DomaDoma

Tuje v záhradách vysychajú. Môže zato chrobák.

 RNDr. Jozef Habo   04.05.2019   0

Tiež je vám smutno, ako vidíte vysychať, hnednúť, alebo postupne odchádzať vaše tuje, ktoré vám možno už dlhé roky vytvárali  živý plot? 

Už dva roky nás trápi postupné vysychanie Thují occidentális „Smaragd“. Špecialista na záhrady RNDr. Jozef Habo nám objasnil príčinu aj možnosti boja s nepriateľom. 

 

Po roku bádania a konzultácií s rôznymi odborníkmi /ÚKSUP Bratislava, SAV Nitra, Biologické centrum Akademie věd v Českých Budějoviciach/ mám nasledovné zistenie:

Môže za to chrobák

V strednej Európe už pred 2 rokmi objavili chrobáka, ktorý napáda junipery a thuje. Jeho výskyt v minulosti bol vzácny, ale klimatické podmienky a obchod s okrasnými drevinami všetko zmenilo. Chrobák Lamprodila festiva je pomerne bežný v Taliansku, odtial sa vyváža  rastlinný materiál. Stačí keď samička nakladie do nejakého stromu, určeného na export vajíčka a potom už kamiony jej potomstvo rozvážajú po celej Európe.

Na Slovensku je zaznamenaný prvý výskyt v oblasti Čierna Voda, Vajnory. V súčasnosti je podľa mojich praktických skúseností  napadnutá oblasť východného Rakúska (Hainburg), severného Maďarska a na Slovensku od Záhoria, Bratislavu až po Hlohovec.

Chrobáka Lamprodila festiva spoznáme ľahko

Svojim zafarbením leský svetlozelený je veľmi nápadný, vyzerá akoby bol vytepaný z nejakého zeleného lesklého kovu. Je asi 1 cm veľký. Samička nakladie v období od cca 15.5. do 15.6. po spárení vajíčka do trhliniek na kôre. Z nich sa vyliahnu larvy, ktoré 2 roky požierajú stromy /thuje/ zvnútra. Potom sa zakuklia a z nich sa vyliahnu chrobáci a prežerú sa von.

Zostanú po nich len oválne otvory, tzv. výletové, ktorými sa dospelé jedince vykusávajú z dreva. Podľa nich spoznáme, že máme škodcu na záhrade, ale už je neskoro. Dreviny zhnednú a usychajú. Keď si prezrieme thuju na hrubších napadnutých konároch, nájdeme 2-3 mm veľké dierky do kôry. Chrobák viac napáda slnečnejšiu stranu drevín.

Ako proti nemu bojovať 

Keďže vývojové štádium je každé 2 roky, s najväčšou pravdepodobnosťou od cca 15.5. do 15.6. vychádzajú postupne von za účelom párenia a kladenia vajíčok. Doporučujem rozvešať na slnečnejšiu stranu Smaragdov žlté lepiace pásy, na ktoré by sa mal vychádzajúci chrobák chytiť. To nám signalizuje, že začína doba párenia, ale nevieme ich odchytiť všetkých. Vtedy doporučujem chemický postrek viacerými prípravkami v týždňových intervaloch (KARATE ZEON 5CS, ACTARA 25WG, VAZTAK 10SC, MOSPILAN 20SP). Treba pridať zmáčadlo. Účinnosť postrekov je zatiaľ nie celkom jasná, nie je známy ani dolet chrobáka zo susedných porastov. 

A čo hubovité choroby?

Veľa času sme venovali pri zisťovaní schnutia thují, či nejde o hubovité choroby. Laboratórnymi vyšetreniami sa zistilo, že ide len o sekundárne príznaky, ktoré nezapríčiňujú vysychanie, ale nachádzame ich v malom množstve na už napadnutých thujách.

Napadnuté Thuje treba spáliť

Doporučujem spáliť suché, resp. napadnuté Thuje. Mám obavy, že likvidácia cez kompostárne, nám môže škodcu rozšíriť. Aj keď, podľa vyjadrenia vedúceho kompostárne pri teplotách 90 stupňov C by mal chrobák zahynúť. Podľa pracovníkov ÚKSUP-u by sa napadnutý materiál mal likvidovať cez spaľovňu OLO, resp. na zbernom dvore v Petržalke, kde odpad končí v spaľovni.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?