DomaDoma

Tuje v záhradách vysychajú. Môže zato chrobák.

 RNDr. Jozef Habo   04.05.2019   0

Tiež je vám smutno, ako vidíte vysychať, hnednúť, alebo postupne odchádzať vaše tuje, ktoré vám možno už dlhé roky vytvárali  živý plot? 

Už dva roky nás trápi postupné vysychanie Thují occidentális „Smaragd“. Špecialista na záhrady RNDr. Jozef Habo nám objasnil príčinu aj možnosti boja s nepriateľom. 

 

Po roku bádania a konzultácií s rôznymi odborníkmi /ÚKSUP Bratislava, SAV Nitra, Biologické centrum Akademie věd v Českých Budějoviciach/ mám nasledovné zistenie:

Môže za to chrobák

V strednej Európe už pred 2 rokmi objavili chrobáka, ktorý napáda junipery a thuje. Jeho výskyt v minulosti bol vzácny, ale klimatické podmienky a obchod s okrasnými drevinami všetko zmenilo. Chrobák Lamprodila festiva je pomerne bežný v Taliansku, odtial sa vyváža  rastlinný materiál. Stačí keď samička nakladie do nejakého stromu, určeného na export vajíčka a potom už kamiony jej potomstvo rozvážajú po celej Európe.

Na Slovensku je zaznamenaný prvý výskyt v oblasti Čierna Voda, Vajnory. V súčasnosti je podľa mojich praktických skúseností  napadnutá oblasť východného Rakúska (Hainburg), severného Maďarska a na Slovensku od Záhoria, Bratislavu až po Hlohovec.

Chrobáka Lamprodila festiva spoznáme ľahko

Svojim zafarbením leský svetlozelený je veľmi nápadný, vyzerá akoby bol vytepaný z nejakého zeleného lesklého kovu. Je asi 1 cm veľký. Samička nakladie v období od cca 15.5. do 15.6. po spárení vajíčka do trhliniek na kôre. Z nich sa vyliahnu larvy, ktoré 2 roky požierajú stromy /thuje/ zvnútra. Potom sa zakuklia a z nich sa vyliahnu chrobáci a prežerú sa von.

Zostanú po nich len oválne otvory, tzv. výletové, ktorými sa dospelé jedince vykusávajú z dreva. Podľa nich spoznáme, že máme škodcu na záhrade, ale už je neskoro. Dreviny zhnednú a usychajú. Keď si prezrieme thuju na hrubších napadnutých konároch, nájdeme 2-3 mm veľké dierky do kôry. Chrobák viac napáda slnečnejšiu stranu drevín.

Ako proti nemu bojovať 

Keďže vývojové štádium je každé 2 roky, s najväčšou pravdepodobnosťou od cca 15.5. do 15.6. vychádzajú postupne von za účelom párenia a kladenia vajíčok. Doporučujem rozvešať na slnečnejšiu stranu Smaragdov žlté lepiace pásy, na ktoré by sa mal vychádzajúci chrobák chytiť. To nám signalizuje, že začína doba párenia, ale nevieme ich odchytiť všetkých. Vtedy doporučujem chemický postrek viacerými prípravkami v týždňových intervaloch (KARATE ZEON 5CS, ACTARA 25WG, VAZTAK 10SC, MOSPILAN 20SP). Treba pridať zmáčadlo. Účinnosť postrekov je zatiaľ nie celkom jasná, nie je známy ani dolet chrobáka zo susedných porastov. 

A čo hubovité choroby?

Veľa času sme venovali pri zisťovaní schnutia thují, či nejde o hubovité choroby. Laboratórnymi vyšetreniami sa zistilo, že ide len o sekundárne príznaky, ktoré nezapríčiňujú vysychanie, ale nachádzame ich v malom množstve na už napadnutých thujách.

Napadnuté Thuje treba spáliť

Doporučujem spáliť suché, resp. napadnuté Thuje. Mám obavy, že likvidácia cez kompostárne, nám môže škodcu rozšíriť. Aj keď, podľa vyjadrenia vedúceho kompostárne pri teplotách 90 stupňov C by mal chrobák zahynúť. Podľa pracovníkov ÚKSUP-u by sa napadnutý materiál mal likvidovať cez spaľovňu OLO, resp. na zbernom dvore v Petržalke, kde odpad končí v spaľovni.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
Toho, kto vymyslel "materskú dovolenku" by som natrela medom a posadila do mraveniska...
16.07.2019   60
Určite máme rôzne predstavy o dovolenke, tá moja je o mori, lehátku a slnku. Nijako sa nezlučuje s prácou na plný úväzok, ktorá je ohodnotená horšie ako stovky iných profesií.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.