Pred/ŠkolákŠkolák

Skôr, ako zapíšete dieťa na krúžok

 Marcela Beňová   31.08.2022   3

Záujmové krúžky už nie sú len doménou základných škôl. Čoraz viac ponúk sa orientuje aj na materské školy a nejedna mamička vyskúša prvú hudobnú či tanečnú ešte počas materskej.

Hľadáte vhodný voľnočasový program pre vaše deti? Tieto veci zvážte skôr, ako dieťa niekam zapíšete.

shutterstock

 

Záujmový krúžok má byť predovšetkým hobby

Tlak na výkony je veľký, neobíde ani naše deti. Nechajme ich preto aspoň prvé roky robiť to, čo majú radi, venovať sa krúžku, ktorý ich nadchýna, a nič od toho neočakávať.

Pre deti je najdôležitejšia práve vnútorná motivácia, ak niečo robia len pre samotnú radosť z pohybu, hudby či hry, bohato im to stačí. Na prvom stupni základnej školy má krúžok slúžiť na odreagovanie, zábavu, nie na podávanie ďalších, často nezmyselných výkonov.

Mamička Anna, ktorá vedie skupinku detí na umeleckej škole na rodičovskom združení, spomínala, že ako malá chodila na flautu a spev.

 

Po pol roku ju rodičia odhlásili a dali na nemčinu, ktorá sa im zdala oveľa užitočnejšia. K flaute sa vrátila ako dospelá. Dnes vedie najmenších flautistov a rodičov učí, že viac ako talent je radosť a nadšenie z hudby.

Chce tam chodiť, ale nemá talent

Problém, o ktorom rodičia veľa nehovoria, ale objaví sa v každej domácnosti s normálnymi deťmi. Dcéra, ktorej evidentne chýba hudobný sluch, zahlási, že chce chodiť na gitaru.

Alebo sa syn rozhodne pre futbal, no vy viete, že nie je tímový hráč. Mnoho rodičov napriek naliehaniu dieťaťa zaváha a na krúžok ho neprihlási. Veď aj tak z neho hudobná hviezda ani Messi nebude.

My rodičia často zabúdame, že aj deti majú svoje priania a sny, a krúžky sú na to, aby sa mohli povenovať vo voľnom čase tomu, čo ich zaujíma.

 Prečítajte si aj: Pomalé rodičovstvo ako odpoveď na rýchly život

 

Niekedy je lepšie prejaviť dieťaťu dôveru a nechať ho vyskúšať krúžok, ktorý ho nadchol. Ak nebude spokojný, môže si o rok vybrať niečo iné.

Stačí, že si raz za čas po náročnom dni v práci doma sadne a pre radosť zabrnká na gitare. Vtedy bude na krúžok dostatočný zmysel. 

Nič ho nebaví

Ak máte doma pohybovo nadané dievčatko, ktoré voľný čas trávi pri pesničkách a krúti sa dookola v tylovej sukni, je to jasné.

Horšie to je pri dieťati, ktoré by už aj dakde potrebovalo chodiť, ale vlastne netuší, čo ho baví. Mnoho rodičov nahnevane poznamená, že potomka by najviac potešil mobil v ruke a slúchadlá na ušiach.

Skúste sa namiesto kritiky pozrieť do jeho raného detstva. Chodil syn rád do prírody, mal vzťah k zvieratám, alebo pomáhal otcovi v dielni?

shutterstock

 

Možno máte doma dcéru, ktorá ako malá opatrovala bábiky a ochotne vykladala riad z umývačky a bielizeň z práčky.

V dnešnej dobe sa nesprávne posudzuje, že talent sa musí prejaviť len pri hraní na klavíri, tancovaní ľudoviek alebo maľovaní. Pokiaľ vaše dieťa neinklinuje ani k jednej činnosti, nekritizujte ho.

Namiesto tradičného krúžku mu navrhnie, že s ním môžete raz týždenne zájsť do miestneho útulku a pomôcť s venčením psov či navštíviť skautský alebo turistický krúžok.

Angličtina musí byť. Naozaj?

Veľa rodičov si nevie predstaviť voľný čas bez toho, aby na sebe dieťa nepracovalo a nezlepšovalo sa.

Čo iné mu otvorí dvere k pracovným príležitostiam, ak nie perfektne zvládnutý cudzí jazyk? Avšak učenie cudzieho jazyka nie je jednoduchá vec.

 Prečítajte si aj: Deti sa učia jazyk celú základnú školu, tak prečo nevedia hovoriť?

 

Jednak ho veľa rodičov neovláda na takej úrovni, aby s dieťaťom mohli komunikovať a reálne mu pomôcť, a deťom aj po rokoch učenia chýba to, že vydretú angličtinu nemajú kde vyskúšať.

