DomaDoma

Privítajte jar s úsmevom a novou energiou

 Petra Kollárová   30.03.2017   0

Astronomická jar začala už 20. marca a príroda sa pomaly, ale isto prebúdza. A paradoxne naše telo unavené po celej zime sa neprebúdza, ale naopak upadá do jarných únavových syndrómov.

Vyrazte do protiútoku a začnite jar aktívne a vyhraďte si pár chvíľ len sami pre seba.

 

Aj keď sa na príchod jari všetci tešíme, u niektorých z nás môže byť nástup nepríjemný, stále sa nám chce spať, cítime sa malátni, nič nás nebaví. Ovládne nás jarná únava a prvé slnečné lúče nás skôr rozhodia, než potešia. Ako proti tomu bojovať?

Pustite jar do spálne

Ak v zime používate hrubšie periny, vymeňte ich za ľahšie, nech môže vaše telo dýchať. Ak máte doma teplo a celý rok sa prikrývame rovnakými dekami, vyperte ich aspoň a vyčistite aj matrac.

Lôžko prezlečte do obliečky nejakej peknej farby tak, aby vám prinášalo radosť. Aby ste do postele ľahli s chuťou a vyťažili z odpočinku čo najviac, nepodceňte ani oblečenie.

Zabudnite na staré handry, a kúpte si pekný, pohodlný nočný odev, z ktorého sa bude radovať nielen vaša pokožka, ale aj vy.

 

Bylinky a vitamíny

Doprajte telu poriadny prísun vitamínu a minerálov. Nemusíte držať žiadnu prísnu očistnú diétu, stačí pridať do jedálnička veľa ovocia a zeleniny. Aj keď nie ste práve bylinožravci a zelenina vás moc neláka, skúste si pripraviť šalát, do ktorého zapojíte všetku kreativitu. Vitamíny môžete jesť tiež v tabletkách, napríklad vitamín C spolu so zinkom.

Nezabúdajte tiež na váš vyčerpaný imunitný systém, ktorý si po zime tiež zaslúži špeciálnu starostlivosť. Klasickými radami ako je dostatok spánku a zníženie stresovej záťaže je síce dobré sa riadiť, ale nie je to tak jednoduché. Pomoc si opäť môžete bylinkami, ako je napríklad valeriána lekárska, medovka lekárska či napríklad aminokyselina l-tryptofán.

 

Rozjasnite pleť a pokožku

Nie nadarmo sa hovorí, že všetky zmeny na pokožke len odrážajú nejaký hlbší problém. Lenže platí to aj naopak, ak sa budete o svoju kožu pekne starať, ocení to aj vaše telo. Doprajte si poriadny peeling celého tela a relaxačný kúpeľ s poriadnou dávkou soli do kúpeľa z mŕtveho mora.

Športujte

Veľmi dôležitou zložkou boja proti jarnej únave je tiež dostatok pohybu. Doprajte si svižnú prechádzku, aj keď cestou z práce zívate a nemáte náladu na nič iné ako na gauč.

Dvadsať minút na čerstvom vzduchu vás neskutočne prebudí a nabije. Zapojte skrátka športy, ktoré máte radi. Telo sa pri nich unaví prirodzene, v noci sa vám bude lepšie spať a naopak cez deň si na vás spánok nepríde.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?