Keď je voľnoVianoce

Skutkovník. Ako prežiť s deťmi advent inak

 Mária Kohutiarová   23.11.2022   0

Ak aj vám vŕta v hlave, ako naučiť deti dávať a darovať, máte teraz počas adventu na to jedinečnú príležitosť.  Pripravili sme pre vás na čas prípravy na Vianoce kométu, ktorá sa rozžiari tým viac, čím viac dobra deti urobia. Je to  niečo iné, ako vybrať si ráno čokoládku zo svojho kalendára a pobiť sa s bratom, ktorý má väčšiu.

Čo potrebujete?

  • pevnú vôľu a správne vysvetlené pravidlá (návod na druhé uvádzame nižšie, to prvé je na vás),
  • žltý výkres veľkosti A3,
  • kus kartónu,
  • žltý farebný papier rôznych odtieňov /iných, ako je podklad/,
  • čierna fixa alebo pero,
  • nožničky,
  • lepidlo v tyčinke,
  • zlaté glitrové lepidlo alebo zlaté a strieborné mininálepky v tvare hviezdičiek,
  • štyri obyčajné kahančeky,
  • priestor, kde kalendár položíte (ideálne stôl)

Ako na to – s výrobou?

Na kartón (spokojne z krabice z topánok alebo od obchodu) a podľa toho aj na výkres veľkosti A3 si predkreslíte kométu – najprv samotné teleso hviezdy, potom „chvost“ – dielov chvosta má byť toľko, aby každé dieťa malo ten svoj pás – do neho mu môžete napísať aj meno, prípadne vyhradiť svoj odtieň žltého papiera, aby si jasne rozoznalo svoje „darovanie sa“. Cípy kométy kreslíme výrazne – čiernou fixou alebo perom. Každý diel „chvosta“ rozdelíme na 24 dielikov – podľa nášho vkusu.

 

Do telesa hviezdy v strede urobíme štyri kruhy z pásov žltého papiera (ja som si pomohla odstrihnutými kolieskami z roky toaletného papiera, ktoré som polepila žltým papierom a jedným pásikom papiera prilepila o boky krúžku a tiež o spodok hviezdy), kam vložíme potom kahančeky. Pozor, pásiky papiera majú byť nižšie ako výška kahančeka, aby sa vám pri horení nezapálili. Umiestnite ich do stredu tak, aby tvorili štvoricu. 

Z pridelených odtieňov žltej farby – odporúčame každému dieťaťu svoj odtieň – potom môžeme natrhať – nastrihať malé kúsky, ktoré môže mať každé dieťa vo svojej krabičke – sáčku, označenom menom.

Ako na to – s motiváciou?

Na začiatku adventu v prvú adventnú nedeľu – alebo aj v sobotu pred ňou – treba deťom vysvetliť, o čom bude tohtoročný advent. Na začiatok patrí príbeh:

Viete deti o tom, že k jasličkám, kde sa narodil Ježiško, doviedla mudrcov veľká hviezda. Stalo sa však, že táto nádherná kométa stratila jas a celkom ošedivela. Anjeli skúšali všeličo, aj ju vyleštili, aj zlatou farbou natreli aj do ohňa vložili, aby znova žiarila – ale nepomohlo nič. Čo s takou kométou? Koho privedie ku jasličkám?  Nakoniec kométa smutne povedala: „Vtedy ma rozsvietila veľká túžba ľudí po Ježiškovi a to, že boli ochotní urobiť veľké a náročné veci, ako aj traja králi, ktorí sa zďaleka vydali na cestu v prachu, bez áut, bez reštaurácií... A dnes už také nevidím, tak nevládzem svietiť.“ Predstavte si, toto hviezda povedala včera a ja som to dnes našla v maili z neba. Tak som si povedala, že by sme tej našej hviezde mali pomôcť – aby znovu svietila a mohla ukázať cestu k jasličkám. Pomôžete mi? Lebo je to úloha len pre odvážnych a tých, ktorí sa tak tešia na Vianoce, až sú ochotní viac dávať, ako brať. Vašou úlohou je urobiť denne aspoň jeden dobrý skutok, za ktorý môžete na hviezdičku nalepiť malý kúsok jej svetla – aby znovu svietila.

