KariéraBiznis po deťoch

Sebarealizácia na materskej. Mýtus alebo fakt?

 Adela Jasenovcová   19.04.2018   0

Úspešne zvládnutý ďalší deň. Nakúpené, opraté, večera navarená, deti zaparkované v posteliach. A teraz čo? Môže ísť žena spokojne spať s pocitom dobre odvedenej práce, keď zo všetkých strán na ňu vykúka dokonalá verzia matky superhrdinky?

Je lepšie reklamu vypnúť a tváriť sa netýkavo alebo radšej zabojovať o titul v súťaži mama roka?

Foto_Erika Matwij

 

Priority sú alfa omega

Akokoľvek kruto to znie, dnešná žena nemá veľmi na výber. Valcujú ju výčitky, ak nie je perfektná. Pod kožu sa jej dostávajú informácie o tom, čo všetko by mala dosiahnuť, aby sa aspoň za mak vyrovnala ostatným. V boji za víťazstvom sa však často potkne o vlastný vyplazený jazyk, pretože beží ako o život, aby všetko stihla.

Sama počúva vlastného kritika v hlave, ktorý ju bezohľadne ženie vpred. Často stojí pred otázkou, či je dosť dobrá pre svoju rodinu a či má zároveň viac prispievať do finančného rozpočtu. Sebarealizáciu odsúva nabok, hoci práve tá by ju mohla časom posunúť v kariére ako aj v seba hodnotiacom rebríčku.

Ovšem robiť, čo ju baví, je ťažšie, než sa na prvý pohľad zdá.

Deň má len 24 hodín a nedá sa v ňom stihnúť všetko na 100%. Práve preto je dobré si určiť priority, ktorými sa rodina riadi. Chcete mať stále v dome maximálne čisto, denne navarené zdravé menu a upratané ako na Vianoce? Potom však nemôžete od seba očakávať, že rozbehnete biznis, prípadne sa konečne naučíte po francúzsky alebo získate dobre platenú prácu.

Skrátka – občas sa treba zmieriť s tým, že dokonalosť neexistuje a možno kopa neožehlenej bielizne pôjde na úkor sebarealizácie mamy, ktorá svojou spokojnosťou môže do rodiny vniesť omnoho viac harmónie a pohody ako sterilne vyleštená podlaha, z ktorej sa pokojne môžete ponúknuť ako inak teplou večerou.

Návrat do reality

„Ísť po materskej, po troch rokoch tzv. izolácie, naspäť do práce je pre ženy často stres. Pochybujú, či ešte budú vedieť, čo robili, či zapadnú do tímu. O tom, prečo manažéri menej dôverujú ženám po materskej a čo s tým,“ hovorí Erika Matwij, majiteľka poradenskej spoločnosti Human Inside, ktorej rady a odpovede na mnohé otázky nájdete v inšpiratívnej knihe iMAMA.

Majiteľka spoločnosti Human Inside venujúca sa procesom, ktoré súvisia s ľudskými zdrojmi. Ako konzultantka a špecialistka na ľudské zdroje učí manažérov, ako vyburcovať zamestnancov k výkonom, správne ich motivovať, ako sa k nim správať. Jej cieľom je pomôcť vytvoriť také prostredie v práci, aby sa ľudia do zamestnania tešili a cielene sa podieľali na fungovaní podniku a dosahovaní tých najlepších výsledkov. Má skúsenosti aj z korporácií, no špecializuje sa na rodinné firmy.

Počas materskej dovolenky si ženy často vymyslia projekt, ktorému sa venujú popri dieťati. Má to mnohé benefity. Jednak ich to udržiava stále v kontakte s okolitým svetom, kvalitne pri svojej činnosti zrelaxujú, odbúrajú stres, prinesú finančnú odmenu a zvýšia si sebavedomie.

„Všetko je to o tom, ako si žena dokáže zadeliť priority a čas. Ak by jej pracovné aktivity, samozrejme, pokiaľ ju k tomu životná situácia nedonútila, mali byť na úkor času stráveného s deťmi, radím jej odložiť ich na neskôr. Ja sama som rozbehla vlastný biznis až vtedy, keď malo moje druhé dieťa viac ako dva roky.

Som pyšná na to, že som sa venovala výlučne deťom, ten čas dodnes hodnotím ako nenahraditeľný a nezabudnuteľný a nik na svete mi ho už nevezme. Je potrebné dať si pozor na to, aby sa žena neocitla v doslova v začarovanom kruhu práce a povinností. Nie je to jednoduché. Zrazu neviete, do ktorej oblasti venovať viac energie. Dieťatko vám zaspí, vy pracujete, ráno ste ale nevyspatá, cítite deficit spánku, na mnohé podnety reagujete nervóznejšie, odskáče si to dieťa.

To je ten bludný kruh, ktorý spojenie práce a materských povinností robí „nebezpečným“. Dieťa totiž vníma, ak je s ním matka iba fyzicky, no nie psychicky. Dieťa toho cíti viac, než si dokážeme predstaviť. Byť matkou – rodičom je požehnaním.

Dieťa je dar, nie hendikep! Deti nás mnoho naučia a učia nás veľa aj o sebe. Želám všetkým mamám, aby boli na svoju rolu matky pyšné, a s týmto vedomím vkročili aj do svojho pracovného života,“ dodáva Erika Matwij.

 

 

Aj príbeh Eriky Matwij  nájdete v knihe iMAMA. Motivačnej knihe s reálnymi príbehmi Sloveniek, ktoré dokázali skĺbiť prácu, materstvo a osobný život.

 

Projekt iMAMA je partnerským projektom vydavateľstva FITnamotávka v spolupráci s portálmi CVIČTE.SK a Rodinka.sk.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.