KariéraKariéra

Výhody a nástrahy sprostredkoveteľskej/ poradenskej práce

 Bc. Michaela Beňová, personalista   20.05.2009   1

V časoch finančnej krízy sú ľudia vo všetkom opatrnejší a najmä po finančnej stránke míňame obozretnejšie ako predtým. Preto pre mnohé mamičky na materskej, ale nie len pre ne, je každá koruna k dobru.  

Jednou z možností ako si vylepšiť rozpočet je sprostredkovateľská práca. Často sú to kozmetické firmy, poisťovacie a finančné spoločnosti, či predaj šperkov. U niektorých je potrebná živnosť, u iných nie. Všetky sa zaoberajú priamym predajom výrobkov, či služieb, kde osoba priamo oslovuje potencionálnych zákazníkov.

Väčšina ľudí začína so získavaním klientov vo svojom najbližšom okolí, a tak si v tom lepšom prípade vie zohnať ďalšie kontakty.

No práca začína byť náročná najmä potom, ako zdroje zo svojho okolia vyčerpáte, a to je častokrát moment, kedy poniektorý volia koniec tejto činnosti. Tento typ práce s priamym kontaktom je preto vhodný najmä pre šikovných extrovertov s presviedčacími schopnosťami. V každom prípade si treba dať pozor na kvalitu a dôveryhodnosť produktu, či samotnej firmy.

Dve stránky tejto práce

Aj tento druh pracovného pomeru má dve stránky. Vo väčšine z týchto činností platí jednoduchá priama úmera – čím viac predáte, tým viac zarobíte. Medzi výhody patrí voľnosť a flexibilný pracovný čas. Pozitívom je tiež ponuka úvodného zaškolenia u niektorých firiem, čo môže prísť vhod, najmä ak nemáte skúsenosti v obore. No niekedy si ich hradí samotný záujemca o prácu. Otázne však ostáva, či produkt je „predateľný“, pretože zlé skúsenosti klientov a teda reputácia sa medzi ľuďmi šíri rýchlo.  

Práca prostredníctvom internetu

Ďalšou skupinou sprostredkovateľskej práce je práca prostredníctvom internetu. Takýchto ponúk dnes nájdete naozaj neúrekom. Sľubujú závratné zárobky a podmienky znejú až podozrivo výhodne. Inzeráty často ani nenaznačia o akú prácu, či pracovnú pozíciu ide. Poniektoré z firiem žiadajú aj vstupný poplatok. V takýchto prípadoch už treba byť naozaj podozrievaví a radšej sa im vyhnúť.

Skôr, ako sa rozhodnete investovať svoje zdroje

Odhliadnuc od všetkých kladov a záporov, ešte predtým ako sa rozhodnete do niečoho investovať svoje zdroje /už či finančné, alebo čas a energiu/, zvážte si, či Vás daná práca bude aspoň z časti napĺňať a rozvíjať, alebo naopak, charakter práce môže byť v niektorých prípadoch čisto bezduchá manuálna činnosť (napr. skladanie pier).

V každom prípade pri rozhodovaní sa, či sa Vám oplatí začať danú sprostredkovateľskú/ poradenskú činnosť, treba byť obozretný, aby neprišlo k sklamaniu, alebo oklamaniu. Predstavte si najskôr, či by ste Vy sama bola zákazníčkou, alebo si spravte vo svojom okolí prieskum, či by daný produkt, alebo služba mala záujemcov. Svojmu „zamestnávateľovi“ potom dobre načúvajte a v prípade pochybností si napríklad môžete vypýtať referencie /niekto kto pre firmu pracuje Vám povie o svojich skúsenostiach s prácou/, alebo si nájdite čo možno najviac konkrétnych informácií na internete.

Takisto sa radšej nechajte presvedčiť reálnymi výsledkami firmy, ako planými sľubmi.

 

Autorka: Bc. Michaela Beňová

pôsobila niekoľko rokov v personálnej oblasti

CVProfík.sk „Tvorba profesionálnych životopisov“ 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Jana B. napísané 08.10.2009 14:32

Sama som skusala, sice uz dost davno na materskej dovolenke, takuto pracu - predaj kozmetiky. Pomohlo mi to pri kontakte s novymi ludmi, nebola som len doma a aj financny zisk tam bol, ak na nic ine, tak na kozmetiku pre seba v akcii a za nakupne ceny, cim som usetrila aj na darcekoch pre blizkych. Treba sa pozriet hlavne na to, aky tovar, ci sluzbu mate predat. Ak je to spotrebny tovar a budete mat spokojnych zakaznikov, mozete sa k nim vratit opakovane a oni vas dalej doporucia. Predajca na sebe musi pracovat, ucit sa zucastnovat sa nie len tych skoleni, co ma firma zdarma. Praca by ho mala bavit, tazko preda kozmetiku mamicka, ktora ju sama takmer nepouziva.

Mne tato skusenost s predajom pomohla, ked som si po materskej dovolenke hladala prve zamestnanie. Pracovala som ako poistny poradca, ale priamo v poistovni. Viem kolko mojich znamych malo problem, ked podpisali poistku s niekym, co si tymto poradenstvom privyrabal. Zial je to pravda, poistku alebo akekolvek financne sluzby od takehoto predajcu nedoporucujem. Su to vazne financne a dlhodobe zavazky. Radsej zajdite za odbornikmi do bank alebo poistovni. To iste plati o podpisovani "vyhodnych zmluv" priamo na ulici od mobilnych operatorov. To bola druha oblast, v ktorej som dlhodobo posobila, preto doporucujem opat radsej osobne alebo si informacie nechat ulezat v hlave, ci si ich overit na bezplatnych zakaznickych linkach.Pre mamicky na materskej, ak chcu profesne rast, je moja rada taka, aby cas investovali do cudzich jazykov, tie budu potrebovat 100%.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.