Každému dieťaťu potom pomôžeme vybrať farbu, ktorú bude lepiť a môže si pásiky aj samo nastrihať a odložiť. Ukážeme im „skutkovník“, podľa ktorého môžu robiť dobré skutky. Denne môžu nalepiť aj viac, ako jeden papierik – kúsok kométy. Za veľmi náročné skutky je možné večer pri hodnotení dať na prilepený papierik trblietku z glitra alebo zlatú samolepku.

 

Skutkovník

Aby sa deťom lepšie pracovalo a mali návnadu, je dobré vyrobiť si a vytlačiť „skutkovník“, teda návod, za čo môžu do hviezdičky nalepiť kúsok chvosta z kométy. Skutkovník je rozdelený na dve časti – na bežné veci a potom na náročné veci, ktoré dovoľujú nalepiť trblietku.

Prinášame vám prvý nástrel – samozrejme, upravte si ho podľa seba a podľa poznania svojich detí, nebojte sa však byť zdravo nároční na to, čo môžu dokázať a na druhej strane, pri každovečernom hodnotení byť milosrdní, aj keď sa všetko nepodarilo tak, ako treba...  Najkrajšou odmenou pre deti bude veľká kométa, ktorá bude tak žiariť ich dobrom v podobe nalepeného chvosta, že určite popri nej nájdu všetci cestu k Ježiškovi.

Obyčajné veci: upratať si ráno posteľ, napísať pekne úlohu do školy, poumývať riad/ topánky/ umývadlo...,  (každú činnosť dať osobitne), zjesť bez reptania a paprania sa jedlo, upratať si hračky, pomôcť v kuchyni pri príprave jedla / stola, vyniesť smeti, hrať sa s mladším súrodencom, pomodliť sa za niekoho, prečítať si niečo z Biblie... atď.

Výnimočné veci: zrieknuť sa sladkosti/televízora/telefónu/tabletu/počítačovej hry/ výhody v niečom, urobiť za niekoho niečo, čo sa mu nechce alebo len tak, skôr, než to začne robiť, zavolať/napísať list niekomu, kto je sám alebo koho sme dlho nevideli, pochváliť niekoho za niečo tak, aby mal radosť, pomôcť kamarátovi / spolužiakovi s tým, čo nevie (úlohy, nejaká činnosť), ovládnuť sa, keď mám hnev a chcel by som kričať a škaredo rozprávať, ustúpiť v hádke...

Nech vám všetkým do rodiny prinesie tento advent viac svetla do srdca – aj s našou kométou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Prečo v tehotenstve bolia prsia?
19.11.2022   0
Že sa prsníky zväčšujú, môžete pobadať už medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g. Asi každá desiata žena máva pri týchto zmenách a prípravách počas tehotenstva aj bolesti.
Dieťa pri pôrode spolupracuje
16.11.2022   0
Šetrný a nenásilný pôrod. Taký si samozrejme prajú všetci rodičia. Skutočnosť je však taká, že každý pôrod je v podstate násilná udalosť, ktorú sprevádzajú bolesti a poranenia.
Prídavky na dieťa 2022/2023
15.11.2022   35
Prídavok na dieťa alebo "rodinné prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
babetko
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2022   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
20 básničiek pre Mikuláša
24.11.2022   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Odkedy som mama, ľudia mi rozprávajú samé blbosti
22.11.2022   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
detské choroby
Astmatik a šport
20.11.2022   0
Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie astmatikom pomáha. Ktoré športy sú vhodné pre astmatikov?
Ako uvoľniť upchaté dutiny
10.11.2022   0
Ak dieťa nevie vysmrkať hlien, ktorý sa v prínosových dutinách hromadí, množia sa tam baktérie. Ako ho uvoľniť, aby normálne dýchalo a aby nebola hlava?
Seborrhoe
19.10.2022   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
auto
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Tisíc km tam a tisíc späť s Megane E-TECH electric
09.10.2022   0
Ako správne nabíjať na dlhej ceste? Reportáž z cesty Bratislava -Hamburg a späť.
Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.
30.09.2022   0
Ak šoférujete Megane E-TECH Electric, viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla.