uniqa na projekt Dajme spolu gól (projekt má podporné heslo Prihrajme deťom na gól).

Už pri kalkulácii vybraného poistného produktu klient uvidí, koľko peňazí pôjde na podporu futbalu. Napríklad jedno rodinné poistenie 4-člennej rodiny dokáže zaplatiť mesačnú platbu vo výške 50 eur pre jedného licencovaného trénera, ktorý sa odborne venuje deťom v materskej škole. Projekt tak zapája aj rodičov, ktorí môžu ovplyvniť kvalitnú športovú prípravu svojich detí.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
11 symptómov, ktoré by ste nemali ignorovať, ak ste tehotná
29.05.2020   1
Dajte na svoj inštinkt. Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, kontaktujte svojho lekára.
Odtok plodovej vody
26.05.2020   4
Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
babetko
Tefal Ultrablend Boost Vacuum - trochu veľké sústo
29.05.2020   0
Nie je mixér ako mixér. Toto je múdry mixér s 10 automatickými programami vo verziach teplá/ studená.
Tabuľka veľkostí detských odevov
28.05.2020   3
Oblečenie pre deti býva označovaný rôzne. Podľa veku, výšky dieťaťa alebo dokonca hmotnosti. Ak je na výber, odporúčame orientovať sa vo veľkostiach podľa výšky, na začiatku dĺžky :-) dieťaťa. Nasledujúce tabuľky veľkostí detských oblečení vám poslúžia pre vašu lepšiu orientáciu.
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
detské choroby
Zväčšené nosné mandle
29.05.2020   13
Zväčšenie nosných mandlí - hltanovej mandle - adenoidné vegetácie. Za týmito tromi názvami sa skrýva to isté. Nájdite tu všetky užitočné informácie.
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   3
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   2
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?