KariéraBiznis po deťoch

Sebarealizácia na materskej. Mýtus alebo fakt?

 Adela Jasenovcová   19.04.2018   0

Úspešne zvládnutý ďalší deň. Nakúpené, opraté, večera navarená, deti zaparkované v posteliach. A teraz čo? Môže ísť žena spokojne spať s pocitom dobre odvedenej práce, keď zo všetkých strán na ňu vykúka dokonalá verzia matky superhrdinky?

Je lepšie reklamu vypnúť a tváriť sa netýkavo alebo radšej zabojovať o titul v súťaži mama roka?

Foto_Erika Matwij

 

Priority sú alfa omega

Akokoľvek kruto to znie, dnešná žena nemá veľmi na výber. Valcujú ju výčitky, ak nie je perfektná. Pod kožu sa jej dostávajú informácie o tom, čo všetko by mala dosiahnuť, aby sa aspoň za mak vyrovnala ostatným. V boji za víťazstvom sa však často potkne o vlastný vyplazený jazyk, pretože beží ako o život, aby všetko stihla.

Sama počúva vlastného kritika v hlave, ktorý ju bezohľadne ženie vpred. Často stojí pred otázkou, či je dosť dobrá pre svoju rodinu a či má zároveň viac prispievať do finančného rozpočtu. Sebarealizáciu odsúva nabok, hoci práve tá by ju mohla časom posunúť v kariére ako aj v seba hodnotiacom rebríčku.

Ovšem robiť, čo ju baví, je ťažšie, než sa na prvý pohľad zdá.

Deň má len 24 hodín a nedá sa v ňom stihnúť všetko na 100%. Práve preto je dobré si určiť priority, ktorými sa rodina riadi. Chcete mať stále v dome maximálne čisto, denne navarené zdravé menu a upratané ako na Vianoce? Potom však nemôžete od seba očakávať, že rozbehnete biznis, prípadne sa konečne naučíte po francúzsky alebo získate dobre platenú prácu.

Skrátka – občas sa treba zmieriť s tým, že dokonalosť neexistuje a možno kopa neožehlenej bielizne pôjde na úkor sebarealizácie mamy, ktorá svojou spokojnosťou môže do rodiny vniesť omnoho viac harmónie a pohody ako sterilne vyleštená podlaha, z ktorej sa pokojne môžete ponúknuť ako inak teplou večerou.

Návrat do reality

„Ísť po materskej, po troch rokoch tzv. izolácie, naspäť do práce je pre ženy často stres. Pochybujú, či ešte budú vedieť, čo robili, či zapadnú do tímu. O tom, prečo manažéri menej dôverujú ženám po materskej a čo s tým,“ hovorí Erika Matwij, majiteľka poradenskej spoločnosti Human Inside, ktorej rady a odpovede na mnohé otázky nájdete v inšpiratívnej knihe iMAMA.

Majiteľka spoločnosti Human Inside venujúca sa procesom, ktoré súvisia s ľudskými zdrojmi. Ako konzultantka a špecialistka na ľudské zdroje učí manažérov, ako vyburcovať zamestnancov k výkonom, správne ich motivovať, ako sa k nim správať. Jej cieľom je pomôcť vytvoriť také prostredie v práci, aby sa ľudia do zamestnania tešili a cielene sa podieľali na fungovaní podniku a dosahovaní tých najlepších výsledkov. Má skúsenosti aj z korporácií, no špecializuje sa na rodinné firmy.

Počas materskej dovolenky si ženy často vymyslia projekt, ktorému sa venujú popri dieťati. Má to mnohé benefity. Jednak ich to udržiava stále v kontakte s okolitým svetom, kvalitne pri svojej činnosti zrelaxujú, odbúrajú stres, prinesú finančnú odmenu a zvýšia si sebavedomie.

„Všetko je to o tom, ako si žena dokáže zadeliť priority a čas. Ak by jej pracovné aktivity, samozrejme, pokiaľ ju k tomu životná situácia nedonútila, mali byť na úkor času stráveného s deťmi, radím jej odložiť ich na neskôr. Ja sama som rozbehla vlastný biznis až vtedy, keď malo moje druhé dieťa viac ako dva roky.

Som pyšná na to, že som sa venovala výlučne deťom, ten čas dodnes hodnotím ako nenahraditeľný a nezabudnuteľný a nik na svete mi ho už nevezme. Je potrebné dať si pozor na to, aby sa žena neocitla v doslova v začarovanom kruhu práce a povinností. Nie je to jednoduché. Zrazu neviete, do ktorej oblasti venovať viac energie. Dieťatko vám zaspí, vy pracujete, ráno ste ale nevyspatá, cítite deficit spánku, na mnohé podnety reagujete nervóznejšie, odskáče si to dieťa.

To je ten bludný kruh, ktorý spojenie práce a materských povinností robí „nebezpečným“. Dieťa totiž vníma, ak je s ním matka iba fyzicky, no nie psychicky. Dieťa toho cíti viac, než si dokážeme predstaviť. Byť matkou – rodičom je požehnaním.

Dieťa je dar, nie hendikep! Deti nás mnoho naučia a učia nás veľa aj o sebe. Želám všetkým mamám, aby boli na svoju rolu matky pyšné, a s týmto vedomím vkročili aj do svojho pracovného života,“ dodáva Erika Matwij.

 

 

Aj príbeh Eriky Matwij  nájdete v knihe iMAMA. Motivačnej knihe s reálnymi príbehmi Sloveniek, ktoré dokázali skĺbiť prácu, materstvo a osobný život.

 

Projekt iMAMA je partnerským projektom vydavateľstva FITnamotávka v spolupráci s portálmi CVIČTE.SK a Rodinka.sk.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.