DomaDoma

Tuje v záhradách vysychajú. Môže zato chrobák.

 RNDr. Jozef Habo   04.05.2019   0

Tiež je vám smutno, ako vidíte vysychať, hnednúť, alebo postupne odchádzať vaše tuje, ktoré vám možno už dlhé roky vytvárali  živý plot? 

Už dva roky nás trápi postupné vysychanie Thují occidentális „Smaragd“. Špecialista na záhrady RNDr. Jozef Habo nám objasnil príčinu aj možnosti boja s nepriateľom. 

 

Po roku bádania a konzultácií s rôznymi odborníkmi /ÚKSUP Bratislava, SAV Nitra, Biologické centrum Akademie věd v Českých Budějoviciach/ mám nasledovné zistenie:

Môže za to chrobák

V strednej Európe už pred 2 rokmi objavili chrobáka, ktorý napáda junipery a thuje. Jeho výskyt v minulosti bol vzácny, ale klimatické podmienky a obchod s okrasnými drevinami všetko zmenilo. Chrobák Lamprodila festiva je pomerne bežný v Taliansku, odtial sa vyváža  rastlinný materiál. Stačí keď samička nakladie do nejakého stromu, určeného na export vajíčka a potom už kamiony jej potomstvo rozvážajú po celej Európe.

Na Slovensku je zaznamenaný prvý výskyt v oblasti Čierna Voda, Vajnory. V súčasnosti je podľa mojich praktických skúseností  napadnutá oblasť východného Rakúska (Hainburg), severného Maďarska a na Slovensku od Záhoria, Bratislavu až po Hlohovec.

Chrobáka Lamprodila festiva spoznáme ľahko

Svojim zafarbením leský svetlozelený je veľmi nápadný, vyzerá akoby bol vytepaný z nejakého zeleného lesklého kovu. Je asi 1 cm veľký. Samička nakladie v období od cca 15.5. do 15.6. po spárení vajíčka do trhliniek na kôre. Z nich sa vyliahnu larvy, ktoré 2 roky požierajú stromy /thuje/ zvnútra. Potom sa zakuklia a z nich sa vyliahnu chrobáci a prežerú sa von.

Zostanú po nich len oválne otvory, tzv. výletové, ktorými sa dospelé jedince vykusávajú z dreva. Podľa nich spoznáme, že máme škodcu na záhrade, ale už je neskoro. Dreviny zhnednú a usychajú. Keď si prezrieme thuju na hrubších napadnutých konároch, nájdeme 2-3 mm veľké dierky do kôry. Chrobák viac napáda slnečnejšiu stranu drevín.

Ako proti nemu bojovať 

Keďže vývojové štádium je každé 2 roky, s najväčšou pravdepodobnosťou od cca 15.5. do 15.6. vychádzajú postupne von za účelom párenia a kladenia vajíčok. Doporučujem rozvešať na slnečnejšiu stranu Smaragdov žlté lepiace pásy, na ktoré by sa mal vychádzajúci chrobák chytiť. To nám signalizuje, že začína doba párenia, ale nevieme ich odchytiť všetkých. Vtedy doporučujem chemický postrek viacerými prípravkami v týždňových intervaloch (KARATE ZEON 5CS, ACTARA 25WG, VAZTAK 10SC, MOSPILAN 20SP). Treba pridať zmáčadlo. Účinnosť postrekov je zatiaľ nie celkom jasná, nie je známy ani dolet chrobáka zo susedných porastov. 

A čo hubovité choroby?

Veľa času sme venovali pri zisťovaní schnutia thují, či nejde o hubovité choroby. Laboratórnymi vyšetreniami sa zistilo, že ide len o sekundárne príznaky, ktoré nezapríčiňujú vysychanie, ale nachádzame ich v malom množstve na už napadnutých thujách.

Napadnuté Thuje treba spáliť

Doporučujem spáliť suché, resp. napadnuté Thuje. Mám obavy, že likvidácia cez kompostárne, nám môže škodcu rozšíriť. Aj keď, podľa vyjadrenia vedúceho kompostárne pri teplotách 90 stupňov C by mal chrobák zahynúť. Podľa pracovníkov ÚKSUP-u by sa napadnutý materiál mal likvidovať cez spaľovňu OLO, resp. na zbernom dvore v Petržalke, kde odpad končí v spaľovni.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?