Keď je voľnoVianoce

Sladkosti do čižmičky či rovno do koša?

 Pavlína Pavlíková   03.12.2022   0

Deň svätého Mikuláša je obľubeným sviatkom všetkých detí, ku ktorému neodmysliteľne patria vyčistené čižmičky a sladkosti. Dnes deti dostávajú oveľa viac sladkostí, ako bolo zvykom - doma, od starých rodičov, tety či suseda. Nezvyšuje sa len ich množstvo, ale stúpa aj obsah cukru a nezdravých prísad. Ako si s tým poradiť?

pexels

Rozumný nákup

Pri príprave na Mikuláša je rozumné zvážiť si nákup jednotlivých sladkostí. Odborníci sa zhodujú na tom, že umelé sladidlá riešením nie sú a ak je v produkte do 10 až 15 % bežného cukru, je to ešte v rámci normy. Za dobré ingrediencie nutriční odborníci považujú horkú čokoládu, oriešky, kokosový olej, mliečne výrobky, med a ovocie.

Môže vás zaujímať aj >>Porovnanie detských keksov a chrumiek>>

Sladkosti a cukríčky, len pre dobré detičky?

Radostné ráno začne s plnými ústami čokolády a rukami zlepenými z  gumených medvedíkov … to k tomu patrí. Dôležité je, aby dieťa nasledovných 24 hodín rozumne zvládlo, pretože sladkosti ho budú prenasledovať celý deň v škole, či škôlke.

Sladkosti deťom neberte, môžete tým vysielať signál, že im neveríte. Mohlo by sa stať, že ich začnú pred vami skrývať a mať tajnosti. Ak chcete, aby boli vaše deti úspešné vo svete, kde sú sladkosti prakticky všade, musia sa naučiť zručnostiam na ich spravovanie.

Urobte si spoločný plán

Porozprávajte sa spolu o tom, čo si myslíte, že je rozumný spôsob, ako zvládnuť všetky sladkosti: Zjesť všetko naraz? Jeden alebo dva kusy denne? Podeliť sa so spolužiakmi? Čo sa deje so sladkosťami v brušku?

Prečítajte si spolu dátum expirácie, je to dôležitý jav, s ktorým môže dieťa počítať - “čas na zjedenie tejto sladkosti je až 1 rok!”. Týmto učíme deti prvé kroky k plánovaniu a hospodáreniu so svojimi vecami.

Sú sladkosti pre deti naozaj také zlé?

Vedci z Louisianskej univerzity (USA) zistili, že deti, ktoré pravidelne jedli správne porcie sladkostí, mali v dospelosti lepšiu stravovaciu disciplínu. Údaje ukázali, že deti, ktoré jedli sladkosti v rozumnej miere pravidelne, mali o 22 % nižšiu pravdepodobnosť nadváhy a v dospelosti boli schopní lepšie vyvažovať kalórie.

Medzi dospievajúcimi viac ako 26 % vážilo menej ako ich kamaráti, ktorí boli vychovávaní úplne bez sladkostí.

„Štúdia ukazuje, že deti a dospievajúci, ktorí konzumujú sladkosti, majú menšiu pravdepodobnosť nadváhy alebo obezity,” tvrdí vedúca výskumníčka Dr. Carol O’Neil a dodáva, že výsledky by sa nemali prekrúcať pretože „sladkosti by v strave nemali nahrádzať potraviny bohaté na živiny. Je to špeciálna pochúťka a mala by sa užívať s mierou.“

 

Môže vás zaujímať aj >>Tvoje deti jedia sladkosti?>>

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
Tehotenstvo ako riziko
21.01.2023   0
Za najčastejšie rizikové faktory na základe praxe považujem nízky vek matky, (menej ako 19 rokov), vysoký vek ( viac ako 38 rokov), zlozvyky a užívanie návykových látok ako nikotín, alkohol, drogy či lieky.“
Poslíčkovia, falošné kontrakcie pred pôrodom. Ako sa prejavujú?
16.01.2023   0
Ako rozoznám, či mi už začína pôrod? Čo sú vlastne kontrakcie a čo poslíčky? Ako si uľaviť pri poslíčkoch? Čo sa meria pri kontrakcii? Ako sa menia kontrakcie počas pôrodu?
babetko
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
Ako budú vyzerať moje prsia, keď dodojčím?
19.01.2023   0
Nedávno sa ma pýtali, aký mám názor na to, že v UK matky nechcú dojčiť, aby si vraj nepokazili prsia. A či naozaj dojčenie zlikviduje prsia a stanú sa z nich kokršpanielie uši?
Podprsenka na dojčenie: kedy ju kúpiť a akú vybrať?
16.01.2023   0
V čom by mala byť „dojčiaca“ podprsenka iná, špeciálna? Ako a kedy ju vyberať, keď sa náš horný objem v tehotenstve zväčšuje? Nestačí fitnes športová podprsenka?
detské choroby
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
16.01.2023   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.