Pred/ŠkolákŠkolák

Prepadnúť na pol roka?

 Kristína Turnerová Kováčiková   09.01.2023   0

Nie je vysvedčenie ako vysvedčenie, dalo by sa povedať o rozdieloch medzi hodnoteniami na konci prvého a druhého polroka. A nejde len o formu.

 

Prečo na pol roka nedostanem vysvedčenie

Namiesto vysvedčenia na pol roka uvidí rodič a žiak "iba" výpisy známok.

Podľa § 55 ods. 10 školského zákona „v posledný vyučovací deň prvého polroka školského roka triedny učiteľ vydá žiakovi výpis slovného hodnotenia alebo klasifikácie prospechu a správania žiaka za prvý polrok. Tento výpis nie je verejnou listinou.“

Vysvedčenie za prvý polrok sa vydáva na základe žiadosti plnoletého žiaka, zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

Vysvedčenie, ktoré už má silu verejnej listiny, dostanú žiaci až na konci školského roka.

V posledný vyučovací deň školského roka sa vydáva žiakom vysvedčenie, ktoré obsahuje hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiaka za oba polroky príslušného školského roka.

V posledných ročníkoch vzdelávacích programov stredných škôl a odborných učilíšť sa žiakom vydáva vysvedčenie v poslednom vyučovacom dni pred začiatkom záverečnej skúšky, maturitnej skúšky, záverečnej pomaturitnej skúšky alebo absolventskej skúšky.“ (§ 55 ods. 11 školského zákona).

Nedostatočný na konci roka

Rozdiel je aj v obsahu, aké hodnotenie môže byť na vysvedčení. Na vysvedčení na konci roka nesmie mať žiak z predmetov známky „nedostatočný.“

Podľa toho, z koľkých predmetov nebol žiak úspešný, prichádzajú do úvahy dve možnosti: reparát (opravná skúška) alebo opakovanie ročníka.

Podľa § 56 ods. 3 školského zákona „žiak, ktorý má na konci druhého polroka prospech nedostatočný najviac z dvoch povinných vyučovacích predmetov alebo dosiahol neuspokojivé výsledky v slovnom hodnotení, môže na základe rozhodnutia riaditeľa školy vykonať z týchto predmetov opravnú skúšku.“

Výnimka platí pre žiakov umeleckého priemyslu - nemôžu vykonať opravnú skúšku z umeleckej praxe a profilového predmetu.

Nárok na reparát má teda iba žiak, ktorý nemá viac ako 2 „nedostatočné“ na koncoročnom vysvedčení, inak musí opakovať ročník. Reparáty sa obvykle konajú ku koncu augusta, najneskôr do 31. 8. v danom roku.

 

Nedostatočný na pol roka

Pokiaľ však ide o polročné „vysvedčenie,“ žiak môže dostať hodnotenie z predmetov „nedostatočný,“ a to aj z viacerých predmetov a nie je nutné, aby absolvoval opravnú skúšku (reparát).

No ak ide o povinné vyučovacie predmety, ktoré sa vyučujú len v prvom polroku, žiak môže vykonať opravnú skúšku, a to vtedy, ak je jeho prospech na konci prvého polroka nedostatočný najviac z dvoch povinných vyučovacích predmetov.

Nedostatočná známka a komisionálne skúšky

Aj keď sa „nič nedeje,“ ak má žiak na polročnom vysvedčení pätorky a ďalej pokračuje v druhom polroku, ktorý je z hľadiska „nedostatočných“ na vysvedčení ten rozhodujúci, neznamená to, že na výpise známok za prvý polrok musia ostať žiakovi akékoľvek päťky.

Do úvahy pripadajú komisionálne skúšky. Ak majú rodičia pochybnosti o správnej a objektívnej klasifikácii svojho dieťaťa, môžu podať žiadosť o vykonanie komisionálnej skúšky riaditeľovi školy do 3 pracovných dní od obdržania vysvedčenia, resp. výpisu známok.

Riaditeľ žiadosť posúdi a dá vyjadrenie, či skúšku povoľuje. Termín preskúšania určuje riaditeľ školy. O skúške sa vyhotoví protokol, rodičia dostanú aj písomné oznámenie o výsledku. Ak na skúške bola dieťaťu upravená známka, škola mu vystaví nové vysvedčenie.

 

Prázdniny na pol roka

Ďalší rozdiel medzi vysvedčením na pol roka a na konci roka - po novom sa rušia polročné prázdniny, ktoré boli symbolicky síce iba jeden deň, ale aspoň pre žiakov boli vždy vítanou psychohygienou.

Dvojmesačné letné prázdniny ostávajú. Aspoň zatiaľ :)

 

Prečítajte si aj: 8 dôvodov pre vykonanie komisionálnej skúšky

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
Tehotenstvo ako riziko
21.01.2023   0
Za najčastejšie rizikové faktory na základe praxe považujem nízky vek matky, (menej ako 19 rokov), vysoký vek ( viac ako 38 rokov), zlozvyky a užívanie návykových látok ako nikotín, alkohol, drogy či lieky.“
Poslíčkovia, falošné kontrakcie pred pôrodom. Ako sa prejavujú?
16.01.2023   0
Ako rozoznám, či mi už začína pôrod? Čo sú vlastne kontrakcie a čo poslíčky? Ako si uľaviť pri poslíčkoch? Čo sa meria pri kontrakcii? Ako sa menia kontrakcie počas pôrodu?
babetko
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
Ako budú vyzerať moje prsia, keď dodojčím?
19.01.2023   0
Nedávno sa ma pýtali, aký mám názor na to, že v UK matky nechcú dojčiť, aby si vraj nepokazili prsia. A či naozaj dojčenie zlikviduje prsia a stanú sa z nich kokršpanielie uši?
Podprsenka na dojčenie: kedy ju kúpiť a akú vybrať?
16.01.2023   0
V čom by mala byť „dojčiaca“ podprsenka iná, špeciálna? Ako a kedy ju vyberať, keď sa náš horný objem v tehotenstve zväčšuje? Nestačí fitnes športová podprsenka?
detské choroby
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
16.01.2023   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.