Pozrite sa, ako deťom uľahčiť život v kúpeľni

PR 0

Detský svet je plný objavovania. Niekedy sa nám však táto skutočnosť nehodí. Obzvlášť na miestach, kde hrozí zvýšené riziko zranenia. Jedným z takých miest je kúpeľňa. Ako dieťa podporiť v samostatnosti a zároveň minimalizovať riziká?

shutterstock

 

Dieťa vždy dosiahne vyššie, než si myslíte

Zvedavosť detí nepozná hranice ani nebezpečenstvo. Ak chcete zistiť, ako veľmi je váš byt pre vaše dieťa bezpečný, musíte sa na svet pozrieť z jeho uhla pohľadu. Doslova. Klesnite na všetky štyri a pozrite sa, čo všetko láka k preskúmaniu. Hlavne v kúpeľni si dajte pozor na uteráky, za ktoré dieťa rado ťahá (aby na seba niečo nestrhlo) alebo napríklad na pohyblivé sklenené zásteny, kam sa zase skvele vojdú detské prstíky. Ak skladujete v kúpeľni tiež chemikálie, vždy by mali byť pod zámkom. Rovnako tak všetky laky na vlasy, tužidlá či fény by mali byť mimo dosah. Nepodceňte detskú vynaliezavosť a zabezpečte tiež elektrickú zásuvku.

Obstarajte si kúpeľňovú skrinku

Jednou z ciest, ako vytvoriť usporiadanú a bezpečnú kúpeľňu, je tiež obstarať si skrinky do kúpeľne. Môžu byť závesné (lepšie udržíte čistotu pod nimi), ale aj voľne stojace. Ak v nižších miestach uchovávate napríklad chemikálie, je potrebné na ne obstarať bezpečnostnú poistku. Zvoliť je možné tiež policové regály, ktoré umožnia dieťa tiež naučiť „upratovaniu“. Môže tu mať napríklad oblečenie na doma, pyžamko, prípadne ubytovaného plyšáčika po dobu umývania.

shutterstock

 

Stúpadlo, detská WC doska aj držiak kefiek

Ak chcete dieťa viesť k samostatnosti, je potrebné sa obrniť nielen trpezlivosťou, ale hlavne byt a kúpeľňu vybaviť potrebným vybavením. Jedným z nich je tiež stúpadlo, ktoré dieťaťu umožní zvládnuť základné hygienické potreby, od použitia toalety, cez umývanie rúk, po čistenie zúbkov. Pre čistenie zubov môžete obstarať závesné držiaky či poháriky. Dieťa precvičí aj jemnú motoriku. Vhodnejšie sú tiež dávkovače mydla, či už so stlačením alebo bezdotykové. K toalete potom môžete zvoliť detskú WC dosku. Buď je možné sa prikloniť k samostatnej alebo ju obstarať ako zabudovanú súčasť „dospelej“ WC dosky.

Protišmykové podložky a predložky pred vaňu/sprchu

Menšie dieťa by sa nikdy nemalo kúpať bez dozoru. Aj keby ste sedeli len niekde nablízku, je potrebné ho mať na očiach. Je potrebné si uvedomiť, že k utopeniu stačí naozaj veľmi málo vody. Dôvod je jednoduchý, dieťa (cca. do 3 rokov), ktoré spadne hlavou pod vodu, nemá reflex sa zdvihnúť, ale naopak hlavu tlačí pod vodu. Ďalšie z nepríjemných zranení je šmyknutie sa, preto toto riziko minimalizujte napríklad obstaraním protišmykovej podložky do vane/sprchového kúta. Niektoré povrchy sprchových vaničiek už majú protišmykovú úpravu. Pozor si dajte aj na výstup z vane/sprchy. Ideálna je podložka s protišmykovou (obvykle pogumovanou) spodnou časťou.

 

Práca s vodou: stavte na teplotné poistky

Veľké nebezpečenstvo spočíva tiež v obarení. Odporúčame obstarať umývadlovú batériu s obmedzovačom teploty (prípadne aj prietoku), kedy sa riziko výrazne zníži. Vaňová či sprchová batéria, ktorá myslí na bezpečie hneď niekoľkokrát, je termostatická. Je vybavená mechanickou bezpečnostnou poistkou, ktorú menšie dieťa nezvládne uvoľniť a zároveň máva zabudovanú technológiu, ktorá zabezpečuje, aby povrchy batérie nikdy neboli príliš horúce. Navyše je ovládanie veľmi jednoduché.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...