ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
KariéraKariéra

Keď nemusíte na pohovore odpovedať

 Katarína Poláčková   31.10.2012   4

Pracovný pohovor veľa napovie zamestnávateľovi o potenciálnom adeptovi o prácu. No podobne aj uchádzačovi odhalí čo to o kultúre v danej firme. Niektoré otázky by mali byť pre zamestnávateľa tabu. Podľa Zákonníka práce by sa vás na pohovore nemali pýtať na veci, ktoré nesúvisia priamo s vykonávaním budúcej práce, uzavretím zmluvy či vzdelaním. Poďme sa pozrieť, na ktoré otázky nemusíte na pohovore odpovedať.

Ste vydatá/ženatý? Plánujete založenie rodiny? Koľko máte detí?

Medzi otázky, ktoré sú považované za diskriminačné patria tie, ktoré sa týkajú rodinného stavu, rodičovstva či veku. Ak zamestnávateľ požaduje odpovede ohľadom vášho súkromia, tak porušuje zákon.  V skutočnosti však možno chce personalista len vedieť, či budete ochotní sa pre prácu presťahovať do iného mesta, či budete môcť cestovať alebo pracovať nadčas. Nezvolil však vhodnú formu otázky.

Ako ste na tom zdravotne? Koľko vážite? Koľko meriate?

Diskriminačnými sú aj otázky ohľadom vášho zdravotného stavu. Zamestnávateľ totiž nemá právo rozhodovať o tom, či ste alebo nie ste spôsobilý na výkon práce. Na to slúži papier od lekára. Personalista možno len zisťuje, či zvládnete fyzicky náročnú prácu, napríklad dvíhanie balíkov nad 10 kilogramov....

„Súhlasím s tým, že personalista by nemal klásť priame otázky ohľadom rodinného stavu, zdravia, náboženstva, či politiky. Ak je vzhľadom na pozíciu potrebné zistiť diskrétne fakty, mal by zvoliť nepriamu formu -  spýtať sa na názor, skúsenosť, ochotu, predstavu do budúcna. .. Napríklad pri jednoduchej otázke, čomu sa venujete vo svojom voľnom čase, niekedy kandidáti povedia informáciu zo súkromia. Nie je to však potrebné, otázky by mali súvisieť iba s prácou a ak si myslíte, že niektoré z nich sú príliš osobné, nemusíte na ne odpovedať. Pokojne sa môžete aj vy opýtať, ako súvisia s ponúkanou prácou. Odporúčam správať sa – i napriek „nepríjemnej otázke“ od zamestnávateľa slušne a korektne. Ak však personalista dobre predostrie pracovné podmienky a požiadavky, kandidát by mal sám zodpovedne prehodnotiť, či by prácu zvládol z dlhodobého hľadiska, aj keď sa ho nikto nepýtal na jeho zdravie, počet detí a podobne. Pracovný pohovor by mal byť otvorenou a férovou komunikáciou z obidvoch strán,“ konštatuje Katarína Maťovčíková zo spoločnosti Adecco.

Ďalšie diskriminačné otázky:

  • Ste občanom SR?
  • Máte zvláštny prízvuk, odkiaľ pochádzate?
  • Boli ste niekedy trestne stíhaný?
  • Veríte v Boha?
  • Aké máte vierovyznanie?
  • Angažujete sa v politike? Ste členom nejakej politickej strany?
  • Fajčíte?
  • Ste tehotná?
  • Aká je vaša sexuálna orientácia?

Ako reagovať?

Ak sa na pohovore stretnete s takýmito otázkami, môžete na ne reagovať rôznymi spôsobmi.

Odpoviete. Ak vám osobné otázky neprekážajú, môžete na ne odpovedať. Musíte sa však pripraviť aj na to, že odpoveď vám prípadne zmarí možnosť postúpiť do ďalšieho kola konania. Zodpovedaním otázky signalizujete zamestnávateľovi, že mu dôverujete.

Odmietnete odpovedať. Ak je pre vás otázka nepríjemná, nemusíte odpovedať. Môžete sa však spýtať, ako táto téma súvisí s budúcou prácou.