Aby malo učenie jazyka význam, je potrebné vybrať krúžok, kde sa bude čo najviac komunikovať a jazyk sa žiakom dostane do uší. Za takýto krúžok si však zvyčajne aj viac priplatíte.

Ak na cudzom jazyku chcete popracovať, je potrebné vytvoriť vhodné podmienky aj doma. Pozerať filmy, rozprávať sa medzi sebou, vyskúšať angličtinu v zahraničí. Spoliehať sa hoci aj na najlepšieho lektora proste nestačí.

Drahší či lacnejší?

Niektoré krúžky, ktoré ponúkajú školy a škôlky, sú bezplatné. Iné, ktoré nájdete v centrách voľného času a základných umeleckých školách, sú o niečo drahšie. Priplatíte si aj v prípade súkromných zariadení či za individuálny prístup. Kedy sa oplatí investovať?

Napríklad v prípade, že s voľnočasovou aktivitou už máte skúsenosti a dieťa preukázalo záujem napredovať či skutočný talent. Alebo má malý umelec chuť posunúť sa ďalej, no terajší krúžok mu to neumožňuje.

Nezabúdajte, že drahšie neznamená lepšie. Nájdite si začiatkom septembra čas a porovnajte na úvodných hodinách, ktoré sú otvorené pre deti aj rodičov, úroveň a prístup.

Základom dobrého krúžku zostáva vyučujúci, ktorý dokáže deti namotivovať a správne viesť.

Dostupnosť je dôležitá

Ak snívate o malej baletke alebo chcete odovzdať deťom folklór, často sa stane, že v okolí nenájdete vhodný krúžok. Čo teraz?

Niektorí rodičia si zvolia kompromis, napríklad obyčajnú tanečnú, iní sa odvážia aj na dochádzanie do vzdialeného mesta. Stojí to za to?

 Prečítajte si aj: Čo o deťoch prezrádza spôsob hry? 

 

Nezabúdajte, že na krúžok nebudete cestovať len počas slnečných popoludní. Niekedy bude poobede už tma a pred vami bude niekoľko hodín mimo domu, po ktorých ešte čakajú domáce úlohy či varenie večere.

Občas budete musieť zladiť cestovanie s prácou, alebo ísť autobusom, lebo auto bude mať ocino v práci. Alebo druhé dieťa nečakane ochorie či vyhlási, že ono chce navštevovať iný krúžok.

Nič z toho nehrozí alebo nie je problém? V tom prípade neváhajte.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Martina12 napísané 17.10.2022 19:33

Ja preferujem kruzky, ktore rozvijaju pohyb, lebo toho maju podla mna deti v skole fakt malo. nas syn nastastie najradsej lieta na bicykli, ale i tam treba byt obozretny a kupit kvalitny a hlavne pevny dobre stavany bicykel

dota06 napísané 24.10.2022 22:59

Ahoj Maťka, my budeme k vianociam kupovať náš prvý bicykel pre malého. Môžeš poradiť, s ktorými máš dobrú skúsenosť? ide mi hlavne o tú kvalitu, ako hovoríš

Martina12 napísané 25.10.2022 23:31

Pozri sa na cyklospeciality smile za mňa je super Rascal, ale maju i iné značky samozrejme, u dedtí kvalita a bezpečie predovšetkým, to máš pravdu smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve bolia prsia?
19.11.2022   0
Že sa prsníky zväčšujú, môžete pobadať už medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g. Asi každá desiata žena máva pri týchto zmenách a prípravách počas tehotenstva aj bolesti.
Dieťa pri pôrode spolupracuje
16.11.2022   0
Šetrný a nenásilný pôrod. Taký si samozrejme prajú všetci rodičia. Skutočnosť je však taká, že každý pôrod je v podstate násilná udalosť, ktorú sprevádzajú bolesti a poranenia.
Prídavky na dieťa 2022/2023
15.11.2022   35
Prídavok na dieťa alebo "rodinné prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
babetko
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2022   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
20 básničiek pre Mikuláša
24.11.2022   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Odkedy som mama, ľudia mi rozprávajú samé blbosti
22.11.2022   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
detské choroby
Astmatik a šport
20.11.2022   0
Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie astmatikom pomáha. Ktoré športy sú vhodné pre astmatikov?
Ako uvoľniť upchaté dutiny
10.11.2022   0
Ak dieťa nevie vysmrkať hlien, ktorý sa v prínosových dutinách hromadí, množia sa tam baktérie. Ako ho uvoľniť, aby normálne dýchalo a aby nebola hlava?
Seborrhoe
19.10.2022   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
auto
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Tisíc km tam a tisíc späť s Megane E-TECH electric
09.10.2022   0
Ako správne nabíjať na dlhej ceste? Reportáž z cesty Bratislava -Hamburg a späť.
Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.
30.09.2022   0
Ak šoférujete Megane E-TECH Electric, viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla.