ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
ŠportŠport

Kedy začať s deťmi športovať. Kedy aký šport?

 Zuzana Labancová   09.09.2017   1

Na to, aby deti mali z fyzickej aktivity čo najviac úžitku, musia mať určité zručnosti. Inak môžu byť frustrované a hru odmietať.

shutterstock

 

Učenie základných zručností, ako hádzanie lopty, beh a skákanie prebieha u väčšiny detí prirodzene. Každej z nich sa učia postupne, niektoré sa učia rýchlejšie, iné pomalšie.

V akom veku?

Vo veku 3 až 5 rokov má už väčšina detí niektoré zo základných zručností. Aby sa však mohli zapájať do organizovaných športov, musia najskôr zvládnuť zručnosti kombinovať, napr. bežať a zároveň hodiť loptu. Toto dokážu približne ako 6-roční.

Urobiť hru zaujímavejšou, prispôsobiť ju

Športové aktivity by sme mali prispôsobiť tak, aby boli deťom prístupnejšie. Môžeme napríklad použiť menšie pomôcky, meniť polohu, venovať sa hre kratší čas, urobiť hru zaujímavejšou, aby mali chuť v hre pokračovať.

Aby dieťa dosiahlo rôzne zručnosti, musí sa venovať viacerým športom.

Ak chcete vedieť, či je vaše dieťa pripravené venovať sa určitému športu, mali by ste vedieť, či má potrebné schopnosti. Naša tabuľka vám pri tom pomôže. Nájdete v nej, aké zručnosti má dieťa v určitom veku a aké športy sú pre neho vhodné

3 až 5 rokov

6 až 9 rokov

10 až 12 rokov

Pohyb

Vie behať, skákať, hodiť loptu

Zlepšenie základných schopností (beh, skákanie, hádzanie lopty), udržanie rovnováhy, začína sa učiť zložitejším zručnostiam, napr. hod do diaľky

Zlepšenie zložitejších zručností (kopnúť loptu do brány), učenie sa komplexným zručnostiam (hodiť loptu do basketbalového koša)

Zrak

Nevie sledovať smer a rýchlosť predmetov v pohybe

Ešte nevie určiť smer pohybujúceho sa predmetu

Úplne rozvinutý

Učenie

Učí sa prostredníctvom napodobňovania, iba veľmi krátky čas sa vie sústrediť

Sústredí sa iba krátky čas, nevie si ešte dobre zapamätať detaily a rýchlo sa rozhodnúť

Vie si spomenúť, dlhšie sa dokáže sústrediť na jednu činnosť

Čo treba rozvíjať

Hrať sa pre radosť, skúšať všeličo nové

Učiť sa zložitejšie zručnosti

Naučiť sa taktiku a stratégiu hry

Možné aktivity

Beh, robenie kotrmelcov, hádzanie a chytanie lopty, jazda na trojkolke

Bejzbal pre začiatočníkov, plávanie, beh, gymnastika, korčuľovanie, tanec, tenis, bicyklovanie, bojové umenie bez súperenia

Futbal, basketbal, ľadový hokej pre začiatočníkov

Zdroj: www.soinsdenosenfants.cps.ca

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
stastnablcha napísané 10.09.2017 12:30

mi pride ze 6 rokovje nskoro. ked som môjho 6 rocneho syna prihlasila na futbal bol vyrazne pozadu ke´dze ostatne deti zacali ked mali 4..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?
22.11.2017   0
Prírastok na váhe viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné problémy.
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
babetko
Malým deťom treba spievať
22.11.2017   0
V dávnych dobách, kedy boli ľudia ohrozovaní predátormi a kedy hrozilo, že plač dieťaťa by mohol nejakého predátora prilákať, mama začala spievať, aby dieťa upokojila.
Pediater radí: Je správne pomáhať dieťatku učiť sa chodiť?
21.11.2017   0
Začína vaše dieťatko chodiť a premýšľate, či je vhodné mupri tom pomáhať? Pozrite sa, čo radí rodičom uznávaná pediatrička MUDr. Elena Prokopová.
Ako dieťa naučiť, aby reagovalo na „nesmieš“
20.11.2017   0
Je síce ešte malé, no už vám rozumie, prečo to nemôže. Bez kriku, karhania a buchnutia po prstoch alebo po zadočku.
detské choroby
Astma
21.11.2017   3
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
LIPIKAR SOS STAROSTLIVOSŤ AP+ - aby atopikov nesvrbela koža
20.11.2017   0
Okamžite uľaví od pocitu svrbenia. Znižuje počet vzplanutí ekzému. Vyživuje a pomáha znovu obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Aplikácia nahrádza reflex „poškrabania sa“ a vďaka tomu sa znižuje zhoršovanie ekzému rozškrabaním. Navyše nie je potrebné dotýkať sa pokožky rukami.
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   4
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.