Odpoviete nepriamo. Nepriamou odpoveďou môžete u personalistu vyvrátiť pochybnosti o tom, že by ste sa nehodili na danú pozíciu. Uistite ho v tom, že jeho obavy ohľadom danej oblasti sú neopodstatnené. Napríklad môžete poznamenať, že nemiešate svoj osobný život s pracovným, ak sa vás opýta napríklad na rodinný stav.

Ak máte však pocit, že s vami potenciálny zamestnávateľ zaobchádzal nekorektne a diskriminačne, môžete sa obrátiť na príslušný krajský inšpektorát práce. Ten podnet preverí a ak uzná, že došlo k pochybeniu, zamestnávateľovi má právo uložiť pokutu. Brániť sa môžete aj žalobou na súde. Musíte mať však dostatočné dôkazy, ideálne písomné. Predídete tak situácii, keď vaše slovo bude stáť len proti slovu zamestnávateľa.            

Napokon je možné vyriešiť problém diskriminácie priamo počas pohovoru a upozorniť zamestnávateľa, že sa k vám správa nedôstojne. Na druhej strane je však dobre si zvážiť, či vlastne chcete pre takéhoto zamestnávateľa pracovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
stastnablcha napísané 11.04.2016 12:22

Váš komentár

šikovny personalista si najde cestu ako sa sytat aj taketo veci. alebo naozaj opise situaciu tak ako je- dvíhanie bremien, práca počas sviatkov (aj cirkevných) časté cesty a nadčasy) a pri tom sa dá nenásilnou formou zabŕdnuť aj do týchto sfér.. ako sa píse v článku - spýtat sa na prízvuk - mi nepríde diskrminačné, práve naopak, takéto otázky zvyčajne zvyknú uvoľniť napatie. a ked by mala niekomu prekážať napríklad národnosť, radšej vediet také uz na pohovore, aby sa nestalo ze v práci by mal byt zamestnanec šikanovaný.

 

babu83 ak si tehotná, nemusíš to nikomu vešať na nos ani ked sa ta to spýta, ale predpoklad je ze v skúšobnej dobe to bude vidiet a potom sa s tebou ukončí pracovný pomer bez udania dovodu a je to... neoplatí sa nic zatajovat..

babu83 napísané 03.11.2012 07:55

A co v pripade ze som tehotna a chcem si najst pracu musim to oznamit zamesnavatelovi? :( samozrejme ak by sa priamo pytal nic ine mi neostava, ale ak nie je to zo zakona nutne? ma niekto skusenosti prosim? Rolleyes

Janielik napísané 02.11.2012 13:19

Ja som bola 3 dni dozadu na pohovore na asistentku - samé ženy, kde sa nás slizký štyridsiatnik, ktorému išlo každé oko inde, priamo pýtal koľko máme detí, či plánujeme ďalšie, či máme zdravotné problémy, pretože on nemieni zamestnávať ženské, ktoré sú choré, alebo majú v pláne CHŔLIŤ POTOMKOV!!!

Kusla som si do jazyka, aby som mu nepovedala, že porušuje zákon, no ak sa mi to stane niekedy v budúcnosti, tak si bez hanby, no slušne poviem svoje, a so všetkou hrdosťou odídem z pohovoru. Pretože zamestnávateľ, ktorý je drzý a arogantný už na pohovore, iný nebude, keď mi bude šéfovať.

A rozhodne sa nenechám od nikoho "trestať" za to, že mám rodinu, alebo chrípku...

lenka napísané 31.10.2012 08:54

uplne prve otazky, ktore som ja dostavala boli prave o tom, kolko mam deti, ci su casto chore a ci nie som tehotna, alebo neplanujem rozsirovat rodinu.. Confused Niektori zamestnavatelia sa proste ani nesnazia skryt to, ze zeny-matky oni nechcu.. A staznost? Bez dokazov vam nikto neuveri. Ja som dokonca dostala raz aj taku odpoved, ze pracu od 8.00 do 16.00 pre mna nema, ale po 19-tej by sa nieco naslo.. Slizky uchylny dement to bol.. Manzel ma vtedy cakal pred budovou tej firmy a ked som mu povedala, aku "ponuku" som dostala, skoro isiel tomu cloveku rozbit drzku..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.