Pred/ŠkolákPredškolák

Pôjde vaše dieťa do školy?

 Mária Kopčíková   05.04.2017   0

Zápisy do škôl prebiehajú v apríli a v tom čase by už deti mali mať za sebou screeningové vyšetrenie školskej zrelosti.

Pokiaľ sa na nejaký problém príde v tomto období, stále ostáva niekoľko mesiacov, počas ktorých by bolo dobré robiť s dieťaťom stimulačný program (podľa typu problému).

Shutterstock

 

Myslím, že je celkom fajn mať ako rodič trocha v „merku“, čo by dieťa malo vedieť, aby zaškolenie bolo bezproblémové, aj trochu skôr, než v máji budúceho roku.

Pomaličky, postupne sa s deťmi veľa vecí dá natrénovať, ak im ponúkneme zodpovedajúce podnety a venujeme malý kúsok zo dňa takejto hravej príprave.

15 vecí, ktoré má dieťa zvládnuť pred nástupom do školy >> >>

 

Telesný vývin

K tejto stránke sa vyjadruje obvodný pediater dieťaťa. Hodnotí zdravotný stav dieťaťa, jeho motoriku, vplyv prípadných telesných alebo chronických ochorení na školskú spôsobilosť (postihnutia, alergie, astma, imuno deficity ...)

Mal by zvážiť zaškolenie detí s výraznejšími rizikovými faktormi, ktoré sa objavili počas gravidity, pri a po pôrode, u detí predčasne narodených, s nízkou pôrodnou hmotnosťou, najmä ak sa následne objavovali problémy v rozvoji motoriky a reči (môžu sa objaviť problémy s koncentráciou pozornosti, prípadne poruchy učenia).

Poznávacie (kognitívne) funkcie

Pre zvládnutie trivia (písanie, čítanie počítanie) je dôležitá dostatočná a rovnomerná úroveň rozvoja poznávacích schopností.

Niektoré deti môžu po veku 4-5 rokov poznať písmená, majú bohatú slovnú zásobu, ale ich grafomotorika je pozadu. Potom treba oblasť, v ktorej dieťa nie je až také dobré, rozvíjať.

Viac o kognitívnych funkciách a ich rozvíjaní u detí >> >>

 

Práceschopnosť – pracovné predpoklady, návyky

Aby dieťa dokázalo využívať pri vyučovaní svoje danosti a schopnosti, musí mať o učenie záujem. Tiež je dôležitá zámerná koncentrácia pozornosti na úlohu a vedomie, že úlohu treba dokončiť.

V predškolskom veku sa deti vedia pomerne dlho sústrediť na hru, ktorú si vybrali sami. Aj takéto dieťa sa pri aktivite, ktorá si vyžaduje zámernú koncentráciu (pri úlohe, ktorú sme mu dali my alebo pni učiteľka v škôlke) rýchlo unaví, stráca záujem, odbieha. Treba ho preto povzbudzovať a postupne sa snažiť čas, ktorý dieťa zvládne venovať zadanej úlohe, predlžovať.

Shutterstock

 

Emocionálne – sociálna zrelosť

Je pomerne náročné vyjadriť obsah tohto kritéria. Každé dieťa je iné a to, ako dokáže v škole fungovať, závisí nielen na jeho dispozíciách, ale aj na tom, ako pani učiteľka porozumie jeho povahe, potrebám a možnostiam.

Od dieťaťa sa očakáva primeraná miera emocionálnej stability – teda napr. nevybuchne pri každom neúspechu, nie je extrémne úzkostné.

Dôležitá je aj sociálna vyspelosť – dieťa dokáže vydržať dlhší čas bez rodiny, byť v inom prostredí – k tomuto veľmi dobre slúži skúsenosť s materskou školou. Ak dieťa do škôlky nechodí, je potrebné zabezpečiť takúto skúsenosť pre dieťa v rámci iných súvislostí.

Pokiaľ máte doma dieťatko opatrnejšie, ktoré nerado ide do kontaktu s inými deťmi, je dobré dať mu na to viacej príležitostí, ale v bezpečnom prostredí – u kamarátov, známych, v detskom kútiku ...

Je veľmi dôležité, aby dieťa išlo do školy dobre pripravené, ale neznamená to, že teraz máte započať ročný prípravný maratón. Dieťa sa má hrať a cez hru získať vedomosti, trénovať zručnosti.

Takže príjemné hranie sa s vašimi predškoláčikmi.

Spracované podľa: Bednářová, Šmardová: Školní zralost

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čakáme postihnuté bábätko
24.05.2019   0
Každý okolo mňa ma utešoval, že sa to stáva, každý poznal niekoho, kto mal zlé výsledky, a dnes má zdravé dieťa. Kamarátky mi chceli vliať nádej, vidieť ma tešiť sa. Ale ja som to intuitívne vedela. Že niečo nie v poriadku, že sa nemýlia.
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
babetko
Vyberáte hrazdičku? 5 vecí, na ktoré sa treba zamerať.
25.05.2019   0
Najlepšie je ísť si hrazdičku obzrieť do kamenného obchodu. Len tak „vychytáte“ muchy. Aké?
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.