Keď je voľnoVianoce

Advent je novým začiatkom

 Michaela Vargová   28.11.2020   0

Tá upršaná jeseň, ponurá a sivá, ktorá pochováva opadané listy do mokrej zeme. Akoby to tu chcela zabaliť a pozatvárať všetky okná, aby na nás neťahalo. Čosi na tom bude.

Príroda má v tom jasno. Rytmus jej krokov sa načas spomalí, aby si mohla oddýchnuť. Aby mohla nabrať síl na nový začiatok.

Ingimage

 

Počiatok i koniec

Listy v cirkevnom kalendári sa točia podobne. V novembri sa totiž končí cirkevný rok a začína sa nový. Jeho poslednú nedeľu katolíci nazývajú Nedeľou Krista Kráľa, evanjelici Nedeľou večnosti, pričom oboje má svoj hlboký význam.

Má pripomínať, že Kristus je „Alfa a Omega, počiatok i koniec“ a že jeho kráľovstvo je večné. A nasledujúca nedeľa je už prvou adventnou a ňou sa v cirkvi otvára nový rok. Advent je novým začiatkom.

Ako teda začať?

Advent sa snáď každému spája s čakaním na Vianoce. S prípravou na ne a s radosťou, ktorú nám majú priniesť. Ale aj s chaosom a hektikou, lebo chceme všetko stihnúť. Aj s pokojom, ktorý túžime prežiť. Ako ho teda nájsť?

Adventus znamená v latinčine príchod. Tak, ako starozákonní proroci očakávali na príchod Mesiáša, tak aj dnešní kresťania majú dúfať v Kristov druhý príchod.

Pre veriacich má byť advent predovšetkým duchovnou prípravou na prijatie Spasiteľa do svojho vlastného života. Symbolické vykročenie na cestu za novonarodeným Božím dieťaťom.

Ingimage

 

Pekne od začiatku

Advent sa v kresťanskej liturgii objavuje už v 5. storočí a v rôznych cirkvách trval rôzne od 4 do 6 týždňov. Koncom 6. storočia pápež Gregor I. ustanovil 4 adventné nedele.

Bol spojený s pôstom 3 dni v týždni, neskôr sa pôst zredukoval na stredu, piatok a sobotu po 3. adventnej nedeli. Takisto bol vydaný zákaz zábav a svadieb na synode v Aachene v roku 922.

Prípravné obdobie pred Narodením Pána v pravoslávnej cirkvi trvá 40 dní. Má presné ohraničenie, začína sa 15. novembra a končí sa deň pred Narodením, teda 24. decembra. Pôst pred Narodením Pána sa nazýva Filipovka, keďže sa začína deň po sviatku apoštola Filipa. 

Pred svitaním

Pre kresťanov je tento čas spojený s pokáním, snahou o nápravu vlastného života, odpúšťaním, zmierením sa s inými, taktiež so spoveďami, pristupovaním k prijímaniu a intenzívnou modlitbou.

V kostoloch sa počas celého adventu konajú ranné omše či bohoslužby, nazývané roráty. Tie sa vždy konali ešte pred brieždením, pripomínajúc tak, že pred narodením Krista ľudstvo kráčalo v tmách. Tú tmu však postupne presvecovalo svetlo svitajúce slnka.

Roráty sú tiež nábožné piesne, ktoré sa počas adventu spievajú. Zostavené sú podľa biblických, prevažne prorockých textov. Jednou z nich je známa Rosu dajte nebesá - Rorate coeli desuper.

V mnohých chrámoch sa v dnešnej dobe zvyknú konať adventné koncerty, niektoré spojené s benefíciou. Aj takto je možné na chvíľu sa zastaviť, v pokoji sa zamyslieť, vychutnať si krásnu hudbu a pomôcť dobrej veci.

Ingimage

 

Adventný veniec

V dnešnej dobe neodmysliteľný symbol predvianočného obdobia. U nás však nemá dlhú tradíciu, začal sa tu objavovať začiatkom 20. storočia a jeho pôvod môžeme nájsť ešte o sto rokov skôr v protestantskom Nemecku.

Traduje sa, že ten prvý mal podobu dreveného kolesa od voza a na ňom bolo nastoknutých 23 sviečok – 19 malých červených a 4 veľké biele. Zostrojil ho mladý učiteľ a kňaz Johann Wichern, aby tak deťom v chudobnej hamburgskej škole priblížil prichádzajúce sviatky, ktorých sa už nevedeli dočkať.

Každý deň predvianočného pôstu tak zapálil jednu sviečku, vo všedný deň tú malú, v nedeľu veľkú bielu. Tak, ako sa dní do Vianoc krátilo, tak svetla na adventom kolese pribúdalo. 

Z jedálne malej školy sa zvyk pripravovať adventný veniec postupne rozšíril po celom Nemecku, neskôr do ostatných krajín Európy aj do Ameriky. Dnes má typickú podobu ozdobeného čečinového venčeka a 4 sviečky znázorňujú 4 adventné nedele. Vídame ho v kostoloch, je súčasťou aj iných verejných priestorov, zdobí naše domácnosti.

Ingimage

 

Štyri sviečky

A sú to práve tie 4 sviečky na adventnom venci, cez ktoré môžeme vnímať blížiace sa Vianoce. Nech je už počasie vonku akékoľvek. Nech sú obchody hocako prepchaté lákavým darčekovým tovarom.

Nech čo všetko ešte treba postíhať v práci, či vyupratovať dom a naplniť špajzu voňavým pečivom. Nech si aj napriek tomu všetkému vieme sadnúť k tej jednej, dvom, trom či štyrom horiacim sviečkam.

Nech ich pribúdajúce svetlo zaháňa tmu okolo nás a v nás. Nech pri tom svetle nachádzame pokoj a nádej. Nech je pre nás advent novým začiatkom.  

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?