ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Privítajte jar s úsmevom a novou energiou

 Petra Kollárová   30.03.2017   0

Astronomická jar začala už 20. marca a príroda sa pomaly, ale isto prebúdza. A paradoxne naše telo unavené po celej zime sa neprebúdza, ale naopak upadá do jarných únavových syndrómov.

Vyrazte do protiútoku a začnite jar aktívne a vyhraďte si pár chvíľ len sami pre seba.

 

Aj keď sa na príchod jari všetci tešíme, u niektorých z nás môže byť nástup nepríjemný, stále sa nám chce spať, cítime sa malátni, nič nás nebaví. Ovládne nás jarná únava a prvé slnečné lúče nás skôr rozhodia, než potešia. Ako proti tomu bojovať?

Pustite jar do spálne

Ak v zime používate hrubšie periny, vymeňte ich za ľahšie, nech môže vaše telo dýchať. Ak máte doma teplo a celý rok sa prikrývame rovnakými dekami, vyperte ich aspoň a vyčistite aj matrac.

Lôžko prezlečte do obliečky nejakej peknej farby tak, aby vám prinášalo radosť. Aby ste do postele ľahli s chuťou a vyťažili z odpočinku čo najviac, nepodceňte ani oblečenie.

Zabudnite na staré handry, a kúpte si pekný, pohodlný nočný odev, z ktorého sa bude radovať nielen vaša pokožka, ale aj vy.

 

Bylinky a vitamíny

Doprajte telu poriadny prísun vitamínu a minerálov. Nemusíte držať žiadnu prísnu očistnú diétu, stačí pridať do jedálnička veľa ovocia a zeleniny. Aj keď nie ste práve bylinožravci a zelenina vás moc neláka, skúste si pripraviť šalát, do ktorého zapojíte všetku kreativitu. Vitamíny môžete jesť tiež v tabletkách, napríklad vitamín C spolu so zinkom.

Nezabúdajte tiež na váš vyčerpaný imunitný systém, ktorý si po zime tiež zaslúži špeciálnu starostlivosť. Klasickými radami ako je dostatok spánku a zníženie stresovej záťaže je síce dobré sa riadiť, ale nie je to tak jednoduché. Pomoc si opäť môžete bylinkami, ako je napríklad valeriána lekárska, medovka lekárska či napríklad aminokyselina l-tryptofán.

 

Rozjasnite pleť a pokožku

Nie nadarmo sa hovorí, že všetky zmeny na pokožke len odrážajú nejaký hlbší problém. Lenže platí to aj naopak, ak sa budete o svoju kožu pekne starať, ocení to aj vaše telo. Doprajte si poriadny peeling celého tela a relaxačný kúpeľ s poriadnou dávkou soli do kúpeľa z mŕtveho mora.

Športujte

Veľmi dôležitou zložkou boja proti jarnej únave je tiež dostatok pohybu. Doprajte si svižnú prechádzku, aj keď cestou z práce zívate a nemáte náladu na nič iné ako na gauč.

Dvadsať minút na čerstvom vzduchu vás neskutočne prebudí a nabije. Zapojte skrátka športy, ktoré máte radi. Telo sa pri nich unaví prirodzene, v noci sa vám bude lepšie spať a naopak cez deň si na vás spánok nepríde.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.