KariéraBiznis po deťoch

Sebarealizácia na materskej. Mýtus alebo fakt?

 Adela Jasenovcová   19.04.2018   0

Úspešne zvládnutý ďalší deň. Nakúpené, opraté, večera navarená, deti zaparkované v posteliach. A teraz čo? Môže ísť žena spokojne spať s pocitom dobre odvedenej práce, keď zo všetkých strán na ňu vykúka dokonalá verzia matky superhrdinky?

Je lepšie reklamu vypnúť a tváriť sa netýkavo alebo radšej zabojovať o titul v súťaži mama roka?

Foto_Erika Matwij

 

Priority sú alfa omega

Akokoľvek kruto to znie, dnešná žena nemá veľmi na výber. Valcujú ju výčitky, ak nie je perfektná. Pod kožu sa jej dostávajú informácie o tom, čo všetko by mala dosiahnuť, aby sa aspoň za mak vyrovnala ostatným. V boji za víťazstvom sa však často potkne o vlastný vyplazený jazyk, pretože beží ako o život, aby všetko stihla.

Sama počúva vlastného kritika v hlave, ktorý ju bezohľadne ženie vpred. Často stojí pred otázkou, či je dosť dobrá pre svoju rodinu a či má zároveň viac prispievať do finančného rozpočtu. Sebarealizáciu odsúva nabok, hoci práve tá by ju mohla časom posunúť v kariére ako aj v seba hodnotiacom rebríčku.

Ovšem robiť, čo ju baví, je ťažšie, než sa na prvý pohľad zdá.

Deň má len 24 hodín a nedá sa v ňom stihnúť všetko na 100%. Práve preto je dobré si určiť priority, ktorými sa rodina riadi. Chcete mať stále v dome maximálne čisto, denne navarené zdravé menu a upratané ako na Vianoce? Potom však nemôžete od seba očakávať, že rozbehnete biznis, prípadne sa konečne naučíte po francúzsky alebo získate dobre platenú prácu.

Skrátka – občas sa treba zmieriť s tým, že dokonalosť neexistuje a možno kopa neožehlenej bielizne pôjde na úkor sebarealizácie mamy, ktorá svojou spokojnosťou môže do rodiny vniesť omnoho viac harmónie a pohody ako sterilne vyleštená podlaha, z ktorej sa pokojne môžete ponúknuť ako inak teplou večerou.

Návrat do reality

„Ísť po materskej, po troch rokoch tzv. izolácie, naspäť do práce je pre ženy často stres. Pochybujú, či ešte budú vedieť, čo robili, či zapadnú do tímu. O tom, prečo manažéri menej dôverujú ženám po materskej a čo s tým,“ hovorí Erika Matwij, majiteľka poradenskej spoločnosti Human Inside, ktorej rady a odpovede na mnohé otázky nájdete v inšpiratívnej knihe iMAMA.

Majiteľka spoločnosti Human Inside venujúca sa procesom, ktoré súvisia s ľudskými zdrojmi. Ako konzultantka a špecialistka na ľudské zdroje učí manažérov, ako vyburcovať zamestnancov k výkonom, správne ich motivovať, ako sa k nim správať. Jej cieľom je pomôcť vytvoriť také prostredie v práci, aby sa ľudia do zamestnania tešili a cielene sa podieľali na fungovaní podniku a dosahovaní tých najlepších výsledkov. Má skúsenosti aj z korporácií, no špecializuje sa na rodinné firmy.

Počas materskej dovolenky si ženy často vymyslia projekt, ktorému sa venujú popri dieťati. Má to mnohé benefity. Jednak ich to udržiava stále v kontakte s okolitým svetom, kvalitne pri svojej činnosti zrelaxujú, odbúrajú stres, prinesú finančnú odmenu a zvýšia si sebavedomie.

„Všetko je to o tom, ako si žena dokáže zadeliť priority a čas. Ak by jej pracovné aktivity, samozrejme, pokiaľ ju k tomu životná situácia nedonútila, mali byť na úkor času stráveného s deťmi, radím jej odložiť ich na neskôr. Ja sama som rozbehla vlastný biznis až vtedy, keď malo moje druhé dieťa viac ako dva roky.

Som pyšná na to, že som sa venovala výlučne deťom, ten čas dodnes hodnotím ako nenahraditeľný a nezabudnuteľný a nik na svete mi ho už nevezme. Je potrebné dať si pozor na to, aby sa žena neocitla v doslova v začarovanom kruhu práce a povinností. Nie je to jednoduché. Zrazu neviete, do ktorej oblasti venovať viac energie. Dieťatko vám zaspí, vy pracujete, ráno ste ale nevyspatá, cítite deficit spánku, na mnohé podnety reagujete nervóznejšie, odskáče si to dieťa.

To je ten bludný kruh, ktorý spojenie práce a materských povinností robí „nebezpečným“. Dieťa totiž vníma, ak je s ním matka iba fyzicky, no nie psychicky. Dieťa toho cíti viac, než si dokážeme predstaviť. Byť matkou – rodičom je požehnaním.

Dieťa je dar, nie hendikep! Deti nás mnoho naučia a učia nás veľa aj o sebe. Želám všetkým mamám, aby boli na svoju rolu matky pyšné, a s týmto vedomím vkročili aj do svojho pracovného života,“ dodáva Erika Matwij.

 

 

Aj príbeh Eriky Matwij  nájdete v knihe iMAMA. Motivačnej knihe s reálnymi príbehmi Sloveniek, ktoré dokázali skĺbiť prácu, materstvo a osobný život.

 

Projekt iMAMA je partnerským projektom vydavateľstva FITnamotávka v spolupráci s portálmi CVIČTE.SK a Rodinka.sk.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.