DomaDoma

Tuje v záhradách vysychajú. Môže zato chrobák.

 RNDr. Jozef Habo   04.05.2019   0

Tiež je vám smutno, ako vidíte vysychať, hnednúť, alebo postupne odchádzať vaše tuje, ktoré vám možno už dlhé roky vytvárali  živý plot? 

Už dva roky nás trápi postupné vysychanie Thují occidentális „Smaragd“. Špecialista na záhrady RNDr. Jozef Habo nám objasnil príčinu aj možnosti boja s nepriateľom. 

 

Po roku bádania a konzultácií s rôznymi odborníkmi /ÚKSUP Bratislava, SAV Nitra, Biologické centrum Akademie věd v Českých Budějoviciach/ mám nasledovné zistenie:

Môže za to chrobák

V strednej Európe už pred 2 rokmi objavili chrobáka, ktorý napáda junipery a thuje. Jeho výskyt v minulosti bol vzácny, ale klimatické podmienky a obchod s okrasnými drevinami všetko zmenilo. Chrobák Lamprodila festiva je pomerne bežný v Taliansku, odtial sa vyváža  rastlinný materiál. Stačí keď samička nakladie do nejakého stromu, určeného na export vajíčka a potom už kamiony jej potomstvo rozvážajú po celej Európe.

Na Slovensku je zaznamenaný prvý výskyt v oblasti Čierna Voda, Vajnory. V súčasnosti je podľa mojich praktických skúseností  napadnutá oblasť východného Rakúska (Hainburg), severného Maďarska a na Slovensku od Záhoria, Bratislavu až po Hlohovec.

Chrobáka Lamprodila festiva spoznáme ľahko

Svojim zafarbením leský svetlozelený je veľmi nápadný, vyzerá akoby bol vytepaný z nejakého zeleného lesklého kovu. Je asi 1 cm veľký. Samička nakladie v období od cca 15.5. do 15.6. po spárení vajíčka do trhliniek na kôre. Z nich sa vyliahnu larvy, ktoré 2 roky požierajú stromy /thuje/ zvnútra. Potom sa zakuklia a z nich sa vyliahnu chrobáci a prežerú sa von.

Zostanú po nich len oválne otvory, tzv. výletové, ktorými sa dospelé jedince vykusávajú z dreva. Podľa nich spoznáme, že máme škodcu na záhrade, ale už je neskoro. Dreviny zhnednú a usychajú. Keď si prezrieme thuju na hrubších napadnutých konároch, nájdeme 2-3 mm veľké dierky do kôry. Chrobák viac napáda slnečnejšiu stranu drevín.

Ako proti nemu bojovať 

Keďže vývojové štádium je každé 2 roky, s najväčšou pravdepodobnosťou od cca 15.5. do 15.6. vychádzajú postupne von za účelom párenia a kladenia vajíčok. Doporučujem rozvešať na slnečnejšiu stranu Smaragdov žlté lepiace pásy, na ktoré by sa mal vychádzajúci chrobák chytiť. To nám signalizuje, že začína doba párenia, ale nevieme ich odchytiť všetkých. Vtedy doporučujem chemický postrek viacerými prípravkami v týždňových intervaloch (KARATE ZEON 5CS, ACTARA 25WG, VAZTAK 10SC, MOSPILAN 20SP). Treba pridať zmáčadlo. Účinnosť postrekov je zatiaľ nie celkom jasná, nie je známy ani dolet chrobáka zo susedných porastov. 

A čo hubovité choroby?

Veľa času sme venovali pri zisťovaní schnutia thují, či nejde o hubovité choroby. Laboratórnymi vyšetreniami sa zistilo, že ide len o sekundárne príznaky, ktoré nezapríčiňujú vysychanie, ale nachádzame ich v malom množstve na už napadnutých thujách.

Napadnuté Thuje treba spáliť

Doporučujem spáliť suché, resp. napadnuté Thuje. Mám obavy, že likvidácia cez kompostárne, nám môže škodcu rozšíriť. Aj keď, podľa vyjadrenia vedúceho kompostárne pri teplotách 90 stupňov C by mal chrobák zahynúť. Podľa pracovníkov ÚKSUP-u by sa napadnutý materiál mal likvidovať cez spaľovňu OLO, resp. na zbernom dvore v Petržalke, kde odpad končí v spaľovni.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 25 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
10.09.2021   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
babetko
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Prečo dnešné deti nevedia chytiť loptu?
14.09.2021   3
Polovička detí nevie, ako správne chytiť loptu. Loptu častokrát ani nemajú doma, ak ju majú, potom zahrabanú niekde v kúte.
detské choroby
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
Diéta pri zápche
10.09.2021   0
Je dobré ak má dieťa príklad v stravovacích návykoch rodiny, ktorá sa má dieťaťu prispôsobiť a ísť príkladom v doporučenej pestrosti stravy a správnej diéte.
zvery
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?
Ako čistiť psovi zúbky
10.08.2021   0
Prečo sa psom čistia zuby? Ako na to a ako mať zábavu zo zubnej kefky? Ako predchádzať u psov problémom s chrupom?