DomaDoma

Uvažujete nad kúpou sušičky?

 redakcia   03.02.2017   0

Nekonečné kopy prádla, kolotoč prania, žehlenia a ukladanie do skríň...Plno malých pidi ponožtičiek, nohavičiek, tričiek....

Sušiak na prádlo má aj u vás svoje pevné miesto v byte a stále je plný mokrých či suchých vecí. Sizyfovská práca, ktorá nikdy nekončí...

Foto: Ingimage.com

 

Sušička bielizne je kamarátkou v každej rodine. Naozaj. Šetrí čas aj miesto v byte. Vďaka nej sa zbavíte večne prítomného sušiaku na bielizeň.

Nebudete sa musieť obzerať na počasie vonku, ak bielizeň sušíte napríklad na balkóne.

V prípade, že máte doma alergikov, je voľba kúpy sušičky rovnako dobrým nápadom - nemusíte riešiť, koľko peľu a prachu vám na prádlo nasadá počas sušenia vonku.

„Sušičky bielizne šetria čas a sú k oblečeniu veľmi šetrné. Bielizeň nie je nutné po použití sušičky väčšinou ani žehliť, pretože sušička zabraňuje krčeniu oblečenia," hovorí Iva Pavlousková, tlačová hovorkyňa Datartu.

Pokrčeniu prádla sa dá vyhnúť aj tým, že sušičku nepreplníte.

 

Prádlo bez žmolkov, či chlpov

Neoceniteľnou výhodou je, že sa počas sušenia odstránia žmolky, chlpy a vlasy, ktoré inak často na vypranom prádle zostávajú.

Ak máte domáceho maznáčika, budete nadšení. Chlpy zvieraťa totiž pozbierate iba zo sitka a nie z oblečenia.

Bežná sušička na bielizeň vyzerá ako práčka. Bez bližšieho skúmania ich na prvý pohľad nerozoznáte. Teda pokiaľ ide o prístroje s predným plnením, čo je drvivá väčšina sušičiek.

Tých s horným je minimum a to z jednoduchého dôvodu - v menších bytoch nie je miesta nazvyš a sušička s práčkou by sa vedľa seba nevošli.

Práčka so sušičkou ako 2v1?

Ak nie je možné použiť z priestorových dôvodov ani túto variantu, existujú na trhu aj kombinované prístroje, teda práčky so sušičkou.

Majú väčšiu spotrebu vody a práčka má väčšiu kapacitu ako sušičky. Aby ste teda mali prádlo naozaj suché - musíte jednu "práčku", respektíve prádlo z jedného prania, rozdeliť na dve sušenia.

Foto: Ingimage.com

 

Akú sušičku vybrať?

Sušičky bielizne sa delia na ventilačné a kondenzačné. Ventilačné fungujú tak, že nasávaný vzduch ohrejú a preženú ho bielizňou. Vzduch sa nasýti parou a vyjde von zo sušičky.

Je to prevádzkovo úspornejšie riešenie, ale vyžaduje veľkú a hlavne odvetrávanú miestnosť. Pre väčšinu domácností je preto výhodnejšia sušička kondenzačná.

Horúca para, ktorá vzniká pri sušení, sa v kondenzačných sušičkách premieňa na vodu. Pre odpadovú vodu majú kondenzačné sušičky nádobu, do ktorej ju zachytávajú a ktorú je potom nutné raz za čas vyliať.

Sušička v pracovni? Prečo nie?!

Takýto typ susičky môžete postaviť kdekoľvek v domácnosti - počítajte jedine s tým, že v danom priestore bude pri pracovaní sušičky teplejšie a hlučnejšie. 

V prípade, že máte sušičku umiestnenú na práčke je možné skondenzovanú vodu odviesť priamo do odpadu a nestaráte sa o vylievanie vody.

Foto: Ingimage.com

 

Ekologický variant - tepelné čerpadlo

Kondenzačné sušičky sú síce energeticky náročnejšie, ale aj to má riešenie - v podobe kondenzačných sušičiek s tepelným čerpadlom.

Čerpadlo recykluje energiu zo zmien teploty vzduchu v sušičke. Vďaka tomu je možné ušetriť až polovicu elektrickej energie.

Pravdaže, ako za väčšinu ekologických riešení - aj za sušičku s tepelným čerpadlom si mierne priplatíte.

Sušičky celkovo sušia bielizeň veľmi šetrne, takže je nepokrčená, nevyblednutá a väčšinu nemusíte vôbec žehliť.

Nie je to sušička, ani žehlička - čo je to?

Existuje jeden typ sušičiek, ktorý je pre zaprisahaných odporcov žehlenia ešte lepším riešením.

Sú to parné kondenzačné sušičky, ktoré bielizeň našuchoria, prevoňajú a zbavia záhybov. Ideálny pomocník do domácností s alergikmi.

Pre najnáročnejších je potom na trhu k dispozícii parná sušička LG Styler, čo je vlastne skriňa, ktorá sa po vypraní o vaše odevy postará ako prémiová čistiareň. A môžete ju mať v šatni vedľa ďalších skríň.

Foto: Ingimage.com

 

Produktové tipy na sušičky s tepelnými čerpadlami:

AEG T8DEE48SC AbsoluteCare

Výkonná kondenzačná sušička s úspornou prevádzkou v triede A ++ využíva integrované tepelné čerpadlo. Veľká kapacita bubna, do ktorého sa vojde 8 kilogramov bielizne, zodpovedá kapacite bubnov moderných práčok.

Sušička AEG má moderný dizajn s veľkým displejom a jednoduchým ovládaním. Sušička má funkciu pre ochranu odevov proti pokrčeniu a spätný chod bubna uvoľní šaty a zabraňuje ich zamotaniu a pokrčeniu.

Cena: 599 €

SAMSUNG WD90K6400OW / ZO

Kombinovaný prístroj ponúka modernú výkonnú práčku a zároveň aj sušičku bielizne v energetickej triede A. Kapacita práčky je 9 kilogramov bielizne, sušička potom dokáže naraz usušiť 6 kilogramov odevov.

Kapacita kombinovaného prístroja je tak vhodná aj pre rodiny s deťmi. Ovládanie pomocou otočného ovládača a veľkého displeja je jednoduché a prehľadné. Špeciálne dvierka AddWash vám umožnia pridať bielizeň aj počas prania.

Cena: 687 €

LG RC8155AP3F

Luxusná sušička LG využíva hybridné sušenie, ktoré kombinuje energeticky úsporné tepelné čerpadlo s rýchlosťou sušenia vykurovacieho telesa. Sušička tak patrí do energetickej triedy A ++.

Sušička zabráni pokrčeniu bielizne vďaka bubnu, ktorý sa točí oboma smermi a dokáže ho aj osviežiť. Medzi nadštandardnú výbavu patrí špeciálny kôš na sušenie vlnených odevov alebo obuvi.

Cena: 779 €

BEKO DPY 8506 GXB1

Extrémne úsporná sušička Beko s tepelným čerpadlom sa pýši energetickým štítkom A +++, takže jej prevádzka je veľmi úsporná. Kapacita bubna 8 kilogramov stačí pre stredne veľkú rodinu. Sušička disponuje senzorom FlexySense, automatickým snímačom vlhkosti.

Stačí nastaviť požadovaný stupeň sušenia a po jeho dosiahnutí sa proces automaticky ukončí. Pre rýchle sušenie je tu expresný program, ktorý dokáže usušiť 2 kg bielizne za 35 minút.

Cena: 529 €

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.4 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?