ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
ŠportŠport

Prilba nie je len pre parádu

 MikSa   01.01.1970   0

Jarné slnko ťahá do ulíc a do prírody nielen kočíkujúce mamičky s deťmi ale aj všetkých športuchtivých. Vyťahujú sa kolobežky, bicykle, kolieskové korčule, trojkolky a rôzne iné detské dopravné prostriedky.

Nezabudnime však oprášiť, skontrolovať a začať používať, a dvakrát to platí pre naše deti, chrániče, ktoré sa pri týchto športoch vyžadujú. Tým najdôležitejším je prilba, ktorá zachránila už nejedno dieťa či dospelého človeka pred ťažkým poranením hlavy, ak nie pred smrťou. 

Trvajte na prilbe!

Je ťažké prinútiť deti, aby si dali na hlavu ten „šerblík“; pre ne je to zbytočná rároha, ktorú si musia dať len kvôli rodičom. Tvrdia, že prilba ich všade tlačí, potia sa pod ňou a vyzerajú v nej -prinajlepšom - smiešne. Presvedčiť dieťa (a často aj seba ako rodiča), že prilba nie je len pekným športovým doplnkom alebo módnym výstrelkom, ale nevyhnutnosťou pre ochranu jeho zdravia a života, nie je jednoduché, vyžaduje to od nás všetky naše vlohy na presviedčanie, pripravenosť k trvalému dialógu s dieťaťom, „státie si za svojím“ a aj použitie rodičovskej autority.

Pád z bicykla

Nestačí mať prilbu len pri jazde po horskom teréne, úraz sa deťom môže stať aj na rovnej asfaltke. Stačí malá chvíľa nepozornosti zo strany rodiča alebo dieťaťa a ste v úzkom kontakte so zemou. V najlepšom prípade si to „odnesú“ lakte a kolená, v najhoršom hlava. Preto je dobré mať pri bicyklovaní so sebou nielen nápoj na pitie, náradie na drobné opravy ale aj obväz. Dôležitý je samozrejme aj zdravotný preukaz.

Ak sa stane, že dieťa padne z bicykla a má krvavé odreniny alebo drobné poranenia, ošetríme ich „starým známym peroxidom“, rany previažeme, pri vážnejšom úraze vyhľadáme alebo zavoláme lekársku pomoc. Ak došlo k úrazu hlavy, bude potrebný röntgen a pravdepodobne aj ďalšie neurologické vyšetrenia (EEG, CT). Rodičom sa odporúča v ten deň dieťa intenzívne sledovať, zobudiť ho viackrát počas noci, zistiť či reaguje primerane, či dobre vidí, odpovedá na otázky a pod. ( aby sa mohlo vylúčiť krvácanie do mozgu)

S bicyklom na cestách

Naša lebka nám poskytuje prirodzenú ochranu len do rýchlosti 10-15 km/hod, pričom čelný náraz v rýchlosti 20 km/hod je už smrteľný. Preto by mali byť cyklistické prilby, ktoré chránia hlavu pri náraze, samozrejmou súčasťou výbavy. Stretnutia cyklistov s motorovými vozidlami totiž vo väčšine prípadov končia tragicky. Prilba zatiaľ nebola na Slovensku povinnou, len doporučenou výbavou, to sa však po našom vstupe do EÚ pravdepodobne zmenilo, lebo v krajinách Európskej únie je prilba na cestách povinná. 

Ako vybrať prilbu?

Najlepšie je vyberať helmu spolu s dieťaťom. Helma musí bezchybne sedieť (ako ten spomínaný šerbeľ J), nesmie sa skĺzavať do bokov, ani na oči, ani na krk. Vyskúšate ju tak, že po upevnení dieťa poriadne zatrasie hlavou na všetky strany. Aby helma plnila svoju funkciu, musí byť dobre utiahnutá pod bradou, aby sa nemohla zošmyknúť z hlavy.

Okrem upevňovacieho systému, nastavovania veľkosti, váhy prilby a ceny, resp. značky helmy, je dôležité aj jej odvetranie, teda otvory na helme, ktoré slúžia na to, aby sa dieťaťu nepotila hlava. Cena cykloprilby sa u nás pohybuje od 500 Sk vyššie. Detské prilby môžeme kúpiť v supermarketoch, v obchodoch so športovými potrebami, najlepšie poradia v špecializovaných „cykloobchodoch“ alebo obchodoch s kolieskovými korčuľami. Nekupujme zlacnené helmy, ktoré sú už poškodené a nesú na sebe stopy po pádoch. Helma by mala byť certifikovaná.

Niečo k výberu bicykla

Najmenším deťom sa kupujú bicykle so stálym prevodom - furtošľapky. Dieťa by malo sedieť na ňom tak, aby nohou dočiahlo na zem. Istota je istota J Bicykle s protišliapacou brzdou sú vhodné pre deti od 5 rokov a bicykle s prevodovkou a prehadzovačkami okolo 9 rokov.

Z nepríjemných skúseností sa poučila MikSa

 

 

A čo takto korčule? Tréningový plán pre začiatočníkov.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.